Μουντιάλ 2010

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
η μονη πλεον ελπιδα να δουμε κατι διαφορετικο στο μουντιαλ ειναι να δουμε την ουρουγουαη του "τρελου" αμπρεου(πουλεναρα τον ειχα οταν ηταν στον αρη..:D) να πηγαινει στο τελικο και γιατι οχι να σηκωνει τη κουπα..:clap:αληθεια τη τρελα και αγνοια κινδυνου θελει να χτυπησεις το τελευταιο πεναλτυ ετσι,ε..??ποις αραγε απο τους παικτες της γερμανιας θα μπορουσε να χτυπησει ετσι ενα τοσο κρισιμο πεναλτυ..??μετα θα τον "μαλωνε" ο ("αρχων"..του παρασκηνιου)μπεκενμπαουερ,:haha::haha:που οσο μεγαλος παικτης ηταν αλλο τοσο "ξεφθινει" στα ματια πολλων,οπως και ο πελε αντιστοιχα που μετα απο μια μεγαλη καριερα εγιναν μονιμοι κατοικοι εξω απο τα γραφεια της ουεφα και τις φιφα αντιστοιχα..φθανει πια το παραμυθι με το σεβασμο και τις "καθως πρεπει"δηλωσεις..ποδοσφαιρο ειναι,οχι επιστημη τον "φαγατε"πια τον ντιεγο..και θα πει καποιος καμια κουβεντα παραπανω,και θα γινει και κανα σκληρο φαουλ,και θα αναψουν λιγο τα αιματα,και στη τελικη εχουμε να κανουμε με δυο διαφορετικους κοσμους..στην αργεντινη και γενικοτερα τη λατινικη αμερικη,τα παιδια (με πιο τρανη ομως εξαιρεση βεβαια..τον μεσι,)μεγαλωνουν και παιζουν μπαλλα στις αλανες ξυπολητα,ενω στην εξελιγμενη κεντροευρωπη μπαινουν σε καλουπια και ακαδημιες απο τα 10 τους χρονια με σκοπο να κανουν ενα καλο τουρνουα 5-6 αγωνων καθε 4 χρονια σαν κομπιουτερομηχανες δηλαδη...αναλογα με την ψυχοσυνθεση και τα βιωματα του καθενος διαλεγει και κανει συμπαθειες απο παιδακι μικρο..:argentina01:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τη Γερμανάι δεν την βλέπω να περνάει την Ισπανία. Λογικά το μόνο που μπορούν να κάνουν απέναντι σε μια ομάδα που κρατάει τη μπάλα συνέχεια είναι να πιέσουν συνέχεια από πολύ ψηλά, όπως έκανε η Παραγουάη στα πρώτα 20 λεπτά, αλλά έτσι δεν μπορείς να παίζεις επί 90 λεπτά και με τη μπάλα κάτω οι Ισπανοί δεν παίζονται.

Στο άλλο, δύσκολα τα πράγματα, θα ήθελα να περάσει η Ουρουγουάη, μόνο και μόνο επειδή έτσι θα τσαντιστούν οι κάτοικοι της χώρας των χαζών. Η Ολλανδία το αξίζει ιστορικά, αν και η τωρινή ομάδα της είναι μακράν χειρότερη από Ολλανδίες άλλων ετών.

Η Ισπανία είναι η πληρέστερη ομάδα κι άμα ξεπεράσει και το κόλλημα που έχει με τον ντεφορμέ Τόρρες ο μουστακαλής (ρε βάλε τον Βάσκο λέμε! σίδερα μασάει ο λεβέντης), δεν την βλέπω να το χάνει. Ο πάγκος της θα είχε 10 βασικούς στη Γερμανία. Συμφωνώ με το thanosth στο γιατί ο κόσμος γουστάρει Γερμανία και δεν τους αδικώ, αλλά τη μπάλα των Ισπανών δεν την ξέρουν κι εγώ είμαι με τους μπαλαδόρους πρωτίστως (Ισπανία) και με τους λεβέντες δευτερευόντως (Ουρουγουάη Τσαρούας!). Φτάνει πια με το αδερφίστικο ποδόσφαιρο (Ιταλία), το "θα το πάρω γιατί το λέει η φανέλα μου" (Βραζιλία), το "μπρος φωτιά και πίσω χάος" (Αργεντινή) και το "εμπρός όλοι...προς τα πίσω" (Ελλάδα).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η φετινή Ολλανδία είναι σαφώς από τις χειρότερες όλων των Ολλανδιών που έχω παρακολουθήσει στο παρελθόν.Παρ'όλα αυτά,το κατά γενική ομολογία εθνικό συγκρότημα που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να έχει σηκώσει κούπα με κάποια από τις παλιότερες ομαδάρες της........ας το κάνει έστω και μ'αυτή για να μου ξεπληρώσει τις φανέλες που αγοράζω σε κάθε Μουντιάλ ελπίζοντας ότι έχει έρθει πλέον το πλήρωμα του χρόνου.

Φτάνουν πια τα πεταμένα λεφτά σε φανέλες των Oranje,σηκώστε τη κούπα ρεεεεεεε.

υ.γ. Για να είμαι ειλικρινής περισσότερο με ανησυχούν οι Λατινοαμερικάνοι παρά όποιος από τους δύο Ευρωπαίους στο τελικό.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Οι Γερμανοί έχουν και προπονηταρά!
Προπονηταρά δεν τον λες.
Οι γερμανική ομοσπονδία με την πρόσληψη πριν από 8 χρόνια των Κλίνσμαν-Λεβ, άλλαξε εντελώς και πως λειτουργεί η εθνική τους ομάδα.
Εν αρχή προσελήφθησαν Αμερικάνοι ειδικοί στον στίβο, το αμερικάνικο φουτμπόλ και άλλα τέτοια αθλήματα, ώστε να βελτιώσουν τη φυσική κατάσταση των Γερμανών διεθνών.
Να τονίσω εδώ ότι στις εθνικές ομάδες γίνεται περισσότερο διαχείριση των παιχτών λίγο πριν τελειώσει η σαιζόν και λιγότερο νέα προετοιμασία.
Βεβαίως για εμένα μεγάλο ρόλο παίζει και η ενός μήνα διακοπή του γερμανικού πρωταθλήματος το χειμώνα που επιτρέπει στους παίχτες να αποφορτίζονται πράγμα που δε συμβαίνει πχ στην Αγγλία.

Και συνεχίζω για τη λειτουργία της γερμανικής εθνικής ομάδας. Αποφάσισαν να φτιάξουν ένα κορμό με 20 ποδοσφαιριστές οι οποίοι θα στηρίζονται άσχετα αν παίζουν στους συλλόγους τους ή όχι. Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι Κλόζε (38 συμμετοχές-6 γκολ) και Ποντόλσκι(31-3).

Οπότε να κάποιοι λόγοι που τους κάνουν να πρωταγωνιστούν τα τελευταία χρόνια στις μεγάλες διοργανώσεις, παρόλο που δεν έχουν τα μεγάλα ονόματα που θα πάρουν την ομάδα στις πλάτες τους.

Απλώς σαν λάτρης των στατιστικών να προσθέσω το εξής. Μετά τον αποκλεισμό των Βραζιλία και Γκάνα...
Ο νικητής της διοργάνωσης θα είναι ο 2ος που παίρνει μουντιάλ μακρυά από την ήπειρό του.

Α! Φυσικά και περιμένουμε το χταπόδι για να δούμε που σπρώξουμε τα λεφτά μας αύριο.
Τυχόν φωτογραφίες που κυκλοφορούν με το χταπόδι πάνω στο ισπανικό κουτί πρόκειται για φωτομοντάζ.

Όσο για το σημερινό ματς, δίνω περισσότερη τύχη στην Ολλανδία.
Ναι μεν είναι φαβορί στα χαρτιά αλλά οι απουσίες των Ουρουγουανών είναι κάτι παραπάνω πολλές.
Λείπουν οι Σουάρες, Φουσίλε και η 1η αλλαγή, ο μέσος Λοντέιρο καθώς και ο αρχηγός Ντιέγκο Λουγκάνο.
Έπειτα το εξτρά 30λεπτο και τα πέναλτι ίσως επιδράσουν αρνητικά.
Πάντως περιμένω ένα ματς με 2-3 γκολ αρκετές συγκινήσεις.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αφού μίλησε ο Πωλ, όλα τα λεφτά στους ισπανούς.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λατίνοι προσκυνάτε!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.018
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πλέον είναι οριστικό. Η κούπα θα παραμείνει στη Γηραιά Ήπειρο... Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που θα το πάρει Ευρωπαϊκή ομάδα με τη διοργάνωση να διεξάγεται εκτός Ευρώπης.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Απλώς σαν λάτρης των στατιστικών να προσθέσω το εξής. Μετά τον αποκλεισμό των Βραζιλία και Γκάνα...
Ο νικητής της διοργάνωσης θα είναι ο 2ος που παίρνει μουντιάλ μακρυά από την ήπειρό του.
Πλέον είναι οριστικό. Η κούπα θα παραμείνει στη Γηραιά Ήπειρο... Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που θα το πάρει Ευρωπαϊκή ομάδα με τη διοργάνωση να διεξάγεται εκτός Ευρώπης.
Ναι, πράγματι. Η ομάδα που θα το κατακτήσει θα είναι η δεύτερη μετά από τις δύο κατακτήσεις της Βραζιλίας στην Σουηδία και στις Ιαπωνία/Ν.Κορέα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.018
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, πράγματι. Η ομάδα που θα το κατακτήσει θα είναι η δεύτερη μετά από τις δύο κατακτήσεις της Βραζιλίας στην Σουηδία και στις Ιαπωνία/Ν.Κορέα.
Ναι πράγματι. Δεύτερη ομάδα γενικώς (ξέχασες και την τρίτη κατάκτηση της Βραζιλίας στις ΗΠΑ το 1994), και πρώτη Ευρωπαϊκή.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ σήμερα έζησα το απόλυτο παράλογο... έγω ποντάρει τα λεφτά μου στην Ολλανδία και σήμερα ήμουν με την Σελέστε... γιατρέ μου πάω καλά?

Τι κι αν έφαγαν τέσσερα, τι κι αν ξεφτυλίστηκαν, όταν γύρισαν πίσω στην πατρίδα αποθεώθηκαν... η πρόεδρος είπε... η ομάδα μας και ο Μαραντόνα έχει δώσει τόση χαρά στη χώρα μας που τίποτε δεν μπορεί να τους διαγράψει... κάποιοι τον λένε "ηλίθιο λαό" κάποιοι όμως κι ανάμεσά τους κι εγώ τον λατρεύουμε... ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Να και μια φορα που συμφωνω με τον Traveller! :cool:
Παντως ο νικητης σιγουρα θα βγει απο τον αυριανο ημιτελικο, και αφου το ειπε και το χταποδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.913
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom