Ιταλία Μετακινήσεις μεταξύ...Μπεργκαμο-Μιλανο-Τορινο

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Lecco λοιπόν και εκανα να κατέβω απο το τρένο και να παρω το φερυ να ανεβω εως Μπελατζιο μετα το μετανιωσα και συνέχισα ειχα καθήσει και στην αριστερη μερια του τρενου οπότε ειχα ωραια θεα προς τη λιμνη...ο καιρός καταπληκτικός οπως ολο το τετραημερο ηλιος και θερμοκρασια 18-22 μια χαρα!! και φτανω στη Verenna.... ααα πολυ ωραια δεν λεω και αν έλειπαν και οι κραχτες ως αλλη Ελλαδιτσα μας μια χαρα θα ηταν...κάθισα για καφεδακι και κρουασανακι και ενα χυμο 4,5 ευρώ μια χαρα ετσι? εεεμ δεν προλλαβε να ειναι μια χαρα στο ησυχο λιμανακι νασου και ξεφορτωνει το καραβακι μια 70 αρια ατομα..ειπα και γω εμενα περιμεναν παραταγμενοι εξω απο τα ταβερνακια?? τσουπ-βγηκαν αυτοι..και τσουπππ μπηκα στο φερρυ εγω με 5,70 για Bellagio!!...αα παρα πολυ ωραια ανεβαινε σκαλια -κατέβαινε σκαλια..εμ δεν ηθελα να χασω και τιποτα...και αφου κουραστικα καλά, κάθισα για φαγητό...Δεν μπορώ να πω ,το ριζοτο σουπιας που διαλεξα (12,00) ηταν τελειο ,ενα ποτηρι κοκκινο κρασι ( 5,00) καλό, αλλα καλλίτερα ηταν τα μοσχαρισια φιλετακια με μανιταρια ( 16,00)αλλα αξιζαν τα λεφτα τους και ενα τυραμισου 4,50 ....και σχεδον εφυγε το 50αρι..και εφυγα και γω και κατεβηκα στο λιμανακι να πιώ ενα καφεδακι και να παρω καραβάκι... και εκει μια Μπαντα των Αλπινιστών χαριζε την ομορφη μουσική στους παρα-παρα-παρα πολλούς τουριστες... ( μικρο το μερος και φαίνονταν ακομη περισσότεροι...)..μεχρι εδω καλα ηταν αλλά μετα εκανα το λάθος....

αντι να βγαλω εισιτήριο και να γυρισω Κόμο με λεωφορειο οπως με ειχε συμβουλεψει ο φιλος μου ο @greco ή να παρω το γρηγορο καραβακι που κανει μια ωρα..πηρα το αργο που κανει 2+ ωρες και πιανει ολα τα λιμανακια της Λιμνης...πω πω θεε μου βαριεστημάρα...εεε ναι μετα απο 3 λιμνες που εκανα προσφατα στην Ελβετια δεν μου εκανε καμμια εντυπωση ο διάπλους ασε που σχεδον σε ολα τα λιμανακια ανεβαινε κοσμος και τουρισμος!! Αγγλοι ,Γαλλοι ,Πορτογαλοι ,Ολλανδοι και Αμερικάνοι...ώσπου νασου και μια παρεα Τουρκων απο την Κωσταντινουπολη..εννοειτε οτι ηταν ευχαριστη η κουβεντα μαζι τους οταν μαλιστα ειχα να πω πραγματα για την Πολη. Tοσα που ενθουσιαστηκαν και μου εδωσαν τα τηλεφωνα τους να τους βρω τον Νοεμβρη που θα παω στη Πόλη. Ειμασταν αλλωστε και ιδια ομαδα Besictas! ;) Με αυτα και αυτα..επιτελους φτασαμε στο Κόμμο!!!...Μια ωριτσα τριγύρω στους δρομους ( δεν πηρα το τελεφερικ να δω την Λιμνη απο ψηλα γιατι ειχα βαρεθει) και βουρ για το τραινο να με παει επιτελους στο Μιλανο...εφτασα 7 το απογευμα..!! Το ξενοδοχειο που ειχα κλεισει ηταν τελικα Hostel αλλα αποδειχτηκε πολύ καλή επιλογή ! Διπλα στη σταση του μετρο Turati Δωματιο σε ενα Μοναστηρι! 50 ευρώ με μπανιο στο δωματιο τελειο!!! 2 στασεις μετα το Duomo!..που οταν τελικα εφτασα εκει ειχε βραδιασει και η φωτισμενη πλατεια σε αφηνε άφωνη!!! Το πρωτο που εκανα ηταν να καθησω σε ενα καφε στη πλατεια και να απολαύσω ενα παγωμενο Spritz.... :) και την υπεροχη πλατεια γεματη απο κόσμο, ξανά..τελικα ή κριση στην Ευρώπη που ειναι? (χιουμορ!)
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
To οτι θα εκανες και κονε για τα επομενα ταξιδια στην Πολη και μαλιστα στη μεση της λιμνης του Κομο δεν μπορουσα να το φανταστω!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
To οτι θα εκανες και κονε για τα επομενα ταξιδια στην Πολη και μαλιστα στη μεση της λιμνης του Κομο δεν μπορουσα να το φανταστω!!!
εχω παιδι μου Τουρκο-μαγνήτη!! :)

Για το Μιλανο τι να πω??Εντυπωσιακό, αλλα ..μια χαρα..για μια-δυο μερες...καλές τιμες στο φαγητό και στο καφε..και μαλιστα εδω ειχε μια τιμη ο καφες ειτε αν τον επινες στο ορθιο ,ειτε στο καθιστό...και ωραια κρουασανακια 2-2,50 ευρώ καφε -κρουασαν ..φαγητο τα ιδια οπως παντου 10-15 το πιατο και Aperitivo spritz 5-7 ευρώ. Με ημερήσιο εισιτηριο 4,5ευρώ ενιαίο για ολα τα ΜΜΜ γυρνας ανετα την πολη . Αντε και την αλλη βολτα με το καλό...
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για το Μιλανο τι να πω??
1. για μια-δυο μερες...
2.εδω ειχε μια τιμη ο καφες ειτε αν τον επινες στο ορθιο ,ειτε στο καθιστό.....
1. Αν και δεν ειμαι φαν της πολης...την αδικεις. Ειναι μια μοντερνα μεγαλουπολη με πολλα αξιοθεατα και πραγματα να δεις κ να κανεις. Μονο η Πινακοθηκη,Cenacolo, Castello θελουν 2 μερες και και..
2. Οχι. Δεν ειναι ετσι. Στο Savini 5Ε. Μην την πατησει κανεις. Στη Galleria απο 3κ πανω, ο εσπρεσσο παντα. Τουλαχιστον 2πλασια τιμη απο το μπαρ κ αναλογα με την περιοχη κ τη θεση ισως κ 3-4πλασια. Οπως σε ολη την Ιταλια εξαλλου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
1. Αν και δεν ειμαι φαν της πολης...την αδικεις. Ειναι μια μοντερνα μεγαλουπολη με πολλα αξιοθεατα και πραγματα να δεις κ να κανεις. Μονο η Πινακοθηκη,Cenacolo, Castello θελουν 2 μερες και και..
2. Οχι. Δεν ειναι ετσι. Στο Savini 5Ε. Μην την πατησει κανεις. Στη Galleria απο 3κ πανω, ο εσπρεσσο παντα. Τουλαχιστον 2πλασια τιμη απο το μπαρ κ αναλογα με την περιοχη κ τη θεση ισως κ 3-4πλασια. Οπως σε ολη την Ιταλια εξαλλου.
1. εννοούσα οτι εχουν ειπωθεί πολλα και δεν εχω να προσθεσω κατι παραπάνω..περασα καλα...και μου αρεσε..ειδικα αν μένεις σε χωριο εεε ενα Μιλανο κανει μια διαφορα!!!
2. Σε ολα τα μπιστρο που πηρα καφε δεν πληρωσα πανω απο 1.35 ..έτυχε? ισως !παντως το απόλαυσα.. !
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom