Γερμανία Μεταφορές Βερολίνο (κάρτες, μουσείων – μεταφορών )

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Λές ε...χμμ..να το συζητήσω με τον σύζυγο γιατί ήθελε να πάει
στο Potsdam είναι ωραία;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.879
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Λές ε...χμμ..να το συζητήσω με τον σύζυγο γιατί ήθελε να πάει
στο Potsdam είναι ωραία;
Εάν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε ζωολογικό κήπο και ενυδρείο ή λίγες ώρες στο Potsdam, σίγουρα θα επέλεγα το δεύτερο. Εάν μάλιστα διαλέξεις μια ηλιόλουστη μέρα για την ημερήσια εξόρμησή σου στην πόλη, τότε σίγουρα θα την ευχαριστηθείς.
Στο Potsdam πηγαίνεις με το τρένο(RE1). Είναι πάρα πολύ εύκολη η μετακίνηση, φθηνή και με συχνά δρομολόγια από το κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό Σε περίπου 30 λεπτά έχεις φτάσει στο σταθμό του Potsdam.
Σε συμφέρει πολύ εκείνη την ημέρα να βγάλεις ημερήσιο εισιτήριο για τις ζώνες ABC των ΜΜΕ που περιλαμβάνει όλες τις μετακινήσεις από και προς Βερολίνο, αλλά και μέσα στο Potsdam.
Επειδή έχω πάει και χειμώνα και καλοκαίρι δε θα σου κρύψω ότι το πάρκο του Sanssouci είναι πολύ πιο όμορφο το καλοκαίρι. Παρόλα αυτά όμως έχει πολύ ενδιαφέροντα κτήρια, βασιλικά περίπτερα και αξίζει μια επίσκεψη, εάν σου περισσεύει χρόνος στο Βερολίνο.
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Καλή Χρονιά με Υγεία εύχομαι σε όλους!!!
Έχω κανονίσει ένα ταξίδι για Βερολίνο κι εγώ στις 14 Ιανουαρίου για 4 ημέρες και τα όσα έγραψε ο @giannismits με βοήθησαν αρκετά αν και δεν έχω διαβάσει όλα του τα άρθρα. Ρώτησα και τον ίδιο αλλά θα ήθελα και τη βοήθεια όλων σας και τις εμπειρίες σας φυσικά!!! Ήθελα να ξέρω τι με συμφέρει να κάνω με εισιτήρια για μέτρο αλλά και τα μουσεία που θέλω να επισκεφθώ. Επίσης το μουσείο Μαντάμ Τισό έχει είσοδο 25€;;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλή Χρονιά και πάλι!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.879
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλή Χρονιά με Υγεία εύχομαι σε όλους!!!
Έχω κανονίσει ένα ταξίδι για Βερολίνο κι εγώ στις 14 Ιανουαρίου για 4 ημέρες και τα όσα έγραψε ο @giannismits με βοήθησαν αρκετά αν και δεν έχω διαβάσει όλα του τα άρθρα. Ρώτησα και τον ίδιο αλλά θα ήθελα και τη βοήθεια όλων σας και τις εμπειρίες σας φυσικά!!! Ήθελα να ξέρω τι με συμφέρει να κάνω με εισιτήρια για μέτρο αλλά και τα μουσεία που θέλω να επισκεφθώ. Επίσης το μουσείο Μαντάμ Τισό έχει είσοδο 25€;;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλή Χρονιά και πάλι!!!
Αρχικά θα πρέπει να καταλήξεις σε ποια μουσεία θέλεις να πας και μετά θα αποφασίσεις ποια κάρτα σε συμφέρει να βγάλεις. Εάν σκοπεύεις να επισκεφτείς περισσότερα από 2 μουσεία θα βγάλεις την τριήμερη κάρτα μουσείων με 29 €. Εάν θα πας σε 2-3 μουσεία μόνο στο νησί των μουσείων μπορείς να βγάλεις την ημερήσια κάρτα για το νησί με 18 €.
Για τις κάρτες μεταφορών ξαναδιάβασε προσεκτικά την 1η σελίδα αυτής της ιστορίας. Ο Γιάννης τα εξηγεί πολύ αναλυτικά! Οι τιμές μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο αλλά μπορείς να τσεκάρεις τις νέες στις αντίστοιχες ιστοσελίδες.
Εάν είστε παρέα 4 ατόμων σας συμφέρει να βγάζετε ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο για γκρουπ που ισχύει για όλα τα ΜΜΜ.
Στις 4 μέρες που έχεις στο Βερολίνο προλαβαίνεις να δεις τα κύρια αξιοθέατα και να επισκεφτείς και 2-3 μουσεία.
Ρίξε και μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος μήπως και σε βοηθήσουν στις επιλογές σου. Υπάρχουν άπειρες προτάσεις για τα πάντα!

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάω-Βερολίνο-Τι-μου-προτείνετε.2026/page-129
 
Last edited:

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
Αρχικά θα πρέπει να καταλήξεις σε ποια μουσεία θέλεις να πας και μετά θα αποφασίσεις ποια κάρτα σε συμφέρει να βγάλεις. Εάν σκοπεύεις να επισκεφτείς περισσότερα από 2 μουσεία θα βγάλεις την τριήμερη κάρτα μουσείων με 29 €. Εάν θα πας σε 2-3 μουσεία μόνο στο νησί των μουσείων μπορείς να βγάλεις την ημερήσια κάρτα για το νησί με 18 €.
Για τις κάρτες μεταφορών ξαναδιάβασε προσεκτικά την 1η σελίδα αυτής της ιστορίας. Ο Γιάννης τα εξηγεί πολύ αναλυτικά! Οι τιμές μπορεί να έχουν αλλάξει λίγο αλλά μπορείς να τσεκάρεις τις νέες στις αντίστοιχες ιστοσελίδες.
Εάν είστε παρέα 4 ατόμων σας συμφέρει να βγάζετε ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο για γκρουπ που ισχύει για όλα τα ΜΜΜ.
Στις 4 μέρες που έχεις στο Βερολίνο προλαβαίνεις να δεις τα κύρια αξιοθέατα και να επισκεφτείς και 2-3 μουσεία.
Ρίξε και μια ματιά στις τελευταίες σελίδες αυτού του θέματος μήπως και σε βοηθήσουν στις επιλογές σου. Υπάρχουν άπειρες προτάσεις για τα πάντα!

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάω-Βερολίνο-Τι-μου-προτείνετε.2026/page-129
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να μου απαντήσεις!!! Σίγουρα θα πάμε στο νησί των μουσείων της Μαντάμ Τισό και Νταλί. Αν προλάβω θα ήθελα να πάω και στο ενυδρείο αν και δεν έχω κ την καλύτερη άποψη. Επειδή ακόμη δεν έχω καταλήξει σε όλα, λογικά θα επισκεφθούμε κι άλλα μουσεία. Εχω δεί για το Berlin welcome card και Berlin pass που με 100€ πανω κάτω έχεις μεταφορά και δωρεάν όλα τα μουσεία. Δε ξέρω αν αξίζει αυτό....;;;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.730
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να μου απαντήσεις!!! Σίγουρα θα πάμε στο νησί των μουσείων της Μαντάμ Τισό και Νταλί. Αν προλάβω θα ήθελα να πάω και στο ενυδρείο αν και δεν έχω κ την καλύτερη άποψη. Επειδή ακόμη δεν έχω καταλήξει σε όλα, λογικά θα επισκεφθούμε κι άλλα μουσεία. Εχω δεί για το Berlin welcome card και Berlin pass που με 100€ πανω κάτω έχεις μεταφορά και δωρεάν όλα τα μουσεία. Δε ξέρω αν αξίζει αυτό....;;;
To Μαντάμ Τισό έχει διάφορους συνδυασμούς εισιτηρίων https://www.madametussauds.com/berlin/en/tickets/ και εννοείται να τα κλείσεις on line που έχουν μεγάλη έκπτωση.

Εφόσον έχεις σκοπό να επισκεφτείτε αρκετά μουσεία αξίζει να πάρεις την τριήμερη κάρτα. Όπως είδες έχει πολλές κάρτες και για μουσεία και για μέσα μεταφοράς οπότε πρέπει να δεις τι σε συμφέρει ανάλογα πως θα κινηθείς. Το 3ημερο Berlin pass κοστίζει 60€. Αλλά δεν περιλαμβάνει μέσα μεταφοράς?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.879
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@ANASTASIOS η τριήμερη Berlin Pass με αγορά από το διαδίκτυο κοστίζει τώρα 95.20 € και δεν περιλαμβάνει την μετακίνηση με τα ΜΜΜ. Με έναν γρήγορο υπολογισμό των τιμών των εισιτηρίων των μουσείων και των λοιπών που μπορείς να δεις σε 3 μέρες καταλήγω ότι σίγουρα δεν σε συμφέρει.
Εάν αθροίσεις τις τιμές θα καταλήξεις ότι δεν μπορείς να την κάνεις απόσβεση. Το "1 day hop-on-hop-off bus tour ticket" που προσφέρουν, μάλλον είναι άχρηστο γιατί το Βερολίνο έχει άριστο δίκτυο μεταφορών και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς στους δρόμους με το τουριστικό λεωφορείο.
Επίσης, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πας χειμώνα με άγνωστες καιρικές συνθήκες και πολύ μικρή μέρα! Μετά τις 4.30 θα είναι νύχτα και θα έχει τσουχτερό κρύο! Οπότε δεν είναι πολύ καλή επιλογή να φας όλο το χρόνο σου τη μέρα στα μουσεία και τη νύχτα μέσα στην παγωνιά να βλέπεις τις πλατείες, το τείχος και τα υπόλοιπα αξιοθέατα.
Επειδή έχω πάει και αρχές Μαρτίου μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει πολύ κρύο!!!!
 

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
@ANASTASIOS η τριήμερη Berlin Pass με αγορά από το διαδίκτυο κοστίζει τώρα 95.20 € και δεν περιλαμβάνει την μετακίνηση με τα ΜΜΜ. Με έναν γρήγορο υπολογισμό των τιμών των εισιτηρίων των μουσείων και των λοιπών που μπορείς να δεις σε 3 μέρες καταλήγω ότι σίγουρα δεν σε συμφέρει.
Εάν αθροίσεις τις τιμές θα καταλήξεις ότι δεν μπορείς να την κάνεις απόσβεση. Το "1 day hop-on-hop-off bus tour ticket" που προσφέρουν, μάλλον είναι άχρηστο γιατί το Βερολίνο έχει άριστο δίκτυο μεταφορών και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς στους δρόμους με το τουριστικό λεωφορείο.
Επίσης, θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πας χειμώνα με άγνωστες καιρικές συνθήκες και πολύ μικρή μέρα! Μετά τις 4.30 θα είναι νύχτα και θα έχει τσουχτερό κρύο! Οπότε δεν είναι πολύ καλή επιλογή να φας όλο το χρόνο σου τη μέρα στα μουσεία και τη νύχτα μέσα στην παγωνιά να βλέπεις τις πλατείες, το τείχος και τα υπόλοιπα αξιοθέατα.
Επειδή έχω πάει και αρχές Μαρτίου μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει πολύ κρύο!!!!
https://www.berlinpass.com/berlin-pass-prices.php με μια γρήγορη ματιά που έριξα βλέπω πως έχει και κάλυψη για τα ΜΜΜ νομίζω πως αυτό το pass με τα μουσεία που περιλαμβάνει είναι μια χαρά...
Επίσης έχετε πάει στο aquadom;;;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.879
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@avastasios η τριήμερη Berlin Pass στη βασική της έκδοση δεν έχει μεταφορές. Αγοράζεις εξτρά την travelcard πληρώνοντας άλλα 21€, οπότε σύνολο 116 €! Εάν αγοράσεις τρία ημερήσια εισιτήρια των 7 € ίδια λεφτά δίνεις. Συμπέρασμα, δεν γλυτώνεις τίποτα! Επίσης, την τριήμερη κάρτα δεν θα την επικυρώσεις την 1η μέρα άφιξης σου εάν φτάνεις μεσημέρι, γιατί αλλιώς θα την κάψεις, εάν δεν προλάβεις να δεις εκείνη την ημέρα τουλάχιστον 2 ακριβά αξιοθέατα. Δεν ξέρω τις ώρες άφιξης και αναχώρησης σου από το Βερολίνο, αλλά πρέπει να την αξιοποιήσεις σωστά γιατί ισχύει για 3 μέρες και όχι για 72 ώρες από την επικύρωση της. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι την 4η μέρα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις πουθενά!! Έχω ανάλογη εμπειρία από την τριήμερη Vienna Pass που την επικύρωσα στο 1ο αξιοθέατο την 2η μέρα της εκδρομής μου και καταφέραμε να την κάνουμε απόσβεση γιατί είχε πολύ ακριβά εισιτήρια σε παλάτια και μουσεία.
Στο Aquadom πήγα στο 1ο μου ταξίδι στο Βερολίνο to 2007. Ο μόνος λόγος που πλήρωσα το ακριβό εισιτήριο του ήταν η βόλτα με το ασανσέρ μέσα στο ξενοδοχείο Radisson Blu hotel και τα ψαράκια τριγύρω... Κατά τα άλλα το υπόλοιπο ενυδρείο ήταν κάτω του μετρίου!! Μου θύμισε το ενυδρείο της Ρόδου. Το δικό μας ενυδρείο στο Ηράκλειο είναι πολύ καλύτερο! ;)
 
Last edited:

avastasios

Member
Μηνύματα
27
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΙΡΟ - Ν. ΥΟΡΚΗ - ΚΟΡΕΑ
@avastasios η τριήμερη Berlin Pass στη βασική της έκδοση δεν έχει μεταφορές. Αγοράζεις εξτρά την travelcard πληρώνοντας άλλα 21€, οπότε σύνολο 116 €! Εάν αγοράσεις τρία ημερήσια εισητήρια των 6,5 € ίδια λεφτά δίνεις. Συμπέρασμα, δεν γλυτώνεις τίποτα! Επίσης, την τριήμερη κάρτα δεν θα την επικυρώσεις την 1η μέρα άφιξης σου εάν φτάνεις μεσημέρι, γιατί αλλιώς θα την κάψεις, εάν δεν προλάβεις να δεις εκείνη την ημέρα τουλάχιστον 2 ακριβά αξιοθέατα. Δεν ξέρω τις ώρες άφιξης και αναχώρησης σου από το Βερολίνο, αλλά πρέπει να την αξιοποιήσεις σωστά γιατί ισχύει για 3 μέρες και όχι για 72 ώρες από την επικύρωση της. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι την 4η μέρα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις πουθενά!! Έχω ανάλογη εμπειρία από την τριήμερη Vienna Pass που την επικύρωσα στο 1ο αξιοθέατο την 2η μέρα της εκδρομής μου και καταφέραμε να την κάνουμε απόσβεση γιατί είχε πολύ ακριβά εισιτήρια σε παλάτια και μουσεία.
Στο Aquadom πήγα στο 1ο μου ταξίδι στο Βερολίνο to 2007. Ο μόνος λόγος που πλήρωσα το ακριβό εισιτήριο του ήταν η βόλτα με το ασανσέρ μέσα στο ξενοδοχείο Radisson Blu hotel και τα ψαράκια τριγύρω... Κατά τα άλλα το υπόλοιπο ενυδρείο ήταν κάτω του μετρίου!! Μου θύμισε το ενυδρείο της Ρόδου. Το δικό μας ενυδρείο στο Ηράκλειο είναι πολύ καλύτερο! ;)
Καλημέρα @Elena2508, αν είσαι απο Κρήτη σε συμπαθώ, ΤΕΛΟΣ!!!!! Λοιπόν τι έκανα να σε ενημερώσω και να μου πεις την άποψη σου. Έκλεισα με το https://www.berlin-welcomecard.de/en 72h μαζί με το νησί των μουσείων στα 47eu και από τη σελίδα του Μαντάμ Τισό ένα εισιτήριο για να μπω εκεί και στο aquadom με 21eu.
Τι λες εσυ????????:)
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.879
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα @Elena2508, αν είσαι απο Κρήτη σε συμπαθώ, ΤΕΛΟΣ!!!!! Λοιπόν τι έκανα να σε ενημερώσω και να μου πεις την άποψη σου. Έκλεισα με το https://www.berlin-welcomecard.de/en 72h μαζί με το νησί των μουσείων στα 47eu και από τη σελίδα του Μαντάμ Τισό ένα εισιτήριο για να μπω εκεί και στο aquadom με 21eu.
Τι λες εσυ????????:)
Καλημέρα @avastasios , δεν είμαι από την Κρήτη, αλλά τη λατρεύω! Είμαι Θεσσαλονικιά.
Τα 47 € για το συνδυαστικό εισιτήριο που έβγαλες μου φαίνεται καλό deal!! ;)
Κοίτα μόνο να εκμεταλλευτείς και τις εκπτώσεις που σου δίνει η κάρτα για να κάνεις απόσβεση τα επιπλέον 7 € που πλήρωσες. Το θετικό βέβαια είναι ότι μπορείς να επισκεφτείς 2-3 μουσεία στο νησί των μουσείων σε ξεχωριστή μέρα και δεν έχεις πίεση, όπως με το ημερήσιο εισιτήριο των 18 € (museumsinsel ticket).
Για το μουσείο Μαντάμ Τισό δεν έχω άποψη γιατί δεν πήγα. Για το Aquadom σου είπα την γνώμη μου ότι δεν θα χαλάλιζα 18 € ξανά για να μπω... Τα 21 € όμως που πλήρωσες για τα δύο είναι πολύ καλή τιμή!
Θα σου πρότεινα όμως να πας στο μουσείο DDR που δεν πρόλαβα να πάω εγώ και το έχω αφήσει εκκρεμότητα για την επόμενη φορά. Μου έχει μεταφέρει φίλος ότι είναι πολύ διασκεδαστικό γιατί είναι διαδραστικό και δεν έχει ακριβό εισιτήριο (είσοδος 5.5 €). Είναι ακριβώς δίπλα στον Καθεδρικό Ναό.
Εφόσον είναι η πρώτη σου φορά στο Βερολίνο, επιμένω ότι δεν πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο στα μουσεία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.325
Μηνύματα
888.040
Μέλη
38.988
Νεότερο μέλος
ABDALKHALEQ BARBA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom