Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

stefanosx

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
γεια σας παιδια, καινουργιος στο φορουμ, σορρυ αν ειμαι και σε λαθος τοπικ, εχω σκοπο να παω στο μιλανο για να δω τον αγωνα μιλαν μπαρτσελονα και την επομενη να παω ρωμη, απλα θελω να ρωτησω πληροφοριες σχετικα με το μιλανο, ποση ωρα θα κανω να παω απο το αεροδρομιο(μαλπενσα) στο κεντρο και μετα απο το κεντρο στο σαν σιρο, γενικα στο μιλανο περα του καθεδρικου ναου εχει καποιο αλλο αξιωθεατο μεσα στην πολη? επισης μια καλη περιοχη για να βρω ξενοδοχιο που να με βολευει να παω στο σαν σιρο αλλα και στο κεντρο εχετε να μου προτινετε(γενικα ψαχνω φθηνο ξενοδοχιο μεχρι 70 το δικλινο). επισης στο μιλανο για να βγεις βραδυ για ποτο σε ποιες περιοχες εχει μπαρ?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
παιδια δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε ο καθενας εχει επιλογες αλλοι θα πανε στο μιλανο για να ψωνισουν και τιποτε αλλο και αλλοι απλα στην διαμονη τους εκει θα αγορασουν και κατι.....
giannoula το ξερω οτι ειναι πολλες οι μερες γι αυτο και ρωτησα την αποψη σας
να κανω 2 διανυκτερευσεις βερονα και 3 μιλανο η ολες μιλανο και να πηγαινοερχομαι με τρενο???;)
εμένα πάντως η Βερόνα μου άρεσε πολύ.. Καλή επιλογή θα ήταν το 2μερο εκεί. Think about it :roll:
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Μιλάνο...επίσης για πρώτη φορά.

Μεσούσης εξεταστικής κ έχοντας ενα 4ημερο στα σκαριά για Στερεά...τσουπ! σημερα τ απογευμα -ω του θαυματος- βρήκα αεροπορικό εισητήριο για Μιλανο απ την ομορφη Σαλονίκη μας με 25 ευρω με την ryanair ( μην εχομεν κ παραλογας απαιτησεις).
Διαβασα λοιπον εν ταχει τις ταξιδιωτικες ιστορίες κ εκανα τα απαραιτητα προς το παρον σκονακια. Ωστόσο, σχετικα με την ανευρεση καταλύματος δεν μπορω να πω οτι βοηθηθηκα ιδιαιτερα..ισως φταινε τα υπερφορτωμενα εγκεφαλικα μου κυτταρα. Οκ το duomo ειναι το κεντρο αλλα οι τιμες απλησιαστες. Γενικότερα όμως ρε παιδια μου φαινονται ακριβα τα ξενοδοχεια στο Μιλανο, κατω απο 150 ευρω δεν βρίσκω ανα βραδιά. Κ γω υπολόγιζα 90ευρώ μαξ το δικλινο. Δεν θελω υπερβολες μιας κ μονο εναν υπνο θα κανουμε..αλλα να ναι καθαρο κ κοντα σε σταση μετρό.3 βραδια θα μεινουμε, μην μας βγει κουκος αηδονι το 4ημερο. Κρισηη. Σας παραθέτω μερικα λινκ (για να μην λετε οτι δεν εψαξα κ ζηταω μασημενη τροφη:bleh:) κ σας παρακαλω να μου πειτεαποψεις αν εχετε μεινει σε καποιο ή εναλλακτικα να μου προτεινετε κατι πιο οικονομικο. Ευχαριστω για πολλωστη φορα:D

Booking.com: Atahotel Linea Uno, Μιλάνο, Ιταλία - 553 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Pasteur, Μιλάνο, Ιταλία - 422 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Bernina, Μιλάνο, Ιταλία - 531 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Best Western Madison Hotel, Μιλάνο, Ιταλία - 136 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Serena, Μιλάνο, Ιταλία - 1472 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Club Hotel, Μιλάνο, Ιταλία - 418 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Serena, Μιλάνο, Ιταλία - 1472 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Μεσούσης εξεταστικής κ έχοντας ενα 4ημερο στα σκαριά για Στερεά...τσουπ! σημερα τ απογευμα -ω του θαυματος- βρήκα αεροπορικό εισητήριο για Μιλανο απ την ομορφη Σαλονίκη μας με 25 ευρω με την ryanair ( μην εχομεν κ παραλογας απαιτησεις).
Διαβασα λοιπον εν ταχει τις ταξιδιωτικες ιστορίες κ εκανα τα απαραιτητα προς το παρον σκονακια. Ωστόσο, σχετικα με την ανευρεση καταλύματος δεν μπορω να πω οτι βοηθηθηκα ιδιαιτερα..ισως φταινε τα υπερφορτωμενα εγκεφαλικα μου κυτταρα. Οκ το duomo ειναι το κεντρο αλλα οι τιμες απλησιαστες. Γενικότερα όμως ρε παιδια μου φαινονται ακριβα τα ξενοδοχεια στο Μιλανο, κατω απο 150 ευρω δεν βρίσκω ανα βραδιά. Κ γω υπολόγιζα 90ευρώ μαξ το δικλινο. Δεν θελω υπερβολες μιας κ μονο εναν υπνο θα κανουμε..αλλα να ναικαθαρο κ κοντα σε σταση μετρό.3 βραδια θα μεινουμε, μην μας βγει κουκος αηδονι το 4ημερο. Κρισηη. Σας παραθέτω μερικα λινκ (για να μην λετε οτι δεν εψαξα κ ζηταω μασημενη τροφη:bleh:) κ σας παρακαλω να μου πειτεαποψεις αν εχετε μεινει σε καποιο ή εναλλακτικα να μου προτεινετε κατι πιο οικονομικο. Ευχαριστω για πολλωστη φορα:D

Booking.com: Atahotel Linea Uno, Μιλάνο, Ιταλία - 553 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Pasteur, Μιλάνο, Ιταλία - 422 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Bernina, Μιλάνο, Ιταλία - 531 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Best Western Madison Hotel, Μιλάνο, Ιταλία - 136 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Serena, Μιλάνο, Ιταλία - 1472 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Club Hotel, Μιλάνο, Ιταλία - 418 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Serena, Μιλάνο, Ιταλία - 1472 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Ποιες ημερομηνιες πας? Και για ενημερωση, πριν απο λιγο το ειδα ,ακριβηναν τα εισιτηρια και καρτες συγκοινωνιας .
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Εμεις θα παμε στις 26/10.Το ψαχνουμε και κοιταμε και εμεις καθοτι ειναι πρωτη φορα .Αυτο που διαπιστωσα και σου το λεω ειναι οτι ψαχνουμε για πιο οικονομικα 2-4 χλμ μακρια απο το κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο και κοντα σε μετρο .Μαλλον αξιζει ετσι.Καλο ταξιδι ναχετε.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν ψαχνεις κάτι πιο οικονομικό απο 90? τη βραδυα, δες και αυτο

Liberty Hotel, Milan. Get 5% cash back with otel.com

Δεν εχω μεινει προσωπικά για να σου πω αν ειναι καλο ή κακο, αλλα μπορεις να διαβάσεις τις κριτικες απο το tripadvisor. Παντως ειναι κοντα στο κεντρο, οχι πολυ κοντα σε σταση μετρο ομως.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
San Siro Hotels Milan - Hotels near San Siro Milan

Τσέκαρε αυτό και για ξενοδοχείο κοντά στο γήπεδο αλλά και για μετάβαση προς/από αυτό.
Από το Malpensa θα πάρεις το Malpensa Express για Cadorna Milano, απόσταση περί τα 30 λεπτά κι από με μετρό σε μια στάση είσαι στο Duomo.
Αναλόγως το πόσες ημέρες θα είσαι στην πόλη εξαρτάται και τι θα προλάβεις να δεις. Τα βασικά αξιοθέατα έχω την εντύπωση πως ναι, είναι όλα σε μικρή εμβέλεια(γύρω από το Duomo), δεν ξέρω για ξενάγηση και μουσεία τι μπορείς να προλάβεις.
 
Μηνύματα
57
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
νησια φιτζι
για το teatro alla scala εμαθα οτι εχει ξεναγηση με 5 € και αν μπορεσουν σε βαζουν να δεισ και λιγο απο παρασταση αν γινεται καποια προβα εκεινη την ωρα.διαβασα ομωσ οτι αν κλεισεισ να πασ σε μια παρασταση δεν επιτρεπεται να εχεισ μαζι σου τσαντα και ποσο μαλλον φωτογραφικη.ειναι συγουρο αυτο?
γιατι δεν γινεται να πας και να μην βγαλεισ μια φωτο,εστω και στα κλεφτα!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
α!κατι βαθυτερο για ιταλια.για το teatro alla scala εμαθα οτι εχει ξεναγηση με 5 ? και αν μπορεσουν σε βαζουν να δεισ και λιγο απο παρασταση αν γινεται καποια προβα εκεινη την ωρα.διαβασα ομωσ οτι αν κλεισεισ να πασ σε μια παρασταση δεν επιτρεπεται να εχεισ μαζι σου τσαντα και ποσο μαλλον φωτογραφικη.ειναι συγουρο αυτο?
γιατι δεν γινεται να πας και να μην βγαλεισ μια φωτο,εστω και στα κλεφτα!
Για το Teatro δε γνωρίζω για την τσάντα (φανταζόμουν θα γίνεται απλώς έλεγχος περιεχομένου) αλλά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ μη βγάλεις φωτογραφία...Είναι θέμα σεβασμού στους ηθοποιούς, οι οποίοι θα πρέπει κατά τη διάρκεια της ερμηνείας να έρθουν αντιμέτωποι με το δικό σου το φλας και ήχο της μηχανής.
 
Last edited by a moderator:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
γλυκεία μου, όταν κάτι απαγορεύετε, απαγορεύετε, δε το βγάζεις φωτογραφία πολλή απλά. όπως κι στο μυστικό δείπνο, απαγορεύεται ρητά η φωτογράφηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.604
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom