ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

Μηνύματα
266
Likes
119
Γενικά δεν ισχύει ότι η βίζα J1 σε υποχρεώνει να γυρίσεις στην ελλάδα για δυο χρόνια, μόνο ορισμένες βίζες J1 έχουν αυτήν την υποχρέωση - συγκεκριμένα όταν υπήρχε συμμετοχή σε Government Funded Exchange Program, Specialized Knowledge or Skill (δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός για έλληνες) ή Graduate Medical Education/Training. Η δυνατότητα να πας για internship ή για training στην αμερική με βίζα J1 υπάρχει, χωρίς την προυπόθεση επιστροφής για δυο χρόνια στην ελλάδα, και έχω βοηθήσει αρκετούς έλληνες προς αυτήν την κατεύθυνση.
 

Akasha

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γενικά δεν ισχύει ότι η βίζα J1 σε υποχρεώνει να γυρίσεις στην ελλάδα για δυο χρόνια, μόνο ορισμένες βίζες J1 έχουν αυτήν την υποχρέωση - συγκεκριμένα όταν υπήρχε συμμετοχή σε Government Funded Exchange Program, Specialized Knowledge or Skill (δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός για έλληνες) ή Graduate Medical Education/Training. Η δυνατότητα να πας για internship ή για training στην αμερική με βίζα J1 υπάρχει, χωρίς την προυπόθεση επιστροφής για δυο χρόνια στην ελλάδα, και έχω βοηθήσει αρκετούς έλληνες προς αυτήν την κατεύθυνση.
Α δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι! Τέλεια! Γιατί όσο σκεφτόμουν ότι θα πρέπει να ξαναγυρίσω για 2 χρόνια, δυσκολευόμουν πολύ. Ο διευθυντής του σχολείου μου πρότεινε αυτή την βίζα. Το site είναι κατατοπιστικό για τα έγγραφα που θα πρέπει να καταθέσω, ο διευθυντής φαντάζομαι θα ξέρει, αλλά μήπως έχεις κάτι να προτείνεις να προσέξω; Ίσως στην συνέντευξη που ακούω διάφορα; Πριν επιχειρήσω το ο,τιδήποτε θα συμβουλευτώ και δικηγόρο. Επίσης, ο φίλος μου με τον οποίο μένουμε μαζί 4 χρόνια τώρα, μπορεί να βγάλει J1; Είναι προγραμματιστής. Όσο έψαξα είδα ότι μάλλον H1B1 πρέπει να βγάλει μάλλον, αλλά δεν τα έχω ξεχωρίσει καλά, γιατί προφανώς στο site της πρεσβείας δεν αναφέρει εξαιρέσεις, περιπτώσεις κλπ.
Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια!
 

Olgious

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα ! Λέγομαι Ολγα και ειμαι 16 χρονων-ισως η νεότερη στο φόρουμ
Εχω αποφασίσει να σπουδάσω αγγλική φιλολογία στην Ελλαδα και αφου τελειώσω να παω για μεταπτυχιακό στις Ηνωμένες Πολιτείες. Γινεται αυτο ; Δλδ να παρω κατι σαν άδεια για να μεινω μεχρι να τελειώσω το μεταπτυχιακό ; Και αν ναι, θα μπορω μετα αν βρω δουλεια να μεινω μονιμα με καποια διαδικασία ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Καλησπέρα ! Λέγομαι Ολγα και ειμαι 16 χρονων-ισως η νεότερη στο φόρουμ
Εχω αποφασίσει να σπουδάσω αγγλική φιλολογία στην Ελλαδα και αφου τελειώσω να παω για μεταπτυχιακό στις Ηνωμένες Πολιτείες. Γινεται αυτο ; Δλδ να παρω κατι σαν άδεια για να μεινω μεχρι να τελειώσω το μεταπτυχιακό ; Και αν ναι, θα μπορω μετα αν βρω δουλεια να μεινω μονιμα με καποια διαδικασία ;
Ωραία είναι να κάνεις μακροπρόθεσμα σχέδια αλλά δεν το πάς βήμα-βήμα;
Μεταπτυχιακό θα κάνεις μετά από 6 χρόνια περίπου,γιατί αγχώνεσαι από τώρα;
Με βάση τα σημερινά δεδομένα μπορείς να μείνεις όσο διαρκεί το μεταπτυχιακό και εφ' όσον σε έχει δεχθεί πανεπιστήμιο για αυτό.
Για δουλειά μετά θα δείς τι ισχύει.Μιλάμε για μετά από 7-8 χρόνια.
 

Olgious

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ωραία είναι να κάνεις μακροπρόθεσμα σχέδια αλλά δεν το πάς βήμα-βήμα;
Μεταπτυχιακό θα κάνεις μετά από 6 χρόνια περίπου,γιατί αγχώνεσαι από τώρα;
Με βάση τα σημερινά δεδομένα μπορείς να μείνεις όσο διαρκεί το μεταπτυχιακό και εφ' όσον σε έχει δεχθεί πανεπιστήμιο για αυτό.
Για δουλειά μετά θα δείς τι ισχύει.Μιλάμε για μετά από 7-8 χρόνια.
Ευχαριστώ που απαντήσετε αλλά επειδή ήδη έχω ψάξει αρκετά και είμαι σίγουρη για το τι θέλω άσχετα από την ηλικία μου, θα ήθελα να μου απαντήσετε αναλυτικότερα
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και θα αλλαξει κατι στα αμεσα σχεδια σου?δεν νομιζω..μπες πρωτα εκει που θελεις,βγες με το καλο,μεχρι τοτε θα χει κυλυσει πολυ νερο στ αυλακι ..σιγουρα σε καμμια 10ρια χρονια θα χεις βρει ακρες μονη σου και δεν θα χρειαζεσαι συμβουλες απο κανενα φορουμ για ταξιδια..καλο ειναι να κανεις σχεδια αλλα εσυ την πας πολυ μακρυα τη βαλιτσα χωρις ουσιαστικο λογο και αμεση αναγκη..σου ευχομαι καλη τυχη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Ευχαριστώ που απαντήσετε αλλά επειδή ήδη έχω ψάξει αρκετά και είμαι σίγουρη για το τι θέλω άσχετα από την ηλικία μου, θα ήθελα να μου απαντήσετε αναλυτικότερα
Ευχαριστώ για την ευγένεια σου.Δεν έχει να κάνει με την ηλικία σου και τα σχέδια σου που είναι κατασταλαγμένα αλλά για κάτι που θα γίνει μετά από 7-8 χρόνια τουλάχιστον.Για το μεταπτυχιακό η παραμονή άς πούμε ότι είναι σίγουρη με τα σημερινά δεδομένα.Για την δουλειά ποιος μπορεί να απαντήσει τι θα ισχύει μετά από τόσα χρόνια;
 

Olgious

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για την ευγένεια σου.Δεν έχει να κάνει με την ηλικία σου και τα σχέδια σου που είναι κατασταλαγμένα αλλά για κάτι που θα γίνει μετά από 7-8 χρόνια τουλάχιστον.Για το μεταπτυχιακό η παραμονή άς πούμε ότι είναι σίγουρη με τα σημερινά δεδομένα.Για την δουλειά ποιος μπορεί να απαντήσει τι θα ισχύει μετά από τόσα χρόνια;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και εσάς κύριε 'coco'
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
...η επόμενη λοταρία για Έλληνες πότε είναι,παιδιά;;;Το 2017 ή το 2018;;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...η επόμενη λοταρία για Έλληνες πότε είναι,παιδιά;;;Το 2017 ή το 2018;;;
Αν δεν εκανες τον Οκτωβριο εγγραφη για το '17 θα περιμενεις φετος παλι για να κανεις για το '18.
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
...τον Οκτώβρη του '16,δηλαδή για το 2018;;;;Κι είναι και για Έλληνες;;;;Γιατί είχα την εντύπωση πως κάθε χρόνο επιτρέπεται σε ορισμένες μόνο εθνικότητες να αιτηθούν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...τον Οκτώβρη του '16,δηλαδή για το 2018;;;;Κι είναι και για Έλληνες;;;;Γιατί είχα την εντύπωση πως κάθε χρόνο επιτρέπεται σε ορισμένες μόνο εθνικότητες να αιτηθούν.
Μπορεις να κανεις και τωρα αιτηση εδω https://checkout.usadiversitylottery.com/register.php

Ειναι και για Ελληνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.690
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom