Μαρόκο Μαρόκο τον Αύγουστο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Thank you τσολιά, θα το κοιτάξω και θα ρωτήσω να ξέρω και τη δοσολογία αν και ελπίζω να μη χρειαστεί(χαχααχ). Ρε παιδιά μήπως να αφιέρωνα 3 μέρες Φες , 3 Μαρακες, 1 Καζαμπλάνκα? Ώστε να μη μπλέξω καθόλου με λεοφωρείο για Εσσουαιρα? Είναι ταλαιπωρία το λεωφορείο ή παλεύεται βλέπω είναι και 6 ώρες Εσσουαιρα - Καζαμπλανκα... Ή μήπως έχετε να προτείνεται κανέναν προορισμό με τρένο από Μαρακές? (Θα προτιμούσα παραθαλάσσιο).
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Γεια σας πάλι, λοιπόν έκλεισα τα εισητήρια για Καζαμπλάνκα 9-17 Αυγούστου με την Iberia. Το θέμα τώρα είναι: Έχω 7 βράδυα στο Μαρόκο. Πώς να τα διαθέσω?
Επιλογές: 1) 3 Φες, 3 Μαρακές, 1 Καζαμπλάνκα(αναγκαστικό)
2) 4 Μαρακές, 2 Εσσαουίρα, 1 Καζαμπλάνκα
3) Οτιδήποτε έχετε να προτείνεται...please δώστε τα φώτα σας έχω μπερδευτεί. Να πω ότι με προβληματίζει πολύ το Εσσουαίρα-Καζαμπλάνκα(μιας και δεν πάει με τρένο απότι βλέπω). Αυτά!!!
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ουτε να τη σκεφτεσαι τη δευτερη επιλογη- ειναι κριμα να πας στο Μαροκο και να μη δεις τη Φες. Φτανεις ευκολα εκει με τραινο απο την Καζαμπλανκα, μενεις δυο-τρεις μερες κι υστερα κατεβαινεις στο Μαρακες απ'οπου η Εσσαουιρα μπορει να γινει και ημερησια εκδρομη αφου οι μερες σου ειναι λιγες. Υπαρχουν πολλα πρακτορεια που κανονιζουν εκδρομες και θα εχει σιγουρα και καποιον γνωστο ο ιδιοκτητης του ριαντ που θα μενεις με τον οποιο θα παζαρεψεις. Αυτο, φανταζομαι, το εχεις δεi :
EssaouiraMorocco.org » How to Get To Essaouira
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Σεευχαριστώ για την απάντηση σου. Άρα προτείνεις από casablanca fes (κατευθείαν) 3 διανυχτερεύσεις στην fes από εκεί marrkech που θα κάτσω 3 βράδυα και 1 τελευταίο βράδυ casablanca. Καλό ακούγεται, να σου πω την αλήθεια αυτό ήταν το αρχικό σχέδιο και λογικά αυτό θα ακολουθήσω κιόλας. Αν το έκανα ανάποδα? Πρώτα marrakech και μετά fes έχει κάποιο μειονέκτημα η το ίδιο είναι?

Ουτε να τη σκεφτεσαι τη δευτερη επιλογη- ειναι κριμα να πας στο Μαροκο και να μη δεις τη Φες. Φτανεις ευκολα εκει με τραινο απο την Καζαμπλανκα, μενεις δυο-τρεις μερες κι υστερα κατεβαινεις στο Μαρακες απ'οπου η Εσσαουιρα μπορει να γινει και ημερησια εκδρομη αφου οι μερες σου ειναι λιγες. Υπαρχουν πολλα πρακτορεια που κανονιζουν εκδρομες και θα εχει σιγουρα και καποιον γνωστο ο ιδιοκτητης του ριαντ που θα μενεις με τον οποιο θα παζαρεψεις. Αυτο, φανταζομαι, το εχεις δεi :
EssaouiraMorocco.org » How to Get To Essaouira
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Το αν θα ξεκινησεις το ταξιδι απο το νοτο, εξαρταται απο τις ωρες των πτησεων και τα δρομολογια των τραινων. Ειναι μια εναλλακτικη για να μην εχεις τη σκοτουρα του Εσσαουιρα-Καζαμπλανκα την τελευταια ημερα. Ισως αν βρεις βολικο δρομολογιο, να μη χρειαστει καν η διανυκτερευση στην Καζαμπλανκα.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Για τα τρένα θα τα κλείσω όταν φτάσω εκεί (απότι είδα δεν μπορώ να κάνω κράτησει αν δεν είμαι εκει) δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω πρόβλημα ε? Βασικά με το που πάω θα κλείσω τα τρένα για όλες της μέρες το πρώτο είναι το θέμα από καζαμπλάνκα είτε για φες είτε για μαρακες(ανάλογα).
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Γεια σας, λοιπόν τελικά το πρόγραμμα θα είανι ως εξής. 1 βράδυ Μαδρίτη, 3 Φεζ, 3 Μαρακες, 1 Καζαμπλανκα. Για διαμονή έκλεισα στα παρακάτω. Για διαμονή στη Φεζ στο Dar Labchara, για διαμονή στο Μαρακες στο Ryad Laarouss και για Καζαμπλανκα στο Ibis κοντα στο casa voyageurs και κοντά στο αεροδρόμιο. Αν έχει κανείς σας άποψη για τα παραπάνω θα ήθελα πολύ να αναφέρει δυο λόγια...
 
Last edited by a moderator:

korina80

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Έχει πάει κάποιος μαρόκο με πρακτορείο πρόσφατα? Κοίταξα προγράμματα και τιμές για τον Αυγουστο σε pyramis και versus κι αυτο που με προβληματίζει είναι ότι το ένα έχει μέρες ελεύθερες χωρις να περιλαμβάνει έρημο...και μου δημιουργείται η απορία...αξίζει η έρημος τέτοια εποχή?
Τη διαφορά κόστους ανάμεσα στα δυο μάλλον θα τη δώσουμε στις ελευθερες μέρες στο μαρακες...οπότε τι είναι προτιμότερο?
Αν έχει ταξιδέψει κάποιος και με άλλο πρακτορείο κι έχει να προτείνει καλοδεχούμενος.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Γεια σας, λοιπόν τελικά το πρόγραμμα θα είανι ως εξής. 1 βράδυ Μαδρίτη, 3 Φεζ, 3 Μαρακες, 1 Καζαμπλανκα. Για διαμονή έκλεισα στα παρακάτω. Για διαμονή στη Φεζ στο Dar Labchara, για διαμονή στο Μαρακες στο Ryad Laarouss και για Καζαμπλανκα στο Ibis κοντα στο casa voyageurs και κοντά στο αεροδρόμιο. Αν έχει κανείς σας άποψη για τα παραπάνω θα ήθελα πολύ να αναφέρει δυο λόγια...


Sorry βρε παιδιά που ξαναστέλνω αλλά δεν έχει κανείς άποψη για τα δωμάτια που ρωτάω? Έστω για το μέρος που βρίσκονται...Πλησιάζει ο καιρός και δεν θα ήθελα τελευταί αστιγμή να ψάχνω κάτι άλλο... Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η άποψη μου από θέμα τοποθεσίας και μόνο καθώς δεν έχω μείνει σε κανένα από τα 3.
Λοιπόν αυτό στη Φεζ (αν είναι αυτό στη Μεδίνα) είναι κεντρικότατο, πολύ κοντά στις δύο μεγάλες κύριες οδούς της μεδίνας που σημαίνει οτι θα μπορείτε να προσανατολιστείτε πανεύκολα.
Στο Μαρακές είναι και αυτό σε καλή τοποθεσία, λίγο βόρεια στη Μεδίνα σε σχέση με τη Jemaa El Fnaa (την κεντρική πλατεία) αλλά όχι πολύ μακριά 10-15 λεπτά χαλαρό περπάτημα. Το οτι δεν είναι μέσα στον κακό χαμό ίσως να είναι και θετικό αφού θα είναι πιο ήσυχα.
Τώρα Καζαμπλάνκα από τη στιγμή που βρίσκεται κοντά στο σταθμό των τρένων και το αεροδρόμιο νομίζω οτι μια χαρά θα σε βολέψει, εξάλλου πιστεύω οτι δε θα μείνεις και πολύ εκεί.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Η άποψη μου από θέμα τοποθεσίας και μόνο καθώς δεν έχω μείνει σε κανένα από τα 3.
Λοιπόν αυτό στη Φεζ (αν είναι αυτό στη Μεδίνα) είναι κεντρικότατο, πολύ κοντά στις δύο μεγάλες κύριες οδούς της μεδίνας που σημαίνει οτι θα μπορείτε να προσανατολιστείτε πανεύκολα.
Στο Μαρακές είναι και αυτό σε καλή τοποθεσία, λίγο βόρεια στη Μεδίνα σε σχέση με τη Jemaa El Fnaa (την κεντρική πλατεία) αλλά όχι πολύ μακριά 10-15 λεπτά χαλαρό περπάτημα. Το οτι δεν είναι μέσα στον κακό χαμό ίσως να είναι και θετικό αφού θα είναι πιο ήσυχα.
Τώρα Καζαμπλάνκα από τη στιγμή που βρίσκεται κοντά στο σταθμό των τρένων και το αεροδρόμιο νομίζω οτι μια χαρά θα σε βολέψει, εξάλλου πιστεύω οτι δε θα μείνεις και πολύ εκεί.

Thanks για την απάντηση, όντως στη Καζαμπλάνκα μόνο 1 βράδυ θα μείνω λόγο της πτήσης μου από εκεί. Ωστόσο καλύτερα που ήρθαν έτσι τα πράγματα μιας και θέλω να επισκεφτώ σίγουρα το τζαμί του Hassan II. Βασικά επειδή θα είμαι μόνος μου τελείως ρωτάω κυρίως για τα καταλλύματα μιας και έναν φόβο τον έχω τουλάχιστον τα πράγματα να είναι ασφαλή εκεί. Μην έχω το νου μου και γι αυτό δλδ.

Κάτι ακόμα αν δεν σου είναι κόπος. Θα κάνω με τρένο το Φες - Μαρακες. Αν κατάλαβα καλά περνάει πάλι απο Καζαμπλάνκα και κάνει 7 ώρες και κάτι. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να το σπάσω με 1 διανυκτέρευση στη Ραμπάτ ή είναι αδιάφορη ? Ρωτάω γιατί 7 ώρες δεν είναι και μικρό ταξίδι...και επίσης δεν θέλω να χάσω και πολλή ώρα στο τρένο. Ευχαριστωω!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Αν νομίζεις ότι είναι πολλές οι ώρες στο τρένο, παίρνεις το βραδινό, ρίχνεις τον ύπνο σου μέσα και το πρωί είσαι στο Μαρακές έτοιμος για βόλτες.. Από την άλλη αν θες να μείνεις Ραμπατ, συμπαθητική είναι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.310
Μηνύματα
887.564
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom