Μη αναγνωρισμένα κράτη

Μηνύματα
10
Likes
1
Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να μάθω την διαδικασία που χρειάζεται για να επισκευτω τα εξής ψευδο κράτη

Υπερδνειστερεία( transnistria)
Kριμαία
Nogorno karabakh
Νότια Οσσετία (South Ossetia)
Αμπχαζία
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Υπερδνειστερεία( transnistria): Με τρένο ή λεώφορειο από Κισινάου ή Οδησσό

Kριμαία: Με αεροπλάνο ή πλοίο από Ρωσία

Nogorno karabakh: με λεωφορείο ή ταχί από το Ερυβάν

Νότια Οσσετία (South Ossetia): ξέχασε το

Αμπχαζία: από Γεωργία πέρασμα από Zugdidi
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Για το Ναγκόρνο Καραμπάχ βγάζεις βίζα επί τόπου στα σύνορα με την Αρμενία. Αν μάλιστα το ζητήσεις, σου την δίνουν σε χωριστό χαρτί ώστε αν αργότερα θελήσεις να επισκεφτείς το Αζερμπαϊτζάν να μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα (με βίζα του Ναγκόρνο Καραμπαχ πάνω στο διαβατήριό σου δεν μπορείς να μπεις στο Αζερμπαιτζαν ούτε με σφαίρες).
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Για την Αμπχαζία, θα χρειαστείς άδεια εισόδου που χορηγείται ηλεκτρονικά από το "Υπουργείο Εξωτερικών" ( η σχετική διαδικασία εδώ http://mfaapsny.org/en/council/visa.php ).
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (5-6 μέρες), σου έρχεται στο μέιλ σου η άδεια την οποία τυπώνεις και παρουσιάζεις στο φυλάκιο εισόδου (γέφυρα ποταμού Ινγκούρι μερικά χιλιόμετρα έξω από το Zugdidi). Στη συνέχεια έχεις τρεις μέρες χρόνο να παρουσιαστείς στις υπηρεσίες στο Σουχούμι για να βγάλεις τη βίζα (κόστος 20 ή 25 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς, κατά την επίσκεψη μου εκεί πριν τρία χρόνια).
Σχετικό "ρεπορτάζ" για την διαδικασία εισόδου και την εμπειρία στην Αμπχαζία μπορείς να διαβάσεις εδώ

ΑΜΠΧΑΖΙΑ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Για την Αμπχαζία, θα χρειαστείς άδεια εισόδου που χορηγείται ηλεκτρονικά από το "Υπουργείο Εξωτερικών" ( η σχετική διαδικασία εδώ http://mfaapsny.org/en/council/visa.php ).
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (5-6 μέρες), σου έρχεται στο μέιλ σου η άδεια την οποία τυπώνεις και παρουσιάζεις στο φυλάκιο εισόδου (γέφυρα ποταμού Ινγκούρι μερικά χιλιόμετρα έξω από το Zugdidi). Στη συνέχεια έχεις τρεις μέρες χρόνο να παρουσιαστείς στις υπηρεσίες στο Σουχούμι για να βγάλεις τη βίζα (κόστος 20 ή 25 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς, κατά την επίσκεψη μου εκεί πριν τρία χρόνια).
Σχετικό "ρεπορτάζ" για την διαδικασία εισόδου και την εμπειρία στην Αμπχαζία μπορείς να διαβάσεις εδώ

ΑΜΠΧΑΖΙΑ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες...Μερικές ερωτήσεις

Στην αμπχατζία θα σφραγιστεί το διαβατήριο μου;Αν ναι,θα με εμποδίσει να επιστρέψω στην Γεωργία;
Μπορώ να μπω στην αμπχατζία από την Ρωσια ή κάποια άλλη χώρα;
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Για την Αμπχαζία, θα χρειαστείς άδεια εισόδου που χορηγείται ηλεκτρονικά από το "Υπουργείο Εξωτερικών" ( η σχετική διαδικασία εδώ http://mfaapsny.org/en/council/visa.php ).
Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (5-6 μέρες), σου έρχεται στο μέιλ σου η άδεια την οποία τυπώνεις και παρουσιάζεις στο φυλάκιο εισόδου (γέφυρα ποταμού Ινγκούρι μερικά χιλιόμετρα έξω από το Zugdidi). Στη συνέχεια έχεις τρεις μέρες χρόνο να παρουσιαστείς στις υπηρεσίες στο Σουχούμι για να βγάλεις τη βίζα (κόστος 20 ή 25 ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς, κατά την επίσκεψη μου εκεί πριν τρία χρόνια).
Σχετικό "ρεπορτάζ" για την διαδικασία εισόδου και την εμπειρία στην Αμπχαζία μπορείς να διαβάσεις εδώ

ΑΜΠΧΑΖΙΑ, ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες...Μερικές ερωτήσεις

Στην αμπχατζία θα σφραγιστεί το διαβατήριο μου;Αν ναι,θα με εμποδίσει να επιστρέψω στην Γεωργία;
Μπορώ να μπω στην αμπχατζία από την Ρωσια ή κάποια άλλη χώρα;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εννοείται ότι δεν θα σφραγιστεί ούτε στην Γεωργία (άλλωστε τυπικά δεν φευγεις απο τα εδάφη της) αλλά ούτε στην Αμπκχαζία. Την βίζα που θα πάρεις , δεν θα στην κολλήσουν στο διαβατηριο απλά θα την τοποθετησουν μέσα σε αυτό (για 3 ημέρες 10 ευρω περίπου). Στην έξοδο θα την δειξεις, και μετα θα την κρύψεις στην τσέπη σου για να μην προκαλέσεις τους Γεωργιανούς στρατιώτες στο φυλακιο. Μην την δείξεις για κανένα λόγο στην Γεωργία.
Αν μπεις απο Ρωσία, εισαι υποχρεωμενος να βγεις απο το ιδιο σημείο και ΟΧΙ να περάσεις στην Γεωργια γιατι θα θεωρηθεί ότι μπήκες παράνομα στην χώρα.
Μπαινεις και βγαίνεις απο Γεωργία ο πιο απλός και ευκολος τροπος. Γιατί άλλωστε να μπλέκεις με ρωσικες βιζές 2πλης?
Ζαχαροβα 22 -νομίζω- είναι το γραφειο που θα προμηθευτεις την βίζα.
Σημαντικό: Εχε μαζι σου ρούβλια. Κάνε στην Τυφλίδα πριν πας.
Ψαξε κάπου στο φόρουμ εχω γραψει αρκετες πληροφορίες.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες...Μερικές ερωτήσεις

Στην αμπχατζία θα σφραγιστεί το διαβατήριο μου;Αν ναι,θα με εμποδίσει να επιστρέψω στην Γεωργία;
Μπορώ να μπω στην αμπχατζία από την Ρωσια ή κάποια άλλη χώρα;
Καμία σφραγίδα από κανέναν. Όταν βγαίνεις από τη Γεωργία, οι Γεωργιανοί απλά ελέγχουν το διαβατήριο χωρίς να χτυπήσουν κάποια σφραγίδα εξόδου αφού - τύποις τουλάχιστον - δεν βγαίνεις από τη Γεωργία, παρά μεταβαίνεις σε μια επαρχία της. Όσο για τους Αμπχάζιους, κατά την είσοδο σου σφραγίζουν την άδεια που έλαβες ιντερνετικά από το υπουργείο τους, και πας μ' αυτό το θεωρημένο χαρτί στο Σουχούμι για να βγάλεις τη βίζα σου. Η δε βίζα σου παραδίδεται υπό μορφή εγγράφου (δηλαδή εκτός διαβατηρίου), το οποίο έγγραφο κρατάνε οι Αμπχάζιοι συνοριοφύλακες κατά την έξοδό σου. Όσο για την επανείσοδο στη Γεωργία, το μόνο πρόβλημα που πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις (όπως και στην έξοδο εξάλλου), ειναι μια παρατεταμένη αναμονή μπροστά στο φυλάκιο ακόμα κι αν δεν υπάρχει άλλη ταξιδιωτική ψυχή ζώσα στα πέριξ εκτός από τη δικιά σου. Μιλάμε για μπόλικο περίμενε, χωρίς καμιά εμφανή αιτία, πέρα ίσως από γεωργιανό καψόνι (?) στους ελάχιστους περίεργους που θέλουν να επισκεφτούν τους κακούς αποσχιστές.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ουπς! Την ώρα που έγραφα, να'σου και η dim kyr! (Μουτς κυρία μου!)

Δεν συνεχίζω με Ρωσία, απάντησε ήδη η αρμοδία. :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ουπς! Την ώρα που έγραφα, να'σου και η dim kyr! (Μουτς κυρία μου!)

Δεν συνεχίζω με Ρωσία, απάντησε ήδη η αρμοδία. :)
Ελα βρε Ισαβέλλα.... αφού ξέρεις οτι η δική μου αρμοδιότητα είναι τα χαι κλας ξενοδοχεία και οι άνετες μεταφορές.....
Ματς Μουτς και απο εμένα
υγ Την βίζα δεν σου επέτρεψαν να την κρατήσεις?
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Ελα βρε Ισαβέλλα.... αφού ξέρεις οτι η δική μου αρμοδιότητα είναι τα χαι κλας ξενοδοχεία και οι άνετες μεταφορές.....
Ματς Μουτς και απο εμένα
υγ Την βίζα δεν σου επέτρεψαν να την κρατήσεις?
Όχι οι αχρείοι, κι έτσι έμεινα χωρίς το σχετικό σουβενίρ (έχω μόνο φωτοτυπία της άδειας εισόδου, δεν μου'κοψε να βγάλω φωτοτυπία της βίζας στο Σουχούμι).
Ξανά μουτς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom