Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε καμία περίπτωση μη φας στη Μονμάρτη. Πιο τουριστ τραπ από τα εστιατόρια εκεί, πεθαίνεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χμμμ. Κλασσικά :(
Κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνεις?
Κοίτα, είμαι σε άλλη φάση. Έχω κάτι δεκαετίες στην πλάτη παραπάνω από σένα, και δε διαννοούμαι να είμαι στο Παρίσι και να μη φάω σε εστιατόριο ΚΑΘΕ βράδυ, και με παίρνει να διαθέσω και κάτι παραπάνω σε κάθε γεύμα. Άρα, δεν είμαι ο άνθρωπος να σου δώσει πληροφορίες για εστιατόρια, γιατί το πιο πιθανό είναι πως μετά θα με βρίζεις...
Ψάξε πάντως στο thefork.com, μπορεί να υπάρχει κάποια καλή προσφορά σε κάποιο εστιατόριο για τη μέρα που θες.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παναγιώτη, η αλήθεια είναι ότι στο Παρίσι στα κεντρικά σημεία που θα κινηθείς θα φας σε μαγαζιά που θα είναι γεμάτα τουρίστες!!! Ανάλογα με το πρόγραμμα σας και την περιοχή που θα βρίσκεσαι θα διαλέγεις εστιατόριο με βάση το budget που θέλεις να διαθέσεις. Όταν θα είστε κουρασμένοι και θα πεινάτε θα κάθεστε και θα τρώτε στην περιοχή που θα βρίσκεστε... Δε θα πάρεις το μετρό για να ψάξεις το εστιατόριο που θα σου προτείνει ο καθένας από εμάς... Εάν είσαι το βράδυ στη Μονμάρτη θα φας εκεί στα tourist trap μαγαζιά της περιοχής... Εάν κόβεις βόλτες στο άκρως τουριστικό Quartier Latin και πεινάς θα φας στα tourist trap μαγαζιά της περιοχής...
Μην ψάχνεις με τον τουριστικό οδηγό τα προτεινόμενα εστιατόρια της κάθε περιοχής. Το ίδιο κάνουν και μερικοί άλλοι εκατοντάδες τουρίστες που έχουν τον ίδιο οδηγό σε άλλη γλώσσα και τους προτείνει τα ίδια ακριβώς εστιατόρια.

Εμείς, και σε εστιατόριο της αλυσίδας "Hippopotamus" σε εμπορικό κέντρο στην πλατεία Ιταλίας φάγαμε πολύ καλά και σε εστιατόριο στο Quartier Latin φάγαμε μια χαρά και στα tourist trap μαγαζιά της Μονμάρτης φάγαμε εξαιρετικά!!
Η επιλογή είναι δική σου και κάνε την με το αισθητικό σου κριτήριο...
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Taver, εδώ σε θέλω. Δώσε μου το VFM:lol: Γενέθλια έχουμε θα την κάνουμε την υπέρβαση μια στο τόσο. Δόξα το θεό δουλειά υπάρχει (δυστυχώς εκτός Ελλάδας)

Έλενα αυτό είναι που έχω στο μυαλό μου. Όπου βρίσκεσαι και πεινάσεις θα κάτσεις να φας εκεί που θα σου κάνει το κλικ. Συμφωνώ.

Απλά λόγω γενεθλίων, λέω ένα βράδυ να δειπνήσουμε κάπου ίσως πιο ιδιαίτερα οπότε μπορώ να το προγραμματίσω και να μετακινηθώ κάπου διαφορετικά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν, τσέκαρε:
α) [Για το χώρο κυρίως]: Le train bleu (δες φωτογραφίες στο γκούγκλη)
β) Bouillon Racine
γ) Le Buisson Ardent
δ) Comme Chai Toi
ε) La Rotonde
f) L'Absinthe

Διευθύνσεις και Url δε βάζω, ένα google search μακριά είσαι.

Από αλυσίδες, κράτα τα Relais de l' entrecote, chez papa, chez clement και (αν το budget δε φτάνει για παραπάνω) Hippopotamus.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εμείς στο Παρίσι φάγαμε αρκετά καλά σε όλα τα μαγαζιά που πήγαμε (τουριστικά και μη). Τώρα για πιο φτηνό ( το έκανα 2 φορές), έκλεισα μέσω της groupon.fr. Ψάξε το λίγο εκεί και μπορεί να βρεις καλές προσφορές και σε καλά εστιατόρια.
p.s.: δεν τα έχει στα Αγγλικά, οπότε αν δεν καταλαβαίνεις τα Γαλλικά, καλό κουράγιο. (και εγώ το ίδιο έπαθα αλλά την βρήκα την άκρη). :bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμείς στο Παρίσι φάγαμε αρκετά καλά σε όλα τα μαγαζιά που πήγαμε (τουριστικά και μη). Τώρα για πιο φτηνό ( το έκανα 2 φορές), έκλεισα μέσω της groupon.fr. Ψάξε το λίγο εκεί και μπορεί να βρεις καλές προσφορές και σε καλά εστιατόρια.
p.s.: δεν τα έχει στα Αγγλικά, οπότε αν δεν καταλαβαίνεις τα Γαλλικά, καλό κουράγιο. (και εγώ το ίδιο έπαθα αλλά την βρήκα την άκρη). :bleh:
Εννοείται, Παρίσι είναι, αν δεν έχεις και πολλές εμπειρίες και μέτρο σύγκρισης για τη Γαλλική κουζίνα, όλα καλά θα σου φανούν (με τα προφανή μέτρα αυτοπροστασίας: Αν π.χ. έχει ένα τεράστιο κίτρινο Μ απ' έξω, δε μπαίνεις).
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Λοιπόν αγαπητοί μου. Κατέληξα σε αυτό το πλάνο περίπου.

Πέμπτη φτάνουμε κατά τις 10 το βράδυ στο αεροδρόμιο οπότε δε νομίζω να μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Παρασκευή:
1)Ξεκινάμε με Hôtel de Ville
2)Ζορζ Πομπιντού
3) Στις 14:00 έχουμε κλείσει εισητήρια για τον Πύργο να ανεβούμε πάνω
4)Ορσέ
5)Βόλτα σε Orangerie,Concorde,Tuileries Garden
5)Φέυγουμε κατά τις 19:00 για Μονμάρτρη και Sacré-Cœur

Σάββατο:
1) Πρωί στη Παναγία των Παρισίων
2)Sainte-Chapelle
3)Μεσημεράκι φεύγουμε για Βερσαλλίες (αυτό είναι ψιλό fix γιατί περιμένουμε παρέα να τις επισκεφτούμε μαζί)
4)Βραδάκι,όταν με το καλό ξεμπερδέψουμε κατευθυνόμαστε για Ηλύσια Πεδία και Αψίδα του Θριάμβου

Κυριακή:
1)Πουρνό πουρνό στο Λούβρο
2)Κήποι του Λουξεμβούργου
3)Πάνθεον
4)Βραδιάζοντας πάμε προς Montparnasse

Δευτέρα(Ημέρα Αναχώρησης):
1)Πάμε στην Opera που είναι κοντά στο ξενοδοχείο μας

Ακούω τις προτάσεις/διορθώσεις σας. Είναι κάποια ομαδοποιημένα λάθος?
Ξεχνάω κάτι σημαντικό?
Κάποιες μέρες είμαι υπερ αισιόδοξος ότι θα τα προλάβω αυτά που λέω(Η Κυριακή μου φαίνεται λίγο άδεια)?
Δευτέρα αναχωρούμε κατά τις 20:00 από το CDG,άρα υποθέτω πρέπει κατά τις 5 να φεύγουμε από το ξενοδοχείο. Τι άλλο μπορούμε να κάνουμε τη Δευτέρα?
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παναγιώτη, το πρόγραμμα του Σαββάτου δύσκολα βγαίνει εκτός εάν είστε πολύ πρωινοί τύποι και πάτε στην Παναγία των Παρισίων όταν ανοίξει, οπότε γλυτώνετε και την 1 ώρα αναμονή που φάγαμε εμείς!!
Το Saint -Chapel τι το θέλετε στο πρόγραμμα? Υπερεκτιμημένο!!! Τη 1η φορά στο Παρίσι στηθηκαμε για 1,5 ώρα στην ουρά για να δούμε μόνο βιτρό ...
Καλύτερα να δεις το Δημαρχείο που είναι κοντά και μετά στην πλατεία των Βοσγίων. Όλη η περιοχή εκεί είναι πολύ όμορφη!
Βέβαια εάν φτάσεις στις 2 μμ στις Βερσαλίες το σίγουρο είναι ότι θα δεις μόνο το παλάτι και όχι τους κήπους. Σου έγραψα παραπάνω για αυτό το θέμα. Έχει τρελή ουρά για να μπεις! Και είπαμε ότι οι κήποι κλείνουν μετά τις 5.30. Άρα θα γυρίσεις νωρίς στο Παρίσι.
Επίσης, δε συνδυάζεις τα αξιοθέατα ανά περιοχή. Όταν βγεις από το Μουσείο του Λούβρου ξεκίνα τη βόλτα από την αψίδα, προχώρησε στους κήπους και κατευθύνσου στην πλατεία concorde. Είναι όλα σε μια ευθεία...
Τέλος, φροντισε να δεις νύχτα τον πύργο Άιφελ φωταγωγημενο να αναβοσβήνει για 5 λεπτά. Μαγεία!! Εκεί στη γέφυρα με φόντο τον λαμπερό πύργο θα βγάλεις τις καλύτερες φωτογραφίες στο Παρίσι!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Έχεις δίκιο ναι, απλά ήταν κανονισμένο με παρέα. Αλλά ύστερα από μία τροποποίηση,
Το πρόγραμμα του Σαββάτου μένει ως έχει (με προαιρετικό το Saint Chapelle)αλλά αντί για Βερσαλλίες πάμε στο Λούβρο και μόλις ξεμπερδέψουμε κλέβω ίσως της Δευτέρας το Βόλτα σε Orangerie,Concorde,Tuileries Garden και φτάνουμε μέχρι Αψίδα του Θριάμβου.

Ττη Κυριακή το πρωί αντί για Λούβρο πάμε Βερσαλλίες .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.974
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom