Μουντιάλ 2010

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
μα αληθεια τωρα ο ρεχαγκελ ξεκινησε την 11αδα χωρις τον κυργιακο,χωρις τον νινη η' εστω τον παπασταθοπουλο που θα μπορουσαν να κανουν κατι?
και μου βαζει χαριστεα????
λυπηθετε μας!καλα τι κολλημα τρελο ειναι αυτο με την παλια ομαδα????
και βγαζει και τον καραγκουνη στην αλλαγη???????δηλαδη ολοι οι υπολοιποι παιξανε???
ειδα το ματς μετα το δικο μας αργεντινη-νιγηρια........
τι να πω....ελπιζω να μας λυπηθουν και να μην μας ξεφτιλισουν......
αυτό έλεγα και γω.
επίσης είδα τον αγώνα χωρίς τη φωνή.....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.090
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τιμή και δόξα στους Αυστραυλούς που φάγανε περισσότερα από εμάς.
Μα είναι δυνατον να ξεκινάει ο γκαφατζης Βυντρα και να μένουν στον πάγκο οι Παπασταθόπουλος, Κυργιάκος. Να μην είναι στην ενδεκάδα ο μόνος δημιουργικός μέσος μας, ο Νίνης; Να ξεκινάει ο Χαριστέας και Σειταρίδης; Ο Τοροσίδης ακόμη να αχρηστεύεται ως αριστερό μπακ;
Ημαρτον!!!
Πάντως ήμασταν η πρώτη ομάδα που γνωρίσαμε την ήττα στο Μουντιάλ και ακόμη φυσικά δεν έχουμε σκοράρει.
Το θέαμα γενικά πως σας φαίνεται;
Αν και είναι ακόμη νωρίς το θεωρώ πολύ μέτριο και το κυριώτερο τα παιχνίδια δενέχουν καλό ρυθμό.
Λοιπόν μελέτησα τις διασταυρώσεις και προβλέπω ότι η Αργεντινή θα είναι εύκολα στα ημιτελικά, όπου θα συναντήσει λογικά τη Γερμανία ή Αγγλία.
Στο άλλο γκρουπ αν όλα εξελιχθούν ομαλά θα έχουμε σουπερ προημιτελικό Βραζιλία-Ισπανία (προώρος τελικός θα είναι). Για την άλλη θέση η λογική λέει Ολλανδία ή Ιταλία. Για να δούμε σε λίγες ημέρες πόσο μέσα θα πέσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μα είναι δυνατον να ξεκινάει ο γκαφατζης Βυντρα και να μένουν στον πάγκο οι Παπασταθόπουλος, Κυργιάκος.

Νομίζω ότι η λογική ήταν να βάλει τα γρηγορότερα σέντερ μπακ που είχε, με δεδομένη την ταχύτητα που έχουν τα Κορεατάκια. Ακόμη κι αυτοί οι δύο (Αβραάμ & Βύντρα) έτρωγαν τη σκόνη των Ασιατών, αλλά οι δύο που άφησε στον πάγκο θα είχαν μείνει ακόμη πιο πίσω. Συμφωνώ μαζί σου πως ο Βύντρα είναι μια τραγική φυσιογνωμία του ελληνικού ποδοσφαίρου (και πως οι Κυριάκος-Παπασταθόπουλος είναι οι καλύτεροι αμυντικοί της ομάδας), απλά εξηγώ την πιθανή λογική. Λογικά, θα ξεκινήσει το άλλο δίδυμο απέναντι σε Αργεντινή και Νιγηρία, πάντως, και θα τα πάει καλύτερα. Με δεδομένο πως οι μέλλοντες αντίπαλοι είναι καλοί, το "καλύτερα" για μένα είναι να χάσουμε με λιγότερο από 3 γκολ διαφορά.

και ακόμη φυσικά δεν έχουμε σκοράρει.
Ε, φυσικά... Για την Εθνική Ελλάδος σε Μουντιάλ μιλάμε. Μη χαλάμε και τις παραδόσεις.

Το θέαμα γενικά πως σας φαίνεται;

Μέτριο. Όχι δράμα (π.χ το Αγγλία-ΗΠΑ το απόλαυσα, όπως και το Αργεντινή-Νιγηρία), αλλά όχι και κάτι το φοβερό. Βέβαια ακόμη δεν έπαιξαν οι θεαματικές ομάδες (για μένα τέτοιες είναι η Ολλανδία, σαφώς η Ισπανία, είθισται και η Βραζιλία, αν και με τον πραγματιστή Ντούνγκα, δεν είμαι και σίγουρος), η Ακτή Ελεφαντοστού και η Χιλή (φοβερά πράγματα στα προκριματικά). Ίδωμεν, αρχή είναι ακόμη, άσε να ζετσαθούν όλες οι ομάδες και να φτάσουν τα νοκ-άουτ, οπότε και οι ισοπαλίες δε θεωρούνται καλά αποτελέσματα και θα δούμε.

Κατάλαβα, τις μεταδόσεις τις κάνει ο Πουρουπουπού, οπότε God Bless My Satellite... Εδώ πάλι έχω πεθάνει στο γέλιο με τις ατάκες των Μεξικανών, έχουν φρικάρει με τις βουβουζέλες, λέει ο ένας:
- Και καλά στο γήπεδο, το θέμα είναι ότι κάνουν φασαρία και στο ξενοδοχείο το βράδυ και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε, αγαπητοί τηλεθεατές. Ούτε η πεθερά μου όταν ροχαλίζει δεν κάνει έτσι.
- Πώς τα λες αυτά στον αέρα, θα σου ζητήσει διαζύγιο η γυναίκα σου, λέει ο άλλος.
- Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί... Τουλάχιστον κι αν δε με χωρίσει πάντως δε θα ακούω τη γκρίνια της όταν γυρίσω στο Μεξικό, μου' χουν πάρει τα αυτιά οι βουβουζέλες...
- Τιιιιιι είπες;;;;; Τιιιιι;

Το άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι αυτές είναι οι νέες μπάλες. Συνηθίζεται στα Μουντιάλ να δοκιμάζουν νέες μπάλες, που παίρνουν πιο πολλά φάλτσα, που κάνουν τις εκτελέσεις πιο ευθύβολες κλπ. Αυτές όμως γκελάρουν σαν τις τρελογκαζές που είχαν βγει την εποχή της βιοχλαπάτσας (η γενιά των 90' με καταλαβαίνει...), σκάει μπροστά σου η μπάλα και πηδάει από πάνω σου, είναι εκνευριστικό, δυσκολεύει το κοντρόλ κι έχουμε δει δυο τελείως χαζά γκολ μέχρι στιγμής εξαιτίας της χαζόμπαλας. Υποτίθεται πως έχουν σχεδιάσει ανεπαίσθητα μίνι εξογκώματα που κάνουν το παιχνίδι "πιο συναρπαστικό" αλλά το αποτέλεσμα μάλλον απογοητεύει... Αν κάνουν καμιά τέτοια καινοτομία και στο πραγματικό μουντιάλ (Μουντομπάσκετ) θα γίνω μουτζαχεντίν...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
διακρινω μια αδυναμια προς το μπασκετ...ή κανω λαθος;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.838
Likes
18.896
Γενικά βλέπουμε τραγικά λάθη τερματοφυλάκων σε αυτό το ΠΚ, ίσως η μπάλα να έχει σχέση, ίσως το άγχος τους....τέτοιες διοργανώσεις δεν συγχωρούν τα λάθη, αυτά πληρώνονται με τόκο, όπως άλλωστε διαπιστώσαμε κι εμείς....τραγικές επιλογές Ρεχάγκελ, αλλά λάθη όπως του Χαριστέα (ακόμα παίζει μπάλα το κατσίκι?) και του Βύντρα είναι επιεικώς αστεία....αυτοί είμαστε όμως και δε πιστεύω να νόμιζε κανείς ότι είμαστε Ισπανία...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.711
Likes
6.345
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Το W.C. των λαθών βλέπω κι εγώ.

εκτός από τα χθεσινά του Άγγλου τερματοφύλακα και τους Σέρβου
με το παιδαριώδες πέναλτι, έχουμε σήμερα και αυτογκόλ.
δεν είμαστε λοιπόν μόνο εμείς όπως μας γράφει η FIFA στην ιστοσελίδα της κι όπως όλος ο τύπος μας, εξαπολύει κεραυνούς...
ας περιμένουμε τη συνέχεια ελπίζοντας πως δεν θα ξαναπατώσουμε...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι παπαριές των Άγγλων goalies είναι παροιμιώδεις και το γκόλ που "έπνιξε" ο Αλγερινός με την Σλοβενία αξίζει ιδιαίτερης προσοχής ( ρε μπας και το είχε παίξει διπλό; ).Αυτά σε ότι αφορά την μπάλα,γιατί ο Νιγηριανός με ίδια μπάλα έπιανε τα άπιαστα.

Στα τρέχοντα τώρα.

Μέτα την χτεσινή όχι και τόσο εντυπωσιακή -από άποψη θεάματος- νίκη των αγαπημένων μου Oranje,σειρά παίρνει σήμερα η φαντασμαγορική..............Β.ΚΟΡΕΑ!!!:bleh::lol:

Για όσους δεν το γνωρίζουν,στα προκριματικά έπρεπε να παίξουν με την μισητή τους αντίπαλο Ν.Κορέα.Το ματς με γηπεδούχο την Βόρεια έγινε τελικά στην Σαγκάη λόγω της άρνησης της Βορειοκορεατικής ομοσπονδίας να υψωθεί η Νοτιοκορεατική σημαία σε Βορειοκορεατικό έδαφος καθώς επίσης και να ανακρουστεί ο εθνικός ύμνος της πρώτης.

Η μετάδοση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει απαγορευτεί σε όλη την Βορειοκορεατική επικράτεια και θα μεταδωθεί σε μαγνητοσκόπηση ΜΟΝΟ εάν το κατακτήσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας.

Ας τους ευχηθούμε λοιπόν 행운을빌어 (καλή τύχη) μπας και δούνε κι αυτοί πως είναι το τόπι.


υ.γ.1 Χαρακτηριστικές είναι οι μοναδικές δηλώσεις του προπονητή της ομάδας Kim Jong-Hun ότι "θα είμαστε η πιο πιστή ομάδα στον ηγέτη και την πατρίδα της ! "

κι εγώ το ίδιο θα ήμουν αν κρατάγανε την οικογένειά μου όμηρο :rolleyes:


υ.γ.2 Σε μια προσπάθεια να εμπλουτίσει το βάθος των επιλογών στην επίθεση -δεν πιστεύω καν ότι τα γράφω αυτά- ο προπονητής δήλωσε μόνο δύο πραγματικούς τερματοφύλακες κι έναν επιθετικό ως τρίτο αναπληρωματικό με σκοπό να τον χρησιμοποιήσει ως βασικό γηπέδου.Πριν μερικές μέρες η αποστολή πήρε την απάντηση πως παίκτες δηλωμένοι ως τερματοφύλακες μπορούν να αγωνιστούν μόνο ως τέτοιοι,αφήνοντας σύξυλο τον Coach.


Μιλάμε για σκέτο ανέκδοτο αυτή η συμμετοχή :haha::haha::haha:
 

R_E_M_

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σχεδιαζεται....Προτασεις?
Ταξίδι-Όνειρο
Νησοι Κουκ
και το bbc πρωτοπορει.....θα προσπαθησει λεει να φιλτραρει τον ηχο απο τις βουβουζελες(ηδη εχει καταφερει κατι).....ενω εδω,ενω τα περισσοτερα καναλια θα εκπεμπουν ψηφιακα η ΕΡΤ θα το κανει απο Σεπτεβρη....ελλαδαρα μου εσυ
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.090
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πάντως οι Νεοζηλανδοί σκόραραν και πήραν και βαθμό με την πρώτη τους συμμετοχή.
Εμεις ακόμη περιμένουμε να σκοράρουμε τουλάχιστον.
Το θέαμα συνεχίζει να είναι απογοητευτικό, παρόλο που είδαμε και Ολλανδία, Πορτογαλία και Άκτή.
Γαι να δούμε θα μας αποζημιώσουν οι καριόκας;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μιλάμε για σκέτο ανέκδοτο αυτή η συμμετοχή :haha::haha::haha:
έτσι έλεγαν και καποιοι άλλοι (εμείς δηλαδή..) στην τελευταία συμμετοχή της Λαικής Δημοκρατίας της Κορέας σε μουντιάλ. κούνια που τους κούναγε..
έκλαψαν πικρά μετά. το ίδιο θα κάνουν και οι βραζιλιάνοι απόψε.:bleh:
ο αρχηγός της ομάδας υπόψη ζει και παίζει μπάλα στη Ρωσία και 2 από τους καλύτερους παίκτες στην Ιαπωνία μόνιμα με τις οικογένειές τους. τα περί ομηρείας είναι λάσπη..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η μετάδοση του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχει απαγορευτεί σε όλη την Βορειοκορεατική επικράτεια και θα μεταδωθεί σε μαγνητοσκόπηση ΜΟΝΟ εάν το κατακτήσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας.
κι άλλη λάσπη..
να διασταυρώνεις πηγές πριν...

The replay of the South Korea-Greece game was shown Monday evening, with occasionally favorable commentary on the skills of South Korean players.
North Korean TV Accused of Illegally Showing Games - NYTimes.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.149
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom