Ιρλανδία Μονοήμερη στην Ιρλανδία .... λέει;

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
Καλημέρα σε όλους τους ταξιδιώτες.... εχω ερωτήσεις...

1. Είναι εφικτό να πάω Δουβλίνο μονοήμερη από Λονδίνο;
2. Θα χρειαστώ Διαβατήριο ή αρκεί η ελληνική ταυτότητα. Έχω μπερδευτεί γιατί κάποιοι λένε ότι χρειάζεσαι στο τμήμα της Ιρλανδίας που χρησιμοποιεί στερλίνες διαβατήριο ενώ σε αυτό που χρησιμοποιεί ευρώ πας με την ταυτότητα (δεν ξέρω αν ισχυεί αυτο :p )
3. Έστω οτι πάω, πόσο κοστίζει η μεταφορά από το αεροδρόμιο; (έχει μόνο μετρό ή και λεωφορείο)
4. Έχει φθηνό φαγητό;

Ευχαριστώώώώώ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλημέρα σε όλους τους ταξιδιώτες.... εχω ερωτήσεις...

1. Είναι εφικτό να πάω Δουβλίνο μονοήμερη από Λονδίνο;
2. Θα χρειαστώ Διαβατήριο ή αρκεί η ελληνική ταυτότητα. Έχω μπερδευτεί γιατί κάποιοι λένε ότι χρειάζεσαι στο τμήμα της Ιρλανδίας που χρησιμοποιεί στερλίνες διαβατήριο ενώ σε αυτό που χρησιμοποιεί ευρώ πας με την ταυτότητα (δεν ξέρω αν ισχυεί αυτο :p )
3. Έστω οτι πάω, πόσο κοστίζει η μεταφορά από το αεροδρόμιο; (έχει μόνο μετρό ή και λεωφορείο)
4. Έχει φθηνό φαγητό;

Ευχαριστώώώώώ
πρώτα θα πρέπει να ελέγξεις αν το Δουβλίνο βρίσκεται στο τμήμα της Ιρλανδίας που χρησιμοποιεί στερλίνες ή στο τμήμα της Ιρλανδίας που χρησιμοποιεί ευρώ.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Νομίζω, αν δεν κάνω λάθος, εφόσον η δημοκρατία της Ιρλανδίας ανήκει στην ευρωζώνη (εννοείται ότι περιλαμβάνεται και η πρωτεύουσα, το Δουβλίνο) χρησιμοποιεί το ευρώ και μόνο το βόρειο τμήμα του νησιού που ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο χρησιμοποιεί την στερλίνα (με μεγαλύτερη πόλη το Μπέλφαστ).
http://www.visitireland.com/planning/currency.asp
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Στο Δουβλίνο έχουν Ευρώ και δεν χρειάζεσαι διαβατήριο κανονικά με ταυτότητα περνάς.... Είναι όμορφο το Δουβλίνο θα πάρεις όμως μια ελάχιστη γεύση απο Ιρλανδία γιατί γενικά για να την δεις πρέπει να βγεις εκτός Δουβλίνου...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Στο Δουβλινο εχουν ευρω.Σε συμφερει,αν θελεις πολυ να πας,αεροπορικως 1.30 ωρα(εχει φθηνα εισιτηρια),γιατι διαφερετικα ειναι αρκετες ωρες για μονοημερη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στο Δουβλινο εχουν ευρω.Σε συμφερει,αν θελεις πολυ να πας,αεροπορικως 1.30 ωρα(εχει φθηνα εισιτηρια),γιατι διαφερετικα ειναι αρκετες ωρες για μονοημερη.
φθηνά μάλλον εννοείς την ράιαν, πάντως και τα τρία αεροδρόμια που χρησιμοποιεί θέλουν το χρόνο τους από το κέντρο του Λονδίνου και τα εξπρές όπου υπάρχουν κοστίζουν, για λεωφορεία δεν το συζητάμε θέλουν χρόνο, αν υπολογίσεις και το αεροδρόμιο του δουβλίνου δεν ξέρω τι προλαβαίνει να κάνει κάποιος.
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μονοήμερη στην Ιρλανδία δεν λέει, δε θα προλάβεις να δεις τίποτα και είναι πολύ όμορφη χώρα. 6 μέρες ήμουν εκεί και δεν έφτασαν!!
 

Capitals

Member
Μηνύματα
25
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι - Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Ευρώπης
@karfitsa θα κάτσω 10 μερες και βρηκα οντως φθηνα εισητηρια για ιρλανδια ... φτανω 7:55 το πρωι και φευγω 21:55... θα ήθελα να πάω έστω για λίγες ώρες στο κέντρο της πόλης μιας και είμαι λονδίνο καθως απο αθήνα τα εισιτήρια είναι σχετικα ακριβα ενω απο λονδίνο ειναι απο 25 λίρες....

είναι πάνω απο 1,5 ώρα ταξιδι το αεροδρομιο απο το κεντρο της πόλης;; που μπορώ να κοιτάξω;;

ακομα και αν μου δείξατε οτι δεν προλαβαινω να δω πολλα.. σε αυτο το λιγο χρόνο τι αξιζει να δω στο κεντρο του δουβλινου..;;

Ευχαριστωω :D :D :D
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν ειχες κανει καλυτερο προγραμματισμο,θα μπορουσες να κανεις μια διανυκτερευση...κριμα! Δεν γνωριζω την αποσταση,αλλα μπορουν να σε βοηθησει,οποιος εχει παει...Στο google maps μπορεις να παρεις μια ιδεα...και στην σελιδα του αεροδρομιου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
@karfitsa θα κάτσω 10 μερες και βρηκα οντως φθηνα εισητηρια για ιρλανδια ... φτανω 7:55 το πρωι και φευγω 21:55... θα ήθελα να πάω έστω για λίγες ώρες στο κέντρο της πόλης μιας και είμαι λονδίνο καθως απο αθήνα τα εισιτήρια είναι σχετικα ακριβα ενω απο λονδίνο ειναι απο 25 λίρες....

είναι πάνω απο 1,5 ώρα ταξιδι το αεροδρομιο απο το κεντρο της πόλης;; που μπορώ να κοιτάξω;;

ακομα και αν μου δείξατε οτι δεν προλαβαινω να δω πολλα.. σε αυτο το λιγο χρόνο τι αξιζει να δω στο κεντρο του δουβλινου..;;

Ευχαριστωω :D :D :D
οκ, αφού δείχνεις αποφασισμένη να πας δουβλίνο δεν γίνεται παρά να σε βοηθήσουμε. Για να φτάσεις 8 παρά κάτι δουβλίνο θα πρέπει να είσαι γύρω στις πεντέμισι στο αεροδρόμιο. Aν πετάς από Γκάτγουικ, από London Bridge θες τουλάχιστον 45 λεπτά, 35 αν πάρεις το εξπρές από Waterloo, για το Λούτον θες 50 λεπτά από τον St Pancras/ Kings cross, για το Στάνστεντ κοντά στη μια ώρα από Liverpool street station.Το αεροδρόμιο του Δουβλίνου είναι κοντά στην πόλη, οπότε αν ξυπνήσεις αχάραγα ή δεν κοιμηθείς καθόλου θα καταφέρεις να είσαι στο Δουβλίνο κάπου στις 9 το πρωί, καθόλου άσχημα αν σκεφτείς ότι θα έχεις 11 ώρες μέχρι να ξαναγυρίσεις στο αεροδρόμιο, enjoy!
Edit τώρα σκέφτηκα ότι για τόσο πρωινά δρομολόγια δεν πας απλά στο σταθμό και περιμένεις το επόμενο τρένο αλλά ελέγχεις από το σάιτ την ώρα αναχώρησης που σου ταιριάζει και φροντίζεις να είσαι εκεί.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@karfitsa θα κάτσω 10 μερες και βρηκα οντως φθηνα εισητηρια για ιρλανδια ... φτανω 7:55 το πρωι και φευγω 21:55... θα ήθελα να πάω έστω για λίγες ώρες στο κέντρο της πόλης μιας και είμαι λονδίνο καθως απο αθήνα τα εισιτήρια είναι σχετικα ακριβα ενω απο λονδίνο ειναι απο 25 λίρες....

είναι πάνω απο 1,5 ώρα ταξιδι το αεροδρομιο απο το κεντρο της πόλης;; που μπορώ να κοιτάξω;;

ακομα και αν μου δείξατε οτι δεν προλαβαινω να δω πολλα.. σε αυτο το λιγο χρόνο τι αξιζει να δω στο κεντρο του δουβλινου..;;

Ευχαριστωω :D :D :D
Με την πρωινή της ryanair πετάς ε; Αν ναι θα πρέπει να είσαι στο αεροδρόμιο τουλάχιστον στις 5.30(καλό θα ήταν να είσαι νωρίτερα φυσικά), οπότε πρέπει να φύγεις νωρίς. Αν φεύγεις από stansted εδώ τα δρομολόγια https://www.stanstedexpress.com/docs/default-source/documents/stansted-ex-tt-mon-fri.pdf?sfvrsn=6

και από εδώ κλείνεις τα εισιτήρια https://www.stanstedexpress.com/home
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom