Μετανάστης στην Αγγλία

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Είχα ανακαλύψει τυχαία ότι στο Έντμοντον υπάρχει μια κοινότητα κυπρίων και ελληνοκυπρίων από μικτούς γάμους. Δεν είναι σπουδαία περιοχή αλλά ασφαλώς πολύ φτηνότερη και σχετικά γρήγορα φτάνεις στο λίβερπουλ στρητ στ.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
μια πενταμελης οικογενεια στην Ελλαδα(σε επαρχιακη πολη) εχει εξοδα γυρω στα 2000-2500 ευρω σιγουρα μαζι με ενα λογικο ενοικιο(στην Αθηνα ή στη Θεσνικη θελει ενα 20-30% περισσοτερο)...αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το κοστος ζωης(εννοω τροφιμα,μετακινησεις ,ρουχα κτλ)ειναι ακριβοτερο σε συγκριση με της Αθηνας;και αν ναι ποσο περιπου;
Τρόφιμα...ανάλογα την ποιότητα. Υπάρχουν και πιο φτηνά απο την Ελλάδα και πιο ακριβά. Πιστεύω σε γενικές γραμμές φθηνότερα.

Ρούχα...globalization. Οι πιο πολλές εταιρίες που οι Άγγλοι λένε High Street υπάρχουν και στην Ελλάδα και οι τιμές είναι universal. Σίγουρα καλύτερες εκπτώσεις εδώ.

Μετακινήσεις...σίγουρα πιο ακριβές.

Φως, νερό, τηλέφωνο...δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια.

Η μεγαλύτερη διαφορά Λονδίνου-Αθήνας είναι στο ενοικίο. Το κόστος ζωής σε μερικά πράγματα είναι πιο ακριβό εδώ και σε άλλα φθηνότερο (μέσος όρος τα ίδια δηλαδή). Νομίζω ότι 2000 φτάνουν εάν δεν βγαίνετε έξω για φαγητό κτλ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
μια πενταμελης οικογενεια στην Ελλαδα(σε επαρχιακη πολη) εχει εξοδα γυρω στα 2000-2500 ευρω σιγουρα μαζι με ενα λογικο ενοικιο(στην Αθηνα ή στη Θεσνικη θελει ενα 20-30% περισσοτερο)...αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το κοστος ζωης(εννοω τροφιμα,μετακινησεις ,ρουχα κτλ)ειναι ακριβοτερο σε συγκριση με της Αθηνας;και αν ναι ποσο περιπου;
Ουα! Και μετα μου λετε να κανω οικογενεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σας ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!:)
Παρακαλουμε, να 'σαι καλα κι εσυ και η οικογενεια σου. Του χρονου θα 'ρχομαι να μου φτιαχνεις τα δοντια ή μαλλον να μοθ βαλλεις μασελα.

Α, κι οσα σου ειπα για τις αμοιβες να τα ξεχασεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.398
Likes
14.351
Ταξιδεύοντας συχνά Αγγλία και μένοντας σε Αγγλική επαρχιακή πόλη,πιστεύω ότι ο μέσος όρος αγορών σε τρόφιμα(μέση ποιότητα) από super market ειναι φθηνότερος από Ελλάδα(Αθήνα).Χονδρικά υπολογίζω ένα 15% λιγόετερα.Ρούχα/παπούτσια(πάντα μέσος όρος) επίσης φθηνότερα και με μεγάλες εκπτώσεις/ευκαιρίες.Δεν μπορώ να υπολογίσω για 5μελη οικογένεια βέβαια γιατί δεν το έψαξα και δεν ξέρω τις ιδιαίτερες ανάγκες τών παιδιών.

Φυσικά μιλώ γιά Αγγλική επαρχιακή πόλη αλλά δεν νομίζω οτι τά παραπάνω διαφέρουν πολύ στό Λονδίνο.Τά ενοίκια φυσικά στο Λονδίνο είναι άλλη υπόθεση.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λοιπόν κινητοποίησα κάποια κονέ, ελπίζω να λειτουργήσουνε και να σε φέρω σύντομα σε επαφή Νικόλα!

Και μην με ξεχάσεις στο επόμενο σφράγισμα.. :D:D:D
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Λοιπόν κινητοποίησα κάποια κονέ, ελπίζω να λειτουργήσουνε και να σε φέρω σύντομα σε επαφή Νικόλα!

Και μην με ξεχάσεις στο επόμενο σφράγισμα.. :D:D:D
Και εγώ θέλω...να φανταστείς πάω Ελλάδα για να δώ οδοντίατρο...:D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Και εγώ θέλω...να φανταστείς πάω Ελλάδα για να δώ οδοντίατρο...:D
Ε κουνήσου τράβα μέχρι το Βυζαντινό να βρεις κανα μέλος της ελληνικής κοινότητας. Τζάμπα γέφυρες δεν βάζουμε :bleh::bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom