Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Προσωπικά δεν το γνωρίζω! Το βασικό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις τους όρους και την πολιτική του site
Λόγω της μικρής εμπειρίας που έχω είμαι γενικώς πολύ στο ψάξιμο.
Προσπαθώ να καταλάβω ακόμα τον τροπο λειτουργίας της κάθε μηχανής.
Μέχρι στιγμής καλύτερους όρους και καλυτερες προσφορές έχω την εντύπωση
ότι έχουν easytobook,lastminute και yeego.Αλλά θέλω αρκετή δουλειά ακόμη
για να είμαι σίγουρος.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο google για να δεις τι κριτικές έχει γράψει ο κόσμος για το συγκεκριμένο site. Σίγουρα το έχουν προτιμήσει κάποιοι και κάπου θα το έχουν γράψει.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημέρα παιδιά!

Έχω μια απορία σχετικά με το booking.com. Σε μια αναζήτηση που έκανα, μου έβγαλε για ένα διαμέρισμα (το αναφέρω γιατί δεν είναι ξενοδοχείο και ίσως έχει σημασία), το εξής:

Ενώ αναφέρει την τιμή με "Δωρεάν ακύρωση", στους όρους αναφέρει ξεκάθαρα ότι θα χρεωθεί ολόκληρο το ποσό την ημέρα κράτησης! Ενώ ξέρω από άλλες κρατήσεις που έχω κάνει με αυτό το σάιτ, ότι συνήθως για δωρεάν ακύρωση δεν σε χρεώνουν (τουλάχιστον όχι όλο το ποσό) εξαρχής! Από την άλλη, γράφει ότι αν γίνει ακύρωση ή αλλαγή μέχρι 10 μέρες πριν, δε θα υπάρξει χρέωση!!:shock: Τι θέλει να πει ο ποιητής άραγε? Πως είναι δυνατόν αφού θα σε έχουν χρεώσει κανονικότατα εξαρχής, να μη σε χρεώσουν για έγκαιρη ακύρωση? Μήπως είναι λάθος του σάιτ?

Βασικά, έχω κλείσει ξενοδοχείο, απλά τώρα κοιτάω μήπως βρω καλύτερη προσφορά και ενώ αυτό μου τράβηξε το ενδιαφέρον, "σκόνταψα" πάνω σ΄αυτή την "αντίφαση". Μήπως ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει? Απλώς να ξέρω αν μου ξανατύχει κάτι τέτοιο και είναι "πολύ καλό για να το χάσω".

Ευχαριστώ:)
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Θέλει να πει πως αν δεν το ακυρώσεις μέχρι 10 μέρες πριν την ημέρα κράτησης θα σου
χρεώνουν ολόκληρο το πόσο.Αν το ακυρώσεις νωρίτερα δεν θα σε χρεώσουν τίποτα.

Το booking.com συνήθως θέτει αυτό το όριο στις 24 ή 48 ώρες και αν δεν το έχεις
ακυρώσει σε χρεώνει μόνο το ποσό που αντιστοιχεί στην πρώτη νύχτα.
Δεν ξέρω αν στην δική σου την περίπτωση υπάρχει διαφορετική πολιτική του
Ξενοδοχείου(ή διαμερίσματος)
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ναι το ξερω αυτο που λες, αλλα εδω αναφέρει συγκεκριμενα οτι θα γινει χρεωση ολου του ποσού μολις κάνεις τη κρατηση οχι μετα το οριο των 10 ημερων, γιαυτο το βρηκα περιεργο κ αντιφατικό με τη δωρεαν ακυρωση που ισχυρίζονται κ ρωτησα απο περιεργεια..
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Ναι το ξερω αυτο που λες, αλλα εδω αναφέρει συγκεκριμενα οτι θα γινει χρεωση ολου του ποσού μολις κάνεις τη κρατηση οχι μετα το οριο των 10 ημερων, γιαυτο το βρηκα περιεργο κ αντιφατικό με τη δωρεαν ακυρωση που ισχυρίζονται κ ρωτησα απο περιεργεια..

Μηπως χρεωνεσαι το ποσο και σου επιστρεφονται τα χρηματα την μερα
της ακυρωσης?
Ακουγεται περιεργο γιατι το booking δεν εφαρμοζει αυτη την τακτικη.
Εγω αυτη την στιγμη εχω 4 κρατησεις με δωρεαν ακυρωση και σε ολα τα
e-mail επιβεβαιωσης μιλανε για χρεωση μιας μονο νυχτας αν δεν εχω
ακυρωσει 24 ωρες πριν την ημερομηνια αφιξης.
Επισης μπορεις να τους παρεις ενα τηλ κ να ρωτησεις.


Υ.Γ. Τυχερουλα,θα πας Νεα Υορκη....σε ζηλευω!!:lol:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
CaveTravel said:
Μηπως χρεωνεσαι το ποσο και σου επιστρεφονται τα χρηματα την μερα
της ακυρωσης?
Ακουγεται περιεργο γιατι το booking δεν εφαρμοζει αυτη την τακτικη.
Εγω αυτη την στιγμη εχω 4 κρατησεις με δωρεαν ακυρωση και σε ολα τα
e-mail επιβεβαιωσης μιλανε για χρεωση μιας μονο νυχτας αν δεν εχω
ακυρωσει 24 ωρες πριν την ημερομηνια αφιξης.
Επισης μπορεις να τους παρεις ενα τηλ κ να ρωτησεις.

Υ.Γ. Τυχερουλα,θα πας Νεα Υορκη....σε ζηλευω!!:lol:
Στα λογια μου έρχεσαι λοιπον. .

Κ Εγω ζηλευω τις 4 κρατήσεις σου κ που θα πας τοσα ταξιδάκια. .Εγώ μαλλον τερμα για φετος οι θερινές διακοπές, πηγα βεβαια καπου αλλα Αύγουστο θαμαι Αθηνα. .Ας οψεται η Νεα Υορκη κ τα τρελά της εξοδα. .
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Αν σου πω ότι και οι 4 κρατήσεις ειναι για τον ίδιο προορισμό θα συνεχίσεις να με
ζηλεύεις?
Απλά επειδή έχουν δωρεάν ακύρωση έκανα τις κρατήσεις κ σιγά σιγά θα αποφασίσω
ποια με βολεύει περισσότερο.
Είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός ή μου φαίνεται?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αν σου πω ότι και οι 4 κρατήσεις ειναι για τον ίδιο προορισμό θα συνεχίσεις να με
ζηλεύεις?
Απλά επειδή έχουν δωρεάν ακύρωση έκανα τις κρατήσεις κ σιγά σιγά θα αποφασίσω
ποια με βολεύει περισσότερο.
Είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός ή μου φαίνεται?
:haha::haha::haha: Πωπω.. αρκεί να μη ξεχάσεις να ακυρώσεις έγκαιρα τις 3 που δε θα πας!

On topic, δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα καθότι δε με ενδιαφέρει πια. Απλώς είπα να ρωτήσω μπας και έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο σε κάποιον και ήξερε να μου πει. Δεν τους πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω, αλλά συμπεραίνω ότι επειδή είναι διαμέρισμα όπως προείπα, μάλλον θα ήταν κάποιου είδους απαίτηση από τους ιδιοκτήτες? Κι άντε βρες άκρη μετά να σου επιστραφούν τα λεφτά αν δεν πας.. Γενικά αυτή η πολιτική δε μου αρέσει, γι΄αυτό μέχρι τώρα προτιμώ μόνο το booking.com που δεν το κάνει αυτό (τουλάχιστον στην πλειοψηφία των κρατήσεων).

Πάντως οφείλω να πω ότι προσωπικά έχω ένα χρόνο μόνο που χρησιμοποιώ συστηματικά τις κρατήσεις μέσω ίντερνετ, θυμάμαι μέχρι πέρισυ το απέφευγα είχα ανασφάλεια! Ώσπου το τόλμησα και από τότε δεν διανοούμαι να κλείσω αλλιώς.. Το μόνο που "φοβάμαι" λίγο πλέον είναι να εμπιστευτώ άλλο σάιτ:haha::haha: Αλλά που θα πάει, ίσως κάποια στιγμή να χρειαστεί να ξεπεράσω κι αυτή τη φοβία..

Καλά να περάσεις!
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Αν σου πω ότι και οι 4 κρατήσεις ειναι για τον ίδιο προορισμό θα συνεχίσεις να με
ζηλεύεις?
Απλά επειδή έχουν δωρεάν ακύρωση έκανα τις κρατήσεις κ σιγά σιγά θα αποφασίσω
ποια με βολεύει περισσότερο.
Είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός ή μου φαίνεται?
Συμβουλή (παθούσας): πρόσεξε μην νομίζεις οτι τις έχει ακυρώσει όλες όσες δεν θες και δεν το έχεις κάνει πραγματικά... ;)
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Συμβουλή (παθούσας): πρόσεξε μην νομίζεις οτι τις έχει ακυρώσει όλες όσες δεν θες και δεν το έχεις κάνει πραγματικά... ;)

γεια σου hera.αυτο πως γινεται?εννοεις να ξεχασω να τις ακυρωσω?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να κάνεις 4 κρατήσεις ξενοδοχείων στην ίδια πόλη για τις ίδιες ημερομηνίες με δωρεάν ακύρωση (κάτι που σημαίνει ότι δεν πετυχαίνεις κάποια ιδιαίτερα καλή τιμή όπως συνήθως γίνεται με τις prepaid διαμονές). Αν είναι θέμα αναποφασιστικότητας στην επιλογή ξενοδοχείου, κάποια στιγμή θα πρέπει να επιλέξεις ένα απ' τα τέσσερα άρα γιατί να μη γίνει αυτή η επιλογή εξαρχής.

Πέραν αυτού, είναι μια πολύ επικίνδυνη συμβουλή για να την ακολουθήσουν όσοι μας διαβάζουν τώρα και μπορεί να τους στοιχίσει αρκετά χρήματα απ' την κάρτα τους αν κάνουν κάποιο μικρό λάθος στις διαδοχικές κρατήσεις (πχ να μπερδέψουν τους όρους ακύρωσης ή να αργήσουν/ξεχάσουν να ακυρώσουν κάποια κράτηση επειδή παράλληλα με την οργάνωση ενός ταξιδιού κάποιος έχει και άλλες ασχολίες όπως δουλειά, οικογένεια, πανεπιστήμιο κτλ).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom