Μοτο-ταξιδευτές

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Επειδή δεν βρήκα εδώ παρόμοιο θέμα με μοτοσυκλετιστές και ταξίδια που σχεδιάζουν ή
που υλοποιούν ήδη,άνοιξα εγώ.Επίσης παρ όλο που παρακολουθώ το φόρουμ δυο χρόνια
τώρα,δεν πολυγράφω γιατί ταξιδεύω πάντα με τη βεσπούλα μου οπότε οι πληροφορίες
που συνήθως ζητούνται περιέχουν αεροδρόμια-ξενοδοχεία-συγκοινωνίες-γκρουπ.Ως επί τω
πλείστον ένας μοτοσυκλετιστής δεν "κινείται" ακριβώς έτσι.Οπότε τυχόν πληροφορίες θα
χαρώ να συνομιλούμε.

Από πέρυσι λοιπόν λέγαμε με το φίλο μου Στέργιο να ξεκινήσουμε ένα όνειρό μας,κάνοντας τον
γύρο του κόσμου με τις βέσπες μας.Αυτή τη στιγμή είμαστε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στη
Senegallia

Ξεκινήσαμε προχθές από Ηγουμενίτσα και μέσο καουτςσερφιγκ βρήκαμε φιλόξενο κατάλυμα
μέχρι να φύγουμε το βράδυ του σαββάτου από Λιβόρνο για Ταγγέρη.Ακτοπλοικώς και πάλι
όπου από κει θα ξεκινήσει το οδοιπορικό μας(το κυρίως έστω).

ο γύρος του κόσμου με vespa
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Καταρχήν καλό σας ταξίδι. Εμείς που ταξιδεύουμε με μηχανή (με τον άντρα μου) καταρχήν είμαστε ήδη ενήμεροι για το ταξίδι σας και από το ίντερνετ αλλά και από κοινούς γνωστούς. Και στο forum υπάρχουν κάποιες ιστορίες για ταξίδια με μηχανή. Αν ψάξεις θα βρεις. Πάντως γράφε μας όσο μπορείς γιατί οι πληροφορίες σου θα φανούν πολύ χρήσιμες σε μέλη που θέλουν να ταξιδέψουν με μηχανή (οποιουδήποτε τύπου). Καλά χιλιόμετρα παιδιά.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
paesfra:όσα πράγματα και να παίρναμε,σίγουρα κάποια θα λείπανε.Αρα προτιμήσαμε να τα
πάρουμε σε ανταλλακτικά,παρά σε "κουστούμια-πουκάμισσα'' :haha:
Elenik:έχεις ταξιδέψει με μοτό κάπου Αμερική ή κάνω λάθος;

Το ίντερνετ σήμερα είναι ένα "μέσο" παρεξηγημένο από τους παλαιότερους ταξιδευτές και υπερτιμημένο από τους νεότερους.Αν βρεθεί η χρυσή τομή πάντως σίγουρα δεν θα βγείς "χαμένος" και όλα τα καλά των άλλωτε εποχών,γνωριμίες-παρέες-βοήθεια,έρχονται και έτσι.

Από όσα διαβάζαμε,ψάχνοντας απαντήσεις στα τι και τα πως,καταλήγαν όλοι σε ένα πράγμα!Το δυσκολότερο είναι να ξεκινήσουν οι ρόδες,όλα τ άλλα είναι δευτερευούσης σημασίας.Αλλά θα πρέπει να φροντίσεις για να έχεις δυο εργαλεία και ανταλλακτικά μαζί,ωστέ να δώσεις λαβή (αν δεν είναι γνώστης κάποιος) σε έναν ντόπιο να σε βοηθήσει σε μια ενδεχόμενη βλάβη.

Εύκολα όμως μπορείς να καταλήξεις σε παραπληροφόρηση και να εξοπλιστείς με:φίλτρα νερού που βάζεις νερό απ το ποτάμι και με μια τρόμπα σου το κάνει πόσιμο,με ηλιακά πάνελ και κάθε λογής πραγματάκια που μπορεί να αρμόζουν σε κάποιον "Ράμπο".

Το πλάνο μας ξεκινάει στην ουσία,απ το ερχόμενο σάββατο που μπαίνουμε στο καράβι από Λιβόρνο για Μαρόκο,συνεχίζοντας όλη την παραλιακή δυτικά της αφρική φτάνοντας Κειπ-Τάουν.Ανηφορίζοντας στο Ανατολικό κομμάτι της θέλουμε να μπούμε Μέση ανατολή ή ασία.Καταλήγοντας από το λιμάνι του Μαγκαντάν στην Αλάσκα,φτάνοντας ίσως μέχρι τη γή του Πυρός.Είδωμεν :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Από πέρυσι λοιπόν λέγαμε με το φίλο μου Στέργιο να ξεκινήσουμε ένα όνειρό μας,κάνοντας τον
γύρο του κόσμου με τις βέσπες μας.Αυτή τη στιγμή είμαστε στην Ιταλία και συγκεκριμένα στη
Senegallia
Καλό σας ταξίδι.
Περιμένουμε ανταποκρίσεις σας.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Με δεδομένα Νοέμβρη 2013,αυτό που χρειάζεται η Μαροκινή κυβέρνηση από ευρωπαίους είναι σαφώς το διαβατήριο(το οποίο μας το σφραγίσανε εν πλω) και συμπλήρωση ενός πράσσινου χαρτιού για τη μοτοσυκλέτα.Απλά και ανέξοδα.

Παιδιά ανταποκρίσεις δεν ξέρω αν ανεβάσω,μιας που δεν το πολυέχω με το να "καταθέτω" τις εμπειρίες μου,αλλά θα θελα να βοηθηθούν μελλοντικοί μοτο-ταξιδιώτες τουλάχιστον στα απαραίτητά τους.

Όπως και να χει το Μαρόκο είναι εμπειρία μαγική να τη ζεις με το δικό σου όχημα,πόσο δε με το αγαπημένο σου δίκυκλο,στη περίπτωσή μας τις βεσπούλες μας.Καθ ότι πρώτη φορά που Έλληνες βεσπάκηδες,"κατακτάμε" την μαύρη ήπειρο είμαστε απερίγραπτα χαρούμενοι(ακούγομαι λίγο σαν διαφήμιση).Το ίντερνετ επίσης ψιλοσέρνεται,ιδανικό να κάνει κανείς τα βασικά,αλλά ανταποκρίσεις είναι λίγο κάπως.
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Ορισμένα πράγματα επίσης τα γράφω σ ένα μπλογκάκι,τούτο δα αν και πολύ θα θελα κάποια στιγμή να κάθομαι στην πολυθρόνα του σπιτιού μου και να γράφω σκόρπιες σκέψεις μου και πληροφορίες εδώ μέσα,μαζί με φωτογραφίες.Ίσως όμως αργότερα,προς το παρόν "εξερεύνηση".
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
Όλο το Μαρόκο έχει οδικό δίκτυο(ή έστω μέχρι Μερζούγκα που είμαστε τώρα)άψογο.Βενζινάδικα παντού,Άτλαντα-έρημο δεν παίζει να μείνεις πουθενά,διόδια πληρώσαμε μόνο στο ύψος της Κενίτρα για Ραμπάτ. 12 ντιραμ για τα δίκυκλα,αν και κινούμαστε επαρχιακό εν τούτοις έχει και αυτοκινητόδρομο.

Όπως είπα στο portfolio Mauritania,η βίζα πια βγαίνει εύκολα από Ραμπατ για Μαυριτανία με κόστος 340 ντιραμ.Ένα θέμα υπάρχει με τη βίζα Σενεγάλης,όπου από πρώτη Ιουλίου μάθαμε χρειάζεται.Δυστυχώς από τότε δεν έχει περάσει κανένας Έλληνας για να ξέρουμε.Εν αναμονή να δούμε τι παίζεται αλλά μέχρι τότε ΜΑΡΟΚΟ!!!!
 

8avos

Member
Μηνύματα
657
Likes
6.606
karfitsa:ίσως επειδή είμαστε δυο και είμαστε άντρες,ίσως επειδή κάνουμε την τρέλα μας πάνω στην πιο δύσκολη για μας στιγμή στην Ελλάδα ένεκα ανεργίας(μετά από 18 χρόνια συνηθειών δουλειάς εγώ και λιγότερα για τον συνταξιδιώτη) οδηγώντας και τα αγαπημένα καθημερινά μηχανάκια,ίσως επειδή είναι η πιο τέλεια εποχή για το Μαρόκο,εντάξει το βράδυ χτυπάμε δόντι,αλλά εγώ έπινα τσάι για κάνα διωρο στον ψηλότερο αμμόλοφο μέχρι πριν λίγο,έξω απ το κάμπιγκ βέβαια,και ο ήλιος εμφανής μεν αλλά το αεράκι και δροσερό ήταν και ανακουφιστικό μετά από τόσο περπάτημα.

Τα μηχανάκια κυρίως και σημαντικότερο μας πηγαίνουν απίστευτα καλά και οικονομικά,εμείς με τα καθημερινά μας μαγειρέματα έχουμε κατεβάσει το κόστος ΤΡΕΛΑ και 24 μέρες σήμερα μας αφήνει υποσχέσεις να ονειρευόμαστε για παραπέρα.Εν ολίγοις και μας κάθονται καλά(μιας και στο Μαρόκο είναι χειμώνας και λογικό θα ταν αν υπήρχαν βροχερές μέρες,αλλά μέχρι τώρα όλες ηλιόλουστες),διανυκτέρευση πληρώνουμε έκαστος μαξ 6 ευρώ,σύνηθες ποσό τα 3 ευρώ αλλά και είμαστε επιφυλλακτικοί μιας που οι μικροπωλητές πήγαν ν ανέβουν μέχρι στον αμμόλοφο σήμερα για να πουλήσουν καμμιά πετρούλα,αλλά τους κόβουμε όμορφα και ωραία πρωτού μας ζαλίσουν.

Στο Μαρόκο λοιπόν όλα καλά.Για να δούμε και στην Μαυριτανία τι θα παίξει μιας που η Μαύρη Ήπειρος στην ουσία εκεί θα μας καλωσορίσει.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom