Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δυστυχώς αν κρίνω απο περσινές ανακοινώσεις τρένα δε θα λειτουργούν από και προς Γκάτγουικ στις 26, κι αν λειτουργήσει κάτι θα είναι με πολύ αραιά δρομολόγια (αν και δε το κόβω, ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη την κατάσταση με τη southern). Οπότε εναλλακτικές το λεωφορείο ή το (ακριβό) ταξί, για το οποίο δεν γνωρίζω τι παίζει με παιδιά κάτω των 3.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Σχεδόν κάθε χρόνο στο διήμερο των Χριστουγέννων (25 και 26/12) η Southern κάποιο εμπόδιο παρουσιάζει. Πέρσυ είχαν έργα στη γραμμή και η μετακίνηση για Victoria γινόταν με λεωφορείο από το αεροδρόμιο μέσω East Grinstead και από εκεί με τραίνο.
Χρησιμοποιώ συχνά το Gatwick γιατί με εξυπηρετεί για το East Croydon όπου είναι και ο τελικός μου προορισμός.
Μία λύση είναι να πάρετε το Gatwick Express (κάπως ακριβότερο βέβαια από το regular της Southern - σε αναζήτηση που έκανα είδα ότι το εισιτήριο για όλους σας κοστίζει 64,50 λίρες). Η άλλη λύση είναι να κλείσετε private tranxfer που θα σας μεταφέρει με mini van απευθείας στο ξενοδοχείο σας. Υπάρχουν πολλές εταιρείες στο διαδίκτυο. Ενδεικτικά αναφέρω την εξής (περίπου 14 λίρες /επιβάτη, υπολογίζουν και τα παιδιά ως ενήλικες - συνολικά 84 λίρες οι 6 επιβάτες):
http://www.shuttledirect.com/en/airport/LGW/.
Τώρα για το μετρό, από παλιά συνήθως και την δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων έκαναν απεργία, αλλά κάποιες γραμμές υπολειτουργούσαν με μεγάλες φυσικά καθυστερήσεις. Για εφέτος, μέχρι στιγμής, δεν έχουν ανακοινώσει απεργία για εκείνη την ημέρα (είναι και Δευτέρα - Boxing Day) παρά μόνο ότι δεν θα λειτουργεί ο Overground και ο προαστιακός.
http://content.tfl.gov.uk/track-closures.pdf
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα κλείσουμε gatwick express.
Μήπως ξέρετε αν κ 31/12 ισχύει το ίδιο για τα τρένα; Γιατί έχω κλείσει επιστροφή με την ίδια εταιρία για 31/12. Στο email βέβαια δεν ανέφερε ακύρωση για τις 31/12, τους έχω στείλει κ email κ αναμένω απάντηση τους.
Οι τιμές αλλάζουν στο gatwick express? Ρωτάω αν αξίζει να περιμένω για την απάντηση τους για τις 31/12 ώστε να κλείσω με gatwick express κ την επιστροφή.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στις 31 λειτουργούν κανονικα τα τρένα. Οι τιμές του Gatwick express ειναι πάντα οι ιδιες. 113 λίρες πηγαινε ελά για εσάς.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Στις 31 λειτουργούν κανονικα τα τρένα. Οι τιμές του Gatwick express ειναι πάντα οι ιδιες. 113 λίρες πηγαινε ελά για εσάς.
Φτάνουμε 16:15 κ θα έχουμε να πάρουμε τα καροτσάκια μάλλον από τον ιμάντα αποσκευών, τι ώρα λέτε να κλείσω με το τρένο 2 η 3 ώρες μετά την άφιξη;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φτάνουμε 16:15 κ θα έχουμε να πάρουμε τα καροτσάκια μάλλον από τον ιμάντα αποσκευών, τι ώρα λέτε να κλείσω με το τρένο 2 η 3 ώρες μετά την άφιξη;
Νομίζω πως οτι ώρα και να κλείσεις δεν παίζει ρόλο γιατι μπορείς να ταξιδέψεις οτι ώρα θέλεις.Δεν είμαι σίγουρος 100%. 3 ώρες ειναι υπερβολή νομιζω. Σε μια ώρα και κάτι θα έχετε ξεμπερδέψει οπότε 2 ώρες ειναι καλα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ναι, στο Gatwick Express όπως και στο Stansted Express άλλωστε, δεν υπάρχει περιορισμός στην ώρα κράτησης. Ισχύει για όλη την ημέρα.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλημέρα προσπαθώ εδώ κ 2 μήνες να κλείσω τρένο από farrigdon προς gatwick airport μέσω Trainline αλλά μου βγάζει πάντα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη μέθοδο πληρωμής. Έχω χρησιμοποιήσει κ χρεωστική κ πιστωτική από διάφορες τράπεζες. Αντιμετωπίζει κ άλλος το ίδιο πρόβλημα;
Αν τα εκδώσω μόλις πάω θα είναι ακριβότερα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα προσπαθώ εδώ κ 2 μήνες να κλείσω τρένο από farrigdon προς gatwick airport μέσω Trainline αλλά μου βγάζει πάντα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη μέθοδο πληρωμής. Έχω χρησιμοποιήσει κ χρεωστική κ πιστωτική από διάφορες τράπεζες. Αντιμετωπίζει κ άλλος το ίδιο πρόβλημα;
Αν τα εκδώσω μόλις πάω θα είναι ακριβότερα;
Απο farringdon δεν νομιζω να εχει για Gatwick.
Σιγουρα εχει απο London Bridge, δοκιμασε να κλεισεις απο national rail. Επισης να ξερεις πως πλεον μπορεις να ταξιδεψεις και με Oyster για το Gatwick.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Απο farringdon δεν νομιζω να εχει για Gatwick.
Σιγουρα εχει απο London Bridge, δοκιμασε να κλεισεις απο national rail. Επισης να ξερεις πως πλεον μπορεις να ταξιδεψεις και με Oyster για το Gatwick.
Κι εγώ ήξερα ότι έχει μόνο από Victoria και London Bridge (απευθείας διαδρομή) αλλά κοιτώντας στη Southern βλέπω ότι έχει απευθείας και από Farringdon.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Κι εγώ ήξερα ότι έχει μόνο από Victoria και London Bridge (απευθείας διαδρομή) αλλά κοιτώντας στη Southern βλέπω ότι έχει απευθείας και από Farringdon.
Σωστά είναι λόγω Thameslink αλλά και πάλι γιατί να κάνει 1 ώρα και να μην κάνει μισή από London Bridge; Θα μου πεις μπορεί να τον βολεύει από εκει,οκ. Πάντως μέσω national rail δίνει δυνατότητα να κλείσεις εισιτήρια από Farringdon.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και στο thenationalrline.com δείχνει ότι έχει απευθείας και κάθε 15 λεπτά σχεδόν.Και από εκεί μπορείς να κλείσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom