Ελβετία Μια γερή δόση Ελβετίας το Γενάρη!

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
Παιδιά καλησπέρα!Το Γενάρη θέλω να πάω στην Ελβέτια μαζί με το σύντροφο μου και έχω αρκετές απορίες.Καταρχας η πρώτη μου ερώτηση είναι τι θεωρείτε ότι ειναι καλύτερο και οικονομικά συμφέρον να κλείσουμε κάποιο πακέτο τύπου "πανόραμα Ελβετίας" με καποιο καλο γραφειο πχ μανεσης ή να παμε μόνοι νοικιάζοντας αμάξι;Εγω μεχρι στιγμης τείνω στο να πάμε μονοι μας και να το οργανώσουμε μόνοι μας..Και ερχόμαστε λοιπον στο θεμα οργανωση...Θελουμε να παρουμε μια γερη δοση Ελβετιας και να δουμε τις πιο ομορφες πολεις.Θα ηθελα να βρισκαμε καποια ωραια πολη στα κεντρικα της Ελβετιας σαν ορμητηριο και να μεναμε εκει κανοντας καθε μερα εκδρομες στις πιο ομορφες πολεις..Ποιο μερος θεωρειτε οτι ειναι ιδανικο;Σκεφτομουν το Interlaken ή την Λουκερνη;Καμια ιδεα;Επισης να παμε Μιλανο ή Ζυριχη;Ποιο θεωρειτε πιο βολικο;Please οι γνωστες ας μου δωσουν τα φωτα τους!Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη και με το παραπανω!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά καλησπέρα!Το Γενάρη θέλω να πάω στην Ελβέτια μαζί με το σύντροφο μου και έχω αρκετές απορίες.Καταρχας η πρώτη μου ερώτηση είναι τι θεωρείτε ότι ειναι καλύτερο και οικονομικά συμφέρον να κλείσουμε κάποιο πακέτο τύπου "πανόραμα Ελβετίας" με καποιο καλο γραφειο πχ μανεσης ή να παμε μόνοι νοικιάζοντας αμάξι;Εγω μεχρι στιγμης τείνω στο να πάμε μονοι μας και να το οργανώσουμε μόνοι μας..Και ερχόμαστε λοιπον στο θεμα οργανωση...Θελουμε να παρουμε μια γερη δοση Ελβετιας και να δουμε τις πιο ομορφες πολεις.Θα ηθελα να βρισκαμε καποια ωραια πολη στα κεντρικα της Ελβετιας σαν ορμητηριο και να μεναμε εκει κανοντας καθε μερα εκδρομες στις πιο ομορφες πολεις..Ποιο μερος θεωρειτε οτι ειναι ιδανικο;Σκεφτομουν το Interlaken ή την Λουκερνη;Καμια ιδεα;Επισης να παμε Μιλανο ή Ζυριχη;Ποιο θεωρειτε πιο βολικο;Please οι γνωστες ας μου δωσουν τα φωτα τους!Καθε πληροφορια καλοδεχουμενη και με το παραπανω!

Η Ελβετία είναι μία πανέμορφη χώρα, ειδικά το χειμώνα, μιας και λογικά θα είναι χιονισμένη, και θα πρέπει να προετοιμαστείτε για αρκετό κρύο. Απ'ότι βλέπω προτιμάτε να επικεντρωθείτε στις πόλεις, αν και εφόσον σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο καλύτερα θα ήταν να δείτε και λίγο απο την επαρχία, μιας και αν σκοπεύετε να δείτε μόνο πόλεις καλύτερη και ίσως φθηνότερη με τις προσφορές που βγάζει κατα διαστήματα λύση είναι το τρένο.
Σαν κέντρο μία απο τις κεντρικές πόλεις της Ελβετίας, ιδίως Ζυρίχη ή Βέρνη συνίστανται, μιας και απο το Μιλάνο μονο το ιταλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας είναι κοντά. Επίσης εφόσον μείνετε κάπου κεντρικά ίσως χρειαστεί να διανυκτερεύσετε στη Γενεύη, ώστε να δείτε το γαλλόφωνο τμήμα της χώρας καλύτερα, καθώς και στο Λουγκάνο, για να εξερευνήσετε το Ιταλικό. Ίσως μια διαδρομή Μιλάνο-Ιταλόφωνη Ελβετία-Κεντρική Ελβετία-Γαλλόφωνο Ελβετία, με διαμονή στο κάθε κομμάτι, να είναι πιο βολικό, αλλά απ όσο γνωρίζω η απλή μετάβαση με SWISS ανεβάζει απαγορευτικά την τιμή του εισιτηρίου.
Tώα απο πόλεις, νομίζω αν δειτε Λουγκάνο-Ζυρίχη-Βασιλεία-Βερνη, Λωζάνη, Λουκέρνη και Γενεύη θα είστε καλυμμένοι! Το Ιντερλάκεν δεν έχει τις καλύτερες συγκοινωνίες, και είνια αρκετά μικρό!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ερώτημα: Πόσες μέρες συνολικά θέλετε να αφιερώσετε. Αυτό θα καθορίσει και το πρόγραμμά σας. Επίσης σημαντικός παράγοντας είναι οι χιονοπτώσεις.
Υποθέτω θα νοικιάσετε αυτοκίνητο επί τόπου. Να μελετήσετε καλά το χάρτη καθώς κάποια ορεινά περάσματα κλείνουν το χειμώνα. Θυμάμαι ότι κάπου χρειάστηκε να επιβιβάσουμε και το αμάξι σε τραίνο καθώς ο δρόμος ήταν κλειστός.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν επιλέξετε τη Ζυρίχη ως ορμητήριο που αναφέρεις, έχει έναν υπέροχο σιδηροδρομικό σταθμό που εξυπηρετεί αρκετές κοντινές πόλεις (π.χ. Βασιλεία, Βέρνη) με τρένο πάντα στην ώρα του και σε λιγότερο από μέσο όρο δυο ώρες.
Αυτό στο γράφω, στην περίπτωση που το αυτοκίνητο δεν μπορεί λόγω καιρού να σας εξυπηρετήσει. Ζυρίχη, Βέρνη, Λουκέρνη και Βασιλεία δεν έχουν μακρινές αποστάσεις και είναι όλες κούκλες να τις δεις.
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
Η Ελβετία είναι μία πανέμορφη χώρα, ειδικά το χειμώνα, μιας και λογικά θα είναι χιονισμένη, και θα πρέπει να προετοιμαστείτε για αρκετό κρύο. Απ'ότι βλέπω προτιμάτε να επικεντρωθείτε στις πόλεις, αν και εφόσον σκοπεύετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο καλύτερα θα ήταν να δείτε και λίγο απο την επαρχία, μιας και αν σκοπεύετε να δείτε μόνο πόλεις καλύτερη και ίσως φθηνότερη με τις προσφορές που βγάζει κατα διαστήματα λύση είναι το τρένο.
Σαν κέντρο μία απο τις κεντρικές πόλεις της Ελβετίας, ιδίως Ζυρίχη ή Βέρνη συνίστανται, μιας και απο το Μιλάνο μονο το ιταλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας είναι κοντά. Επίσης εφόσον μείνετε κάπου κεντρικά ίσως χρειαστεί να διανυκτερεύσετε στη Γενεύη, ώστε να δείτε το γαλλόφωνο τμήμα της χώρας καλύτερα, καθώς και στο Λουγκάνο, για να εξερευνήσετε το Ιταλικό. Ίσως μια διαδρομή Μιλάνο-Ιταλόφωνη Ελβετία-Κεντρική Ελβετία-Γαλλόφωνο Ελβετία, με διαμονή στο κάθε κομμάτι, να είναι πιο βολικό, αλλά απ όσο γνωρίζω η απλή μετάβαση με SWISS ανεβάζει απαγορευτικά την τιμή του εισιτηρίου.
Tώα απο πόλεις, νομίζω αν δειτε Λουγκάνο-Ζυρίχη-Βασιλεία-Βερνη, Λωζάνη, Λουκέρνη και Γενεύη θα είστε καλυμμένοι! Το Ιντερλάκεν δεν έχει τις καλύτερες συγκοινωνίες, και είνια αρκετά μικρό!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Βασικα κλεισαμε τα αεροπορικα και θα παμε μεσω Ζυριχης γιατι ηταν βολικοτερες οι ωρες!Το Ινερλακεν δεν ειναι ωραιο λες;
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
Αν επιλέξετε τη Ζυρίχη ως ορμητήριο που αναφέρεις, έχει έναν υπέροχο σιδηροδρομικό σταθμό που εξυπηρετεί αρκετές κοντινές πόλεις (π.χ. Βασιλεία, Βέρνη) με τρένο πάντα στην ώρα του και σε λιγότερο από μέσο όρο δυο ώρες.
Αυτό στο γράφω, στην περίπτωση που το αυτοκίνητο δεν μπορεί λόγω καιρού να σας εξυπηρετήσει. Ζυρίχη, Βέρνη, Λουκέρνη και Βασιλεία δεν έχουν μακρινές αποστάσεις και είναι όλες κούκλες να τις δεις.
Βασικα αν ειναι θα κλεισουμε απο πριν αμαξι και βγαινει γυρω στα 240 ε και σκεφτηκα οτι δεν ειναι πολλα λεφτα για 6 μερες.Το τραινο ειναι ακριβο;Λες οτι συμφερει καλυτερα;Απλως σκεφτηκα οτι θα ναι αλλη φαση με αμαξι και θα μπορουμε να πηγαινουμε ευκολοτερα παντου.Εντωμεταξυ σε ολα τα ταξιδια μου παντα το χρησιμοποιυσα απλως σκεφτηκα οτι ισως ειναι καλυτερα με αμαξι
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Την περίοδο που είχα πάει εγώ, πάλι χειμώνας και αρκετό χιόνι, ήταν εντάξει οι μετακινήσεις, το αυτοκίνητο είναι μια ευκολία αφού κάνεις όπως θες το πρόγραμμά, ωστόσο τα τρένα εκεί είναι άλλο πράγμα και σε πάνε στην ώρα τους και σχεδόν σε όλες τις κοντινές πόλεις αρκετά γρήγορα.
Ακριβά για αυτό που προσφέρουν δεν είναι, αν θυμάμαι καλά πήγαινε- έλα από Ζυρίχη- Βασιλεία ήταν δυο χρόνια πριν κοντά στα 22 ευρώ.
Η τιμή είναι πολύ καλή για τις 6 μέρες σε ότι αφορά το αυτοκίνητο. Όπως και να έχει, κοίτα και τις δυο περιπτώσεις και κινήσου ανάλογα με το πρόγραμμα που θα βγάλετε αλλά και τον καιρό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατά τη γνώμη μου αξίζει περισσότερο με αυτοκίνητο,σου λύνει τα χέρια να πας όπου θες όποια ώρα θες κι επιπλέον δεν θεωρώ τα Ελβετικά τρένα ιδιαίτερα φθηνά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Βασικα κλεισαμε τα αεροπορικα και θα παμε μεσω Ζυριχης γιατι ηταν βολικοτερες οι ωρες!Το Ινερλακεν δεν ειναι ωραιο λες;
Απ'ότι καταλαβα θα πατε Ελβετία για μια βδομάδα, εάν ναι, τότε εφόσον θέλετε να δείτε πόλεις και όχι τη φύση, το Ιντερλάκεν δεν προσφέρει τόσα οι υπόλοιπες πόλεις της χώρας. Όσον αφορά το τρένο, αν και οι ελβετικοί σιδηρόδρομοι δεν είναι και οι φθηνότεροι που υπάρχουν, κάνουν προσφορές στις βασικές διαδρομές, δηλαδή σε αυτές που θα σας ενδιαφέρουν μεταξύ των ελβετικών πόλεων. Καλό είναι εφόσον έχετε ημερομηνίες να ρίξετε μια ματια για να δείτε πόσο θα σας βγει και το τρένο ώστε να το συγκρίνετε με το αυτοκίνητο. Το καλό με το τρένο είναι οτι είναι αρκετά αξιόπιστο. Μας είχε τύχει σε περίπτωση χιονοθύελλας κατα τη διαδρομή το τρένο να φτάσει ακριβώς στην ώρα του στη Ζυρίχη. (https://www.sbb.ch/mct/wi/shop/b2c/adw.do?sprache=en&artikelnummer=4004)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Ελβετία είναι μία πανέμορφη χώρα, ειδικά το χειμώνα, ....
Θα διαφωνήσω. Η Ελβετική φύση το χειμώνα δε διαφέρει και πολύ από κάθε χιονισμένο τοπίο, Ελβετικό, Αυστριακό, Γαλλικό ή ακόμα και... Βουλγάρικο. Εκεί που γίνεται μαγική και πανέμορφη, είναι το καλοκαίρι, με τις καταπράσινες κοιλάδες, τα τρεχούμενα νερα, τα ξύλινα σπιτάκια με τα ανθισμένα παρτέρια, και τους... ανοικτούς από το χιόνι ορεινούς δρόμους.
Αν επιμένετε να πάτε χειμώνα, καλύτερα περιοριστείτε μέσα στις πόλεις. Και με αυτοκίνητο, από αυτοκινητοδρόμους και μόνο.

Το καλό με το τρένο είναι οτι είναι αρκετά αξιόπιστο. Μας είχε τύχει σε περίπτωση χιονοθύελλας κατα τη διαδρομή το τρένο να φτάσει ακριβώς στην ώρα του στη Ζυρίχη. (https://www.sbb.ch/mct/wi/shop/b2c/adw.do?sprache=en&artikelnummer=4004)
Οι Ελβετικοί σιδηρόδρομοι άλλωστε φημίζονται για την ακρίβειά τους υπό ΚΑΘΕ συνθήκες!...

Για μετακινήσεις με τρένα, υπάρχουν "πάσα" που κατεβάζουν τις τιμές αισθητά:
Swiss Travel System
 

elenaki1287

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία!
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις ειστε πολυ διαφωτιστικοι!Θα το συζητησω και παλι με το φιλο μου το θεμα με το αυτοκινητο που θα οδηγει κιολας!Βασικα προσπαθω να συνδυασω πολλα πραγματα και δυσκολευομαι να καταληξω σε ενα προγραμμα!Δηλαδη θελω να δω πολεις,θελω να δω και την υπαιθρο και θελω μια μερα να παω σε ενα καλο χιονοδρομικο πχ Zermatt για snowboard.Πιστευω οτι ισως ειναι καλυτερα να μη μεινουμε ολες τις μερες σε ενα μερος αλλα σε διαφορα.Θα μεινουμε 7 μερες και θα χουμε 6 διανυκτερευσεις.Οποτε σκεφτομουν πχ. 1 διανυκτερευση Ζυριχη,2 Λουκερνη,1 Interlaken,1 Γενευη και η τελευταια ζυριχη μια και θα φυγουμε απο εκει την επομενη το βραδυ.Υπαρχει και το σκεφτικο βεβαια να τις μεινουμε ολες στη Λουκερνη.Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο..Μια μερα θα ηταν καλα να μεναμε σε καποιο χειμερινο θερετρο αλλα ολα ειναι πανακριβα!Μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιο χωριο εσεις γραφικο κοντα σε χιονοδρομικο με λογικες τιμες;
 

eugenia

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
καλησπέρα, θα ηθελα να με ενημερώσεις σχετικα με το ταξιδι σου στην ελβετια γιατι πρόκειται να ταξιδεψω σε 2 εβδομαδες κ εχω μπλοκάρει απο τις πολλεσ πληροφοριες, τελικά δεν ξερω τι ειναι καλυτερο, αυτοκινητο ή τρένο? εχω βρει βεβαια ενα ξενοδοχειο στο σεν μοριτζ και σκεφτομαι να το κλεισω για ενα βραδυ αλλα απ οτι μου ειπαν οι ταμπελες στους δρομους ειναι ολες στα γερμανικα κ αρχιζω κ το σκεφτομαι.
επισης μια φιλη που ειναι ηδη εκει πηγαν σημερα με τρενο απο ζυριχη - λουκερνη κ μου ειπε οτι πηγαινε ελα ειναι 55 ευρω το ατομο.
βεβαια εχω εξασφαλισει τη διαμονη μου στη ζυριχη οπου μενει η φιλη μας που εφυγε προσφατα μονιμα στην ελβετια αλλα κ εκεινη ειναι καινουργια εκει κ λογω δουλειας δεν εχει δει κ πολλα ουτε γερμανικα μιλαει...
οποτε καθε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom