Μετακόμιση στην Πελοπόννησο. Επιλογή πόλης

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Για το 10νυχτερινη κινηση εχει αρκετη, αλλωστε καθε φοιτητουπολη εχει ζωη τα βραδια.....οπως αναφερθηκε ειδικα αμα ανοιξει ο καιρος στη Βεργα βρισκεις ταβερνακια, μπαρ, κλαμπ, ακομα και μια υπερπαραγωγη καστρο μπαρ θυμαμαι
2) λογικο το πατρας ειναι ανωτερο, αλλα μια (χτυπα ξυλο) τοσο ασχημη περιπτωση ωστε να χρειαστει καποιος μεταφορα δεν ειναι λιγο ακραια? ασε που η πατρα ειναι κοντα...η αθηνα το ιδιο
3) φιλοι απο καλαματα το χρησιμοποιουν πολυ, μαλλον βολευει
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ας μην γελιομαστε,αν προκυψει κατι πολυ σοβαρο,ολοι στην Αθηνα καταληγουν.Το νοσοκομειο της Καλαματας ειναι σχετικα καινουργιο και με πολυ προθυμο προσωπικο.Οσες φορες το χρειαστηκα εμεινα ευχαριστημενη.Υπαρχουν παρα πολλοι γιατροι και κλινικες οπως και φαρμακεια.Γενικα δεν νοιωθεις ανασφαλεια εκει.
Τα 2 τελευταια χρονια η πολη αποκτησε αρκετους ποδηλατοδρομους και στο κεντρο και στην παραλια.Κυκλοφορουν πολυ με ποδηλατα,η πολη ειναι επιπεδη και οι αποστασεις κοντινες.Οσο για ζωη,νυχτερινη η αλλη,τα ειπαμε.Καφετεριες και μπαρακια γεματα.Πολλες φορες αναρρωτιεμαι ποτε και αν δουλευουν αυτοι οι ανθρωποι.
Οπως καθε παραλιακη πολη,το χειμωνα αδειαζει αλλα οχι δραματικα,απλα η κινηση μεταφερεται στις δυο κεντρικες πλατειες.Ωστοσο πιστευω πως καθε μερος εχει τη δικη του αυρα.Ζησε για λιγο και στις 2 και δες τι σου ταιριαζει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Για το 10νυχτερινη κινηση εχει αρκετη, αλλωστε καθε φοιτητουπολη εχει ζωη τα βραδια.....οπως αναφερθηκε ειδικα αμα ανοιξει ο καιρος στη Βεργα βρισκεις ταβερνακια, μπαρ, κλαμπ, ακομα και μια υπερπαραγωγη καστρο μπαρ θυμαμαι
2) λογικο το πατρας ειναι ανωτερο, αλλα μια (χτυπα ξυλο) τοσο ασχημη περιπτωση ωστε να χρειαστει καποιος μεταφορα δεν ειναι λιγο ακραια? ασε που η πατρα ειναι κοντα...η αθηνα το ιδιο
3) φιλοι απο καλαματα το χρησιμοποιουν πολυ, μαλλον βολευει
Προφανως λες για το Καστρακι,το εχει φιλος μου και το εχει φτιαξει πολυ ομορφο,η θεα δε απο ψηλα,μαγεια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Προφανως λες για το Καστρακι,το εχει φιλος μου και το εχει φτιαξει πολυ ομορφο,η θεα δε απο ψηλα,μαγεια.
ναι.... αν και το βρισκω λιγο υπερβολικο για τα γουστα μου, τη πρωτη φορα που ειχα παει και ηταν πιο μικρο, πιο απλο μου αρεσε καλυτερα, η θεα απιστευτη ομως...

παρεπιμπτοντως αλμυρο, στα μερη σου με φιλοξενησαν
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ναι.... αν και το βρισκω λιγο υπερβολικο για τα γουστα μου, τη πρωτη φορα που ειχα παει και ηταν πιο μικρο, πιο απλο μου αρεσε καλυτερα, η θεα απιστευτη ομως...

παρεπιμπτοντως αλμυρο, στα μερη σου με φιλοξενησαν
Exεις δικιο,ομως αρεσει εκει το καπως εντυπωσιακο,βαριουνται ευκολα.
Μου αρεσει πολυ το χειμωνιατικο Καστρακι,με τζακι και βροχη..ονειρο.
Το σπιτι μου ειναι συνορο με το Μεσσηνιαν ,πανω στο βραχο..ασε γιατι εχω καιρο να παω και μου λειπει πολυ,
Ελπιζω να περνας καλα κατω.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ώπα, ώπα, ώπα... για μισό τώρα γιατί θα με πιάσουν τα τοπικιστικά μου.
Φίλτατοι συμφορουμίτες, δεν θα αντιλέξω ότι η Καλαμάτα μπορεί να είναι όμορφη πόλη με συμπαθητικά μαγαζάκια, αλλά ρε παιδιά.... ΟΣΟ ωραία και να είναι, δεν είναι δυνατόν να είναι καλύτερη επιλογή διαμονής από μία μεγαλύτερη πόλη (εκτός κι αν είναι καμία πολύ-πολύ δυσάρεστη ή ... Αθήνα). Όσα συμπαθητικά μπαράκια/καφετέριες κι αν έχει (btw μπαράκια/καφετέριες έχει και η Πάτρα ένα σωρό, ως έτερη φοιτητούπολη, απλά, εάν και της Καλαμάτας είναι σαν αυτά της Πάτρας, τότε δεν χρειάζεται να έχει πάνω από 2 γιατί όπως είπα και πριν, "όλα ίδια είναι") σε 2 μήνες μάλλον τα έχεις δει όλα. Από εστιατόρια και ταβερνεία δεν ξέρω πως πάει η Καλαμάτα. Οι φοιτητές δεν συμβάλουν ιδιαίτερα σε αυτό το είδος καθώς παρόλο που τρώνε πολύ έξω, σπανίως ξέρουν να ξεχωρίζουν και να προτιμούν τα καλά μαγαζιά με φαϊ που να ξεφεύγει από την μετριότητα. Η Πάτρα πάντως έχει (με έναν πρόχειρο υπολογισμό) 4-5 τέτοια εστιατόρια (άνω του μετρίου δλδ μέχρι πολύ καλά), 2-3 μαγερειά, και .... το "Χασομέρι" :bleh:.
Αυτό όμως που εγώ θεωρώ πιο σημαντικό είναι το τι "κινείται" πολιτιστικά. Δυστυχώς η Πάτρα, για το μέγεθός της, έιναι "ψόφια" σε αυτό το ζήτημα, αλλά παρόλο που όλοι οι παλιοί της κινηματογράφοι "ψοφήσανε" και έμειναν μόνο ένα village κι ένα ster, η Κινηματογραφική Λέσχη και διάφορες άλλες ομάδες που οργανώνουν (δωρεάν) προβολές, την σώζουν κάπως την κατάσταση. Από θέατρα δεν υπάρχουν συχνά μεγάλες παραστάσεις (μόνο όταν έρχονται από Αθήνα ή του ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας), αλλά συντηρούνται ακόμα 2-3 μικρά τοπικά θεατράκια με ντόπιες ομάδες ηθοποιών που κάνουν καλή προσπάθεια και με φθηνο εισιτήριο (10 ευρώ). Επίσης κάθε Σεπτέμβριο γίνεται το Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας που έχει συνήθως τουλάχιστον 2-3 πολύ καλές παραστάσεις. Νομίζω όμως ότι και η Καλαμάτα έχει ένα φεστιβάλ που πρέπει να είναι καλό (χορού, αν θυμάμαι καλά; ). Υπάρχουν επίσης διέξοδοι για άλλες δραστηριότητες εάν θέλετε (πχ ζωγραφική, κεραμική, φωτογραφία κτλ).
Για μονοήμερες αποδράσεις από την Πάτρα, έχετε τις παραλίες της Κυλήνης το καλοκαίρι, ορεινή Κορινθία, ορεινή Ναυπακτία και Καλάβρυτα για τον χειμώνα, και το Μεσολλόγι για ψάρι (όλον τον χρόνο :p).

Και πάνω στις ερωτήσεις σου,
1) αμφιβάλω εάν υπάρχει καμία νυχτερινή ζωή σε οποιαδήποτε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας τις καθημερινές. Η Πάτρα μάλλον δεν έχει.
2) σου τα είπε η anny που τα ξέρει καλύτερα
3) ποδηλατόδρομους δεν έχει, κακά τα ψέματα :bleh:. Στην Καλαμάτα ρε παιδιά τους σέβονται τους ποδηλατόδρομους τα αυτοκίνητα; Γιατί έχω ζήσει και στο Μεσολλόγι (Η ποδηλατούπολη. ΟΛΟΙ οι δρόμοι είχαν λωρίδα ποδηλάτου και η αναλογία ποδηλάτων-κατοίκων ήταν έτσι όπως το έκοψα είναι 1,5 προς 1) και ούτε εκεί δεν υπήρχε μεγάλος σεβασμός.
4) δίπλα στην θάλασσα καλή περιοχή είναι από το παλιό κολυμβητήριο (α! έχει και κολυμβητήρια η Πάτρα, το πα;;; :bleh:) μέχρι τον Μορέα, αλλά πιο "χάι" περιοχή πλέον θεωρείται η Αρόη (και εκεί κοντά) που είναι σε λόφο και έχει θέα την πόλη (και την θάλασσα στο βάθος).

Disclaimer: η παραπάνω διαφήμιση δεν κόστισε ούτε ένα ευρώ στον δήμο Πάτρας :haha:


ΥΓ: και τώρα το ΑΠΟΛΥΤΟ "ψηστήρι".
KATHERINE .... το ξέρεις πως η Πάτρα πλέον διαθέτει και "Ούζου Μέλαθρον" ;;;;; :haha:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ειλικρινα δεν ειχα καθολου προθεση για διαφημηση,ουτε καποιο συμφερον,απλα ηθελα να βοηθησω οσο μπορω,επειδη ετυχε να γνωριζω την πολη.
Οπως ειπα,την Πατρα δεν την εχω ζησει,συνηθως δεν μιλαω για κατι που δεν γνωριζω.
Οπως και να χει,ευχομαι η κοπελια να κανει την σωστη για κεινη επιλογη.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ΑΝ έχετε χρόνο και διάθεση σας παρακαλώ να με διαφωτίσετε για την καθημερινή ζωή στις δύο αυτές πόλεις και αν μπορείτε να μου προτείνετε περιοχές σε κάθε πόλη που είναι ιδανικές για κατοικία.
Σας ευχαριστώ πολύ

είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μια αντικειμενική απάντηση σ' αυτά που ρωτάς..
γιατί εξαρτώνται άμεσα απ΄τις επιλογές που θα κάνεις.Πχ..αν επιλέξεις να μείνεις σε κάποιο προάστιο της Πάτρας,αλλά κάθε πρωί θα πρέπει να πηγαίνεις στο κέντρο της πόλης για τη δουλειά σου,τότε η καθημερινότητά σου θα είναι λίγο ζόρικη λόγω του κυκλοφοριακού.
άρα για να επιλέξεις περιοχή κατοικίας,θα πρέπει να ξέρεις που θα είναι η περιοχή της εργασίας σου.επίσης άλλο είναι να εργάζεσαι με ενιαίο ωράριο και άλλο με σπαστό(πρωί-απόγευμα)
τώρα,ποια πόλη είναι καλύτερη(Πάτρα ή Καλαμάτα)εξαρτάται από το τι θέλεις εσύ...πάντως είναι αστείο να συγκρίνουμε τη φοιτητική ζωή των 2 πόλεων..η Καλαμάτα έχει 1 Παν/μιακή σχολή και κάποιες σχολές ΤΕΙ...
το Παν/μιο της Πάτρας έχει 25.000 φοιτητές.Αν συνυπολογίσεις και τα ΤΕΙ
είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις για τι είδους και μεγέθους φοιτητική ζωή υπάρχει σε καθεμιά απ΄τις 2 πόλεις!
όσο αφορά τα ταξίδια,εκτός απ΄αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω,να λάβεις υπόψιν σου πως η θέση της Πάτρας παρέχει εύκολη πρόσβαση σ΄όλα τα νησιά του Ιονίου,στη περιοχή των Ιωαννίνων και φυσικά στην Ιταλία!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ειλικρινα δεν ειχα καθολου προθεση για διαφημηση,ουτε καποιο συμφερον,απλα ηθελα να βοηθησω οσο μπορω,επειδη ετυχε να γνωριζω την πολη.
Οπως ειπα,την Πατρα δεν την εχω ζησει,συνηθως δεν μιλαω για κατι που δεν γνωριζω.
Οπως και να χει,ευχομαι η κοπελια να κανει την σωστη για κεινη επιλογη.
Χαχα! Έλα βρε coco, γιατί τα πήρες προσωπικά τα πράματα. Το κειμενάκι το έγραψα με βάση τις απαντήσεις όλων, δεν κοίταξα καν ποιος έγραψε τι. Και το disclaimer το έβαλα για αυτοσαρκασμό γιατί είδα ότι έγραψα ολόκληρο σεντόνι με τα "θετικά" μιας, ομολογουμένως, όχι και τόσο φοβερής πόλης.

Εγώ πάντως θα το ξαναπώ στην KATHERINE. Για 2 χρόνια ΟΠΟΥ και να πας, καλά είναι. Μην το κουράζεις πολύ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Χαχα! Έλα βρε coco, γιατί τα πήρες προσωπικά τα πράματα. Το κειμενάκι το έγραψα με βάση τις απαντήσεις όλων, δεν κοίταξα καν ποιος έγραψε τι. Και το disclaimer το έβαλα για αυτοσαρκασμό γιατί είδα ότι έγραψα ολόκληρο σεντόνι με τα "θετικά" μιας, ομολογουμένως, όχι και τόσο φοβερής πόλης.

Εγώ πάντως θα το ξαναπώ στην KATHERINE. Για 2 χρόνια ΟΠΟΥ και να πας, καλά είναι. Μην το κουράζεις πολύ.
Οχι,βρε,κανενα προβλημα.απλα για αποφυγη καθε παρεξηγησης.
Αν και τα τοπικιστικα τα φοβαμαι λιγο..χα χα.
Ναι μωρε,οπου και να παει 2 χρονακια περνανε..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.το Παν/μιο της Πάτρας έχει 25.000 φοιτητές.
2.η θέση της Πάτρας παρέχει εύκολη πρόσβαση σ΄όλα τα νησιά του Ιονίου,και φυσικά στην Ιταλία!
ασήμαντες παρατηρήσεις:
1. εγεγγραμμένους. δυστυχώς ενεργοί είναι οι μισοί περίπου. όχι ότι αλλάζει η ουσία, ότι η πόλη είναι πολύ ζωντανή όλες τις μέρες με όλο αυτό το πλήθος των φοιτητών.
2. πες τα πες τα! (εκτός Ζακύνθου, που όμως είναι μπανάλ, αγγλοκρατούμενη και δεν μας ενδιαφέρει:bleh:)
σε γενικές γραμμές συμφωνούμε. μα πώς είναι δυνατόν να συγκρίνεται μία επαρχιακή πόλη με την 3η μεγαλύτερη πόλη της χώρας? τα μεγέθη είναι συντριπτικά υπέρ της Πάτρας. έχει τα πάντα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.781
Likes
15.494
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και φημισμένο καρναβάλι,αυτό δέν είναι στα σύν.???:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.131
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom