Μυτιληνη-Θεσσαλονικη

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
χαχαχα!καπου τον πηρε το ματι μου!
και οχι north 66 δεν κανω πλακα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.766
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πέρα από την πλάκα τώρα η διαφορά του βραδινού αεροπλάνου είναι +50 ευρώ. Ή θα τα δώσεις στο αεροπλάνο για να είσαι σπίτι σου μια ώρα νωρίτερα ή θα τα δώσεις στο ξενοδοχείο. Μην νομίζεις ότι θα σου έρθει φτηνότερα αν πας Αθήνα με το καράβι κι από εκεί πάρεις τρένο (έχεις δει πού έχουν πάει οι τιμές του ΟΣΕ; )
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
δεν εχω ιδεα για τις τιμες του οσε.αλλα λεω ευκαιρια να δω κ την αθηνα.να παω κ στον παρθενωνα που τον εχω καημο.
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο κανενός , πιστεύω ότι κανείς από τους προλαλήσαντες δεν ειρωνεύτηκε. Απλώς θεώρησαν ότι η λύση του αεροπλάνου είναι η καλύτερη δυνατή για να μην υποστείς κούραση και επιπλέον κόστος την στιγμή που οι εναλλακτικές που δίνεις μπορει να είναι πιο συμφέρουσες οικονομικά αλλά επειδή είναι χρονοβόρες τελικά μπορεί το κόστος να φθάσει να υπερβεί την λύση του αεροπλάνου. Εγώ αν είμουν στη θέση σου θα τηλεφωνούσα καταρχάς στο λιμεναρχείο της Μυτιλήνης 2251026212 ή σε κάποια τουριστικά γραφεία του νησιού να δω αν υπάρχουν δρομολόγια για Τουρκία -έχω την εντύπωση πως δεν εκτελούνται δρομολόγια την Παρασκευή κατά την χειμερινή περίοδο αλλά στο λέω με κάθε επιφύλαξη- και στην συνέχεια θα τους ρωτούσα και για τον τελικό προορισμό μου. Γιατί ενδεχομένως να φθάσεις Τουρκία με κάποιο τρόπο, θα έχει ανταπόκριση με λεωφορείο την ώρα εκείνη; Ή θα χρειαστεί να διανυκτερεύσεις; Όσον αφορά την ακτοπλοική σύνδεση των νησιών μας ιδιαίτερα τον χειμώνα αυτό είναι μια συζήτηση που δεν θα έχει τελειωμό. Ιδιαίτερα η Μυτιλήνη έχει πρόβλημα και το καλοκαίρι
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
μετέφερε τη δουλειά σου σε μέρες που να σε βολεύει...με αεροπλάνα και βαπόρια! πάντως αν τελικά κάνεις το τουρκία-θεσσαλονίκη κάνε και ένα πόστ μετά γιατί θα 'θελα να δω πώς φτάνεις από αϊβαλί σαλονίκη..:trekker::swim:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
μακαρι να μπορουσα να αλλαξω μερα εξετασεων.αλλα λιγο δυσκολο.ολη αυτη η ιστορια θα μου βγει 200 ευρω το λιγοτερο.απλα αναρωτιομουν αν θα μπορουσα να γλιτωσω κατι.
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
υποθέτω ότι εννοείς εξετάσεις σε τει η αει, έτσι? γιατί αν είναι έτσι στείλε τα 100? ευρώ στον καθηγητή/τρια και να δεις τι καλά που θα στο περάσει το μάθημα..;):haha::haha: και γλυτώνεις και εσύ τις φούρλες και τη μυτιλήνη, που υποψιάζομαι ότι ούτε ζωγραφιστή δε θες να τη βλέπεις..:rolleyes:
 

adikoxameni

Member
Μηνύματα
102
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μυτιληνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαιάμι,Λος Άντζελες,Χαβάη
ειναι η πρωτη κ η τελευταια φορα που παω στην μυτιληνη.δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα με τους καθηγητες ομως γιατι δεν βρισκονται ελλαδα.ασε περιπλοκα τα πραγματα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Κρίμα, γιατί το νησί είναι από τα ωραιότερα της Ελλάδας.
Εσύ χάνεις που δεν μένεις λίγο παραπάνω...
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Τα πράγματα δεν είναι τόσο πολύπλοκα, όσο σας φαίνονται...είναι απλά!και θα σας εξηγησώ γιατί...
Καταρχήν η Λέσβος είναι ένα από τα ωραιότερα νησιά, που αξίζει κανείς να επισκεφτεί.
Και για νησί έχει αντικειμενικά αρκετά καλή συγκοινωνία 4-5 αεροπλάνα καθημερινά για Αθήνα (aegean, olympic air), 1 πτήση καθημερινά για Θεσσαλονίκη, 2 πτήσεις την εβδομάδα για Κρήτη απευθείας, πλοίο καθημερινά για Αθήνα -κάποιες μέρες υπάρχουν και 2 δρομολόγια-, πλοίο για Θεσσαλονίκη 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα και κάποιες περιόδους 2 και μία φορά για Καβάλα. Τα καλοκαίρια γίνονται κάποιες αναπροσαρμογές προς το καλύτερο για να εξυπηρετείται ο τουρισμός.
Για το οτι την Παρασκευή 11/2 τελειώνεις τη δουλειά σου ακριβώς την ώρα που φεύγει η πτήση για Θεσσαλονίκη, δε φταίει ούτε το νησί, ούτε η αεροπορική-ακτοπλοϊκή σύνδεση.
Για να μη μακρυγορώ με τα θεωρητικά...και για να σε βοηθήσω λιγάκι...Θα σου πρότεινα να μη μείνεις σε ξενοδοχείο, αλλά σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο που θα είναι λίγο πιο φθηνό, οπότε να μπορέσεις να μείνεις την Παρασκευή το βράδυ και να φύγεις με την ησυχία σου το απόγευμα του Σαββάτου κατευθείαν για Θεσ/νικη και να μη ταλαιπωρηθείς είτε μέσω Αθηνών με πλοίο και τρένο είτε μέσω Τουρκίας. Εξάλλου Παρασκευή απόγευμα δεν έχει πλοιαράκι για Αϊβαλί, έχει το Σάββατο πρωϊ, οπότε τη διανυκτέρευση δεν τη γλιτώνεις την Παρασκευή το βράδυ.
Τέλος, σου εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις-νομίζω πως οι καθηγητές δεν έχουν φτάσει στο σημείο να λαδώνονται-και επίσης σου εύχομαι να μην είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που έρχεσαι στη Μυτιλήνη, αλλά να έρθεις, να σου αρέσει και να ξανάρθεις υπό άλλες συνθήκες για να την εξερευνήσεις...γιατί αξίζει τον κόπο!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Βρε adikoxamenh, προτιμάς πραγματικά τώρα να υποστείς αυτήν την ταλαιπωρία από το να μείνεις ένα βράδυ παραπάνω στη Μυτιλήνη; Μυτιλήνη- Αϊβαλί- Θεσσαλονίκη- Αθήνα;;;; Κι όλα αυτά σε 1-2 μέρες;
Καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και το οικονομικό, αλλά όλο αυτό που σκέφτεσαι μήπως θα σου στοιχίσει το ίδιο και παραπάνω από το να διανυκτερεύσεις ένα βράδυ στη Μυτιλήνη; Ένα ενοικιαζόμενο στο νησί χειμωνιάτικο θα το βρεις αρκετά οικονομικά...
Διόρθωσέ με επίσης αν κάνω λάθος, φοιτήτρια δεν είσαι στη Μυτιλήνη; Δεν έχεις κάποιον συμφοιτητή σου να σε φιλοξενήσει ένα βράδυ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.449
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom