Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χτες το βραδυ εφτασα Μόναχο, μετα την διανυκτερευση μου στο Σάλτσμπουργκ (ειχα ακούσει οτι ειναι ωραίο, αλλα αλλο να το βλέπει κανεις). Οποτε αισθάνομαι οτι θελοντας κ μη το Μόναχο μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Απο σημερα το μεσημερι δυστυχώς άρχισαν οι βροχές.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Φευγω κι εγω τη Δευτερα για Μοναχο κ βλεποντας αυτα που γραφετε κ την τιμη του τουρ που ειναι 51 ευρω το ατομο θελω να σας ρωτησω αν καποιος θελει να το κανει μονος του χωρις τουρ απο που πρεπει να ξεκινησει?Πας μεσω του κεντρικου σταθμου του Μοναχου ?Ας πουμε για Νταχαου εμαθα πως πας απο την Κεντρικη πλατεια την Marieplatz με τρενο.Εχω μπερδευτει λιγακι!Κ για την καρτα Μπαγερν εχω μπερδευτει για το αν αξιζει ή οχι τελικα!:)
Για να πας μονη απο μοναχο στο ενα καστρο,ας πουμε στο Neuschvanstein θα πρεπει να παρεις τρενο μεχρι καποιο χωριο και μετα να παρεις λεωφορειο-αν σε ενδιαφερει να σου πω αυριο πως γινεται.Εκει συμφερει η μπαγερν γιατι πληρωνεις 22 ευρω και κανεις 2 διαδρομες με τρενο και 2 λεωφορεια,που θα κοστιζαν περισσοτερο.Αρα η διαφορα με το γκρουπ ειναι γυρω στα 30 ευρω.Αλλα βλεπεις και το Linderhof και ενα πολυ γραφικο χωριο,το Oberammergau..
Το Νταχαου,βρισκεται στα περιχωρα του Μοναχου και πας με το μετρο της πολης και μετα λεωφορειο,βγαζοντας ενα ημερησιο εισιτηριο που καλυπτει ολες τις ζωνες και τα 2 μεταφορικα πηγαινοντας και γυριζοντας και κανει περιπου 11 ευρω.Εδω θα δεις τις οδηγιες..
http://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/directions.html
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θα ήθελα αν μπορεί καποιος να με βοηθησει οσο αφορα τα ΜΜΜ καθώς έχω μπερδευτει με το τι κάνει η κάθε κάρτα τελικά?(!):shock:
isarcard? bayern card?bahn card? καποια αλλη που δεν θυμαμαι πως την λενε που ειναι για το αεροδρομιο και συμπεριλαμβανει και μια μερα για ολα τα ΜΜΜ!...
...Επισης το Νταχαου συμπεριλαμβανεται σε καποια απο αυτές?
Με μια πρόχειρη ματιά πιστεύω ότι ο πιο οικονομικός τρόπος μετακίνησης είναι να βγάλετε 2 Isarcards για 4 rings (Inner District) και την πρώτη και τελευταία μέρα να βγάλετε 2 Außenraum Partner Day Tickets σα συμπλήρωμα για να πάτε από το αεροδρόμιο στην πόλη και αντίστροφα.
Tην πρώτη και τελευταία μέρα που θα έχετε τα εισιτήρια Außenraum μπορείτε να πάτε και στο Νταχάου χωρίς έξτρα κόστος. Το συνολικό κόστος των τεσσάρων εισιτηρίων είναι κάπου στα 60 ευρώ.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Για να πας μονη απο μοναχο στο ενα καστρο,ας πουμε στο Neuschvanstein θα πρεπει να παρεις τρενο μεχρι καποιο χωριο και μετα να παρεις λεωφορειο-αν σε ενδιαφερει να σου πω αυριο πως γινεται.Εκει συμφερει η μπαγερν γιατι πληρωνεις 22 ευρω και κανεις 2 διαδρομες με τρενο και 2 λεωφορεια,που θα κοστιζαν περισσοτερο.Αρα η διαφορα με το γκρουπ ειναι γυρω στα 30 ευρω.Αλλα βλεπεις και το Linderhof και ενα πολυ γραφικο χωριο,το Oberammergau..
Το Νταχαου,βρισκεται στα περιχωρα του Μοναχου και πας με το μετρο της πολης και μετα λεωφορειο,βγαζοντας ενα ημερησιο εισιτηριο που καλυπτει ολες τις ζωνες και τα 2 μεταφορικα πηγαινοντας και γυριζοντας και κανει περιπου 11 ευρω.Εδω θα δεις τις οδηγιες..
http://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/directions.html
Σευχαριστω πολυ για την πληροφορια!θα ηθελα να παω μονη μου με το μπαγερν τικετ κ ας εχει περισσοτερο κοπο οποτε θα ηθελα τις πολυτιμες οδηγιες σου!
Ησουν απολυτα σαφης κ κατατοπιστικη στο μνμ σου!
Να ρωτησω κ κατι ακομη?
Οταν παιρνεις την οποιαδηποτε προαναφερομενη καρτα σου δινουν κ βιβλιαρακι με τα προνομια της οπως οταν πηρα την καρτα στο Βερολινο?
Τις εκδιδεις σε γκυσε ή σε μηχανημα?
Ειναι 24ωρες ή καποιων συγκεκριμενων περασματων απο τα επικυρωτηρια?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Κατ'αρχην τα ΜΜΕ του Μοναχου ειναι το αστικο τρενο S-bahn,το μετρο U-bahn,τα λεωφορεια και το τραμ. Τα εισητηρια ,ειναι μιας διαδρομης,μιας μερας http://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-fares/tickets/day-tickets/single-day-ticket/index.html,3 ημερωνhttp://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-fares/tickets/day-tickets/multiday-tickets/index.html και η Isar card,που ειναι για 1 εβδομαδα η 1 μηνhttp://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-fares/tickets/frequent-travellers/isarcard/index.html.Η χρεωση γινετα αναλογα με τις ζωνες που θελετε να κινηθειτε.Υπαρχει επισης η city tour card για μετακινησεις και εκπτωσεις σε αξιοθεατα.http://www.mvv-muenchen.de/en/tickets-fares/tickets/day-tickets/citytourcard/index.html.Βιβλιαρακι δινει μονο το city tour.
Θα δειτε,οτι υπαρχουν εκπτωσεις αν εισαστε 2 η εχετε και παιδια.Συνηθως τα αναφερουν partners.
Τωρα οι ζωνες ειναι αυτες.
  • Inner District (Innenraum) - white zone
  • Munich XXL (München XXL) - white and green zones
  • Outer District (Außenraum) - green, yellow and red zones
  • Entire Network (Gesamtnetz) - all zones
Το αεροδρομιο και η μετακινηση στην πολη ειναι entire network...http://www.mvv-muenchen.de/en/ticke...tickets/airport-city-day-ticket/index.html.Το Νταχαου ειναι munich XXL.
Τα εισητηρια μπορειτε να τα αγοραζετε απο τους σταθμους του μετρο..
Αν θελετε,να βγειτε εκτος Μοναχου,τα εισιτηρια και τα δρομολογια τα βλεπετε εδω http://www.bahn.de/i/view/DEU/en/index.shtml...Για ταξιδια με το τρενο,υπαρχει το bayern ticket για οσες διαδρομες θελεις σε μια μερα,που συμφερει και ειδικα οταν ταξιδευουν 2 +(ενας 22-δυο 26-τρεις 30 ευρω).Το αγοραζουμε απο τα μηχανηματα στους σταθμους.Το μονο,που κανουμε οταν επιλεγουμε να ταξιδεψουμε με την μπαγιερν,σαν επιλογη βαζουμε local transport,γιατι μονο με αυτα τα τρενα μπορει να ταξιδεψει ο κατοχος μπαγιερν και παντα 2η θεση.http://www.munich-touristinfo.de/Bavaria-Ticket.htm
@sourloulou βαλε ημερα,ωρα και πατα το βελακι διπλα απο το δρομολογιο που θες ..http://reiseauskunft.bahn.de/bin/qu...1&ident=og.025753244.1395579520&rt=1&OK#focus
http://www.neuschwanstein.com/englisch/tourist/howtoget.htm
How to get there by public transport
Take the train ([URL='http://www.bahn.com/international'] www.bahn.com
) to Füssen, then the bus RVA/OVG 73 in the direction to Steingaden / Garmisch-Partenkirchen or the bus RVA/OVG 78 in the direction to Schwangau until you reach the stop Hohenschwangau / Alpseestraße.[/URL]
 
Last edited:

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Με το τρένο, μάλλον, δεν βολεύει. Εμείς πήγαμε με αυτοκίνητο.
πες πες πες πληροφοριες γιατι μου μπηκαν ιδεες:clap:

Εκανα αυτο το τουρ αρχες Δεκεμβριου.Εμεινα αρκετα ευχαριστημενη.Η τιμη ειναι 50 ευρω.
Νομιζω,αν δεν επιλεξεις ενα τουρ,θα ταλαιπωρηθεις,επειδη εχει τρενο και λεωφορειο,για να φτασεις.
Βεβαια,υπαρχει και η λυση να νοικιασετε αυτοκινητο.
http://www.viator.com/tours/Munich/...nd-Linderhof-Day-Tour-from-Munich/d487-285016
ή μαλλον καλυτερα μου τις εβαλαν!:bleh:

κατ΄αρχας εισαστε πολυ κατατοπιστικοι! :clap:
και παραθετω και εγω με την σειρα μου τα εξής μήπως βοηθήσουμε και άλλους!
κοιτάξαμε για αυτοκίνητο (στεισον) δεδομενου του μωρου και όλης της προίκας που κουβαλάμε μαζί
καροτσι,αλλάξιες,πάνες,μπιμπερό,κρέμες,γάλατα,σαλιάρες και όλα αυτά τα ωραία:xalara::confused:
η τιμη για 5 μερες ειναι στα 170 ευρω με το καρεκλάκι του αυτοκινητου.
για το τουρ στα καστρα ειναι για τους 3 μας 130 ευρω συν τις εισοδους στα καστρα απο 21 ευρω περιπου το ατομο.Βαλε καρτες (ΜΜΜ), βαλε τουρ-εβγαλα χαρτι,μολυβι,κομπιουτερακι και λιγο τα δαχτυλα:bleh: κ....... μπορει να βγαινει λιιιιγο πιο ακριβο το αυτοκινητο (μαζι με τις βενζινες) αλλα σκεφτομαι οτι θα υπαρχει και μια αυτονομια σε σχεση με τα παιδια!
Χεσ....κε!Ρευτηκε!Πεινασε!Νυσταξε!:shock: θα μπορεις να σταματησεις ή να φυγεις!;)
Οπότε μάλλον θα καταλήξω σε αυτήν την λύση...
Πως ειναι το Μοναχο και αυτοκίνητο?
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πως ειναι το Μοναχο και αυτοκίνητο?
Μια χαρά είναι το Μόναχο με αυτοκίνητο. Μόνο που θέλει προσοχή λόγω των ποδηλατοδρόμων, πριν στρίψεις δηλαδή πρέπει να κοιτάς αν περνάει κάποιο ποδήλατο. Επίσης, ένα GPS πιστεύω θα βοηθούσε αρκετά.
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Λοιπον το ταξιδι τελειωσε κ σκεφτηκα πως τωρα που ειναι ξεκαθαρα λογω εμπειριας τα του Μοναχου ειναι κ ευκαιρια να τα γραψω!

Το Μοναχο ειναι ακριβος προορισμος οσο αφορα στα ξενοδοχεια κατα τη γνωμη μου κ αναφερομαι στα ξενοδοχεια του ιστορικου κεντρου.Ιστορικο κέντρο εννοω το νοητο κυκλο που καθοριζεται απο την περιμετρικη οδο οπως θα δειτε στο χαρτη οταν θα ψαχνετε κ το ονομα της αλλαζει καθως προχωρας γυρω γυρω.

Παρολο που ειναι ακριβος προορισμος εαν ψαξεις βρισκεις κ μαλιστα προσωπικα ενω βρηκα ξενοδοχειο με 98 ευρω τη βραδια ως το οικονομικοτερο στο booking που εχω χρησιμοποιησει αμετρητες φορες αυτη τη φορα εχω να σημειωσω πως το ιδιο δωματιο στο hotels ηταν στα 57 ευρω!

http://www.booking.com/hotel/de/selectcaratmunchen.html

Παντα χωρις πρωινο μιας κ απο οσο ειδα το χρεωνουν υπερβολικα σαν υπηρεσια (10-14 ευρω εξτρα) κ χωρις λογο κατα την ταπεινη μου γνωμη μιας κ οπως εχω ξαναπει βρισκεις να φας πρωινο σε φουρνους απειρους σε καθε σου βημα με πολυ λιγοτερα χρηματα κ εξαιρετικης ποικιλιας βαβαρεζικες επιλογες!!!μπρετσελ σκετα, γεμιστα με τυρια, μπεικον,κρεμα τυρι με πιπεριες ή με μυρωδικα τοπικα δικα τους,στρουντελ με μηλα ,κρανμπερις………….χιλια καλουδια λεμε!!!:lol:

Το ξενοδοχειο λοιπον αν οχι μεσα στο ιστορικο κεντρο καλυτερα στους σταθμους μετρο πανω στην περιμετρικη οδο κ ως τελευταια επιλογη τα ξενοδοχεια γυρω απο τον κεντρικο σταθμο Hauptbahnhof.Καμια περιοχη δε θεωρειται επικινδυνη στο Μοναχο αλλα εμεις δε θελαμε να πεσουμε σε πιωμενους κ εναλλακτικους τυπους που φωναζουν κ βριζουν.Βρεθηκαμε βραδυ 12.00 οταν γυρισαμε απο Σαλτσμπουργκ στον κεντρικο σταθμο,ειχε πολυ κοσμο,ασφαλεια κ δεν μας πειραξε κανενας αλλα ειπαμε πως καλυτερα που δε μεναμε στα γυρω στενα.Ζευγαρι ημασταν αλλωστε κ οχι μεγαλη παρεα οποτε ο καθενας ας επιλεξει με βασει τις αναγκες κ τις ιδιαιτεροτητες της παρεας του.;)

Το δικο μας βρισκοταν στη σταση μετρο SedlingerTor μολις λιγα βηματα μακρια από το σταθμο που κ περισσοτερα να ηταν τα βηματα ηταν ενας ομορφος δρομος κ ποδηλατοδρομος κ πλατυ πεζοδρομιο ταυτοχρονα με φαρμακειο, τραπεζα, πιτσαρια, γυραδικο, παγωτατζιδικο, καταστημα με επιπλακια,butlers, ψιλικατζιδικο με τσιγαρα κ νερα κλπκλπ όλα ανοιχτα μεχρι τις 11 περιπου όπως όλα σχεδον στο Μοναχο εκτος κεντρου-κεντρου όπως παρατηρησαμε!

Το ξενοδοχειο ηταν πολύ καθαρο, χωρις ενοχλητικους θορυβους, διεθετε κ στουντιο κ απλα δωματια (εμας μας εδωσαν ένα τετοιο κ όχι δωματιο όπως ειχαμε κλεισει βασει φωτογραφιων στο hotels), με πολύ εξυπηρετικη 24ωρη ρεσεψιον, προσβασιμο για ΑΜΕΑ, μιλουσαν καλα αγγλικα ώστε να σε βοηθησουν σε τυχον αποριες σου κ διεθεταν κ μια τεραστια γυαλα με σοκολατακια μιλκα που σε προετρεπαν καθε τοσο να παρεις !!!:haha::haha:
 

22lini

Member
Μηνύματα
28
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα-Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου!
Λοιπον το ταξιδι τελειωσε κ σκεφτηκα πως τωρα που ειναι ξεκαθαρα λογω εμπειριας τα του Μοναχου ειναι κ ευκαιρια να τα γραψω!

Το Μοναχο ειναι ακριβος προορισμος οσο αφορα στα ξενοδοχεια κατα τη γνωμη μου κ αναφερομαι στα ξενοδοχεια του ιστορικου κεντρου.Ιστορικο κέντρο εννοω το νοητο κυκλο που καθοριζεται απο την περιμετρικη οδο οπως θα δειτε στο χαρτη οταν θα ψαχνετε κ το ονομα της αλλαζει καθως προχωρας γυρω γυρω.

Παρολο που ειναι ακριβος προορισμος εαν ψαξεις βρισκεις κ μαλιστα προσωπικα ενω βρηκα ξενοδοχειο με 98 ευρω τη βραδια ως το οικονομικοτερο στο booking που εχω χρησιμοποιησει αμετρητες φορες αυτη τη φορα εχω να σημειωσω πως το ιδιο δωματιο στο hotels ηταν στα 57 ευρω!

http://www.booking.com/hotel/de/selectcaratmunchen.html

Παντα χωρις πρωινο μιας κ απο οσο ειδα το χρεωνουν υπερβολικα σαν υπηρεσια (10-14 ευρω εξτρα) κ χωρις λογο κατα την ταπεινη μου γνωμη μιας κ οπως εχω ξαναπει βρισκεις να φας πρωινο σε φουρνους απειρους σε καθε σου βημα με πολυ λιγοτερα χρηματα κ εξαιρετικης ποικιλιας βαβαρεζικες επιλογες!!!μπρετσελ σκετα, γεμιστα με τυρια, μπεικον,κρεμα τυρι με πιπεριες ή με μυρωδικα τοπικα δικα τους,στρουντελ με μηλα ,κρανμπερις………….χιλια καλουδια λεμε!!!:lol:

Το ξενοδοχειο λοιπον αν οχι μεσα στο ιστορικο κεντρο καλυτερα στους σταθμους μετρο πανω στην περιμετρικη οδο κ ως τελευταια επιλογη τα ξενοδοχεια γυρω απο τον κεντρικο σταθμο Hauptbahnhof.Καμια περιοχη δε θεωρειται επικινδυνη στο Μοναχο αλλα εμεις δε θελαμε να πεσουμε σε πιωμενους κ εναλλακτικους τυπους που φωναζουν κ βριζουν.Βρεθηκαμε βραδυ 12.00 οταν γυρισαμε απο Σαλτσμπουργκ στον κεντρικο σταθμο,ειχε πολυ κοσμο,ασφαλεια κ δεν μας πειραξε κανενας αλλα ειπαμε πως καλυτερα που δε μεναμε στα γυρω στενα.Ζευγαρι ημασταν αλλωστε κ οχι μεγαλη παρεα οποτε ο καθενας ας επιλεξει με βασει τις αναγκες κ τις ιδιαιτεροτητες της παρεας του.;)

Το δικο μας βρισκοταν στη σταση μετρο SedlingerTor μολις λιγα βηματα μακρια από το σταθμο που κ περισσοτερα να ηταν τα βηματα ηταν ενας ομορφος δρομος κ ποδηλατοδρομος κ πλατυ πεζοδρομιο ταυτοχρονα με φαρμακειο, τραπεζα, πιτσαρια, γυραδικο, παγωτατζιδικο, καταστημα με επιπλακια,butlers, ψιλικατζιδικο με τσιγαρα κ νερα κλπκλπ όλα ανοιχτα μεχρι τις 11 περιπου όπως όλα σχεδον στο Μοναχο εκτος κεντρου-κεντρου όπως παρατηρησαμε!

Το ξενοδοχειο ηταν πολύ καθαρο, χωρις ενοχλητικους θορυβους, διεθετε κ στουντιο κ απλα δωματια (εμας μας εδωσαν ένα τετοιο κ όχι δωματιο όπως ειχαμε κλεισει βασει φωτογραφιων στο hotels), με πολύ εξυπηρετικη 24ωρη ρεσεψιον, προσβασιμο για ΑΜΕΑ, μιλουσαν καλα αγγλικα ώστε να σε βοηθησουν σε τυχον αποριες σου κ διεθεταν κ μια τεραστια γυαλα με σοκολατακια μιλκα που σε προετρεπαν καθε τοσο να παρεις !!!:haha::haha:
μιας κ τα εχεις τοσο προσφατα στο μυαλο σου εχεις να μας προτεινεις κατι για φαγητο?
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Συνεχιζοντας με το προγραμμα του ταξιδιου για 6 νυχτες ….

Αφορμη για το ταξιδι μας μεσα στο Μαρτιο κ όχι σε εποχη Octoberfest που είναι πιο συνηθες για να επισκεφθει κανεις το Μοναχο, ηταν ο αγωνας ποδοσφαιρου της λατρεμενης ομαδας του καλου μου της Μπαγερν!!!

Ετσι το προγραμμα διαμορφωθηκε χονδρικα ως εξης:


Δευτερα: Αφιξη-Τακτοποιηση στο ξενοδοχειο-Γηπεδο της Μπαγερν για το Τουρ του Γηπεδου με ξεναγο κ μπουτικ-Πλατεια Marienplatz κ φαγητο στην Paulaner im Tal μετα από μια μικρη βολτα εκει γυρω στα μαγαζακια κ χαζευοντας το Δημαρχειο!


Τριτη: Περιηγηση στην πολη μεχρι το βραδυ ξεκινωντας από το ξενοδοχειομε τα ποδια κ με το χαρτη ανα χειρας ώστε να βγουμε στο ποταμι….ξεκιναμε από το Deuches Museum, συνεχιζοντας με μια βολτα κατά μηκος του Isar μεχρι τη Maximillianstrasse την οποια κ πηρα με προς το κεντρο χαζευοντας τα ακριβα επωνυμα μαγαζια, φωτογραφιες μπροστα από τα Residenz κ τα λιονταρακια του Μοναχου κ φαγητο στη Hofbrauhaus!


Τεταρτη:Δευτερη μερα περιηγησης στη πολη αυτή τη φορα ξεκινωντας από το ξενοδοχειο με τα ποδια κ παλι κ διασχιζοντας ολη την Sedligerstrasse ώστε να φτασουμε στη Marienplatz κ προσπερνώντας τη να παμε στη Viktualmarkt την υπαιθρια αγορα με την μπυραρια της στη μεση για φαγητο!


Φυσικα αναμεσα στα οσα γραφω υπηρχε χρονος για βολτιτσα σε μαγαζια που μας ενδιεφεραν για ψωνια,σουβενιρ κλπκαφως κ για καφεδακι στο Richarts που επειδη ηταν γεματο συνεχως το προτιμησαμε από αλλα καφε που μας συνεστησαν φιλοι κ οδηγοι!Αλλα καφε δεν επισκεφθηκαμε γτ προτιμουσαμε μπυρα κ λιχουδιες αλμυρες κ γλυκιες κατά τη διαρκεια της βολτας οπου βλεπαμε κοσμο!


Πεμπτη: Μερα αφιερωμενη στο Σαλτσμπουργκ!Μαγικο μερος!Ειχαν δικιο που εγραφαν καπου πω χωρις αυτό το ταξιδι στο Μοναχο δε θα ηταν το ιδιο!Ηπιαμε σοκολατα στην κεντρικη πλατεια με το αγαλμα του Μοτσαρτ!Φαγαμε πριν φτασουμε στο σταθμο των τρενων του Σαλτσμπουργκ σε ένα κινεζικο στον κεντρικο δρομο προς το σταθμο με λιγο κοσμο αλλα πολλες παραγγελιες delivery να ετοιμαζονται από ένα ζευγαρι κινεζων καθως τα παιδια τους ετρεχαν περα δωθε στο μαγαζι!!!Μερακλης ο τυπος καθως μαγειρευε,νοστιμα κ οικονομικα!Λεγοταν Little Asia νομιζω!Εναλλακτικα θα πηγαιναμε στο γυραδικο στην απεναντι πλευρα του δρομου από το κινεζικο λιγα βηματα πιο κατω που γινοταν προσκηνυμα από κοσμο!!!Χαμος!


Παρασκευη: Ξεκινησαμε λιγο πιο πρωι για να συνδυασουμε το Νταχαου που δε θελαμε να το χασουμε με τιποτα κ στη συνεχεια πηγαμε Νυρεμβεργη για να δουμε καποιους φιλους μας!Φαγαμε στη Νυρεμβεργη σε ένα πολύ καθαρο κ καινουργιο γυραδικο Ελληνα που λεγοταν «Αριστον»!!


Σαββατο: Εφτασε η πολυποθητη μερα για τον Αγωνα!!!!Ο αγωνας ηταν στις 15.30 αλλα πηγαμε όπως μας ειπαν τρεις ωρες νωριτερα!Οχι μονο για τα εισιτηρια που επρεπε να τα παραλαβουμε νωρις από τα γκυσε αλλα γιατι αγωνας της Μπαγερν στο Μοναχο σημαινει γιορτη!!!Στημενες υπαιθριες Μπυραριες κ καντινες με φαγητο αλλα κ σουβενιρ σε ολη την εκταση εκει εξω από το γηπεδο!!Μπυρα κ λουκανικα παντου!!Μπηκαμε κ λιγο νωριτερα στο γηπεδο να δουμε κ την προπονηση των ομαδων…ο αγωνας τλειωσε κ μας πηρε λιγη ωρα μεχρι οι 70.000 φιλαθλοι να μπουμε στα βαγονια του μετρο!!Φτασαμε στην Karlplatz κ κατηφορισαμε τον πλακοστρωτο δρομο μεχρι την marienplatz κατευθυνομενοι για μια τελευταια μπυρα στην Hofbrauhaus που είναι η καλυτερη μπυραρια του κοσμου οντως!!


Κυριακη: Επιστροφη μετα από ένα πλουσιο πρωινο σε ένα φουρνο εκει στην Sedliger Tor!!Γιατι πειστηκαμε ότι οι φημες πως οι Γερμανοι ξερουν από πρωινο την Κυριακη ισχυουν κ τις επιβεβαιωσαμε!!!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Σιγουρα το Καστρο Νοισβανσταιν ειναι εντυπωσιακο καθως κ το Ιντσμπουργκ....αλλωστε μου τα προτεινατε κι αυτα τοσο εσεις οσο κ οι ταξιδιωτικοι οδηγοι που διαβασα....
Ομως προτιμησαμε να παμε στο Ιντσμπουργκ τα Χριστουγεννα που ουτως ή αλλως θα ξαναεπισκεφθουμε τους φιλους μας στη Νυρεμβεγη που εχει την καλυτερη υπαιθρια χριστουγεννιατικη αγορα της Γερμανιας κατα πολλους!!
Και οσο για το Νοισβανσταιν που οι αποψεις διίστανται για το αν αξιζει τα χρηματα να το επισκεφθει κανεις κ αν παει να το δει μονο απο εξω κλπκλπ εγω εχω να πω πως την επομενη φορα που θα εχω περισσοτερο χρονο νομιζω πως θα παω για την εμπειρια! :)
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
@22lini το φαγητο σαυτη την πολη ειναι παντου νομιζω καλο!!Μιλω για το κεντρο φυσικα που κινηθηκα!Ολα περιποιημενα κ με κοσμο!Δεν επελεξα το Ratskeller λογω υψηλων τιμων επειδη μπορουσα να φαω θεωρω τα ιδια πιατα στη Ηofbrauhaus με πολυ περισσοτερο κοσμο γυρω μου κ στη μιση τιμη ενω ειναι τοσο τουριστικη κ γνωστη!!
Ασε που στη Hofbrauhaus εχει τη σπεσιαλιτε των βαυαρων, το κοτσι με την μπαλα πατατας σε τελεια τιμη κ ποιοτητα!!!Μη φας σνιτσελ ομως,απογοητευτηκα!Τα λουκανικα της ειναι ολα ωραια κ αυθεντικα σε γευση κ οχι υπερεκτιμημενα!Μην ξεχασεις να βγαλεις το εντερακι-περιβλημα του λευκου λουκανικου αν παρεις φυσικα κατι τετοιο!Δεν το ξεραμε αλλα μας το ειπε ο διπλανος μας λιγο πριν σηκωσω το πηρουνι να το φαω!!!:haha::haha::haha::haha:
Επισης η Paulaner im Tal ειχε καταπληκτικα πιατα κ ξεχωρισα τη σουπα με τα αποξηραμενα κρεμμυδακια σαν τσιπς μεσα (αν τα δεις στον καταλογο θα καταλαβεις μια εχει με τετοια μεσα!!:)χαχαχα!) καθως κ το σνιτσελ του!
Γενναιες μεριδες σε ολες τις μπυραριες!Νοστιμη μπυρα ειδικα η σταρενια που γλυκιζει περισσοτερο (weiss beer)!!:)
Μην αμελησεις να φας στην υπαιθρια αγορα Viktualmarkt!θα με θυμηθεις!!οπου δεις κοσμο να περιμενει σε ουρα πηγαινε!εχει κ ενα μαγαζι που ειναι αλυσιδα με θαλασσινο μπουφε κ διαλεγεις σε χαμηλες τιμες να φας σουβλακια γαριδας,σαντουιτσακια με σολωμο, με κροκετες,σκετες κροκετες ψαριων,ριζοτο κλπκλπ!Λεγεται Nordween ή καπως ετσι!! :)Πιανει ολοκληρη γωνια!
Βεβαια μπορεις να παρεις τις πρωτες υλες απο την αγορα κ να καθησεις με μια μπυρα σε ενα απο τα τραπεζια εκει κ να δημιουργησεις το δικο σου σαντουιτς ή κ γευμα!
Εξαιρετικο ενα ιαπωνεζικο στον πεζοδρομο που βρικεται η Hofbrauhaus (λιγο πιο κατω στον ιδιο πεζοδρομο)!Οσες φορες περασαμε τιγκα απο κοσμο κ καλη σουπα ραμεν οπως τη λενε!
Διαβασε κ οσα εγραψα πιο πανω στο προγραμμα του ταξιδιου μας κ ο,τι αλλο χρειαστεις ευχαριστως!Το σιγουρο ειναι πως δε θα πεινασεις!:) :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom