Γαλλία Γερμανία Μοναχο - Λυων με τρενο!

chrysa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σας!!!!!! και καλως σας βρήκα!

Τον Νοεμβριο θέλω να πάω εξωτερικό και επειδη θα γίνουν και καποιες συναυλιες στο Μοναχο και στην Λυων αποφασισα (... που λεει ο λογος) να πάω. θεωρησα καλη ιδεα να παω με τρένο ... με την rail europe που κοίταξα στο internet ζητανε περιπου 350 € ... (το άτομο για μια μονο διαδρομή σε 2nd class). Τοσο ακριβά ειναι τα τρένα στην Ευρωπη? Μπορώ να βρω κατι φτηνότερο ή τελικα ειναι πιο φθηνό να πας με αεροπλάνο..?

Επισης αν κάποιος έχει παεί σε αυτα τα 2 μέρη θα ήθελα να μου πει την γνώμη του. :))

Ευχαριστώ πολυ!:D
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αν είσαι κάτω απο 25 χρονών μπορείς να βγάλεις ένα interrail pass για 5 μέρες ταξιδιού που θα πρέπει όμως να είναι μέσα σε χρονικό διάστημα 10 ημερών με 159 ευρώ.
για περισσοτερες πληροφορίες και άλλα πακετα που έχει τσέκαρε εδώ:Interrail Global Pass, InterRail Passes & Global Train Pass | InterRail

Μόναχο για κανένα λόγο μην παραλείψεις να πας στο τεχνολογικό μουσείο και οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο augustiner house για μονόλιτρα μπύρας και χάξελ :p
 

chrysa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Φοβερο!!! Ευχαριστώ SkullFlower !!!!!!!
SunriseNick σκεφτομαι για 2 Νοεμβρη να φυγω απο ελλάδα για μοναχο και 5 να φυγω για Λυων οπου θα αποχωρησω στις 9.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
τίποτα ;)
το interrail μπορεις να το πάρεις και απο τα γραφεία του οσε στο μετρο του πανεπιστημίου.
Καλως ήρθες και στο φορουμ :)
Περιμένουμε εντυπώσεις απο το ταξίδι και τις συναυλίες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας!!!!!! και καλως σας βρήκα!

Τον Νοεμβριο θέλω να πάω εξωτερικό και επειδη θα γίνουν και καποιες συναυλιες στο Μοναχο και στην Λυων αποφασισα (... που λεει ο λογος) να πάω. θεωρησα καλη ιδεα να παω με τρένο ... με την rail europe που κοίταξα στο internet ζητανε περιπου 350 ? ... (το άτομο για μια μονο διαδρομή σε 2nd class). Τοσο ακριβά ειναι τα τρένα στην Ευρωπη? Μπορώ να βρω κατι φτηνότερο ή τελικα ειναι πιο φθηνό να πας με αεροπλάνο..?

Επισης αν κάποιος έχει παεί σε αυτα τα 2 μέρη θα ήθελα να μου πει την γνώμη του. :))

Ευχαριστώ πολυ!:D
To roundtrip με Lufthansa για μέσα Νοεμβρίου πουλιέται τώρα στα 100 ευρώ. Μήπως να το ξανασκεφτείς, να γλυτώσεις και την ταλαιπωρία του 10ωρου ταξιδιού με 3 αλλαγές τρένων (που ένα να έχει καθυστέρηση...) ?

[ Στα γράφει αυτά άνθρωπος που έχει χρησιμοποιήσει 17 long-distance τρένα στο εξωτερικό μέσα στο 2009...]
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Για Μόναχο Λύων χρειάζεται να πάρει ένα τρένο Μόναχο- Παρίσι και ένα Παρίσι-Λυών. Το πρώτο κάνει 6 ώρες και έχει 5 δρομολογια τη μέρα και το δεύτερο 2 ώρες με σχεδον ανα μια ώρα δρομολόγιο. Έτσι και να καθυστερησει το πρωτο δρομολογιο (πραγμα που δεν μ έχει τυχει ποτε με τρενα στο εξωτερικο) δεν θα έχει κανενα προβλημα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για Μόναχο Λύων χρειάζεται να πάρει ένα τρένο Μόναχο- Παρίσι και ένα Παρίσι-Λυών. Το πρώτο κάνει 6 ώρες και έχει 5 δρομολογια τη μέρα και το δεύτερο 2 ώρες με σχεδον ανα μια ώρα δρομολόγιο. Έτσι και να καθυστερησει το πρωτο δρομολογιο (πραγμα που δεν μ έχει τυχει ποτε με τρενα στο εξωτερικο) δεν θα έχει κανενα προβλημα.
Δεν ξέρω που τα βρήκες τα 5 απευθείας δρομολόγια ημερησίως Μόναχο - Παρίσι... Για μια τυχαία ημερομηνία του Νοεμβρίου (9/11/2009) που κοίταξα, υπάρχει μόνο ένα, στις 06:20 το πρωί. Αλλά σε κάθε περίπτωση η διαδρομή από Παρίσι είναι πολλά χιλιόμετρα διαδρομής παραπάνω (που σημαίνει και αντίστοιχα πολλά χρήματα παραπάνω). Το Στρασβούργο είναι men πολύ πιο βολικό σημείο μετεπιβίβασης, αλλά δε βλέπω να λειτουργεί φέτος το απευθείας TGV Στρασβούργο-Λυόν που ειχα χρησιμοποιήσει πέρυσι...
Αλλά όταν το αεροπλάνο είναι με λιγότερα χρήματα, δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ακόμα. Πιο φτηνό από 100 ευρώ το πήγαινε-έλα με το τρένο δεν πρόκειται να έρθει.
 

chrysa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν εχω λόγια!! Ευχαριστώ παρα πολυ. taver 17 long-distance ???????? ελεγκτης εισαι???????? οχι αν μπορεσω και παω θα προτιμησω το τρένο. ειναι πολυ ωραιο μεταφορικό μεσο και εχεις την δυνατοτητα να δεις πολλα!! Αυτο που έχω απορία ειναι οτι αν βγαλω αυτο το interrail για 5 μέρες μπορω να μπω σε οποιο τρενο θελω ή πρεπει να κλείνω καθε φορά την θεση και το εισητηριο για την κάθε διαδρομη?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αυτο που έχω απορία ειναι οτι αν βγαλω αυτο το interrail για 5 μέρες μπορω να μπω σε οποιο τρενο θελω ή πρεπει να κλείνω καθε φορά την θεση και το εισητηριο για την κάθε διαδρομη?
Μπορεις να κανεις σε αυτες τις μερες όσες διαδρομες θες μεσα στις 30 χώρες τις λιστας. απο κει και περα ανάλογα με τη χώρα και το τρένο χρειάζεται να κάνεις κρατηση θέσης (όχι πάντα, εξαρτάται απο χώρα τρένο και διαδρομή) η οποια πάει πάνω κατω στα 5 εύρω. Όσες φορές έχει χρειαστει να το κάνω έχει γίνει λίγες ώρες πριν την αναχώρηση χωρις πρόβλημα. Απο την άλλη αν ξερεις ακρίβως μέρα και ώρα που θες να φύγεις δεν είναι κακο να κανεις απο νωριτερα την κρατηση στα δρομολογια που χρειαζεται για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο. Για όλα αυτα θα σου δώσουν ενημερωτικα απο τον ΟΣΕ να τα έχεις μαζί σου καθώς μπορεις να τ δεις και απο το site που σου έδωσα.

Για το Μόναχο -Παρίσι έχει 2 απευθείας χωρίς καμια αλλαγή τρένου(αυτό που βρήκες και το βραδινο) και αλλά 3 απο Stuttgart για αλλαγη τρένου όπως είπες και συ. Όλα αυτα απο το Εurail timetable 2009. Τα χρήματα δεν πάνε παραπάνω δεδομένου ότι έχει βγάλει το pass.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Chrysa πρόσεξε μόνο, γιατί το ταξίδι με το ιντερραιλ κρυβει πολλα κρυφά κόστη, κυρίως συμπληρώματα που πρεπει να πληρώνεις αν πάρεις γρήγορα τρένα. Δες τα τρενα τις ωρες που σε ενδιαφερουν αν ειναι απλά ή ιντερσίτυ και πράξε ανάλογα.

Είμαι και εγω φανατικός των τρένων, αλλα την τρελλα αυτη δεν τη συμμερίζονται πολλοι στις μερες μας με τις προσφορες που εχουν τα αεροπλανα. Ζυγίζεις τα υπερ και τα κατά και αποφασίζεις...

Συμβουλευσου το bahn.de για εγκυρα και αναλυτικα δρομολογια καθως και το
seat61.com για περισσοτερες πληροφοριες για τιμες, τα τρενα και φωτογραφιες για τις διαδρομες που σε ενδιαφερουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.625
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom