Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Αφου θα πατε Disneyland θα βγαλεις Navigo και θα πατε με το RER A
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Το Navigo κοστίζει 25ευρώ το άτομο?είναι το πάσο που πρέπει να έχω μαζί μου και μια φωτογραφία για να κολλήσω πάνω σωστά?Ευχαριστώ!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Το Navigo κοστίζει 25ευρώ το άτομο?είναι το πάσο που πρέπει να έχω μαζί μου και μια φωτογραφία για να κολλήσω πάνω σωστά?Ευχαριστώ!!!
Κοστιζει 22,15€ + 5€ για την καρτα και χρειαζεται φωτογραφια. Αλλα περισσοτερο απο τα μισα θες μονο για τη Disneyland αν δεν βγαλεις την καρτα.

και όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο λάθος ;)
Να περασεις μαζι με καποιον αλλον που εχει εισιτηριο, κανοντας του πισωκολλητο. βεβαια αν σε πιασουν που ειναι πιθανο θα το φας το προστιμο.
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλημέρα σας!
ηθελα να ρωτήσω, μέχρι πότε το Παρίσι μένει στολισμένο??
αξίζει να το προλάβει κανείς έτσι (λατρεύω τις στολισμένες πόλεις την περίοδο των εορτών), ώστε να βιαστώ να κλείσω τα εισητήρια (το ξέρω έχω αργήσει) ή να το αφήσω για λίγο πιο μετά και να το κάνω με την ησυχία μου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημέρα σας!
ηθελα να ρωτήσω, μέχρι πότε το Παρίσι μένει στολισμένο??
αξίζει να το προλάβει κανείς έτσι (λατρεύω τις στολισμένες πόλεις την περίοδο των εορτών), ώστε να βιαστώ να κλείσω τα εισητήρια (το ξέρω έχω αργήσει) ή να το αφήσω για λίγο πιο μετά και να το κάνω με την ησυχία μου?
Μην περιμενεις κατι ιδιαιτερο στο Παρισι. Μεχρι 2 Ιανουαριου πανω κατω οπως στην Ελλαδα και μετα λιγα πραγματα μεχρι τις 8 Ιανουαριου που σβηνουν τα φωτα στη Champs Elysees (τα οποια αναβουν σημερα) που ειναι παραδοσιακα η τελευταια περιοχη που ξεστολιζεται. Μερικα καταστηματα και ξεχασμενους στολισμους σε μικρες πλατειες μπορεις να δεις μεχρι τελος Γεναρη. Οι Αγορες κλεινουν ολες μεχρι τα τελη Δεκεμβρη εκτος απο αυτη στη Champs Elysees που μενει ανοιχτη μεχρι 2 Ιανουαριου και τα παγοδρομια Eiffel on ice, Hotel de Ville, Grand Palais des Glaces που μενουν μεχρι τις πρωτες μερες του Γεναρη. Τα πολυκαταστηματα Galeries Lafayette, Printemps, BHV, Bon Marche ειναι τα πρωτα και τα τελευταια που ξεστολιζουν.
 

Virginia-Eva kal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,προκειται να ταξιδεψω στο παρισι και χρειαζομαι βοηθεια σχετικα με τη διαμονη?θα μεινουμε 4 βραδια και μιας και νεοι θελουμε να ειναι κεντρικα για να μπορουμε να βολταρουμε και βραδυ.δεν εχουμε καμια ιδεα απο την πολη και ενημερωνομαι οσο μπορω απο τις δικες σας εμπειριες!ευχαριστω εκ των προτερων!
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
ΠΑΡΙΣΙ 24-29/12
Καλημερα σας....εχουμε κανονισει να περαςουμε αυτα τα Χριστουγεννα στο Παρισι, θα βρισκομαστε εκει 24-29/12 και θα μενουμε στο L'Antoine το οποιο ειναι κοντα στην Opera Bastille νομιζω ειναι στο 11ο διαμερισμα. Μια μερα θα παμε και Eurodisney..... Να αναφερω οτι παμε μαζι με την κορη μας 7 χρονων.
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω να βγαλω φθηνοτερα εισητηρια για Eurodisney, για την ημερα των Χριστουγεννων αν γνωριζετε να προτεινετε κατι και τελος ....πολυ σημαντικο θα ηθελα καποιες προτασεις για οικονομικο αλλα καλο φαγητο δεδομενου του παιδιου. Εχω βρεθει αρκετες φορες στο παρελθον στο Παρισι αλλα προφανως πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε..... Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...:)
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλησπέρα,

Εμείς κλείσαμε για disneyland και κάποια εστιατόρια για φαγητό (κυρίως μεσημέρι ) μεσω deals. πχ groupon.fr
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΠΑΡΙΣΙ 24-29/12
Καλημερα σας....εχουμε κανονισει να περαςουμε αυτα τα Χριστουγεννα στο Παρισι, θα βρισκομαστε εκει 24-29/12 και θα μενουμε στο L'Antoine το οποιο ειναι κοντα στην Opera Bastille νομιζω ειναι στο 11ο διαμερισμα. Μια μερα θα παμε και Eurodisney..... Να αναφερω οτι παμε μαζι με την κορη μας 7 χρονων.
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω να βγαλω φθηνοτερα εισητηρια για Eurodisney, για την ημερα των Χριστουγεννων αν γνωριζετε να προτεινετε κατι και τελος ....πολυ σημαντικο θα ηθελα καποιες προτασεις για οικονομικο αλλα καλο φαγητο δεδομενου του παιδιου. Εχω βρεθει αρκετες φορες στο παρελθον στο Παρισι αλλα προφανως πολλα εχουν αλλαξει απο τοτε..... Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...:)
Εχετε επιλεξει να μεινετε σε εναν δρομο και μια περιοχη οπου φημιζεται για τα καλα και σχετικα οικονομικα εστιατορια. Εκει κοντα θα βρειτε μια απο τις καλυτερες πιτσαριες της πολης (προσωπικα την βαζω στο τοπ3 απο τις πιτσες που εχω φαει σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου) την pizza Julia (ειναι κυριως για take away, exei mono 2-3 τραπεζακια), το a l'ami Pierre για νοστιμοτατη παπια, το Meneske για πολυ καλο κουρδικο φαγητο. Αντιθετα δεν θα σας προτεινα ενα εστιατοριο που βρισκεται στη rue de Charonne (στον ιδιο δρομο με το ξενοδοχειο σας) και θεωρειται ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, το Septime. Δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος ουτε απο την εηυπηρετηση, ουτε απο το φαγητο οσο αφορα τη σχεση ποιοτητας τιμης. Αν παρ' ολ' αυτα θελησετε να πατε πρεπει να κανετε κρατηση σημερα κι αν εχουν ελευθερο τραπεζι.
Επειδη ομως ισως το παιδι (αλλα κι εσεις) δεν μεινετε ευχαριστημενοι, δεδομενου πως το γαλλικο φαγητο δεν συνηθιζεται ευκολα απο τους γευστικους καλικες των Ελληνων υπαρχει παντα και ο Tzaferakos στη rue Monge με αυθεντικο σπιτικο φαγητο, μαγειρεμενο με μερακι απο την οικογενεια του Ηλια και της Αργυρως. Λιγα τραπεζακια, λιγες επιλογες αλλα εξαιρετικη ποιοτητα (σαν να το κανεις σπιτι σου). Αν θες κατι ιδιαιτερο μπορεις να το κανεις παραγγελια και θα στο ετοιμασουν για την αλλη μερα.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα,

Εμείς κλείσαμε για disneyland και κάποια εστιατόρια για φαγητό (κυρίως μεσημέρι ) μεσω deals. πχ groupon.fr
Ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω!

Εχετε επιλεξει να μεινετε σε εναν δρομο και μια περιοχη οπου φημιζεται για τα καλα και σχετικα οικονομικα εστιατορια. Εκει κοντα θα βρειτε μια απο τις καλυτερες πιτσαριες της πολης (προσωπικα την βαζω στο τοπ3 απο τις πιτσες που εχω φαει σε οποιοδηποτε μερος του κοσμου) την pizza Julia (ειναι κυριως για take away, exei mono 2-3 τραπεζακια), το a l'ami Pierre για νοστιμοτατη παπια, το Meneske για πολυ καλο κουρδικο φαγητο. Αντιθετα δεν θα σας προτεινα ενα εστιατοριο που βρισκεται στη rue de Charonne (στον ιδιο δρομο με το ξενοδοχειο σας) και θεωρειται ενα απο τα καλυτερα του κοσμου, το Septime. Δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος ουτε απο την εηυπηρετηση, ουτε απο το φαγητο οσο αφορα τη σχεση ποιοτητας τιμης. Αν παρ' ολ' αυτα θελησετε να πατε πρεπει να κανετε κρατηση σημερα κι αν εχουν ελευθερο τραπεζι.
Επειδη ομως ισως το παιδι (αλλα κι εσεις) δεν μεινετε ευχαριστημενοι, δεδομενου πως το γαλλικο φαγητο δεν συνηθιζεται ευκολα απο τους γευστικους καλικες των Ελληνων υπαρχει παντα και ο Tzaferakos στη rue Monge με αυθεντικο σπιτικο φαγητο, μαγειρεμενο με μερακι απο την οικογενεια του Ηλια και της Αργυρως. Λιγα τραπεζακια, λιγες επιλογες αλλα εξαιρετικη ποιοτητα (σαν να το κανεις σπιτι σου). Αν θες κατι ιδιαιτερο μπορεις να το κανεις παραγγελια και θα στο ετοιμασουν για την αλλη μερα.
Οτι και να πω ειναι λιγο! Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ενημερωση. Ειναι ακριβως οτι χρειαζομαι και μαλιστα η προταση για κουρδικο φαγητο με ενθουσιασε...!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom