Γερμανία Μονοήμερη κοντά στη Φρανκφούρτη..

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
Ηταν να πάω Βερολίνο, τελικά τα πλάνα αλλάξανε (κλαψ!! :() και θα βρεθω για λίγες μέρες σε ένα μήνα από τωρα στη Φρανκφούρτη :)))

Επειδη θα έχω ενδιαμεσα κανα δυο μέρες κενό χρόνο, τη μια θα γυρισω στη πόλη, τη δευτερη σκεφτομαι να κανω καμια μικρη εξόρμηση εκει κοντά.

Το θέμα είναι ότι δεν εχω ιδέα το που. Τι θα μου προτείνατε?
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Η Φρανκφούρτη, παρ' όλο που θεωρείται οικονομική πρωτεύουσα της Ευρώπης, είναι πολύ μικρή πόλη σε σύγκριση με Βερολίνο ή και Μόναχο και άνετα σε δύο μέρες βλέπεις όλα τα σημαντικά αξιοθέατα. Όταν είχα πάει πριν δύο χρόνια έκανα μία μονοήμερη εκδρομή στο Wiesbaden. Μία υπέροχη λουτρόπολη στα δυτικά της Φρανκφούρτης που απέχει περίπου 40km μόνο και με εύκολη πρόσβαση με το τραίνο ( S-Bahn ) κάθε μία ώρα.

Homepage | Landeshauptstadt Wiesbaden
Wiesbaden travel guide - Wikitravel

Όπου και να πας, να περάσεις ωραία.
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
2-1 υπερ της Χαϊδελβέργης με τη ψηφο της skoumpi...
Για να δουμε, έχω πολύ αγωνία...
Ευχαριστώ παιδια...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν σου φανουν ακριβα τα τρενα,παρε και δυο εταιρειες λεωφορειων που κανουν το δρομολγιο για χαιδελβεργη με φθηνοτερο κοστος.

DeinBus.de - G

MeinFernbus.de

Με ενα απο τα δυο θα παω εγω παντως σε 44 μερες,να ειμαστε καλα πρωτα,πρωτα ο θεος ξερεις,η ryanair και ολα τα σχετικα!
 

crs83

Member
Μηνύματα
47
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Bologna
jimp τέλεια πληροφορία οι δύο εταιρίες λεωφορείων, που από ότι είδα είναι και πολύ φθηνές..
Επειδή όμως δεν ξέρω γερμανικά γρι, γεννάται η απορία, από που ξεκινανε, από τον κεντρικό σιδ. σταθμό? Και δεύτερον δεν χρειαζεται να κλείσω on line, ε? γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω από τωρα το πια μέρα θα την κάνω την βολτούλα..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εχω να προτεινω Χαιδελβεργη και Κομπλεντζ(που δν αναφερθηκε απο κανεναν). Το Κομπλεντζ ειναι 120 χλμ νομιζω, Χαιδελβεργη δεν θυμαμαι. Κοιτα επισης μηπως πηγαινει Regio-Bahn, ειναι σχετικα αργο, αλλα ξεκουραστο και φθηνο.

Για το Wiesbaden δεν εχω αποψη, ξερω μονο οτι ειναι η πρωτευουσα της Εσσης και το μονο μερος του που ειχα επισκεφθει ηταν μια αμερικανικη βαση :bleh:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
jimp τέλεια πληροφορία οι δύο εταιρίες λεωφορείων, που από ότι είδα είναι και πολύ φθηνές..
Επειδή όμως δεν ξέρω γερμανικά γρι, γεννάται η απορία, από που ξεκινανε, από τον κεντρικό σιδ. σταθμό? Και δεύτερον δεν χρειαζεται να κλείσω on line, ε? γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω από τωρα το πια μέρα θα την κάνω την βολτούλα..
Στο πρωτο site που κοιταξα λιγο, λεει οτι φευγει απο Hauptbahnhof, μεσα στο κεντρο ειναι, εισαι μια χαρα. Βεβαια δινει καποιες οδηγιες στα Γερμανικα για το σημειο ακριβως.

Το ιδιο και για Χαιδελβεργη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
jimp τέλεια πληροφορία οι δύο εταιρίες λεωφορείων, που από ότι είδα είναι και πολύ φθηνές..
Επειδή όμως δεν ξέρω γερμανικά γρι, γεννάται η απορία, από που ξεκινανε, από τον κεντρικό σιδ. σταθμό? Και δεύτερον δεν χρειαζεται να κλείσω on line, ε? γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω από τωρα το πια μέρα θα την κάνω την βολτούλα..
Το ενα φευγει απο εδω.Το αλλο δεν θυμαμαι πως να το βρω στο site,το ειχα βρει ομως,αλλα θυμαμαι οτι οπως βλεπεις στον παρακατω χαρτη φευγει απο το σημειο που γραφει τη σταση του u-bahn.
Buslinie Z


Τωρα παλι ειχα διαβασει οτι μπορεις να βγαλεις και στον οδηγο αλλα μπορεις αν θες μερικες μερες νωριτερα να κλεισεις απο το ιντερνετ για να βρεις και καμια καλη προσφορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom