Ηνωμένο Βασίλειο Μετακινήσεις στο Λονδίνο

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.506
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ δεν κατάλαβα το εξής.Οταν περάσεις την πιστωτική στο μηχάνημα βγάζει κάποιο εισιτήριο;Πώς θα αποδείξω ότι έχω πληρώσει;
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Εγώ δεν κατάλαβα το εξής.Οταν περάσεις την πιστωτική στο μηχάνημα βγάζει κάποιο εισιτήριο;Πώς θα αποδείξω ότι έχω πληρώσει;
Στο μετρο ανοίγουν οι μπάρες και στο εβγα το ίδιο,οπου υπολογίζει και την χρέωση….
Δεν έχει έλεγχο….
Στα buses Μπαίνεις από την μπροστινή πόρτα όπου είναι ο οδηγός και σε βλέπει να κάνεις tap on την κάρτα ή το κινητο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.427
Εγώ δεν κατάλαβα το εξής.Οταν περάσεις την πιστωτική στο μηχάνημα βγάζει κάποιο εισιτήριο;Πώς θα αποδείξω ότι έχω πληρώσει;
Δεν βγάζει εισιτήριο. Εμένα με έλεγξαν στο τρένο και απλά σκανάρουν την κάρτα σου και φαίνεται η χρέωση.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν βγάζει εισιτήριο. Εμένα με έλεγξαν στο τρένο και απλά σκανάρουν την κάρτα σου και φαίνεται η χρέωση.
Άρα πρέπει να έχω πρόχειρη την κάρτα για πιθανό έλεγχο σωστά;
 

Joanna

Member
Μηνύματα
199
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα ! Θα είμαι στο Λονδίνο για 2μιση μέρες, για επαγγελματικούς λόγους.Προσγειώνομαι στο Heathrow και θα μείνω στην περιοχή Ealing, κοντά στον σταθμό Ealing Broadway (ζώνη 3).
Υπάρχει η επιλογή στα εκδοτήρια, να επιλέξω εισιτήριο από ζώνη 6 που είναι το Heathrow για ζώνη 3;
Μπορώ , αντί να εκδοσω εισιτήριο να περάσω με ανέπαφη κάρτα , είτε χρεωστική, η πιστωτική η revolut;
Θα χρησιμοποιήσω την γραμμή Elizabeth.
Την προηγούμενη φορά είχα μείνει στο Earls Court οπότε δεν είχα τέτοιο θέμα..
Ευχαριστώ !
 

Hayate

Member
Μηνύματα
861
Likes
5.279
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα ! Θα είμαι στο Λονδίνο για 2μιση μέρες, για επαγγελματικούς λόγους.Προσγειώνομαι στο Heathrow και θα μείνω στην περιοχή Ealing, κοντά στον σταθμό Ealing Broadway (ζώνη 3).
Υπάρχει η επιλογή στα εκδοτήρια, να επιλέξω εισιτήριο από ζώνη 6 που είναι το Heathrow για ζώνη 3;
Μπορώ , αντί να εκδοσω εισιτήριο να περάσω με ανέπαφη κάρτα , είτε χρεωστική, η πιστωτική η revolut;
Θα χρησιμοποιήσω την γραμμή Elizabeth.
Την προηγούμενη φορά είχα μείνει στο Earls Court οπότε δεν είχα τέτοιο θέμα..
Ευχαριστώ !
Ναι για τη γραμμή Elizabeth κάνεις tap με το κινητό (wallet) ή κάνεις tap την φυσική καρτα και στο μπες ΚΑΙ στο βγες ..Το ίδιο κάνεις σε όλες τις γραμμές του μετρό...Η χρέωση γίνεται στο τέλος του 24ωρου νομίζω ανάλογα με τη χρήση που έχεις κάνει...Απλά προσοχή κάρτες εκτός Revolut έχουν άλλη χρέωση εκτός ΕΕ ..Επίσης για Heathrow Express νομίζω θέλει άλλο εισιτήριο αλλά αφού θα πάρεις την Elizabeth line κανένα πρόβλημα ...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
199
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Ναι για τη γραμμή Elizabeth κάνεις tap με το κινητό (wallet) ή κάνεις tap την φυσική καρτα και στο μπες ΚΑΙ στο βγες ..Το ίδιο κάνεις σε όλες τις γραμμές του μετρό...Η χρέωση γίνεται στο τέλος του 24ωρου νομίζω ανάλογα με τη χρήση που έχεις κάνει...Απλά προσοχή κάρτες εκτός Revolut έχουν άλλη χρέωση εκτός ΕΕ ..Επίσης για Heathrow Express νομίζω θέλει άλλο εισιτήριο αλλά αφού θα πάρεις την Elizabeth line κανένα πρόβλημα ...
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μήπως με συμφέρει να βγάλω ένα εισιτήριο γιατί θα χρησιμοποιήσω και ένα λεωφορείο μετά τον σταθμό Ealing? Οπότε να έχω ενιαίο εισιτήριο και με tube και με λεωφορείο?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
861
Likes
5.279
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μήπως με συμφέρει να βγάλω ένα εισιτήριο γιατί θα χρησιμοποιήσω και ένα λεωφορείο μετά τον σταθμό Ealing? Οπότε να έχω ενιαίο εισιτήριο και με tube και με λεωφορείο?
Όχι δεν είναι καλύτερο το μεμονωμένο εισιτηριο,πόσο μάλλον αφού θα κάνεις κάποιες μετακινήσεις αυτές τις μέρες που θα είσαι εκει..Η μετακίνηση με λεωφορείο έχει στάνταρ χρέωση περίπου 2 ευρώ ας πούμε δε θυμάμαι ακριβώς,και κάνεις tap μόνο κατά την είσοδο...
 

Joanna

Member
Μηνύματα
199
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Όχι δεν είναι καλύτερο το μεμονωμένο εισιτηριο,πόσο μάλλον αφού θα κάνεις κάποιες μετακινήσεις αυτές τις μέρες που θα είσαι εκει..Η μετακίνηση με λεωφορείο έχει στάνταρ χρέωση περίπου 2 ευρώ ας πούμε δε θυμάμαι ακριβώς,και κάνεις tap μόνο κατά την είσοδο...
Άρα βγάζω από το εκδοτήριο του Heathrow ένα εισιτήριο από ζώνη 6 σε ζώνη 3 για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και το μετρό και το λεωφορείο μετά . Σωστά? Μιλάω για την πρώτη μέρα άφιξης μου στο Λονδίνο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
861
Likes
5.279
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Άρα βγάζω από το εκδοτήριο του Heathrow ένα εισιτήριο από ζώνη 6 σε ζώνη 3 για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και το μετρό και το λεωφορείο μετά . Σωστά? Μιλάω για την πρώτη μέρα άφιξης μου στο Λονδίνο.
Το καλύτερο είναι πληρώσεις ανέπαφα με Revolut παίρνοντας την Elizabeth line μέχρι Ealing Broadway και στη συνέχεια να πάρεις ένα λεωφορείο όπου κι εκεί πληρώνεις με κάρτα ανέπαφα.... Υπάρχουν κιαλλες επιλογές ακόμα φτηνότερες παίρνοντας διαφορά λεωφορεία και μέτρο αλλά χρειάζεται περισσότερη ώρα ..Αν θες κατέβασε και την εφαρμογή citymapper,επιλεξε London και δες λίγο τις επιλογές σου.Ειναι πάρα πολύ καλή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom