Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Πετάω για Βροστλαβ με Rainair τέλος Οκτωβρίου.Φτανω στο αεροδρόμιο του Βροστλαβ περίπου 10.30 το πρωί.Θα έχω 6 μέρες παραμονή στην Πολωνία.Λεω να μοιράσω την παραμονή μου σε 3 μέρες Βροστλαβ και 3 μέρες Κρακοβία.Θα ήθελα να μου πείτε με ποιον τρόπο θα πάω από το αεροδρόμιο του Βροστλαβ Κρακοβία μόλις προσγειωθώ.Μετα από Κρακοβία για Βροστλαβ πως πάω και τέλος από Βροστλαβ στο αεροδρόμιο.Οποιαδηποτε άλλη συμβουλή για αυτές τις 2 πόλεις(παραμονή,αξιοθέατα,μετακινήσεις,φαγητό)ευπρόσδεκτη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα ήθελα να μου πείτε με ποιον τρόπο θα πάω από το αεροδρόμιο του Βροστλαβ Κρακοβία μόλις προσγειωθώ.
Εχει δρομολόγιο η flixbus αν σε βολεύουν οι ώρες. Αλλιώς αναγκαστικά πρέπει να φτάσεις μέχρι την πόλη και τον κεντρικό της σταθμό για να χρησιμοποιήσεις τρένο ή λεωφορείο.
Το ίδιο και στην επιστροφή από Κρακοβία, προτιμότερα με τρένο.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το site ,είναι αρκετά αξιόπιστο και σου δείχνει όλα τα πιθανά ενδεχόμενα.
 

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Εχει δρομολόγιο η flixbus αν σε βολεύουν οι ώρες. Αλλιώς αναγκαστικά πρέπει να φτάσεις μέχρι την πόλη και τον κεντρικό της σταθμό για να χρησιμοποιήσεις τρένο ή λεωφορείο.
Το ίδιο και στην επιστροφή από Κρακοβία, προτιμότερα με τρένο.
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το site ,είναι αρκετά αξιόπιστο και σου δείχνει όλα τα πιθανά ενδεχόμενα.
Είδα ότι τα ταξί κοστίζει 10-15 Ε απο το αεροδρόμιο μέχρι τον σταθμό του τρένου και λεω να πάω με αυτόν τον τρόπο.Πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή ταξί ? Υπάρχει εφαρμογή όπως η uber που είναι ποιο ασφαλής για να μην σε κλεψουν?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είδα ότι τα ταξί κοστίζει 10-15 Ε απο το αεροδρόμιο μέχρι τον σταθμό του τρένου και λεω να πάω με αυτόν τον τρόπο.Πρέπει να προσέξω κάτι στην επιλογή ταξί ? Υπάρχει εφαρμογή όπως η uber που είναι ποιο ασφαλής για να μην σε κλεψουν?
Μπορεις να καλέσεις ένα uber ή ένα bolt, όντως η τιμή είναι πάνω - κάτω αυτή.
 

costas 200

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλημέρα! Φεβρουάριο 2024 λέμε για ταξίδι Βαρσοβία και εν συνεχεία με αυτοκίνητο Κρακοβία!μήπως γνωρίζεις σχετικά με το οδικό δίκτυο σε τι κατάσταση είναι?δεδομένου ότι θα είναι και χειμώνας!! είναι ασφαλές γενικά το ταξίδι με αυτοκίνητο? ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Καλημέρα! Φεβρουάριο 2024 λέμε για ταξίδι Βαρσοβία και εν συνεχεία με αυτοκίνητο Κρακοβία!μήπως γνωρίζεις σχετικά με το οδικό δίκτυο σε τι κατάσταση είναι?δεδομένου ότι θα είναι και χειμώνας!! είναι ασφαλές γενικά το ταξίδι με αυτοκίνητο? ευχαριστώ!
Κοίτα τώρα τον Αύγουστο που κάναμε roadtrip δεν υπήρχε κανένα θέμα με το οδικό δίκτυο.

Η εθνική τους είναι μια τεράστια ευθεία!

Φεβρουάριο φαντάζομαι πως θα έχει χιόνι, αλλά επίσης φαντάζομαι πως θα είναι οργανωμένοι για να ανοίξουν τους δρόμους.

Το μοναδικό θέμα που αντιμετωπίσαμε στην οδήγηση ήταν ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ προσεκτικοί! Τηρούν παντού τα όρια ταχύτητας και σταματάνε σε ΚΑΘΕ διάβαση πεζών! Ναι μεν μπράβο τους, αλλά θέλει να κρατάς καλές αποστάσεις.
 

costas 200

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Κοίτα τώρα τον Αύγουστο που κάναμε roadtrip δεν υπήρχε κανένα θέμα με το οδικό δίκτυο.

Η εθνική τους είναι μια τεράστια ευθεία!

Φεβρουάριο φαντάζομαι πως θα έχει χιόνι, αλλά επίσης φαντάζομαι πως θα είναι οργανωμένοι για να ανοίξουν τους δρόμους.

Το μοναδικό θέμα που αντιμετωπίσαμε στην οδήγηση ήταν ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ προσεκτικοί! Τηρούν παντού τα όρια ταχύτητας και σταματάνε σε ΚΑΘΕ διάβαση πεζών! Ναι μεν μπράβο τους, αλλά θέλει να κρατάς καλές αποστάσεις.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!

Επίσης όσον αφορά το parking για το αυτοκίνητο....το ξενοδοχείο που θα μείνουμε στην Κρακοβία μου λένε να κάνω κράτηση και ότι στοιχίζει 100 pln ...αν η κράτηση αυτή αφορά την κάθε ημερα είναι 21 ευρ περίπου!! ξέρεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό?
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Θα πρότεινα μετακίνηση με τρένο το οποίο είναι φτηνό, ασφαλές, γρήγορο και σύγχρονο. Εκτός αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για αυτοκίνητο.
 

costas 200

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Θα πρότεινα μετακίνηση με τρένο το οποίο είναι φτηνό, ασφαλές, γρήγορο και σύγχρονο. Εκτός αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για αυτοκίνητο.
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος για μετακίνηση με αυτοκίνητο!!απλά έχω ακούσει για ακριβά εισιτήρια και δεν ξέρω αν μας βολεύει η επιστροφή από Κρακοβία για το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.763
Ούτε να σκέφτεσαι το αμάξι τότε. Με τρένο κανεις γρήγορα και φτηνά τη δουλειά σου.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
266
Likes
654
Επίσης όσον αφορά το parking για το αυτοκίνητο....το ξενοδοχείο που θα μείνουμε στην Κρακοβία μου λένε να κάνω κράτηση και ότι στοιχίζει 100 pln ...αν η κράτηση αυτή αφορά την κάθε ημερα είναι 21 ευρ περίπου!! ξέρεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό?
Πάρα πολύ ακριβά τα 21 ευρώ την ημέρα. Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο. Μάλλον θα σου λέει για το σύνολο των ημερών.

Στο διαμέρισμα που μείναμε εμείς ήταν δωρεάν το παρκινγκ.

Κοίτα αν νοικιάσεις αμάξι, η καλύτερη λύση είναι να έχει parking το ξενοδοχείο σε μια φυσιολογική τιμή ή δωρεάν.

Εμείς χρειάστηκε να το βάλουμε για λίγο και σε ιδιωτικό parking το οποίο κόστισε 1 ευρώ την ώρα. Το ίδιο και η ελεγχόμενη στάθμευση στο δρόμο κοντά στο κέντρο. Από τις 8:00 ως τις 20:00 (Δευτέρα - Σάββατο) κοστίζει 1 ευρώ την ώρα. Κυριακή είναι δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom