Γαλλία Νότια Γαλλία!

christos88

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
βρίσκω φθηνα εισητήρια για μασαλλία και θέλω αρπάξω την ευκαιρία να παω !
Προτίνειτε Μονπελιέ 3 νύχτες ?
ή να ενοικιασω αυτοκινητο και πάλι τι προτείνετε εκει κοντα ?
 

bandit650

Member
Μηνύματα
625
Likes
2.854
Σκεφτομαι για καλοκαιρι τελη ιουλιου να παω νοτια γαλλια για καλοκαιρινες διακοπες.
Αφιξη μασσαλια και επιστροφη μαλλον απο νικαια. Μερες 9 εως 12. Υπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης αυτοκινητου αλλα απο οσο εχω διαβασει πιο πολυ μπελας ειναι παρα ευκολια.
Θα ηθελα να δω πραγματα αλλα οχι τρεξιμο. διακοπες ειμαστε. και κανενα μπανιο αν γινετε.
πως θα φτιαχνατε το προγραμμα;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
8.569
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σκεφτομαι για καλοκαιρι τελη ιουλιου να παω νοτια γαλλια για καλοκαιρινες διακοπες.
Πριν από όλα τα άλλα, έχετε δει επιλογές/τιμές για διαμονή;

Υπαρχει δυνατοτητα ενοικιασης αυτοκινητου αλλα απο οσο εχω διαβασει πιο πολυ μπελας ειναι παρα ευκολια.
Για επίσκεψη σε χωριά και παραλίες εκτός πόλεων, το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.

Σχετικά με προτάσεις, τι μέρη/αξιοθέατα θέλετε να δείτε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.099
Likes
41.346
Σκεφτομαι για καλοκαιρι τελη ιουλιου να παω νοτια γαλλια για καλοκαιρινες διακοπες.
Αφιξη μασσαλια και επιστροφη μαλλον απο νικαια. Μερες 9 εως 12.
Εγω παντως ακυρωσα 3ημερο Ιουνη γιατι κατι 200ρια το δικλινο στη Νικαια μου φανηκαν πολλα και το μετεφερα για του χρονου τον Μαρτη.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
625
Likes
2.854
Πριν από όλα τα άλλα, έχετε δει επιλογές/τιμές για διαμονή;



Για επίσκεψη σε χωριά και παραλίες εκτός πόλεων, το αυτοκίνητο είναι μονόδρομος.

Σχετικά με προτάσεις, τι μέρη/αξιοθέατα θέλετε να δείτε;
Είδα μόνο Μασσαλία και ήταν 70 -100. Δε είδα για αλλού. Χθές ψάχνοντας είδα φθηνά αεροπορικά για Μασσαλία και λέω γιατί όχι;
Διάβασα το παρόν νήμα και μου φάνηκε καλή ιδέα.
Όσο για αξιοθέατα δε καίγομαι για μουσεία. Μου αρέσει η φύση αλλά και τα όμορφα κτίρια. Κάποια παραλία για χαλάρωση και μπάνιο. (Καλοκαίρι χωρίς μπάνιο δε παίζει).
Βέβαια αν όπως λέει η @paefstra είναι ακριβή η Νίκαια μένουμε Μασσαλία με ημερήσιες στα πέριξ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
8.569
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Είδα μόνο Μασσαλία και ήταν 70 -100. Δε είδα για αλλού. Χθές ψάχνοντας είδα φθηνά αεροπορικά για Μασσαλία και λέω γιατί όχι;
Διάβασα το παρόν νήμα και μου φάνηκε καλή ιδέα.
Όσο για αξιοθέατα δε καίγομαι για μουσεία. Μου αρέσει η φύση αλλά και τα όμορφα κτίρια. Κάποια παραλία για χαλάρωση και μπάνιο. (Καλοκαίρι χωρίς μπάνιο δε παίζει).
Βέβαια αν όπως λέει η @paefstra είναι ακριβή η Νίκαια μένουμε Μασσαλία με ημερήσιες στα πέριξ.
Δηλαδή το 70-100ε ήταν για καταλύματα εντός πόλης και με αξιοπρεπείς κριτικές; Μου φαίνεται απίθανο, ειδικά τόσο αργά, αλλά οκ. Αν αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς θα ρίξουμε ιδέες. Από όμορφα κτίρια άλλο τίποτα σε province και occitanie και έχει φυσικά τοπία και ζωή. Για παραλίες δεν έχω ιδέα.
 

waroo

Member
Μηνύματα
74
Likes
484
Εγω παντως ακυρωσα 3ημερο Ιουνη γιατι κατι 200ρια το δικλινο στη Νικαια μου φανηκαν πολλα και το μετεφερα για του χρονου τον Μαρτη.
η Νίκαια είναι πάντα ακριβή - πολύ όμορφη, αλλά ακριβή....
must η επίσκεψη στο hotel negresco, έχει ένα από τα πιο όμορφα bar που έχω δει και το κτίριο μέσα είναι απίθανο

Δηλαδή το 70-100ε ήταν για καταλύματα εντός πόλης και με αξιοπρεπείς κριτικές; Μου φαίνεται απίθανο, ειδικά τόσο αργά, αλλά οκ. Αν αποφασίσεις προς τα που θα κινηθείς θα ρίξουμε ιδέες. Από όμορφα κτίρια άλλο τίποτα σε province και occitanie και έχει φυσικά τοπία και ζωή. Για παραλίες δεν έχω ιδέα.
για παραλία - pampelonne
για να δεις πως κάνουν οι Γάλλοι τα χλιδάτα beach bars

κάτω από 100ευρώ και εμένα μου φαίνεται too good to be true, από την άλλη η Μασσαλία θα ήταν η τελευταία μου επιλογή από νότια Γαλλία

Aix en Provence πολύ πιο όμορφη και φυσικά αν πας ανατολικά είναι ακόμη πιο όμορφα

must η Eze αν είσαι Νίκαια
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.124
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θεωρώ τη Νίκαια καλύτερη βάση για εκδρομές στα τριγύρω. Εμείς είχαμε μείνει στο Hotel 64, το οποίο αν και σε κεντρικό δρόμο ήταν πολύ ήσυχο μέσα. Είχαμε κλείσει γύρω στον 15/8 για να πάμε αρχές Σεπτέμβρη και ήταν το μόνο αξιόλογο με φυσιολογική τιμή.

Ένα μέρος που μετάνοιωσα που δεν πήγα, ήταν η Villefranche-sur-Mer, δίπλα από τη Νίκαια (πας και με τα πόδια που λέει ο λόγος). Το ίδιο και η Menton, στα σύνορα με την Ιταλία, την οποία την είδαμε από το τρένο. Στο Μονακό μας άρεσε πολύ το ωκεανογραφικό μουσείο του Κουστώ. Από την άλλη, στις Κάννες δεν θα ξαναπατούσα. Πήγα, είπα ότι έχω πάει και αυτό. Ήταν η επιτομή του "έχω λεφτά που δεν ξέρω τι να τα κάνω και φροντίζω να το δείχνω". Ευχάριστη έκπληξη ήταν η Antibes, όπου και πήγαμε με αφορμή το πάρκο Marineland. Η παλιά πόλη είναι γραφική, ενώ νομίζω έχει και ένα μουσείο του Πικάσο. Παραλίες δεν γυρίσαμε, αλλά πέρα από το Saint-Tropez, πιο low key θυμάμαι ήταν η Sainte-Maxime και η Saint-Raphael.

Πέρα από τις παραλίες, στα υπόλοιπα πας γρήγορα και φτηνά και με το τρένο. Για τις παραλίες, αν θυμάμαι καλά έφτανε μέχρι το Saint-Raphael.

Αυτοκίνητο δεν θα χρειαστείς για τις πόλεις (ούτε για τη Νίκαια ούτε και για το Μονακό όπου δεν μπορείς να προσανατολιστείς με τίποτα). Όμως στην περιοχή υπάρχουν κάποια road trips, με γνωστότερα τα Corniches (τώρα για κατακαλόκαιρο δεν ξέρω πόσο κόσμο θα συναντήσεις να οδηγεί σε αυτούς τους ορεινούς δρόμους και αν θα το απολαύσεις).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom