Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Καλησπέρα σε όλους! Σε 30 μέρες πετάω για Μόναχο ( επιτέλους ναι ναι!!:clap:) και αφού έκλεισα τα εισιτήρια και το ξενοδοχείο μου θα ήθελα να ρωτήσω για καλά μέρη για φαγητό τόσο στην πόλη του Μονάχου όσο και στα περίχωρα γύρω από αυτό...
Επίσης πόσο απέχει το κοντινότερο χωριό από την πόλη;
Για φαγητό και βόλτες υπάρχουν κάποιες προτάσεις εδώ. Επίσης πολύ ωραία για φαγητό στα περίχωρα είναι στην Τegernsee, στο ομώνυμο ζυθεστιατόριο. Τώρα για το κοντινότερο χωριό τι να σου πω, εμπιστέψου μάλλον το googlemaps. Καλά να περάσεις!
 

MariechenDE

Member
Μηνύματα
25
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!
Για φαγητό και βόλτες υπάρχουν κάποιες προτάσεις εδώ. Επίσης πολύ ωραία για φαγητό στα περίχωρα είναι στην Τegernsee, στο ομώνυμο ζυθεστιατόριο. Τώρα για το κοντινότερο χωριό τι να σου πω, εμπιστέψου μάλλον το googlemaps. Καλά να περάσεις!
vielen lieben Dank!
Ενδιαφέροντα μέρη!
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να είστε καλά.
Επίκειται επαγγελματικό ταξίδι 8-13 Νοεμβρίου στο Μόναχο. Έχω προλάβει ως σήμερα να διαβάσω τα μισά περίπου θέματα σχετικά με τον προορισμό αυτόν. Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα, παρακαλώ, για όποιον έχει λίγο χρόνο να βοηθήσει.
1. Τι καιρό κάνει εκείνη την περίοδο που θα πάω; Βοηθά καλύτερα να έχω ομπρέλα ή αδιάβροχο; Χρειάζομαι μπουφάν βουνού με επένδυση (δεν την πολυπαλεύω με το κρύο η αλήθεια);
2. Συμφέρει καλύτερα να πάρω τέτοιο μπουφάν από Αθήνα ή από μαγαζί του Μονάχου; Στη δεύτερη περίπτωση, έχετε υπόψη σας κάνα κατάστημα εκεί να το επισκεφτώ τις πρώτες μέρες που θα πάω;
3. Θα εργάζομαι καθημερινά ως τις 4 μ.μ. (ίσως κ 5, δεν το ξέρω ακόμα). Προλαβαίνω μετά κάνα μουσείο ανοιχτό ή καλύτερα να εκμεταλλευτώ το χρόνο σε βόλτες στην πόλη; Φαντάζομαι θα νυχτώνει κ νωρίς...
4. Ενδέχεται την πρώτη μέρα, Κυριακή, να φτάσω Μόναχο ως τις 2 μ.μ. Υπάρχει κάποιος προορισμός (καμιά ώρα απόσταση) είτε προς Άλπεις ή όπου αλλού, πού να αξίζει να πεταχτώ ως εκδρομούλα για 4-5 ώρες μέχρι να νυχτώσει;
5. Υπάρχει κάποιο εισιτήριο μέσων μεταφοράς για 5 μέρες (περιλαμβανομένης της μετακίνησης από/προς αεροδρόμιο);
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
1. Εντάξει θα έχει κρύο αλλά δεν πας και στην Αλάσκα. Σαν μια κρύα ημέρα του χειμώνα εδώ ας πούμε. Για το ομπρέλα ή αδιάβροχο ότι βολεύει εσένα...
2, Βλέπε 1. Για μένα δεν χρειάζεται ειδικό μπουφάν, απλά ντύσου ζεστά...
3. Έχω την εντύπωση πως τα περισσότερα μουσεία κλείνουν στις 17:00, μερικά στις 18:00 εκτός των πινακοθηκών ( 3 είναι ) που κλείνουν στις 20:00.
4. Αν φτάνεις 2 μέχρι να πας στην πόλη να πάρεις τραίνο κτλ θα περάσει η ώρα , για Άλπεις που θες δεν προλαβαίνεις σίγουρα.. Σαλτζμπουργκ είναι ωραία εκδρομή όμως ακόμα και αν σε πιάσει η νύχτα..
5. σου απάντησε ο πάνω ;p
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ευχαριστώ για τη μετακίνηση σε αυτό το θέμα. Δεν το είχα εντοπίσει στην αναζήτηση. Θα το μελετήσω και θα επανέλθω. Ευχαριστώ και τους φίλους που απάντησαν.
 

geologiskos

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από άπειρο διάβασμα στο φόρουμ και σε διάφορα website, ήθελα τη γνώμη των εμπείρων χρηστών των δημοσίων συγκοινωνιών του Μονάχου στο εξής: φτάνω αεροδρόμιο Κυριακή κ παίρνω airport ticket, το οποίο ισχύει για όλη τη μέρα σε όλα τα μέσα (μετρό/λεωφορεία/τραμ). Από Δευτέρα έως Πέμπτη παίρνω την Isarcard, διάρκειας μιας βδομάδας, για 2 rings (αφού θα κινούμαι εντός του Innenraum - ή λάθος κατάλαβα; Τα 2 rings δεν περιέχουν τις 4 ζώνες του core Μονάχου; ). Δεν κοιτάω την 3day card γιατί είναι ακριβότερη από την Isar. Και Παρασκευή που επιστρέφω αεροδρόμιο, ξαναπαίρνω ένα airport ticket. Σωστά;
Έχω ψιλομπλέξει τα μπούτια μου με τόσα σχεδιαγράμματα! :)
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από άπειρο διάβασμα στο φόρουμ και σε διάφορα website, ήθελα τη γνώμη των εμπείρων χρηστών των δημοσίων συγκοινωνιών του Μονάχου στο εξής: φτάνω αεροδρόμιο Κυριακή κ παίρνω airport ticket, το οποίο ισχύει για όλη τη μέρα σε όλα τα μέσα (μετρό/λεωφορεία/τραμ). Από Δευτέρα έως Πέμπτη παίρνω την Isarcard, διάρκειας μιας βδομάδας, για 2 rings (αφού θα κινούμαι εντός του Innenraum - ή λάθος κατάλαβα; Τα 2 rings δεν περιέχουν τις 4 ζώνες του core Μονάχου; ). Δεν κοιτάω την 3day card γιατί είναι ακριβότερη από την Isar. Και Παρασκευή που επιστρέφω αεροδρόμιο, ξαναπαίρνω ένα airport ticket. Σωστά;
Έχω ψιλομπλέξει τα μπούτια μου με τόσα σχεδιαγράμματα! :)
Μολις τα ξεμπερδέψεις για γραψετα αναλυτικα γιατι πηγαινω και γω Φεβρουαριο...να τα βρω ετοιμα βρε παιδι μου :rolleyes:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα και πάλι. Μετά από άπειρο διάβασμα στο φόρουμ και σε διάφορα website, ήθελα τη γνώμη των εμπείρων χρηστών των δημοσίων συγκοινωνιών του Μονάχου στο εξής: φτάνω αεροδρόμιο Κυριακή κ παίρνω airport ticket, το οποίο ισχύει για όλη τη μέρα σε όλα τα μέσα (μετρό/λεωφορεία/τραμ). Από Δευτέρα έως Πέμπτη παίρνω την Isarcard, διάρκειας μιας βδομάδας, για 2 rings (αφού θα κινούμαι εντός του Innenraum - ή λάθος κατάλαβα; Τα 2 rings δεν περιέχουν τις 4 ζώνες του core Μονάχου; ). Δεν κοιτάω την 3day card γιατί είναι ακριβότερη από την Isar. Και Παρασκευή που επιστρέφω αεροδρόμιο, ξαναπαίρνω ένα airport ticket. Σωστά;
Έχω ψιλομπλέξει τα μπούτια μου με τόσα σχεδιαγράμματα! :)
Καλά τα λες! Συμφέρει περισσότερο η Isarcard.

Και αν θες να πας παραέξω (π.χ dachau) πρέπει να πάρεις άλλο εισιτήριο single day ticket για MunichXXL που για ένα άτομο κοστίζει 8.30 ενώ υπάρχει και για 2 άτομα και πάνω με 14.80.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
@jimp αν θυμαμαι σωστα πας για Χριστούγεννα στη Βαυαρια εβγαλες ακρη για το αν η dbahn λειτουργει κανονικα στις αργίες;

προς το παρον βλεπω κανονικα δρομολογια αλλα ανησυχω λιγο μιας και μια φορα με μια απεργια τελευταιας στιγμης μου βαλανε μπουρλωτο στο πρόγραμμα και φοβάμαι και στις αργιες μη μου κανουν καμια πλακα!Γερμανοι χειρότεροι κ από μας εγιναν χαχ :haha:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp αν θυμαμαι σωστα πας για Χριστούγεννα στη Βαυαρια εβγαλες ακρη για το αν η dbahn λειτουργει κανονικα στις αργίες;

προς το παρον βλεπω κανονικα δρομολογια αλλα ανησυχω λιγο μιας και μια φορα με μια απεργια τελευταιας στιγμης μου βαλανε μπουρλωτο στο πρόγραμμα και φοβάμαι και στις αργιες μη μου κανουν καμια πλακα!Γερμανοι χειρότεροι κ από μας εγιναν χαχ :haha:
Ναι φαίνεται να έχει κανονικά και το ίδιο μου απαντήσανε και σε mail που τους έστειλα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα ταξιδιάρικα παιδιά! :)

Άρτι αφιχθείσα από την όμορφη και ηλιόλουστη Βερόνα, κανονίζω το επόμενο ταξιδάκι μου που ελπίζω να είναι το τριήμερο της 25ης Μαρτίου στο Μόναχο.. Η ερώτησή μου είναι: Αν τελικά πάω μόνο για 3 μέρες, που να προτιμήσω να πάω ημερήσια εκδρομή (δε με νοιάζει να "χορτάσω" το Μόναχο, δυο μέρες μου φτάνουν προσωπικά)? Νυρεμβέργη ή Σάλτζμπουργκ? (Σας παρακαλώ πείτε μου μόνο για αυτά τα μέρη, γιατί μου έχουν "κολλήσει" χαχα). Το ξέρω ότι η Νυρεμβέργη είναι πιο κοντά κι ίσως γι΄αυτό την προτιμήσω.. Σκοπεύω να φτάσω εκεί μετά τις 10.00πμ και να επιστρέψω με βραδινό τρένο. Οπότε θέλω κάποιο μέρος που να πω ότι το είδα χωρίς να τρέχω.. Θέλω να έχω χρόνο να κάνω και τις βόλτες μου και να φάω ή/και πιω κανά καφε..

Τι προτείνετε? Μακάρι να καταφέρω να πάω τετραήμερο ώστε να πάω και στα δύο να μου φύγει ο καημός!! Κι ας μη τα δω όλα, κι ας τρέχω να προλάβω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom