Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

Anastasiou mitsos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,θα επισκεφτω το Παρίσι για μια εβδομαδα(την επόμενη βδομάδα) και θα ηθελα να ρωτήσω τι με συμφέρει περισσότερο στις μετακινήσεις εκεί!Μπορω να χρησιμοποιήσω την κάρτα navigo στα αεροδρόμια Ορλι και Ντε Γκολ,στις Βερσαλιες και την Ντισνευλαντ ή με βολευει καλυτερα η Paris visit για τόσο μακρινές μετακινήσεις;Σε διαφορετική περιπτωση,ποσο κοστίζει η μετάβαση απο και προς τις Βερσαλίες και απο και προς την Ντισνευλαντ;Ευχαριστώ!
Εγω ειχα παρει την καρτα navigo για 5 διανυκτερευσεις και με βολεψε για ολα.(απλα να ζητησεις να περιεχει ολες τις ζωνες να ξενοιασεις)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.924
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Σε καλύπτει η navigo και σε συμφέρει κιόλας
Η navigo έχει κάποιο περιορισμό. Ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή. Αν, για παράδειγμα πας στο Παρίσι Τετάρτη τότε πρέπει να αγοράσεις και δεύτερη navigo.
 

apostolia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η navigo έχει κάποιο περιορισμό. Ισχύει από Δευτέρα μέχρι Κυριακή. Αν, για παράδειγμα πας στο Παρίσι Τετάρτη τότε πρέπει να αγοράσεις και δεύτερη navigo.
Ταξιδεύω Δευτέρα με Δευτέρα, οποτε βολεύει !Ισχύει όμως για τις διαδρομες απο Ντε Γκολ, προς Βερσαλίες και Ντισνευλαντ;;
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.924
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ταξιδεύω Δευτέρα με Δευτέρα, οποτε βολεύει !Ισχύει όμως για τις διαδρομες απο Ντε Γκολ, προς Βερσαλίες και Ντισνευλαντ;;
Αν αγοράσεις τη navigo με τις πέντε ζώνες του Παρισιού, τότε ισχύει.
 

philip84

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Γεια σας! Προκειται να παμε στο Παρισι για 5 διανυκτερευσεις τον Αυγουστο (δυστυχως μονο αδεια εχω τον αυγουστο) και παρακολουθωντας το φορουμ μας εξυπηρετει περισσοτερο το navigo για τις διαδρομες αεροδρομιο CDG, Disneyland, Βερσαλλιες και στα αξιοθεατα του Κεντρικου Παρισιου αλλα βλεπω στην ιστοσελιδα parisbytrain.com οτι ειναι μονο για κατοικους Γαλλιας: The Paris train, metro, RER, tram and bus system uses a smart card called Passe Navigo Découverte for week passes. These passes are open to visitors (see note) as opposed to normal Navigo passes which are for residents of Ile-de-France only.
Θα αντιμετωπισουμε προβλημα εμεις ως Ελληνες ταξιδιωτες;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Γεια σας! Προκειται να παμε στο Παρισι για 5 διανυκτερευσεις τον Αυγουστο (δυστυχως μονο αδεια εχω τον αυγουστο) και παρακολουθωντας το φορουμ μας εξυπηρετει περισσοτερο το navigo για τις διαδρομες αεροδρομιο CDG, Disneyland, Βερσαλλιες και στα αξιοθεατα του Κεντρικου Παρισιου αλλα βλεπω στην ιστοσελιδα parisbytrain.com οτι ειναι μονο για κατοικους Γαλλιας: The Paris train, metro, RER, tram and bus system uses a smart card called Passe Navigo Découverte for week passes. These passes are open to visitors (see note) as opposed to normal Navigo passes which are for residents of Ile-de-France only.
Θα αντιμετωπισουμε προβλημα εμεις ως Ελληνες ταξιδιωτες;
Δεν θα αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα ωστόσο όπως έχει αναφερθεί έχει ισχύ από Δευτέρα έως Κυριακή. Κρατάτε φωτογραφίες μικρές γιατί με το που βγάλετε την κάρτα θα πρέπει να κολλήσετε και μια φωτογραφία σας πάνω.
 

apostolia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Το φόρουμ με βοήθησε πολύ στην οργάνωση του προγράμματος κι όλα υπεροχα! Πήρα τη navigo (Δευτέρα με Κυριακή) και αισθάνθηκα οτι τους κλεβω κιόλας με τόσες μετακινήσεις που εκανα!!! Καλά μας ταξίδια!!! ✈
 

Zhivko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους τους ταξιδιωτες! Σε 15 μερες φευγω για 4 μερες στο Παρισι με ενα φιλαρακι μου και μετραω αντιστροφα τα δευτερολεπτα πια. Θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε παει εκει και γνωριζετε την κατασταση, για 4 μερες τι μπατζετ πρεπει να διαθετω. Να σημειωσω πως:
α) ξενοδοχειο και εισιτηρια ειναι ηδη πληρωμενα
β) το ξενοδοχειο μας βρισκεται σε 5 χιλιομετρα αποσταση απο το κεντρο
γ) με το φιλαρακι μου δεν ειμαστε απαιτητικοι οσον αφορα το φαγητο οποτε δεν εχουμε προβλημα να το ριξουμε στα junk food
δ) εχουμε σκοπο να λιωσουμε στα μουσεια και στα αξιοθεατα
Εχω υπολογισει να παρω 300 ευρω μαζι μου, τι λετε φτανουν; Οποιες συμβουλες καλοδεχουμενες. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

d2000269

Member
Μηνύματα
24
Likes
11
Καλησπερα σε ολους τους ταξιδιωτες! Σε 15 μερες φευγω για 4 μερες στο Παρισι με ενα φιλαρακι μου και μετραω αντιστροφα τα δευτερολεπτα πια. Θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε παει εκει και γνωριζετε την κατασταση, για 4 μερες τι μπατζετ πρεπει να διαθετω. Να σημειωσω πως:
α) ξενοδοχειο και εισιτηρια ειναι ηδη πληρωμενα
β) το ξενοδοχειο μας βρισκεται σε 5 χιλιομετρα αποσταση απο το κεντρο
γ) με το φιλαρακι μου δεν ειμαστε απαιτητικοι οσον αφορα το φαγητο οποτε δεν εχουμε προβλημα να το ριξουμε στα junk food
δ) εχουμε σκοπο να λιωσουμε στα μουσεια και στα αξιοθεατα
Εχω υπολογισει να παρω 300 ευρω μαζι μου, τι λετε φτανουν; Οποιες συμβουλες καλοδεχουμενες. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλημέρα φίλε μου, το Παρίσι είναι υπέροχο και θα το ευχαριστηθείς! Κοίτα εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις, για φαγητό σίγουρα δε φτάνει ούτε για μια φορά οπότε mac, kfc και μια χαρά και εμείς το ίδιο κάναμε. Αν το ξενοδοχείο σου έχει και πρωινό θα είστε μια χαρά γιατί θα τρώτε το πρωί του σκασμού και μετά το βράδυ πάλι. Από κει και πέρα εξαρτάται που θα μπεις πχ υπολόγισε Λούβρος, Αιφελ, Βερσαλλίες κανά 15άρι μέσο όρο. Disneyland φαντάζομαι δε θα πας γιατί εκεί κανά 80αρι το θέλετε. Βάλε και 25€ κάρτα για μετακινήσεις. Εγώ με κοπελιά χωρίς ξενοδοχεια, disney, εισιτηρία κάπου στα 600 ξοδέψαμε οπότε κομπλέ θα σαι απλά έχε κάτι παραπάνω για ασφάλεια
 

Zhivko

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εστω και αργοπορημενα να σ' ευχαριστησω, φιλε μου! Μεθαυριο φευγω με το καλο κι ελπιζω να περασω καλα γιατι οι προσδοκιες μου ειναι πολυ μεγαλες...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ας ζητησω κι εγω μια μικρη βοηθεια..ταξιδι σε 2 βδομαδες..
1. Απο eurodisney πως να παω κεντρο για ημερησια? Θα εχω ΙΧ, να παρω τραινο η να παω με το ΙΧ σε καμμια σταση που να συμφερει περισσοτερο? Κατι διαβασα για ενα mall με δωρεαν παρκιν. Υποθετω δε συμφερει να παω κεντρο με ΙΧ, σωστα?
2.απο eurodisney υπαρχει κανενα τραινο που να συμφερει περισσοτερο?
3. Ημερησια χαλαρη (λιγο περπατημα δηλ) μου λετε 2-3 μερη? Οχι μουσεια..
4. Τα μπατον μους αν τα λεω καλα, αξιζουν μερα η βραδυ? Εχετε καμια προταση?
Θενκς για οποια απαντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom