ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
billys155: Απαντήσεις θα βρεις παραπάνω.......
Γενικά αντιγράφω.....
1. Δύσκολα να πιάσεις δουλειά, όταν υπάρχουν αντίστοιχοι άνεργοι Αμερικανοί πολίτες (κι ας είναι και Πορτορικάνοι).
2. Οι επένδυση λέει, πάνω από 500χιλ. και κάποιους εργαζόμενους....
Διάβασε....
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σε λίγες ώρες αρχίζει η προθεσμία για δήλωση συμμετοχής στην ετήσια κλήρωση του state department για πράσινη κάρτα. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο https://www.dvlottery.state.gov που είναι και το μοναδικό επίσημο site της κλήρωσης.

Η συμμετοχή είναι χωρίς χρέωση. Προσοχή σε διάφορους επιτήδιους που προσπαθούν να σας παραπλανήσουν και να σας χρεώσουν για κάτι που είναι δωρεάν!
 

billys155

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστουμε για την ενημερωση! Δεν χανουμε τιποτα,ας δοκιμασουμε την τυχη μας αλλη μια φορα. :)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ευχαριστουμε για την ενημερωση! Δεν χανουμε τιποτα,ας δοκιμασουμε την τυχη μας αλλη μια φορα. :)
Ορισμένοι απατεώνες που πουλάν κλήρωση έχουν αποθρασυνθεί πλήρως. Όπως το metanastevo.com που έχει φωτογραφίες από παλιούς νικητές του από προηγούμενα έτη, όταν δεν ήταν καν registered το συγκεκριμένο site. Η δε τελευταία φωτογραφία της δήθεν νικήτριας Μαριάνας Μακρή (https://www.metanastevo.com/newsletter/moving.html) είναι κλεμένη από αυστραλιανό site (I.D card samples by iDentifyem - easy steps).

Η δε δήθεν μετανάστευση των γραφείων του site "στο παγκοσμίου φήμης Broadway" στις ΗΠΑ είναι σε virtual address που πωλείται για $25 το μήνα (Virtual Office - Manhattan Virtual Office - New York Virtual Office NYC Services)
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
ΜΕΤΑΝΆΣΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ

Γεια σας παιδάκια θα ήθελα να ρωτήσω (αν γνωρίζει κανένας) τι καθεστώς ισχύει για τους παίκτες poker στο las vegas. π.χ. εγώ θέλω να μεταναστεύσω στο las vegas για να παίζω πόκερ (αυτή είναι η δουλειά μου) και για τίποτα άλλο. θα μπορέσω να ασφαλιστώ εκεί εγώ και η γυναίκα μου;;; πόσο στοιχίζει φαρμακευτική περίθαλψη κ.τ.λ. , πως μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα γιατί θέλω να νοικιάσω σπίτι εκεί και να είμαι εντελώς νόμιμος.
Επίσης , μπαίνω σε διάφορα sites για να κοιτάξω για σπίτια και βλέπω τιμές όλα καλά μέχρι εκεί, με ηλεκτρικό - νερό - θέρμανση γνωρίζετε τι ακριβώς συμβαίνει ;;; είναι μέσα στην τιμή τον σπιτιών ή θα πρέπει να κοιτάξω ξεχωριστά ;;; αν δεν είναι μέσα στην τιμή αν ξέρετε πόσο περίπου στοιχίζουν για ένα σπίτι με δύο υπνοδωμάτια και μπορείτε να βοηθήσετε... ;) ααα! και αν ξέρετε κανένα καλό site για σπίτια που να νοικιάζονται πάλι θα με βοηθήσετε.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!! διονύσης
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Γεια σας παιδάκια θα ήθελα να ρωτήσω (αν γνωρίζει κανένας) τι καθεστώς ισχύει για τους παίκτες poker στο las vegas. π.χ. εγώ θέλω να μεταναστεύσω στο las vegas για να παίζω πόκερ (αυτή είναι η δουλειά μου) και για τίποτα άλλο. θα μπορέσω να ασφαλιστώ εκεί εγώ και η γυναίκα μου;;; πόσο στοιχίζει φαρμακευτική περίθαλψη κ.τ.λ. , πως μπορώ να το κάνω χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα γιατί θέλω να νοικιάσω σπίτι εκεί και να είμαι εντελώς νόμιμος.
Επίσης , μπαίνω σε διάφορα sites για να κοιτάξω για σπίτια και βλέπω τιμές όλα καλά μέχρι εκεί, με ηλεκτρικό - νερό - θέρμανση γνωρίζετε τι ακριβώς συμβαίνει ;;; είναι μέσα στην τιμή τον σπιτιών ή θα πρέπει να κοιτάξω ξεχωριστά ;;; αν δεν είναι μέσα στην τιμή αν ξέρετε πόσο περίπου στοιχίζουν για ένα σπίτι με δύο υπνοδωμάτια και μπορείτε να βοηθήσετε... ;) ααα! και αν ξέρετε κανένα καλό site για σπίτια που να νοικιάζονται πάλι θα με βοηθήσετε.

ευχαριστώ εκ των προτέρων !!! διονύσης

Δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό που θέλεις γίνεται κιόλας με νόμιμο τρόπο. Για να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ με εργασία, θα πρέπει να έχεις πρόσκληση από εργοδότη. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις για όσουν έχουν εξαιρετικές ικανότητες παγκοσμίου βεληνεκούς. Σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως μπορείς να πάρεις Ο-1 βίζα ή ΕΒ-1 πράσινη κάρτα.

Λόγω τις περιπλοκότητας της διαδικασίας βέβαια, το αποτέλεσμα δεν είναι σε καμία περίπτωση εγγυημένο και τα νομικά έξοδα θα ανέρχονται σε πολλές χιλιάδες δολάρια.
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
με νομότυπο τρόπο γίνεται ;;;; π.χ. να μπαινοβγαίνω usa - mexico ;;;;
με σπίτι έστω και ότι είμαι τουρίστας 3 μήνες μπορώ να το νοικιάσω ;;;;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
με νομότυπο τρόπο γίνεται ;;;; π.χ. να μπαινοβγαίνω usa - mexico ;;;;
με σπίτι έστω και ότι είμαι τουρίστας 3 μήνες μπορώ να το νοικιάσω ;;;;
Αργά ή γρήγορα θα έχεις μπλεξίματα. Με το visa waiver δεν επιτρέπεται η εργασία, και εσύ σκοπεύεις να κάνεις το παιχνίδι του πόκερ επάγγελμα. Επίσης δεν δικαιούσαι δεύτερο 90-ήμερο με το visa waiver αν πας απλά καναδά, μεξικό ή καραιβική. Και το visa waiver είναι για τουρισμό και όχι για μόνιμη παραμονή στις ΗΠΑ.

Δες τι έπαξε ο φίλος που πήγαινε και αυτός αμερική για πόκερ
Terrence Chan - done with America -- turned back at the border
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
μόνιμος τουρίστας πως γίνετε να γίνεις ... (με πιάνεις).

τα χρήματα από cash games στο πόκερ δεν φαίνονται πουθενά. οπότε δεν ασκείς κάποιο επάγγελμα. σε αντίθεση με τα τουρνουά που φαίνονται παντού - επίσης οι Έλληνες πληρώνουν !!!! 40 % !!!! φόρο για κάθε επιτυχία που σημειώνουν στα τουρνουά !!!!!

δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει να ζήσει στην Αμερική και δη στο Λας Βέγκας έτσι επειδή του αρέσει δεν γίνετε; (χωρίς να έχει σκοπό να δουλέψει)....

άσχετο, γιατί δεν γίνετε να κάνω δεύτερο 90 ήμερο ;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
μόνιμος τουρίστας πως γίνετε να γίνεις ... (με πιάνεις).
Δεν γίνεται, αργά ή γρήγορα θα φας πόρτα.

τα χρήματα από cash games στο πόκερ δεν φαίνονται πουθενά. οπότε δεν ασκείς κάποιο επάγγελμα. σε αντίθεση με τα τουρνουά που φαίνονται παντού - επίσης οι Έλληνες πληρώνουν !!!! 40 % !!!! φόρο για κάθε επιτυχία που σημειώνουν στα τουρνουά !!!!!
Υπάρχει παρακράτηση 30% εφόσον το παιχνίδι είναι οργανωμένο ή οι οργανωτές του νομότυποι. Ακόμα και αν δεν υπάρχει παρακράτηση, η φορολογική νομοθεσία λέει ότι τα χρήματα πρέπει να δηλωθούν.

δηλαδή αν θέλει κάποιος να πάει να ζήσει στην Αμερική και δη στο Λας Βέγκας έτσι επειδή του αρέσει δεν γίνετε; (χωρίς να έχει σκοπό να δουλέψει)....
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ!! Το τελευταίο με έκανε και γέλασα... αν όποιος ήθελε πήγαινε νόμιμα στις ΗΠΑ να ζήσει, δεν θα είχε μείνει ψυχή στο μισό πλανήτη που ζει με ένα δολάριο την ημέρα.

άσχετο, γιατί δεν γίνετε να κάνω δεύτερο 90 ήμερο ;
Διότι έτσι λέει το 8 CFR 217.3 - ότι δηλαδή δικαιούσαι μόνο το υπόλοιπο των 90 ημερών που σου απομένει.
 

DeMiNiO21r

Banned
Μηνύματα
25
Likes
2
tu για τις απαντήσεις σου.

όλοι οι Έλληνες που πάνε και δουλεύουν σερβιτόροι , υπάλληλοι σε πιτσαρίες και ταξί και όπου αλλά τέλος πάντων είναι παράνομοι ;;;; δεν νομίζω. κάποιος τρόπος υπάρχει να πάει κάποιος στην Αμερική .... αλλά ποιος ;;;; ;) επειδή έχω πάει και άλλες φορές στο Λ. Βέγκας όλοι η Μεξικανοί είναι νόμιμοι ;;;; τι κάνουν όλοι αυτοί και είναι έστω ήμι νόμιμοι ;;;


και πάλι ευχαριστώ που ασχολείσαι (και με μένα και με όλα τα παιδιά από το site που έχουν απορίες).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.339
Μηνύματα
888.890
Μέλη
39.004
Νεότερο μέλος
johnybak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom