Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αυτο με την καρτα,τωρα δεν ξερω.
Δεν ξανακανεις την κρατηση απο αλλη ιστοσελιδα;Εκτος αν δεν μπορεις.Aλλοι εμπειροτεροι ,ας δωσουν τη συμβουλη τους.
Επρεπε η hrs.com να λεει οτι ο φορος ηταν εξτρα.
Στην κρατηση μου δεν εχει προστεθει.Βεβαια,οταν η τιμη,8 ευρω λιγοτερων,ηταν η αιτια που διαλεξα hrs και δεν διαλεξα αλλο απο το hotelscombined.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτο με την καρτα,τωρα δεν ξερω.
Δεν ξανακανεις την κρατηση απο αλλη ιστοσελιδα;Εκτος αν δεν μπορεις.Aλλοι εμπειροτεροι ,ας δωσουν τη συμβουλη τους.
Επρεπε η hrs.com να λεει οτι ο φορος ηταν εξτρα.
Στην κρατηση μου δεν εχει προστεθει.Βεβαια,οταν η τιμη,8 ευρω λιγοτερων,ηταν η αιτια που διαλεξα hrs και δεν διαλεξα αλλο απο το hotelscombined.

σε ευχαριστω για την απαντηση! 8 ευρω συνολικα λες ή για καθε διανυκτερευση? εγω εκλεισα μεσω hrs γιατι βρηκα διαφορα 40 ευρω αλλα αν ειναι να μου τα παρει με τον φορο καλα κρασια. αν και τηλεφωνησα στην hrs οταν εκανα την κρατηση και μου ειπε οτι δεν θα δωσω καποιο φορο παραπανω. θα δειξει!! φοβαμαι μηπως αν κανω και αλλη κρατηση ισχυει και η προηγουμενη και μετα αντε να ξεμπερδεψω..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κατά τη διάρκεια της κράτησης σε οποιαδήποτε από αυτές τις μηχανές αναζήτησης που συζητιούνται (hrs, booking κλπ), καθώς και στην επιβεβαίωση που στέλνουν, αναφέρεται καθαρά αν οι φόροι περιλαμβάνονται ή όχι.

Άρα, για ποιά επιπλέον χρήματα φόρων συζητάτε?

Τα 8 επιπλέον ευρώ φόρου που ζήτησαν από το wotan1975, ποιός τα ζήτησε?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κατά τη διάρκεια της κράτησης σε οποιαδήποτε από αυτές τις μηχανές αναζήτησης που συζητιούνται (hrs, booking κλπ), καθώς και στην επιβεβαίωση που στέλνουν, αναφέρεται καθαρά αν οι φόροι περιλαμβάνονται ή όχι.

Άρα, για ποιά επιπλέον χρήματα φόρων συζητάτε?

Τα 8 επιπλέον ευρώ φόρου που ζήτησαν από το wotan1975, ποιός τα ζήτησε?

αυτο προσπαθω να καταλαβω και γω! η κρατηση μου ελεγε οτι ολοι οι φοροι συμπεριλαμβανονται!! απο οτι λεει ο wotan1975 ομως στο ξενοδοχειο του επεβαλλαν και δημοτικο φορο. απαραδεκτο απο την hrs αν μου το κανει και μενα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
αυτο προσπαθω να καταλαβω και γω! η κρατηση μου ελεγε οτι ολοι οι φοροι συμπεριλαμβανονται!! απο οτι λεει ο wotan1975 ομως στο ξενοδοχειο του επεβαλλαν και δημοτικο φορο. απαραδεκτο απο την hrs αν μου το κανει και μενα.

εγω παντως τωρα ελαβα απαντηση απο το ξενοδοχειο που εκανα κρατηση και μου ειπε οτι με χρεωνει 168,30 ευρω με ολους τους φορους. το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να τα παρει ακομα απο την καρτα μου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αυτο προσπαθω να καταλαβω και γω! η κρατηση μου ελεγε οτι ολοι οι φοροι συμπεριλαμβανονται!! απο οτι λεει ο wotan1975 ομως στο ξενοδοχειο του επεβαλλαν και δημοτικο φορο. απαραδεκτο απο την hrs αν μου το κανει και μενα.

Πριν αρχίσουμε να κατηγορούμε την όποια hrs και φυσικά πριν πανικοβάλουμε τον κόσμο, ας ξεκαθαριστεί πρώτα τί ακριβώς έχει παιχτεί.
Και πώς του επιβλήθηκε ο δημοτικός φόρος, εφόσον ακόμα δεν έχει μείνει στο ξενοδοχείο και δεν έχει πληρώσει ακόμα για τη διαμονή του?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ισως δεν το ειπα καλα.Οταν εξαντληθηκε ο τυπος δωματιου στη booking πηγα στο hotelscombined.Βρηκα το δωματιο σε διαφορες ιστοσελιδες.
Οι πιο πολλες ειχαν τιμη 108 ευρω.Σε 1-2 που μπηκα,ελεγε οτι περιλαμβανονται ολοι οι φοροι ,αλλου ηταν εξτρα ανα δωματιο ανα νυχτα αλλου ανα ατομο ανα νυχτα.
Η hrs ειχε 100 ευρω για το ιδιο πραγμα,χωρις να λεει για φορο.
Αρα διαλεξα τη hrs.Οταν εκανα τη διαδικασια,ειχε με μεγαλους αριθμους συνολο ,ολο το ποσο για ολες τις διανυκτερευσεις.

Σε καποιο σημειο,με μικρα-μικρα γραμματα ειχε τη φραση,City tax will be now 8 euros.
Θα μπορουσε βεβαια να ειναι και πιο ξεκαθαρο στη διατυπωση.

Και ξανα το ιδιο ποσο παλι,με κοκκινου χρωματος αριθμους (100 ευρω τη νυχτα).Ενω θα επρεπε να λεει 108.

Και δε μιλαω για το μπερδεμα με τις χρεωσεις του ξενοδοχειου ,σε σχεση με το δημοτικο φορο γιατι μπορει να ειναι απο το ξενοδοχειο.
Παντως η διαφορα της φορμας του hrs. σε σχεση με τη φορμα του ξενοδοχειου μου προξενησε αρνητικη εντυπωση και δεν ξερω γιατι αυτη η ασυνεννοησια μεταξυ τους.

A και αυτο που ξαναειπα,η hrs αποκαλουσε το δικλινο standard double ενω οι αλλες σελιδες,business double.
Οποτε,η τιμη των 100 ευρω που ειχα δει ,θεωρησα οτι αφορουσε standard ,ενω τα 108,οτι αφορουσε business (ενταξει,απλοικη ισως σκεψη).Eμενα,παντως,με παρεσυρε να κλεισω.
Ελπιζω να μην υπαρχει κανα αλλο μπερδεμα,οταν παω με το καλο εκει!
Δεν κατηγορω κανεναν,απλως δεν ξανακλεινω απο τη συγκεκριμενη σελιδα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ισως δεν το ειπα καλα.Οταν εξαντληθηκε ο τυπος δωματιου στη booking πηγα στο hotelscombined.Βρηκα το δωματιο σε διαφορες ιστοσελιδες.
Οι πιο πολλες ειχαν τιμη 108 ευρω.Σε 1-2 που μπηκα,ελεγε οτι περιλαμβανονται ολοι οι φοροι ,αλλου ηταν εξτρα ανα δωματιο ανα νυχτα αλλου ανα ατομο ανα νυχτα.
Η hrs ειχε 100 ευρω για το ιδιο πραγμα,χωρις να λεει για φορο.
Αρα διαλεξα τη hrs.Οταν εκανα τη διαδικασια,ειχε με μεγαλους αριθμους συνολο ,ολο το ποσο για ολες τις διανυκτερευσεις.

Σε καποιο σημειο,με μικρα-μικρα γραμματα ειχε τη φραση,City tax will be now 8 euros.
Θα μπορουσε βεβαια να ειναι και πιο ξεκαθαρο στη διατυπωση.

Και ξανα το ιδιο ποσο παλι,με κοκκινου χρωματος αριθμους (100 ευρω τη νυχτα).Ενω θα επρεπε να λεει 108.

Και δε μιλαω για το μπερδεμα με τις χρεωσεις του ξενοδοχειου ,σε σχεση με το δημοτικο φορο γιατι μπορει να ειναι απο το ξενοδοχειο.
Παντως η διαφορα της φορμας του hrs. σε σχεση με τη φορμα του ξενοδοχειου μου προξενησε αρνητικη εντυπωση και δεν ξερω γιατι αυτη η ασυνεννοησια μεταξυ τους.

A και αυτο που ξαναειπα,η hrs αποκαλουσε το δικλινο standard double ενω οι αλλες σελιδες,business double.
Οποτε,η τιμη των 100 ευρω που ειχα δει ,θεωρησα οτι αφορουσε standard ,ενω τα 108,οτι αφορουσε business (ενταξει,απλοικη ισως σκεψη).Eμενα,παντως,με παρεσυρε να κλεισω.
Ελπιζω να μην υπαρχει κανα αλλο μπερδεμα,οταν παω με το καλο εκει!
Δεν κατηγορω κανεναν,απλως δεν ξανακλεινω απο τη συγκεκριμενη σελιδα.
α οκ εγω νομιζα οτι εδωσες 100 ευρω και μετα στο ξενοδοχειο σου ζητησαν παραπανω. εχεις δικιο αυτα πρεπει να διευκρινιζονται. και εγω δεν ξανακλεινω με hrs απλα τωρα δεν εχω δικαιωμα να ακυρωσω την κρατηση μου. αλλα και η κρατηση μου δεν ειναι 100% εγκυρη γιατι δεν μπορουν να σηκωσουν τα χρηματα μου. τρεχα γυρευε!!:mad:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σε καποιο σημειο,με μικρα-μικρα γραμματα ειχε τη φραση,City tax will be now 8 euros..
Τα 8 ευρώ city tax ούτε στο booking υπολογίζονται στην τιμή που σου εμφανίζει αρχικά. Αν πατήσεις στο room details αναφέρει ξεκάθαρα: EUR 8 city tax per night is excluded.

Οπότε, πάντα πρέπει να διαβάζουμε προσεχτικά όλες τις λεπτομέρειες πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Κανεις λαθος ξανα.Ξερω τι λεω.
H διαφορα ειναι οτι η booking ειναι οτι οτι το λεει,πριν κλεισεις.
Οταν κανεις τη διαδικασια στο hrs.com,δε σου λεει οτι ο δημοτικος φορος των 8 ευρω ειναι εξτρα.Ισα-ισα λεει οτι οι επιπροσθετοι φοροι περιλαμβανονται.
Οταν πια εχει κανει την κρατηση,στην επιβεβαιαωση λεει ''city tax will be now 8 euros''.
Αυτο εννοω οτι δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρο,ακομα και στη διατυπωση.Δε λεει EUR 8 ''city tax per night is excluded''

Kαλο θα ειναι να προσεχουμε τι λεμε.
 

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γνωρίζει κανενας για το παρακάτω σαιτ? Χρησιμοποιησα την αναζήτηση, αλλα δεν βρηκα κατι.

Location Vacances t France Espagne Italie: Location en Maison Villa Appartement & Chambres d'htes

Πόσο αξιόπιστο είναι? Το εχει χρησιμοποιησει καποιος για να μας πει τη γνωμη του? Εχει πολυ ωραια διαμερίσματα και σε πολυ καλές τιμές.

Ευχαριστω ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.601
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom