Ιταλία Μια γεύση από το Νότο... Καλαβρία - Σικελία

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλά μας άνοιξες την όρεξη!!
πολύ ωραίο γευστικό ταξίδι!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Επιστροφή λοιπόν στην Μπανιάρα με μια στάση στη Σίλα για φωτογραφίες.. Βέβαια το βράδυ κατά τη γνώμη μου η θέα είναι ακόμη πιο όμορφη φωτισμένη..



Προσπάθησα λίγο να ξεκουραστώ αν και η 5χρονη ανιψιά μου έιχε όρεξη για παιχνίδι και δεν θα μπορούσα να της χαλάσω το χατίρι..
Το βράδυ είχαμε το αποχαιρετιστήριο δείπνο μιας και την επόμενη μέρα έφευγα…
Σαλάτα με αντσούγιες, φαρφάλες με bottarga, μικρά από μικρά ψάρια που ψαρεύουν στην Σικελία!!! Και φυσικά το καθιερωμένο επιδόρπιο.. Παγωτό με σάλτσα καφέ και σοκολάτα με pistacchi, είδος φιστικιού που παράγεται στη Σικελία…!!!







Την επόμενη μέρα μετά από ένα καλό πρωινό κι αφού χαιρέτησα τους αγαπημένους μου συγγενείς ξεκίνησα για το αεροδρόμιο της Reggio.. Αυτή τη φορά φύγαμε χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση.. Πάλι καλά.. Το ίδιο όμως δεν θα συνέβαινε στη Ρώμη που ήταν ο ενδιάμεσος σταθμός μου.. Εκτός από τις δυόμισι ώρες που έπρεπε να περιμένω για την πτήση μου για Αθήνα άλλη μια ώρα και είκοσι λεπτά καθυστέρηση από την Αλιτάλια.. Κανένα πρόβλημα.. Ήξερα τι πρέπει να κάνω.. Βόλτες, και πάλι βόλτες στο αεροδρόμιο, ψώνια, καφέ, φαΐ..
Μπήκα με επιπλέον καθυστέρηση στο αεροπλάνο και μετά από λίγες ώρες ήμουν πίσω στην Αθήνα, γεμάτη ενέργεια, νέες εικόνες που θα έχω να θυμάμαι, μερικά κιλά επιπλέον και με μεγάλη προσδοκία για το επόμενο ταξίδι στη χώρα που τόσο λατρεύω που θα ήταν σε λιγότερο από μια βδομάδα!!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
απέναντι από το ναό της cassata (Rosanero) είναι το bar Touring
με την arancina bomba...δες τα σαιτ στο άλλο τοπικ. και τα 2 στη via Lincoln 150m περίπου ευθεία από το σταθμό.
Σουπερ περιγραφή, σούπερ φωτο! Μπραβο Sapienza!
Μπράβο ρε Samion με τα τίπς σου!!!+2 κιλά απο σένα μόλις επισκεφτώ το Παλέρμο!!!Να είσαι καλά, όχι τίποτ άλλο θα κάνω αμαν να χάσω αυτά που πήρα!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
μπράβο sapienza έγραψες πάλι για τα καλά ....
αυτό θα πεί υπερπαραγωγή !!!!!!!!
γράψε καπάκι και για μιλάνο και στείλε μας στα τάρταρα :russianroulette:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
μπράβο sapienza έγραψες πάλι για τα καλά ....
αυτό θα πεί υπερπαραγωγή !!!!!!!!
γράψε καπάκι και για μιλάνο και στείλε μας στα τάρταρα :russianroulette:
Για το Μιλάνο θα πρέπει μάλλον να μιλήσω για τη βραδινή ζωή!!!:clap:
Αντέχεις;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με μια έκπληξη!!! Πρωινό στο κρεβάτι!!! Μόλις άνοιξα τα μάτια μου είδα τη θεία με ένα τεράστιο δίσκο,caffe latte,cornetti,και φρέσκος χυμός από πορτοκάλι!!! Αν και η βροχή έδειχνε να μην έχει τελειωμό, αυτό ανέβαζε το βαθμό δυσκολίας στην αποστολή μου, ετοιμάστηκα κι έκανα μια βόλτα στην Μπανιάρα…Το μέρος είναι πλέον γνώριμο για μένα μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που πάω…

Περπάτησα στην παραλία αγναντεύοντας απέναντι την Μεσσήνα και το Στρόμπολι..Το μεσημέρι γύρισα στο εστιατόριο όπου για ακόμα μια φορά με περίμενε ένα εξαιρετικό γεύμα…
Mi congratulo!!! Συγχαρητήρια και πάντα χαρές
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Ευχαριστούμε πολύ για την περιγραφή!
Είναι ασφαλές να πάει κανείς μόνος με ΙΧ στη νότια Ιταλία;
Μπορείς συνοπτικά να αναφέρεις πόυ μείνατε και πόσες ημέρες;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Ευχαριστούμε πολύ για την περιγραφή!
Είναι ασφαλές να πάει κανείς μόνος με ΙΧ στη νότια Ιταλία;
Μπορείς συνοπτικά να αναφέρεις πόυ μείνατε και πόσες ημέρες;
απολυτα ασφαλες ειναι. επισης ειναι ομορφα να περιπλανηθεις στα χωρια της σικελιας. επιλογη που θα μεινεις ειναι σιγουρα δικη σου, αναλογα τι ζητας να δεις, ποια περιοδο θελεις να πας.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ευχαριστούμε πολύ για την περιγραφή!
Είναι ασφαλές να πάει κανείς μόνος με ΙΧ στη νότια Ιταλία;
Μπορείς συνοπτικά να αναφέρεις πόυ μείνατε και πόσες ημέρες;

Ναί είναι, και θα είναι οτι καλύτερο να έχετε αυτοκίνητο για να τη γυρίσετε...
Εγώ έμεινα πέντε μέρες αλλα σε δικό μας σπίτι...
Τώρα αν σας ενδιαφέρει κάποιο συγκεκριμένο μέρος για διαμονή, ίσως μπορώ να βοηθήσω, είτε εγώ είτε σίγουρα κάποιο άλλο μέλος απο τους Ιταλόφιλους...
 

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
gasgastonegr(kostas)

καλησπερα.πολυ καλο και χρησιμο το αρθρο σου.ευχαριστω.τον Ιουνιο 28 φευγω για νοτιο Ιταλία και σικελία για 1 μηνα.με αυτοκινητο και καμπινγ.αν εχεις κάποιες πληροφορίες για καλα μερη -παραλιες και οχι μονο γραψε μου .ευχαριστώ.αν θες κατι απο Σαρδινία πες μου περσι ημουν εκεί ευχαριστω
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
καλησπερα.πολυ καλο και χρησιμο το αρθρο σου.ευχαριστω.τον Ιουνιο 28 φευγω για νοτιο Ιταλία και σικελία για 1 μηνα.με αυτοκινητο και καμπινγ.αν εχεις κάποιες πληροφορίες για καλα μερη -παραλιες και οχι μονο γραψε μου .ευχαριστώ.αν θες κατι απο Σαρδινία πες μου περσι ημουν εκεί ευχαριστω
Θα είμαι πάλι το Πάσχα Σικελία και Καλαβρία..Ελπίζω να έχω νέα τιπς να σου δώσω..Σικελία ήμουν και τον περασμένο Ιούνιο στο Παλέρμο,αλλα προτιμώ την Cefalu όσο αφορά την παραλία..Γενικά αφού θα γυρίζεις με τ αμάξι θ ανακαλύψεις και μόνος σου απίστευτα μέρη!!
Διάβασε αν θές και την ιστορία για το Παλέρμο..
Σαρδηνία θέλω πολύ να πάω - περιμένω πρόσκληση απ τον Καβαλίερε!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.188
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom