Μνημεία ή έργα τέχνης που μας έμειναν αξέχαστα (φωτογραφία)

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.295
Μιλώντας σοβαρά, μου έχει μείνει αξέχαστος ο πίνακας του Βερμέερ που είδα στο μουσείο Mauritshuis στη Χάγη. Δεν ξέρω γιατι, ίσως γιατί μέχρι τότε δεν είχα δει πολλούς διάσημους πίνακες από κοντά, ίσως γιατί η προσωπογραφία δεν αφορούσε ακόμη ένα καλοζωισμένο αριστοκράτη θείο...
View attachment 383743
Παρεμπιπτόντως, πολύ ωραίο θέμα. Συγχαρητήρια για την ιδέα!
Παιρνω την πασα και συνεχιζω. Ενω πηγα για αυτον τον πινακα στο ιδιο μουσειο, μου φανηκε επιπεδος και δεν με εντυπωσιασε. Ηταν διπλα ο Πινακας View Of Delft, που επεσα ξερη.
Πρεπει να βρω λιγο τη φωτογραφια που εβγαλα. Το φως ειναι λες και σιγοκαιει μια φωτια μεσα στον πινακα.

1640903021713.png
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.295
Peter Bruegel the Elder.
"Ο Πυργος της Βαβελ" (o μεγαλος).
Δηλαδη της Βαβυλωνιας. Εν τω μεταξυ μοιαζει με το Κολοσεο της Ρωμης και εχει προηγηθει σπουδη στη Ρωμαικη Μηχανικη. Ο Πυργος ειναι χτισμενος σε σπιραλ. Στη βαση ειναι ο Ναβουχοδονοσορ.
Ο Bruegel ζωγραφισε 3 πινακες με το ιδιο θεμα. Ο δευτερος και μικροτερος ειναι στο Ροτερνταμ. Ο τριτος, ο μικροτερος ολων ,ζωγραφισμενος πανω σε ελεφαντοδοντο, εχει χαθει.
Ο συγκεκριμενος παντως ειναι πολυ μεγαλο εργο.

Μουσειο Ιστοριας της Τεχνης, Βιεννη

20210806_122752.jpg
20210806_122542.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.295
Αξεχαστη η Santa Catarina του Francesco Vanni στην κρυπτη κατω απο τον Καθεδρικο της Σιενα. Θεωρειται η πιο αισθησιακη εικονα θρησκευτικου περιεχομενου στον κοσμο. Βαζω τη φωτογραφια απο wiki γιατι η δικη μου βγηκε σκοτεινη, λογω του περιορισμενου φωτισμου στην κρυπτη.
Francesco_vanni,_santa_caterina_da_siena_beve_il_sangue_dal_costato_di_cristo,_da_convento_di_...jpg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.266
Likes
6.804
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μουσείο της Σάντα Μαρία ντέλα Σκάλα της Σιένα.
Μια πολύ ωραία Βαβέλ και μια εξαιρετική τοιχογραφία. Δυστυχώς όχι πολύ καλές φωτογραφίες.

B32ADDDF-5C73-40B4-9A20-564152631CD8.jpeg
E5729A18-B925-4511-A03D-D1CB8062839E.jpeg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
"Ο νεκρός Χριστός" του Μαντένια - Πινακοθήκη Μπρέρα, Μιλάνο
Ο πίνακας χτυπάει στο μάτι κατευθείαν λόγω της οπτικής γωνίας που εμφανίζεται ο Χριστός. Για την εποχή της Αναγέννησης η απεικόνιση αυτή θεωρούνταν ιδιαίτερα παράτολμη! Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι τέτοιοι πίνακες αυτής της εποχής, αλλά ήταν ένας απο τους λόγους που ήθελα να πάω στην πινακοθήκη και η φωτογραφία μου τον αδικεί....είναι πανέμορφος!
DSC08559.JPG
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.295
Η Σιένα έχει πολύ ωραία πράγματα βλέπω! Στο τέλος θα μου μείνει το κουσούρι, δεν τη γλυτώνω...
Εμεις χαζοι ειμαστε που σχεδον δεν περναει χρονος διχως ενα περασμα απο Ιταλια? :)
Το επομενο καλοκαιρι υποτιθεται οτι μεσω Βενετιας ο στοχος ειναι η Σλοβενια, αλλα ακομη δεν ειμαι σιγουρη οτι θα αντισταθω. 4 μερες στη Βενετια εφτασαν οριακα για τα βασικα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμεις χαζοι ειμαστε που σχεδον δεν περναει χρονος διχως ενα περασμα απο Ιταλια? :)
Το επομενο καλοκαιρι υποτιθεται οτι μεσω Βενετιας ο στοχος ειναι η Σλοβενια, αλλα ακομη δεν ειμαι σιγουρη οτι θα αντισταθω. 4 μερες στη Βενετια εφτασαν οριακα για τα βασικα.
Στη Λυών και πέριξ έχεις πάει εσύ; Δεν θυμάμαι τα μέρη που έχεις πάει Γαλλία. Άντε βάλε κανα χεράκι να βρούμε ενδιαφέροντα πραγματάκια εκτός απο το να τρέχω στα βουνά και τις θάλασσες το καλοκαίρι...χαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.541
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom