Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σας! Έχει βγάλει κάποιος πρόσφατα την εβδομαδιαία κάρτα Navigo Découverte για το Παρίσι? Βρήκα ότι το μέγεθος της foto πρέπει να είναι 25x30mm αλλά δεν ξέρω αν κάνει έγχρωμη ή ασπρόμαυρη. Για τα παιδιά έχω ήδη, αλλά για εμάς σκέφτομαι να τυπώσω σε απλό χαρτί στον οικιακό εκτυπωτή. Θα τη δεχτούν?
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Καλησπέρα σας! Έχει βγάλει κάποιος πρόσφατα την εβδομαδιαία κάρτα Navigo Découverte για το Παρίσι? Βρήκα ότι το μέγεθος της foto πρέπει να είναι 25x30mm αλλά δεν ξέρω αν κάνει έγχρωμη ή ασπρόμαυρη. Για τα παιδιά έχω ήδη, αλλά για εμάς σκέφτομαι να τυπώσω σε απλό χαρτί στον οικιακό εκτυπωτή. Θα τη δεχτούν?
Ναι δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Εγώ Έκανα μια απλή εκτύπωση, δεν την κόλλησαν καν στην κάρτα
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Εγώ Έκανα μια απλή εκτύπωση, δεν την κόλλησαν καν στην κάρτα
Φυσικά και την κολλάνε την φωτογραφία στην κάρτα. Μιλάω για την εβδομαδιαία Navigo που έβγαλα τον Σεπτέμβρη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας! Έχει βγάλει κάποιος πρόσφατα την εβδομαδιαία κάρτα Navigo Découverte για το Παρίσι? Βρήκα ότι το μέγεθος της foto πρέπει να είναι 25x30mm αλλά δεν ξέρω αν κάνει έγχρωμη ή ασπρόμαυρη. Για τα παιδιά έχω ήδη, αλλά για εμάς σκέφτομαι να τυπώσω σε απλό χαρτί στον οικιακό εκτυπωτή. Θα τη δεχτούν?
Δεν ξέρω αν θα την δεχτούν, αλλά γιατί όχι;
Με 5 € πάντως βγάζεις φωτογραφία στα αυτόματα μηχανήματα στο αεροδρόμιο.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
458
κι εμένα όταν αγόρασα την κάρτα μου είπε η υπάλληλος να κολλήσω την φωτογραφία στην κάρτα. Μάλιστα σε έλεγχο κοίταξαν ακριβώς αυτό αν είναι κολλημένη η φωτογραφία μου. Κοίτα σχετικά στο story μου:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Άρα το άλλαξαν πολύ πρόσφατα η ίσως είναι και η υπάλληλος. Εμάς ήταν τόσο βαριεστημενη που ούτε καν μας κοίταξε
 

katblo

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα! Φτάνουμε στο ORLY Παρασκευη 12/4 και το ξενοδοχείο είναι στη Rue Geoffroy-Marie. Aπο αυτά που εχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγάλουμε χάρτινο εισιτήριο Orlybus (11.20) για Denfert - Rochereau κι εκει θα βγάλουμε Νavigo (εκδοση 5 ευρω) με φόρτιση για μια ημέρα και μετά μπορούμε να τη φορτίσουμε για εβδομαδιαία χρήση (απο Δευτέρα). Οι απορίες μας είναι:
1. Την έκδοση Navigo θα την κάνουμε εμείς μέσω της εφαρμογής ή θα μας το κάνει κάποιος υπάλληλος στο Denfert - Rochereau ;
2. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για την επιστροφή στο ORLY (συμπεριλαμβάνει δηλαδή και το Orlybus της επιστροφής) ;
3. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για το πηγαινε ελα στην Disneyland ;
Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις, αλλά έχουμε μπερδευτεί αρκετά.
Ευχαριστώ πολύ!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
458
Καλησπέρα! Φτάνουμε στο ORLY Παρασκευη 12/4 και το ξενοδοχείο είναι στη Rue Geoffroy-Marie. Aπο αυτά που εχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγάλουμε χάρτινο εισιτήριο Orlybus (11.20) για Denfert - Rochereau κι εκει θα βγάλουμε Νavigo (εκδοση 5 ευρω) με φόρτιση για μια ημέρα και μετά μπορούμε να τη φορτίσουμε για εβδομαδιαία χρήση (απο Δευτέρα). Οι απορίες μας είναι:
1. Την έκδοση Navigo θα την κάνουμε εμείς μέσω της εφαρμογής ή θα μας το κάνει κάποιος υπάλληλος στο Denfert - Rochereau ;
2. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για την επιστροφή στο ORLY (συμπεριλαμβάνει δηλαδή και το Orlybus της επιστροφής) ;
3. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για το πηγαινε ελα στην Disneyland ;
Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις, αλλά έχουμε μπερδευτεί αρκετά.
Ευχαριστώ πολύ!
1. Όπως έχω γράψει στην ιστορία μου (Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023) έβγαλα χάρτινο εισιτήριο γιατί δεν βρήκα γραφείο του μετρό για να με καθοδηγήσει.
Στο Denfert - Rochereau υπήρχε μία πολύ κατατοπιστική υπάλληλος η οποία μου εξέδωσε την Navigo και μου την φόρτισε για τις ημέρες που θα έμενα. Δηλαδή δεν έκανα την έκδοση μέσω εφαρμογής.
2. Η Navigo σε καλύπτει για την επιστροφή στο Orly.
3. Η Navigo σε καλύπτει για την Disneyland, αρκεί να έχεις περιλάβεις όλες τις ζώνες (δηλαδή και την 5η που είναι η Disneyland και οι Βερσαλλίες)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για μια μέρα στο Παρίσι με 2-3 διαδρομες μέσα στην πολη και μια για το αεροδρόμιο CDG συμφέρει κάποια κάρτα ή δεν...
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Καλησπέρα! Φτάνουμε στο ORLY Παρασκευη 12/4 και το ξενοδοχείο είναι στη Rue Geoffroy-Marie. Aπο αυτά που εχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγάλουμε χάρτινο εισιτήριο Orlybus (11.20) για Denfert - Rochereau κι εκει θα βγάλουμε Νavigo (εκδοση 5 ευρω) με φόρτιση για μια ημέρα και μετά μπορούμε να τη φορτίσουμε για εβδομαδιαία χρήση (απο Δευτέρα). Οι απορίες μας είναι:
1. Την έκδοση Navigo θα την κάνουμε εμείς μέσω της εφαρμογής ή θα μας το κάνει κάποιος υπάλληλος στο Denfert - Rochereau ;
2. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για την επιστροφή στο ORLY (συμπεριλαμβάνει δηλαδή και το Orlybus της επιστροφής) ;
3. H Navigo μας καλύπτει εξ' ολοκλήρου για το πηγαινε ελα στην Disneyland ;
Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερωτήσεις, αλλά έχουμε μπερδευτεί αρκετά.
Ευχαριστώ πολύ!
1. Yπαλληλος
2. Ναι σας καλυπτει
3. Δεν γνωρίζω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για μια μέρα στο Παρίσι με 2-3 διαδρομες μέσα στην πολη και μια για το αεροδρόμιο CDG συμφέρει κάποια κάρτα ή δεν...
Δεν αξίζει να βγάλεις καμία κάρτα για 2 μέρες στο Παρίσι. Εάν έχεις 2 πήγαινε έλα στο CDG τότε ϊσως ναι. 14x2=28€ περίπου μόνο για το αεροδρόμιο.
Ακόμη και με 4 διαδρομές με μετρό δεν αξίζει ούτε το ημερήσιο εισιτήριο.
4x2,10=8,40€
Πρόσφατα γύρισα και δεν υπήρξε μέρα με πάνω από 4 αλλαγές ΜΜΜ.
Επίσης, πέτυχα για πρώτη φορά έλεγχο εισιτηρίου στην έξοδο από το σταθμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom