Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Mitsaki

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Φτάνω Τετάρτη πρωί κάνω βόλτα στα γύρω γύρω Πέμπτη - Παρασκευή λέω να πάω Disneyland μου είπαν ότι δεν έχει διαφορά με το αν τα κλείσω απτο ίντερνετ η με το να τα πάρω από εκεί.... Και μετά Σάββατο Κυριακή ότι προλάβω απτο υπόλοιπο Παρίσι. Κυριακή βράδυ φευγω
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Δεν το γνωριζω αλλα λογικα ναι. Παντως ειναι καλο αν μπορεσεις να εισαι εκει στις 9 γιατι θα σου περισσεψει χρονος απο τη μερα για να σπαταλησεις στο Παρισι. Ασε που συνηθως εισαι και πιο ανετα εκεινη την ωρα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Να είσαι καλά!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φτάνω Τετάρτη πρωί κάνω βόλτα στα γύρω γύρω Πέμπτη - Παρασκευή λέω να πάω Disneyland μου είπαν ότι δεν έχει διαφορά με το αν τα κλείσω απτο ίντερνετ η με το να τα πάρω από εκεί.... Και μετά Σάββατο Κυριακή ότι προλάβω απτο υπόλοιπο Παρίσι. Κυριακή βράδυ φευγω
Ποιος σου το ειπε; Σπανια δεν υπαρχει διαφορα και συνηθως ειναι μεγαλη. Δες http://billetterie.auchan.fr/fr/edito?page=parc-disneyland-paris.htm .

Απο εκει κοστιζει 75€ για το ενα παρκο και 90€ για α δυο (67€ και 82€ αντιστοιχα οι τιμες για τα παιδια). Μονο δηλαδη για 14-17 Απριλιου δεν εχεις κερδος και για 8-13 Απριλιου και 25-26 Μαιου εχεις μικρο κερδος 6€ και 5€ για τα παιδια.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Ευχαριστώ πολύ! Είσαι πολύ καλός! Κάπου διάβασα πως στα naf μπορούμε να βγάλουμε εισητήρια για το Λούβρο και μηδενικά για τα παιδιά αναρωτιέμαι αν ισχύει.Αυτο που είπες με το Πάσχα με προβλημάτισε γιατί θα είμαστε εκεί από Σάββατο του Λαζάρου πολύ πρωί έως μεγάλη Τετάρτη πολύ αργά.Σκεφτομουν Παρίσι να είμαστε Σάββατο , Κυριακή, Τετάρτη.Την Τρίτη Βερσαλλίες (αν πάμε τελικά) και την Μεγαλη Δευτέρα Ντίσνεϋλαντ.Θα γίνεται χαμός;Ωχ
Την Τρίτη γιατί αποφεύγουμε τις Βερσαλλίες, έχει πολύ κόσμο; Με προβλημάτισες και με βοηθήσες ταυτόχρονα.
 
Last edited:

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Σκέφτομαι το εξής πρόγραμμα, δέκτες διορθώσεις
Σάββατο (του Λαζάρου)φτάνουμε πολύ πρωί
Κήποι Λουξεμβούργου, Παναγία Παρισίων,Σεν Σαπελ, μουσείο Ορσέ (αν το προλαβαίνουμε ανοικτό αλλιώς βόλτα στην περιοχή Μαρε )
Κυριακή
Λούβρο, πλ Κονκόρντ, γέφυρα Αλεξάνδρου ΙΙΙ, αψίδα θριάμβου(φαγητό κάπου εκεί), πύργος Άιφελ (χωρίς ανάβαση)
Δευτέρα
Ντίσνεϋλαντ
Τρίτη
Βερσαλλίες, βραδινό γεύμα στο Μάρε
Τετάρτη(μεγάλη Τετάρτη)
Όλη μέρα Μονμάρτη
(Αναχώρηση αργά )
 
Last edited:

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλημέρα, μια ερώτηση για τις Βερσαλλίες θα ήθελα να κάνω. Προσπαθώντας να κλείσω εισιτήρια από internet επιλέγω ημέρα που θέλω και μου βάζει αυτόματα ώρα επίσκεψης στις 09:00. Είναι δεσμευτικό αυτό ή το βάζει ως ώρα έναρξης λειτουργίας του παλατιού? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Update: επειδή κι άλλος μπορεί να έχει την ίδια απορία με εμένα, σε e-mail που έστειλα στο παλάτι μου απάντησαν τα εξής:
"Following your resquest, regarding the passport ticket for 18 euros, we confirm that tarif change for 20 euros.
You can visit the musueum of Versailles after 9.00"
Άρα μπορούμε να πάμε και μετά τις 9 (δεν δεσμεύει η ώρα). Και όπως λέει το εισιτήριο είναι 20 και όχι 18€, όπως φαίνεται στην αρχική σελίδα των εισιτηρίων.

Τριπάκια σε ευχαριστώ για αυτή την απάντηση και για όλες τις υπόλοιπες στα διάφορα θέματα για το Παρίσι.:)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
2) Να προτιμήσω βραδυνή κρουαζιέρα? Τί λέτε, δεν είναι πιο εντυπωσιακή ιδίως για τα παιδιά?

Ευχαριστωωωωω!!!
Το ξεχασα πριν
2) Ναι. Κατα την αποψη μου η κρουαζιερα αξιζει μονο βραδυ.

Ευχαριστώ πολύ! Είσαι πολύ καλός! Κάπου διάβασα πως στα naf μπορούμε να βγάλουμε εισητήρια για το Λούβρο και μηδενικά για τα παιδιά αναρωτιέμαι αν ισχύει.Αυτο που είπες με το Πάσχα με προβλημάτισε γιατί θα είμαστε εκεί από Σάββατο του Λαζάρου πολύ πρωί έως μεγάλη Τετάρτη πολύ αργά.Σκεφτομουν Παρίσι να είμαστε Σάββατο , Κυριακή, Τετάρτη.Την Τρίτη Βερσαλλίες (αν πάμε τελικά) και την Μεγαλη Δευτέρα Ντίσνεϋλαντ.Θα γίνεται χαμός;Ωχ
Την Τρίτη γιατί αποφεύγουμε τις Βερσαλλίες, έχει πολύ κόσμο; Με προβλημάτισες και με βοηθήσες ταυτόχρονα.
Προφανως εννοεις τα fnac προκειται για εναν ακουστικο οδηγο και ενα βιβλιο με χαρτες που εχουν κι εχουν μια προσφορα μεχρι τελος Μαρτιου 39€ (συμπεριλαμβανεται και το εισιτηριο) για καθε ενηλικα και 6€ για τα παιδια και δωρεαν για τα μωρα 0-2. Δεν ξερω να μπορεις να παρεις κατι αλλο. Αν τα naf ειναι κατι αλλο επισης δεν το ξερω.
Εκεινο που απαντησα λαθος πριν και πρεπει να διορθωθει ειναι πως για παιδια κατω των 18 δεν χρειαζεται μηδενικο εισιτηρι. Εισιτηριο χρειαζονται μονο οι καθηγητες και οι 18-26.
Οι ανοιξιατικες σχολικες διακοπες στη ζωνη C που βρισκεται το Παρισι ειναι 1-17 Απριλιου. Επισης στη ζωνη B που ανηκουν πολλες μεγαλες Γαλλικες πολεις και αρκετες κοντινες περιοχες στο Παρισι ειναι 8-23 Απριλιου και στη ζωνη Α 15-30 Απριλιου. Κατα τις σχολικες διακοπες και ειδικα οταν συνδυαζονται με public holidays οπως ειναι το Πασχα το Παρισι γεμιζει με Γαλλους τουριστες . Επισης τα παιδια που ζουν στην πολη δεν εχουν σχολειο κι οπως καταλαβαινεις τα μουσεια (οι Γαλλοι αγαπουν τρελα τα μουσεια, τα επισκεπτονται συνεχως) και τα αξιοθεατα για τα παιδια ειναι κοσμοπλημμυρισμενα.
Ολες τις μερες που θα ειστε εκει οπως καταλαβαινεις θα γινεται χαμος. Η Δευτερα ομως φανταζει ως η καλυτερη επιλογη.
Η Τριτη δεν ειναι καλη σαν μερα επειδη τα περισσοτερα μουσεια στο Παρισι ειναι κλειστα ο κοσμος προτιμαει για εκεινη τη μερα Disneyland, Versailles και Eiffel.

Σκέφτομαι το εξής πρόγραμμα, δέκτες διορθώσεις
Σάββατο (του Λαζάρου)φτάνουμε πολύ πρωί
Κήποι Λουξεμβούργου, Παναγία Παρισίων,Σεν Σαπελ, μουσείο Ορσέ (αν το προλαβαίνουμε ανοικτό αλλιώς βόλτα στην περιοχή Μαρε )
Κυριακή
Λούβρο, πλ Κονκόρντ, γέφυρα Αλεξάνδρου ΙΙΙ, αψίδα θριάμβου(φαγητό κάπου εκεί), πύργος Άιφελ (χωρίς ανάβαση)
Δευτέρα
Ντίσνεϋλαντ
Τρίτη
Βερσαλλίες, βραδινό γεύμα στο Μάρε
Τετάρτη(μεγάλη Τετάρτη)
Όλη μέρα Μονμάρτη
(Αναχώρηση αργά )
Μια χαρα ειναι αλλα η Μονμαρτη δεν ειναι και για παρα πολλες. Αν εχετε πολυ χρονο θα προτεινα να βαλετε καπου και μια βολτα σε Opera, Madeleine, Vendome.

Το d'Orsay μπορειτε να το βαλετε την Κυριακη που ειναι στο δρομο σας γιατι το Σαββατο ξεφευγετε λιγο και θα ηταν ωραια να κανετε μια βολτα σε Quartier Latin ή να πατε προς Republique ή Bastille. Το Marais ειδικα βραδι για οικογενεια δεν παρουσιαζει κανενα ενδιαφερον.

Κοντα στην Αψιδα για φαγητο δεν νομιζω να βρειτε κατι της προκοπης σε νορμαλ τιμη. Εκτος κι αν εχετε σκοπο να φατε McDo. Διαφορετικα ετοιμαστειτε να ξηλωθειτε.

Σε προηγουμενο ποστ προτεινω τη Cite des sciences et de l'industrie. Αν μπορεσετε καντε ενα δωρο στα παιδια σας. Ειναι μια εμπειρια που δεν εχουν την ευκαιρια να τη ζησουν συχνα και ειδικα στην Ελλαδα δεν νομιζω να υπαρχει κατι αντιστοιχο.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Ωραία ευχαριστώ πολύ, το συγκεκριμένο μουσείο το έχω στα υπόψιν αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι οι ρυθμοί μας, αλλά και οι ουρές.(Μόνη μου θα έβλεπα τα διπλά ,αν δεις την ταξιδιωτική ιστορία μου στο Λονδίνο)Τα mcDo είναι αναπόφευκτα καθώς οι γευστικές προτιμήσεις των παιδιών είναι πολύ περιορισμένες.
Σε ποιά περιοχή προτείνεις να πάμε για βραδινό γεύμα;Θα μένουμε ακριβώς στην στάση του Μετρό Porte de Vanves.
Γιατί στην αρχή είπες να αποφύγουμε τις Βερσαλλίες την Τρίτη; Μήπως πρέπει να το αλλάξουμε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραία ευχαριστώ πολύ, το συγκεκριμένο μουσείο το έχω στα υπόψιν αλλά δεν ξέρω πώς θα είναι οι ρυθμοί μας, αλλά και οι ουρές.(Μόνη μου θα έβλεπα τα διπλά ,αν δεις την ταξιδιωτική ιστορία μου στο Λονδίνο)Τα mcDo είναι αναπόφευκτα καθώς οι γευστικές προτιμήσεις των παιδιών είναι πολύ περιορισμένες.
Σε ποιά περιοχή προτείνεις να πάμε για βραδινό γεύμα;Θα μένουμε ακριβώς στην στάση του Μετρό Porte de Vanves.
Γιατί στην αρχή είπες να αποφύγουμε τις Βερσαλλίες την Τρίτη; Μήπως πρέπει να το αλλάξουμε;
Ξερω γω Montparnasse, Quartier Latin, Bd Haussmann, Place de Clichy, Republique, Bastille κλπ.

Το εξηγω πιο πανω για την Τριτη αλλα ντα καλο ειναι το προγραμμα σας. Ετσι κι αλλιως ειναι οι μερες τετοιες. Εκτος κι αν θελετε να το βαλετε Τεταρτη.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Ευχαριστώ πολύ, πόσο πολύ με έχετε όλοι βοηθήσει σε τόσα ταξίδια μου.
Βρήκα αυτά
Ticket bar
Under-18s do not have to buy a free ticket at the ticket office if they are accompanied by their parents, who have an entry ticket to the museum (or monument). They walk through with their parents, and will only need to show their ID
Και στο επίσημο sight του Λούβρου
Free admision with no ticket for under 18

Άρα μηδενικό εισητήριο βγάζουν οι νέοι πάνω από 18 να υποθέσω τελικά;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom