Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Όοοοοοχι Βιέννη Δεκέμβρη...πήγανε οι γονείς μου και είχε -12 συνέχεια ακόμη και -20 έφτασε στο Σάλτσμπουργκ. Είναι για άλλες εποχές αυτό το μέρος.

Παρίσι είναι υπέροχο τα Χριστούγεννα
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ είχα πάει Δεκέμβρη στη Μιλάνο-Τορίνο-Βερόνα και δεν μπορώ να πω ότι είχε ιδιαίτερο κρύο..τώρα σχετικά με τις λίμνες πιστέυω ότι αν μείνεις στο Κόμο δεν θα είναι όλα κλειστά.. αν είναι να μείνεις στο Μιλάνο και να πηγαίνεις εκδρομές δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα..επειδή κι εγώ θα πάω προς τα εκεί τέλη Νοέμβρη και το ψιλοψάχνω, είδα ότι στο Bellagio π.χ. που με ενδιέφερε είναι τα μισά τουλάχιστον ξενοδοχεία κλειστά τότε.. οπότε λέμε μάλλον να μείνουμε δύο μέρες Como και δύο Bergamo..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν θα έλεγα ότι η ιδέα λίμνες είναι και η καλύτερη για Χριστούγεννα. Ο καιρός κατά κανόνα είναι βροχερός, κρύος και μουντός... Σκέψου οτι αν βρέχει οι επιλογές σου περιορίζονται στο ελάχιστο και δεν θα έχεις την δυνατότατα να απολαύσεις τις λίμνες.
Η σεζόν στις λίμνες ξεκινάει από τον Απρίλιο και τελειώνει τον Οκτώβριο, καλύτερα λοιπόν να το αφήσεις για αργότερα...
Μιά λύση ίσως θα ήταν να μείνεις στο Μιλάνο και να κάνεις μια μονοήμερη στο Κόμο, αν έχει καλό καιρό ή να κάνεις την υπέρβαση και να κινηθείς ή στην Ελβετία και το Ζermat αφού ρίξεις μια γρήγορη ματιά στη Stresa ή να κατευθυνθείς προς Aosta και τα γύρω Αλπικά χωριά της Ιταλίας και της Γαλλίας... Έχε υπόψιν σου όμως ότι με αυτό το σενάριο το budget σου θα εκτοξευθεί...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Traveller,μιας και έχεις πάει στην περιοχή..για το Como τι γνώμη έχεις? που αλλού θα μπορούσε να μείνει κανείς εκτός Milano??Τέλη Νοέμβρη..(τα γράφω στο προηγούμενο μηνυμα..)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tέλη Νοέμβρη εξαρτάσαι άμεσα από τον καιρό... Αν βρέχει μιλάμε για τραγωδία... Χάνεις την δυνατότητα να περπατήσεις δίπλα στη λίμνη και οι επιλογές σου περιορίζονται στο λόμπι του ξενοδοχείου. Για τα παραλίμνια χωριά, Μπελάτζιο και σια, μην το συζητάς, ερημιά και σκοτάδι...

Η πόλη του Κόμο δεν νομίζω ότι είναι η ωραιότερη και η χαρακτηριστικότερη της λίμνης... Δεν τρελαίνομαι... Εγώ θα έλεγα να διαλέξεις το Μπέργκαμο, που σαφώς είναι πιο ενδιαφέρουσα σα πόλη και αν δεις οτι ο καιρός είναι με το μέρος σου το Μπελάτζιο είναι μια ώρα δρόμος και η διαδρομή υπέροχη, δηλ. μια χαρά μονοήμερη...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Στο Μπέργκαμο ήδη θα μείνουμε δυο μέρες..Σύνολο θα κάτσουμε 4 μέρες..και έλεγα για δύο Μπέργκαμο και δύο Como..
φτάνουμε απόγευμα..μένουμε Κόμο, την επόμενη τριγυρνάμε Bellagio κτλ, το βράδυ πάλι Κόμο και τις επόμενες δύο στο Bergamo.. λες να ναι καλύτερα και τις 4 μέρες να μείνουμε Bergamo??
(κάπου είδα χαζεύοντας ένα φοβερό ξενοδοχείο στο Bergamo Alto..)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Oχι, 4 μέρες στο Μπέργκαμο είναι πολλές... Απλά θα μπορούσες να φύγεις το πρωί της τρίτης μέρας από το Μπέργκαμο και να επισκεφθείς το Μπελάτζιο και τα γύρω χωριά , μετά να συνεχίσεις για Κόμο και το βράδυ να κοιμηθείς στο Μιλάνο...

Μην ξεχνάς ότι τέλη Νοέμβρη είναι ουσιαστικά χειμώνας, πολύ πιθανό να βρέχει, δεν θα έχεις πολλές επιλογές στα χωριά και το Κόμο απλά είναι συμπαθητικό... Δυό μέρες στο Κόμο δεν βγαίνουν χειμωνιάτικα...

Πιστεύω ότι το Μιλάνο είναι η καλύτερη λύση μια που έχεις πάρα πολλές επιλογές ακόμη και σε περίπτωση χάλια καιρού
(μουσεία,εστιατόρια,shoping,αξιοθέατα). Εξάλλου αν ο καιρός είναι με το μέρος σου μπορείς να εκμεταλλευτείς την τέταρτη μέρα με μια ημερίσια από Μιλάνο σε Στρέζα η οποία είναι κουκλάρα...

Τι εννοώ δηλαδή...

1η μέρα. Από αεροδρόμιο στο Μπέργκαμο...
2η μέρα. Μπέργκαμο
3η μέρα. Μπέργκαμο, Μπελάτζιο, Κόμο, Μιλάνο
4η μέρα. Μιλάνο ή μονοήμερη στη Στρέζα
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
απλά Μιλάνο πήγα πριν δύο χρόνια για 4 μέρες οπότε δεν νομίζω ότι θέλω κι άλλο! :)
εκτός κι αν πάμε μόνο για την τελευταία μέρα μιας και από την παρέα δεν έχουν πάει όλοι, οπότε ευκαιρία να το δουν κι αυτοί..
αν μείνουμε 4 μέρες Μπέργκαμο και πάμε μια ημερήσια Como-Brunate-Bellagio-Varenna, μια επίσκεψη Μιλάνο, και μια κάπου αλλού?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μήπως Πάρμα?????.. είναι 150 χλμ από το Μπέργκαμο...


"Organizza il tuo viaggio

Percorso scelto: da Bergamo a Parma


  • Lunghezza:

    153.6 km
    [*]Durata media*:

    1h 42'
    [*]Pedaggio auto e moto:

    8,30 €"
 

BillGar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μήπως Πάρμα?????.. είναι 150 χλμ από το Μπέργκαμο...


"Organizza il tuo viaggio

Percorso scelto: da Bergamo a Parma


  • Lunghezza:

    153.6 km
    [*]Durata media*:

    1h 42'
    [*]Pedaggio auto e moto:

    8,30 ?"



Aπο ποιο site βρηκες τις πληροφοριες για τις χλμ αποστάσεις?? Ενδιαφέρον!

Εχω βρει 2 ξενοδοχεια για Μιλάνο :
1 μεσα στο Μιλάνο (Hotel Sempione) http://www.booking.com/hotel/it/hot...ut=2008-12-23;show_room=8109406_0_0#RD8109406
και άλλο 1 πιο εξω (Express by Holiday Inn Milan San Siro) κοντά στο στάδιο Σαν Σίρhttp://www.booking.com/hotel/it/exp...ro.html?sid=a53e0c10d38de648c552f25e9ee25806ο.


Και τα 2 είναι 3** και η τιμή τους για το διαστημα 18-23/12 300 το 1ο 350 το 2ο.
Ποιο ειναι καλυτερο λετε??

Πιστευω πως και ασχημο καιρο να εχει κατι θα βρουμε να κανουμε στο Μιλάνο μέσα shopping μουσεια,ποδ. αγώνες κλπ αν είμαστε τόσο "τυχεροί" πια!

Παρίσι μου φαινεται λιγακι τσιμπημένο αυτες τις ημερομηνίες.Δν με ενθουσιαζει τοσο πολυ οτι ειναι ερωτικο κλπ κλπ.Προτιμώ τα φυσικα τοπία!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
http://www.autostrade.it/ Πολύ καλό site, μόνο για Ιταλία
http://www.viamichelin.com για όλο τον κόσμο..

για Μιλάνο καλύτερα να μείνεις στο κέντρο.. εγώ είχα μείνει στο Windsor Hotel Milano, γύρω στα 100 ευρώ το βράδυ το δίκλινο ήταν τότε..τώρα για το άλλο στο San Siro, δεν ξέρω από συγκοινωνίες κτλ τι γίνεται οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προς mary-a :
Mπα , καλύτερη περίπτωση μου φαίνετε η Verona... Aπό το Bergamo είναι δεν είναι μια ώρα... Πραγματικά ενδιαφέρουσα πόλη...

Προς BillGar: To Windsor που είπε η mary-a είναι έξοχη επιλογή. Εκεί μένω πάντα. Καθαρό , σχετικά φτηνό, δίπλα στο metro και κοντά στο Stazione Centrale... the best bet in town...
Mην ψάχνεσαι για ξενοδοχείο έξω από το κέντρο... και θα ταλαιπορηθείς και θα γλιτώσεις ελάχιστα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom