Γαλλία Μονπελιέ,Μαρσέιγ ή ...

Artyom

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Τελος του μήνα φτάνω παρασκευή μεσημερι μασσαλία και φευγω δευτερα μεσημέρη, σκέφτομαι να πάρω λεωφορείο να πάω μονπελιέ για 2 μέρες και και την τελευταία να μεινω μασσαλία αφου φέυγω και απο εκει. Απ οτι διάβασα, το μονπελιέ μου φένεται ποιο καλο! Συμφωνειτε? Καποια αλλη προταση ισως? Δεν ειμαι στη φάση μουσεία και τετοια, ενα 3ημερο με περπάτημα και ωραια μερη θελω!! :)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.211
Likes
5.701
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τελος του μήνα φτάνω παρασκευή μεσημερι μασσαλία και φευγω δευτερα μεσημέρη, σκέφτομαι να πάρω λεωφορείο να πάω μονπελιέ για 2 μέρες και και την τελευταία να μεινω μασσαλία αφου φέυγω και απο εκει. Απ οτι διάβασα, το μονπελιέ μου φένεται ποιο καλο! Συμφωνειτε? Καποια αλλη προταση ισως? Δεν ειμαι στη φάση μουσεία και τετοια, ενα 3ημερο με περπάτημα και ωραια μερη θελω!! :)
Avignon σε μιση ωρα με τρενο
 
Μηνύματα
248
Likes
2.762
Τελος του μήνα φτάνω παρασκευή μεσημερι μασσαλία και φευγω δευτερα μεσημέρη, σκέφτομαι να πάρω λεωφορείο να πάω μονπελιέ για 2 μέρες και και την τελευταία να μεινω μασσαλία αφου φέυγω και απο εκει. Απ οτι διάβασα, το μονπελιέ μου φένεται ποιο καλο! Συμφωνειτε? Καποια αλλη προταση ισως? Δεν ειμαι στη φάση μουσεία και τετοια, ενα 3ημερο με περπάτημα και ωραια μερη θελω!! :)
Το Μονπελιέ όντως είναι εξαιρετική περίπτωση για βόλτες, με μεγάλο πεζοδρομημένο κέντρο και δεν θα το βαρεθείς σε δυο μέρες.
Εναλλακτική η Aix-en-provence που είναι πολύ κοντά στη Μασσαλία (λιγότερο από μία ώρα με τρένο σε αντίθεση με Μονπελιέ που είναι 2+ ώρες και με συχνά δρομολόγια) κι έχει πολύ όμορφο ιστορικό κέντρο. Από Εξ ακόμη κι η Μασσαλία γίνεται σε μονοήμερη αν βαρεθείς.
Θα πρότεινα ένα από τα δύο.
Βέβαια από την άλλη, αν είσαι φαν της πεζοπορίας, μπορείς να κάνεις και το αντίθετο, να μείνεις Μασσαλία και να κάνεις μονοήμερη στην Aix, να επισκεφτείς επίσης κάποια calanques και να ρίξεις και τις βουτιές σου (βέβαια θα έχει αρχίσει να μαζεύται κόσμος τότε, αλλά δεν θα είναι και ο χαμός του Ιούλη, ευελπιστώ).
Αβινιόν αν δεν έχεις σκοπό να δεις μουσεία (βλ. το Παπικό Παλάτι) δεν θεωρώ ότι αξίζει για βόλτες. Οι υπόλοιπες πόλεις (τύπου Arles) είναι μικρές μάλλον για δυο μέρες χωρίς μουσεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.872
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom