Ιταλία Μπέργαμο-Πορτοφίνο-Τορίνο-Μιλάνο

gkostop90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Έφτασε πάλι η ώρα της επίσκεψης στην Ιταλία.Έχοντας ταξιδέψει αρκετές φορές στην γείτονα χώρα ,λατρέυοντας την θα ήθελα τα φώτα σας.Θα πάω με μια φίλη μου σε γάμο στο Τορίνο.Προσγειωνόμαστε Μπέργκαμο Παρασκευή 2η εβδομάδα Ιουνίου.Έχω ήδη κλείσει αυτοκίνητο απο εκεί.Προορισμός τελικός της Παρασκευής είναι το Τορίνο.Έχω ενα δίλημμα.Να πάμε ημερήσια στην Λίμνη Κόμο (έχω πάει προσωπικά 2 φορές ενω η φίλη μου δεν πήγε) ή να πάμε προς Πορτοφίνο για να ξοδέψουμε το απόγευμα εκεί και να καταλήξουμε προς Τορίνο το βράδυ;Επειδή είδα χωριά της ιταλικής ακτογραμμής (Αμάλφι) έμεινα μαγεμένος απο αυτά και πιστέυω το πορτοφίνο αξίζει έστω και για μισή μέρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καταρχήν η ακτή του Αμάλφι (Costiera Amalfitana) καμία σχέση δεν έχει γεωγραφικά με το Portofino.
Αν και δεν μας το ανέφερες, προσγειωνόσαστε γύρω στις 4μμ. Η διαδρομή που θέλεις να κάνεις θα σου πάρει στον δρόμο 5,5 ώρες (σύμφωνα με το google maps). Προφανώς η ιδέα σου για Πορτοφίνο την ημέρα της άφιξης δεν είναι καλή. Ούτε και για Κόμο προλαβαίνετε κατά τη γνώμη. Καλύτερα πηγαίνετε κατευθείαν Τορίνο.
 

gkostop90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
12 εχω ωρα αφιξης.απο θεσσαλονίκη πετάω.Το ξέρω ότι γεωγραφικά θεωρείται μέρα με την νύχτα αμάλφι -πορτοφίνο και cinque terre.Απλά και η costiera amalfitana θεωρείται ιταλική ριβιέρα.Άλλο νότος και άλλο Βορράς.Κόμο απο Μπέργκαμο είναι μια ώρα(ούτε).Μπέργκαμο -Πορτοφίνο το gps μου βγάζει 2 μιση ώρες..Και απο εκεί για τορίνο άλλες 2.Φταίω και εγώ που δεν έδωσα παραπάνω λεπτομέρειες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Να πάτε βολτα στη Liguria,Santa Margarita και τα γύρω παραθαλάσσια χωριά.Σιγα μην τρέχετε Αμαλφι.Καλο θα ήταν να μένατε ένα βράδυ αντί Τορίνο.
 

gkostop90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μάλλον δημιουργήθηκε ενα μπέρδεμα.ανέφερα οτι πήγα αμάλφι και οχι οτι θα το συνδυάσω σε αυτό το ταξίδι.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Κατάλαβα,παντως τα χωριά που σου προτείνω ειναι πανέμορφα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
12 εχω ωρα αφιξης.απο θεσσαλονίκη πετάω.Το ξέρω ότι γεωγραφικά θεωρείται μέρα με την νύχτα αμάλφι -πορτοφίνο και cinque terre.Απλά και η costiera amalfitana θεωρείται ιταλική ριβιέρα.Άλλο νότος και άλλο Βορράς.Κόμο απο Μπέργκαμο είναι μια ώρα(ούτε).Μπέργκαμο -Πορτοφίνο το gps μου βγάζει 2 μιση ώρες..Και απο εκεί για τορίνο άλλες 2.Φταίω και εγώ που δεν έδωσα παραπάνω λεπτομέρειες.
Και εγώ κόλλησα ότι φεύγετε από Αθήνα. Κόμο επομένως πάτε άνετα. Πορτοφίνο επίσης γίνεται. Δεν έχω πάει για να σου πω αν αξίζει. Μόνο μέχρι Cinque Terre έφτασε η χάρη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.053
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom