Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

riaki85

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
τα εχω διαβασει αυτα;).. και εχω μια γενικη ιδεα, αλλα θα ηθελα να μαθω πιο συγκεκριμενα π.χ θα μεινω στο atahotel the big το γνωριζει καποιος? :roll:
ειμαστε σχετικα κοντα με το κεντρο? μαγαζια που θα μπορουσαμε να ψωνιουμε? η αν αξιζει το εκπτωτικο χωριο για αγορες? ξερει κανεις τι παιζει απο εισοδο σε μουσεια στο duomo ? :clap:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ :clap:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τα εχω διαβασει αυτα;).. και εχω μια γενικη ιδεα, αλλα θα ηθελα να μαθω πιο συγκεκριμενα π.χ θα μεινω στο atahotel the big το γνωριζει καποιος? :roll:
ειμαστε σχετικα κοντα με το κεντρο? μαγαζια που θα μπορουσαμε να ψωνιουμε? η αν αξιζει το εκπτωτικο χωριο για αγορες? ξερει κανεις τι παιζει απο εισοδο σε μουσεια στο duomo ? :clap:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ :clap:
ναι το ξενοδοχειο ειναι αρκετα μακρια απ το κεντρο.ειναι διπλα στον κεντρικο σηδιροδρομικο σταθμο.μετα ποδια μεχρι το duomo ειναι πανω απο μισαωρο.αλλα εχει παρα πολυ πυκνη συγκοινωνια με τραμ και πολλους συνδιασμους.

οταν λες μουσεια στο duomo?το μουσειο στο duomo δεν ξερω αν εχει εισοδο...παντως η εισοδος στο duomo για να ανεβεις στην οροφη ειναι 8 ευρω με ανσασερ και 5 με τα ποδια.στη σκαλα του μιλανου 5 ευρω και για τον μυστικο δειπνο του Leonardo da Vinci πρεπει να εχεις κλεισει απ το ιντερνετ και η τιμη ειναι νομιζω 22 ευρω.

οσον αφορα για ψωνια και αγορες δεν μπορω να σε βοηθησω.

εισαι σιγουρη πως διαβασες ολες τις ιστοριες και ολα τα θεματα για μιλανο?θα σου απαντηθουν ολες οι αποριες.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το ξενοδοχείο δεν ειναι διπλα στον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμό αλλα διπλα στον σταθμο Garibaldi
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Το ξενοδοχείο δεν ειναι διπλα στον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμό αλλα διπλα στον σταθμο Garibaldi
σωστα!απλα και οι δυο ειναι πολυ κοντα ο ενας με τον αλλον και το ξενοδοχειο ειναι περισσοτερο κοντα στον Garibaldi.
 

vasaltis

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
τα εχω διαβασει αυτα;).. και εχω μια γενικη ιδεα, αλλα θα ηθελα να μαθω πιο συγκεκριμενα π.χ θα μεινω στο atahotel the big το γνωριζει καποιος? :roll:
ειμαστε σχετικα κοντα με το κεντρο? μαγαζια που θα μπορουσαμε να ψωνιουμε? η αν αξιζει το εκπτωτικο χωριο για αγορες? ξερει κανεις τι παιζει απο εισοδο σε μουσεια στο duomo ? :clap:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ :clap:
1.Γενική παρατήρηση:Σημασία έχει το ξενοδοχείο να είναι κοντά σε στάση μετρό. Και μακριά να είναι από το Duomo με το μετρό πας εύκολα παντού.Όσο μακριά από το κέντρο πας "ρίχνεις"τις τιμές.
2.Προσιτή (λέμε τώρα!)αγορά έχει στην corso Buenos Aires.Για autlet δεν ξέρω.
3. Κανόνισε επίσκεψη σε λίμνες:δύο διαδρομές :1.Milano-Como-Bellagio 2.Milano-Stresa ή Milano-Lugano (Ελβετία)-Locarno(Ελβετία)-Stresa
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
αουτλετ, παντως, θα βρεις αν περιπλανηθεις λιγακι, σε διαφορα σημεια.δυστυχως δεν εχω σημειωσει διευθυνσεις.παντως τυχαια ειχαμε βρει ενα, κοντα στη σκαλα του μιλανο, σε ενα στενο...
αν αφιερωσεις λιγο χρονο χαλαρα για βολτα, σιγουρα θα πεσεις πανω σε κατι...αλλωστε μιλανο ειναι...μεταξυ αλλων(πολλω)και η πολη των μαγαζιων;)
 

riaki85

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
καταρχην σας ευχαριστω ολους... τις ιστοριες τις εχω διαβασει στα γρηγορα στην δουλεια και εχω καλυψει αρκετα κενα ... giannismits αυτες τις τιμες ηθελα να μαθω.... αν και δεν εχω κλεισει ποτε κατι μεσω ιντερνετ ελπιζω να τα καταφερω.;)

vasaltis την μια ημερα θα παω como και λεγαμε και αλλη μια μερα να πηγαιναμε βενετια αλλα νομιζω οτι δεν θα προλαβουμε να δουμε τιποτα και θα μεινουμε με την χαρα...:(

canf μιλαω για ενα εκπτωτικο χωριο που ειναι εξω απο το μιλανο fidenza village λεγεται και εχω την εντυπωση οτι δεν εχει φορους... απλα θα ηθελα μια γνωμη αν καποιος εχει παει!! σαφως και μεσα στο μιλανο εχει τα παντα αλλα εκει εχει - 50% ολο τον χρονο ;)

αχα....και αλλη μια ερωτηση μιλουσα με εναν γνωστο για τα εισητηρια τα εκλεισα 130? με alitalia και μου ειπε οτι ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα χασω την βαλιτσα μου με την συγκεκριμενη εταιρεια.....δεν εχω αποψη πρωτη φορα πεταω...αποψεις παρακαλω :D
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Από Μιλάνο είναι πολλά τα χιλιόμετρα για Βενετία μόλις για μια μέρα. Δεν θα την ευχαριστηθείς, όπως σωστά είπες.

Για το εκπτωτικό χωριό, δεν έχω ιδέα να σου πω.
Όσον αφορά την Alitalia, λασπολογίες....Όσο σίγουρο είναι πως θα χάσεις τη βαλίτσα σου με μια άλλη εταιρεία, άλλες τόσες είναι και με αυτήν. Μην ανησυχείς. Προσωπικά, δεν έχω χάσει ποτέ βαλίτσα με την Alitalia.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
canf μιλαω για ενα εκπτωτικο χωριο που ειναι εξω απο το μιλανο fidenza village λεγεται και εχω την εντυπωση οτι δεν εχει φορους... απλα θα ηθελα μια γνωμη αν καποιος εχει παει!! σαφως και μεσα στο μιλανο εχει τα παντα αλλα εκει εχει - 50% ολο τον χρονο ;)
Δεν υπάρχει εκπτωτικό χωριό χωρίς φόρους... το -50% που λες είναι εντελώς πλασματικό... σαφώς υπάρχουν εκπτώσεις και μάλιστα πάνω από 50% αλλά είναι σε συγκεκριμένα είδη και όχι σε όλα... μην περιμένεις σε καμιά περίπτωση να βρεις εξευτελιστικές τιμές... tip... ψάξου για άλλο εκπτωτικό χωριό από την άλλη μεριά του Μιλάνο... το συγκεκριμένο που λες είναι μέτριο...
 

mitsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα - Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Χάιλαντς, Σκωτία
Επειδή βρέθηκα στο Μιλάνο τον Ιούλιο αξίζει και μία επίσκεψη στο μουσείο Novecento. (Ένα ανακαινισμένο palazzo στα δεξιά του Duomo). Είναι πολύ σύγxρονο και στον τελευταίο όροφο έχεις πιάτο την πλατεία Duomo. Εγώ προτίμησα μην ανέβω στην οροφή του Duomo και να πάω εκεί.. Με 5 euro βλέπεις και έργα τέχνης γνωστών ζωγράφων και θέα την πλατεία και την Galleria Vittorio Emanuele.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom