Μουντιάλ 2010

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άχου,εσύ μου είσαι πολύ αθώο!!!

Blow.... (δεν το γράφω ολόκληρο μη μας τσακώνουν τα search engines χωρίς λόγο)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ο καλύτερος παίκτης του Μουντιάλ

Την Κυριακή το βράδυ στις 21.30, πέφτει η «αυλαία» στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής με τον τελικό ανάμεσα στην Ολλανδία και στην Ισπανία. Μετά την λήξη του παιχνιδιού θα γίνει γνωστός ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής της διοργάνωσης, από μία λίστα δέκα ποδοσφαιριστών τους οποίους επέλεξε η τεχνική επιτροπή της παγκόσμιας ποδοσφαιρικής συνομοσπονδίας.

Στην λίστα που ανακοίνωσε σήμερα η FIFA στο Γιοχάνεσμπουργκ συμπεριλαμβάνονται τρείς Ισπανοί, δύο Ολλανδοί, δύο Γερμανοί, ένας Ουρουγουανός, ένας Γκανέζος και ένας Αργεντινός.

Αναλυτικά οι δέκα υποψήφιοι για τη «χρυσή μπάλα» του Μουντιάλ

Αντρές Ινιέστα (Ισπανία)
Νταβίντ Βίγια (Ισπανία)
Τσάβι (Ισπανία)
Άριεν Ρόμπεν (Ολλανδία)
Γουέσλι Σνάιντερ (Ολλανδία)
Ντιέγκο Φορλάν (Ουρουγουάη)
Μεσούτ Οζίλ (Γερμανία)
Ασαμόα Γκιάν (Γκάνα)
Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή)

Πηγή www.sportfm.gr

Eσείς ποιον θα ψηφίζατε. Εγώ μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε Σναιντερ και Βίγια. Καλά ο Μέσι τι δουλειά έχει στη λίστα. Είναι ο καλύτερος παίκτης στον κοσμό αλλά στο Μουντιαλ δε δικαιολόγησε καθόλου τη φήμη του.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είθισται να επιλέγεται κάποιος από τις ομάδες του τελικού.

Για μένα πάντως,παρότι δηλωμένος Ολλανδός,η αποκάλυψη του μουντιάλ ήταν ο Οζίλ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ για τον Οζίλ, αλλά θα ψήφιζα τον Σνάιντερ, νομίζω έχει παίξει μέγιστο ρόλο για να πάει η Ολλανδία τελικό, πολύ περισσότερο απ'ότι ο Βίγια για τους Ισπανούς. Και νομίζω ότι είναι και ο μόνος που μπορεί να ανατρέψει τις ομαδικές ισορροπίες στον τελικό και να φέρει το κύπελλο στους οράνιε.
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
το κωλοχταποδο ψηφισε παλι τους ισπανους...
αρε παραγουλιασμα που του χρειαζεται..........
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συμφωνώ για τον Οζίλ, αλλά θα ψήφιζα τον Σνάιντερ, νομίζω έχει παίξει μέγιστο ρόλο για να πάει η Ολλανδία τελικό, πολύ περισσότερο απ'ότι ο Βίγια για τους Ισπανούς. Και νομίζω ότι είναι και ο μόνος που μπορεί να ανατρέψει τις ομαδικές ισορροπίες στον τελικό και να φέρει το κύπελλο στους οράνιε.

Συμφωνώ ότι στα σημεία κερδίζει ο Σναιντερ, αλλά μόνο αμελητέα δεν είναι η συνεισφορά του Βιγια που έχει σκοράρει πέντε γκολ σε μια ομάδα που έχει βάλει όλα και όλα επτά γκολ σε έξι παιχνίδια και όμως είναι το φαβορί του τελικού.
Επλίζω οι ορανιε να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη, αν και το χταπόδι δεν μας τα είπε καλά.
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Και μια σύντομη ανταπόκριση από Ολλανδία:)
έχουν στολιστεί τα πάντα πορτοκαλί...!!! τυπώνονται με το κιλό σημαίες που καλωσορίζουν στην χώρα των παγκόσμιων πρωταθλητών ( για το θετικό ενδεχόμενο!) και παίρνουν μέτρα λόγω της πάααααρα πολύ μεγάλης προσέλευσης κόσμου στο Αμστερνταμ την Δευτέρα κατά την υποδοχή της ομάδας..
Στο μεταξύ η KLM έχει βάλει έξτρα πτήσεις προς J'burg...άντε να δούμε...
μόνο μην τους μείνει η χαρά γιατί τα νέα από το χταπόδι τους έχουν ανησυχήσει λίγο:roll:
Προτιμούσαν την Γερμανία στον τελικό γιατί είχαν προηγούμενα κ ήθελαν να πάρουν το αίμα τους πίσω αλλά....
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
θυμαμαι το τελικο του 1974, τι ομαδαρα ηταν αυτη...
κροιφ,σουρμπιρ,νεσκενς,κρολ,ρεζεμπρικ, ρεπ κλπ κλπ.
δυστυχως το πηραν οι γερμαναραδες...
το 78 πεσαμε πανω στον κεμπες που χαθηκε μετα...
φετος το δικαιουνται........
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Και θα προσθεσω στο ποστ του dik-7 οτι ποτε αυτες οι 2 ομαδες δεν εχουν αναμετρηθει μεταξυ τους σε επισημους αγωνες, τουλαχιστον αυτο ειπε ο εκφωνητης χθες.

Θα ηθελα λιγο να μεταφερω το κλιμα που επικρατει εδω, το οποιο φανταζομαι οτι ειναι διαφορετικο απο αυτο που εζησε ή ζει η muya. Δε θελω να μπω σε πολιτικα κτλ θεματα, αλλα χτες περασε η Ισπανια στο τελικο του μουντιαλ και δεν ακουσα ουτε ενα κορναρισμα, ουτε μια κραυγη, τιποτα! Αυτο εχει να κανει με την περιοχη που μενω, το ξερω.Οι μονες ισπανικες σημαιες που εχω δει να κρεμονται απο τα παραθυρα ειναι στη σχολη αστυνομιας που βρισκεται κοντα στο σπιτι μου, ειναι το μονο σημειο! Πραγμα που δε με εκπλησσει βεβαια.

Εγω ηθελα να παμε τελικο, πηγαμε τωρα δε με νοιαζει αν παρουμε την κουπα ή οχι, πραγματικα δε με ενδιαφερει.

Το συνθημα των Ισπανων, οπως το δικο μας αν δεν κανω λαθος ηταν ''σηκωσε το τιμημενο'', ειναι το ''podemos'', που σημαινει μπορουμε. Ενα ρημα που παιζει σε διαφημισεις και οχι μονο, παντου.

Δε ξερω αν ενδιαφερουν καποιους οσα ανεφερα, αλλα μιας και ζω εδω ηθελα απλα να σας μεταφερω το κλιμα.

Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που μας λες! Δε ξερουμε βεβαια αν αυτη η σταση ειναι καθαρα γιατι δεν τους ενδιαφερει ή αν υπαρχει και καποιος φοβος στο ολο θεμα!
Εγω το παιχνιδι το ειδα στο Μιλανο αλλα μαθαμε απο Ισπανια οτι υπηρχαν και κορναρισματα και πανηγυρισμοι οπως ειναι φυσικο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο που μας λες! Δε ξερουμε βεβαια αν αυτη η σταση ειναι καθαρα γιατι δεν τους ενδιαφερει ή αν υπαρχει και καποιος φοβος στο ολο θεμα!
Εγω το παιχνιδι το ειδα στο Μιλανο αλλα μαθαμε απο Ισπανια οτι υπηρχαν και κορναρισματα και πανηγυρισμοι οπως ειναι φυσικο.

Felicidades ξερεις εσυ.

Στην πολη σου ειχε παει ακομα και το telecinco, μαλλον κανενα παικτη εχετε απο εκει! Νομιζα οτι θα ησουνα καπου εκει και θα πανηγυριζες! Τεσπα, η αντιδραση τους δεν ειναι απο φοβο, τους ειναι αδιαφορο το θεμα, οχι το ποδοσφαιρο, αλλα το οτι η Ισπανια παει στο τελικο, αφου εδειξε την επομενη στιγμιοτυπα απο τους πανηγυρισμους και το μονο κομματι που δεν εδειξε ηταν η Βασκωνια. Λες τη Δευτερα να δειξει πανηγυρισμους στη Moyua; Μακαρι! :D
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Σ' ευχαριστω :)D)
Εμας μας ακουσαν σε ολο το Μιλανο!
Καταλαβαινω που λες οτι ειναι απο αδιαφορια αλλα μηπως καποια μεριδα κοσμου φοβαται να εκφραστει μπροστα σ' αυτην αδιαφορια.
Να δουμε τι θα γινει τωρα στον τελικο...
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Αναλυτικά οι δέκα υποψήφιοι για τη «χρυσή μπάλα» του Μουντιάλ

Αντρές Ινιέστα (Ισπανία)
Νταβίντ Βίγια (Ισπανία)
Τσάβι (Ισπανία)
Άριεν Ρόμπεν (Ολλανδία)
Γουέσλι Σνάιντερ (Ολλανδία)
Ντιέγκο Φορλάν (Ουρουγουάη)
Μεσούτ Οζίλ (Γερμανία)
Ασαμόα Γκιάν (Γκάνα)
Λιονέλ Μέσι (Αργεντινή)
Μετά το μικρό τελικό είμαι πια σίγουρος για τον MVP.
Και το όνομα αυτού Diego Forlan!!!
Είναι ο μόνος από τους παραπάνω που ανέβασαν επίπεδο την ομάδα τους.
Αυτός που πραγματικά θα είναι κρίμα να ξεχαστεί σε βάθος χρόνου.

Χαρακτηριστηκά προσέξτε τη φάση του 93' στο μικρό τελικό.
Είναι αυτός που έχει τα ... για να πάρει την τελευταία φάση και κάνει το δοκάρι στην εκτέλεση του φάουλ.
Και ναι φέτος ήταν η καλύτερη σαιζόν του Diego Forlan.

Αποκαλύψεις μπορεί να υπάρχουν (βλ. Οζίλ) αλλά δεν ψηφίζουμε αποκάλυψη.
Και είναι δυνατόν να υπάρχει ο Οζίλ από τη Γερμανία και όχι οι Σβαινστάιγκερ ή Μίλλερ?

Υ.Γ.: Ευτυχώς που δεν έβαλε γκολ ο Κλόζε γιατί πραγματικά θα έπρεπε να βρω κάτι πολύ καλό όταν στο μέλον θα με ρωτήσει το παιδί μου:
Μπαμπά ποιος είναι ο Κλόζε που είναι 1ος σκόρερ στην ιστορία των Μουντιάλ?
Δε θα ήξερα τι να του πω...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.905
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom