Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δεν χρειαστηκε και πολυ να συμφωνησω μαζι σας...Επιστρεφοντας στο Μιλανο για αναχωρηση για Αθηνα θα διαθεσω την ημερα μου εκει!!!

Και πολύ καλά θα κάνεις...Βγάλε πολλές φώτο - πάς πολύ ωραία εποχή!!Τελευταία φορά είχα πάει την Πρωτομαγιά να πιάσω το Μάη, τί να σου πώ?Όποτε πάω Μιλάνο δε λέω ποτέ όχι σε μια βόλτα σε Lago Maggiore και Como...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
επειδή θα είμαι κόμο στις 8 αυγούτσου, γνωρίζει κανείς πόσο απέχει η στρέσα από κόμο. αξίζει να πάω η να γυρίσω την λίμνη κόμο, μπελάτζιο κ.λ.π. (θα μείνω 3 μέρες στο κόμο)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
επειδή θα είμαι κόμο στις 8 αυγούτσου, γνωρίζει κανείς πόσο απέχει η στρέσα από κόμο. αξίζει να πάω η να γυρίσω την λίμνη κόμο, μπελάτζιο κ.λ.π. (θα μείνω 3 μέρες στο κόμο)

Να πάς μια μέρα Stresa, απέχει μια ώρα με το τρένο απ το Como...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Και πολύ καλά θα κάνεις...Βγάλε πολλές φώτο - πάς πολύ ωραία εποχή!!Τελευταία φορά είχα πάει την Πρωτομαγιά να πιάσω το Μάη, τί να σου πώ?Όποτε πάω Μιλάνο δε λέω ποτέ όχι σε μια βόλτα σε Lago Maggiore και Como...
Από φωτογραφίες άλλο τίποτα...Το πάθος μου....Είμαι σίγουρος ότι σε αυτό το ταξίδι θα είμαι με μια μηχανή συνέχεια..Οσο για την εποχή ναι είναι πολυ καλή περίοδος. Τελειώνοντας τις καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα, για να μην μου φανεί απότομη η άλλαγή από χαλάρωμα Ικαρίας στη δουλειά το κανόνισα έτσι ώστε να έχω κάτι να περιμένω, ένα κερασάκι στην τούρτα. Ενα κλείσιμο καλοκαιριού και μια πρόγευση Φθινοπωρινών εξορμλήσεων. Αρα λοιπόν έχουμε και λέμε...Παρασκευή βραδάκι βολτούλα στο CADENABBIA. Σάββατο ξεκινάμε για Bellagio Varenna και τριγύρω περιοχές. Κυριακή πως σου φαίνεται να την περάσω στο Κόμο? Μήπως είναι too much? Για Δευτέρα είπαμε....Stresa και Lugano μέχρι το απογευματάκι όπου θα καταλήξουμε αεροδρόμιο...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Από φωτογραφίες άλλο τίποτα...Το πάθος μου....Είμαι σίγουρος ότι σε αυτό το ταξίδι θα είμαι με μια μηχανή συνέχεια..Οσο για την εποχή ναι είναι πολυ καλή περίοδος. Τελειώνοντας τις καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα, για να μην μου φανεί απότομη η άλλαγή από χαλάρωμα Ικαρίας στη δουλειά το κανόνισα έτσι ώστε να έχω κάτι να περιμένω, ένα κερασάκι στην τούρτα. Ενα κλείσιμο καλοκαιριού και μια πρόγευση Φθινοπωρινών εξορμλήσεων. Αρα λοιπόν έχουμε και λέμε...Παρασκευή βραδάκι βολτούλα στο CADENABBIA. Σάββατο ξεκινάμε για Bellagio Varenna και τριγύρω περιοχές. Κυριακή πως σου φαίνεται να την περάσω στο Κόμο? Μήπως είναι too much? Για Δευτέρα είπαμε....Stresa και Lugano μέχρι το απογευματάκι όπου θα καταλήξουμε αεροδρόμιο...
Stresa και Lugano???Λίγο χλωμό σε βλέπω...Ξεκίνα Δευτέρα νωρίς για μια βόλτα στη Stressa και γραμμή για το αεροδρόμιο...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Εκπέμπω SOS-SOS... καθυστέρησα να κλείσω ξενοδοχείο για το Κόμο όπου θα πάω στις 11/09-14/09. Είχα ρωτήσει το Britania Hotel Excelsior και μου είχαν πει πως έχει δωμάτια. Όταν λοιπόν τους κάλεσα σήμερα με ενημέρωσαν πως είναι full...!!!Ψάχνω στο internet αλλά δεν βρίσκω κάτι.....Έχει κανείς σας κάποιο ξενοδοχείο να μου προτείνει? Δεν ψάχνω στην πόλη του Κόμο αλλά σε κάποιο από τα χωριουδάκια της λίμνης με θέα, ησυχία, κτλ κτλ.......:shock:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Bellavista Hotel.....μπροστα στη Λιμνη, στο lecco, βιασου μονο γιατι δεν θα προλαβεις!!Πολυ καλο Ξενοδοχειο..εχω μεινει!!!!
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Bellavista Hotel.....μπροστα στη Λιμνη, στο lecco, βιασου μονο γιατι δεν θα προλαβεις!!Πολυ καλο Ξενοδοχειο..εχω μεινει!!!!
παίξαμε και χάσαμε....Έχει μόνο 1 δωμάτιο διαθέσιμο....χρειάζομαι 2.....ευχαριστώ πολύ πάντως....
 

jimmakos28

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Πρόκειται να ταξιδέψω στο Μιλάνο για 3 μέρες για να παρακολουθήσω έναν αγώνα. Θα ήθελα μερικές πληροφορίες όσον αφορά τις μετακινήσεις τα αξιοθέατα το φαγητό και γενικά ότι παραπάνω μπορείτε να μου πείτε. Ευχαριστώ.
 

little_S.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι,Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Ισλανδία
Καλησπέρα ταξιδιώτες και ταξιδιώτισες... Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας. Εχω κλείσει εισητήρια για Μιλάνο τον Ιανουάριο για μια εβδομάδα και ξενοδοχείο. Θέλω πολύ να πάω μια μονοήμερη Βενετία με το τραίνο αλλά έχω μπλεχτεί με τα site και δεν έχω βγάλει άκρη για το πόσο κάνουν τα εισητήρια, πόσο καιρό πριν πρέπει να τα κλείσω και τέτοια (έχω δει 100 διαφορετικές εκδοχές στο ιντερνετ... ). Αν το έχει κάνει κανείς κ ξέρει.... :roll:
Ακόμη, εκείνη την εποχή λέει να πάμε στις γύρω λίμνες ή ο καιρός δεν είναι κατάληλος?
Αν έχει πάει κανείς Μιλάνο τέτοια εποχή και γνωρίζει από καιρό, αν βρέχει, τι να τρώμε για να τη βγάλουμε οικονομικά (είμαστε και φοιτητές, να μας μείνει και τίποτα για ψώνια)
Και κάτι τελευταιο.. έμαθα πως υπάρχουν πολλά factory outlets με καλές τιμές σε ρούχα και τέτοια, θέλω να μάθω αν όντως ισχύει και αξίζει να πάει κανείς...
Ευχαριστω πάααρα πολύ και εύχομαι καλά ταξίδια σε όλους... :lol::lol::lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλω πολύ να πάω μια μονοήμερη Βενετία με το τραίνο αλλά έχω μπλεχτεί με τα site και δεν έχω βγάλει άκρη για το πόσο κάνουν τα εισητήρια, πόσο καιρό πριν πρέπει να τα κλείσω και τέτοια (έχω δει 100 διαφορετικές εκδοχές στο ιντερνετ... ). Ακόμη, εκείνη την εποχή λέει να πάμε στις γύρω λίμνες ή ο καιρός δεν είναι κατάληλος?
Αν έχει πάει κανείς Μιλάνο τέτοια εποχή και γνωρίζει από καιρό, αν βρέχει, τι να τρώμε για να τη βγάλουμε οικονομικά (είμαστε και φοιτητές, να μας μείνει και τίποτα για ψώνια)
Και κάτι τελευταιο.. έμαθα πως υπάρχουν πολλά factory outlets με καλές τιμές σε ρούχα και τέτοια, θέλω να μάθω αν όντως ισχύει και αξίζει να πάει κανείς...
Ευχαριστω πάααρα πολύ και εύχομαι καλά ταξίδια σε όλους... :lol::lol::lol:
1. το σαιτ ειναι ένα και μόνο: Ferrovie dello Stato - Homepage
απ' ότι βλέπω κάνουν (2η θέση 14,5 το αργό και 27,6-32,3 τα γρήγορα. δεν καταλαβαίνω πού μπλέκεσαι. κοίτα το σάιτ αν ισχύουν τυχόν εκπτώσεις ή ρωτα στο σταθμό που θα το βγάλετε. δεν χρειάζεται καθόλου πρίν εκτός αν είναι παρασκευή -κυριακή που τα κλεινεις εκεί από την προηγούμενη.
2. στις λίμνες όχι αυτόν τον καιρό. πιθανότατα θα βρέχει, κρύο και ίσως χιόνι.
3. να τρώτε πίτσα on the road
4. σε γενικές γραμμές αξίζει για ιταλικά ρούχα και αρκετές αγορές. κοντά Μιλανο εδώ:
Designer Outlet Serravalle: come raggiungerci
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.168
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom