Νάξος: Η "Πορτάρα" του Αιγαίου.

vicky_pl

Member
Μηνύματα
175
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Marydim πολυ ωραια η ιστορια σου ευχαριστουμε και για το βιντεακι, εγω φετος εχω τη Ναξο πρωτη πρωτη στη λιστα μου για τον Αυγουστο και ειδικα αν ισχυει και η προσφορα που αναφερει η kalove (αυριο πρωι πρωι θα παρω τηλ) εχω κλεισει κιολας αυριο δωματιο !!!!
Αν τελικα καταληξουμε εκει θα σας ζητησω παραπανω πληροφοριες !!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αχ τι μου κανες τι μου κανες Μαιρη ..τι μου κανες!!
Βλεπεις τι γραφω διπλα στο αβαταρ μου..εε..
Μεγαλη λατρεια η Ναξος για μας ..μεγαλη αγαπη.Χαλαρα θα αγοραζα εξοχικο εκει αν ειχα τα λεφτα!
Κριμα που δεν σας εκανε καλο καιρο ..ευχομαι να ξαναπατε .
Η Πορταρα μοναδικη και το ηλιοβασιλεμα απο κει επισης.
Οι νοτιες παραλιες που βλεπουν προς Παρο ..τροπικαλ!
Φαι ..τελειο!
Οι ντοπιοι καλοκαρδοι και φιλοξενοι.
Και η ενδοχωρα πολυ ομορφη κατ εμε.
Αντε ποτε θα φτασει 10-7 να ξαναπαμε !!!
Τυχερούλα! Υπομονή και λίγες μέρες έμειναν για ν' αντικρίσεις και πάλι τη Νάξο. Μην ξεχάσεις να ρίχνεις και ένα δεύτερο βλέμμα στα παράλια και για μένα! Αχ, θέλω και άλλες πολλές ημέρες διακοπές στις Κυκλάδες!
Καλή ξεκούραση και να περάσετε τέλεια!:clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Τέλειο το βιντεάκι . Ομορφη η ιστορία σου.
Μού θύμησες παλιές καλές μέρες.
Εμεινα δύο χρόνια στην Νάξο για επαγγελματικούς λόγους καί έχω ισχυρούς δεσμούς μαζί της.
Μία πληροφορία πού ίσως δεν ξέρετε, είναι οί προσφορές πού κάνει η blue star γιά την Νάξο καί όλα τα κυκλοδονήσια πού πιάνει η γραμμή της, είναι η super economic με 20 ευρώ αλέ-ρετούρ.
Τα χωριά της ενδοχώρας είναι πανέμορφα. Απείρανθος καί Χαλκί κρατούν τα σκήπτρα. Το παλιό αποστακτήριο τού κίτρου στο Χαλκί αξίζει την επίσκεψη.
Η ταβέρνα τού Γιώργου στούς Μέλανες, με θέα όλη την κοιλάδα, είναι μοναδική. Το γιαούρτι με το σπιτικό γλυκό από πάνω, είναι όλα τα λεφτά.
Μη παραλείψετε να κατεβείτε μέχρι τον Αϊ Γιώργη στούς Μέλανες, μια κατάφυτη περιοχή.
Τα τυριά της επίσης είναι καταπληκτικά. Ιδίως το ξινοτύρι.
Νάσαι καλά πού μού ξύπνησες όμορφες αναμνήσεις!!
Τα σχόλια και οι προτάσεις από μια ειδήμων του νησιού είναι μικρά διαμαντάκια για την ταξιδιωτική μου ιστορία και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό.

Τα Ναξιωτικά τυριά είναι τέλεια αλλά το καλύτερο για εμένα ήταν οι πατάτες. Είχα πολλά χρόνια να φάω τόσο γευστικές πατάτες και να φανταστείς ότι προέρχομαι από μια περιοχή που έχει δική της παραγωγή πατάτας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim πολυ ωραια η ιστορια σου ευχαριστουμε και για το βιντεακι, εγω φετος εχω τη Ναξο πρωτη πρωτη στη λιστα μου για τον Αυγουστο και ειδικα αν ισχυει και η προσφορα που αναφερει η kalove (αυριο πρωι πρωι θα παρω τηλ) εχω κλεισει κιολας αυριο δωματιο !!!!
Αν τελικα καταληξουμε εκει θα σας ζητησω παραπανω πληροφοριες !!!
Σ' ευχαριστώ και εγώ vichy_pl.
Να μας ζητήσεις ότι πληροφορίες θέλεις. Είναι πάντα χαρά μας να βοηθάμε.
Όσον αφορά την προσφορά που αναφέρει η kalove, ούτε και εγώ την ήξερα αλλά έψαξα στο σάιτ της Blue Star και εννοείται ότι ισχύει. Διάβασε περισσότερα εδώ: Blue Star Ferries.
Και μην βιάζεσαι για το δωμάτιο, περίμενε λίγο να διαβάσεις και τη δική μου εμπειρία όσον αφορά την διαμονή. Είναι το ακριβώς επόμενο κεφάλαιο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τυχερούλα! Υπομονή και λίγες μέρες έμειναν για ν' αντικρίσεις και πάλι τη Νάξο. Μην ξεχάσεις να ρίχνεις και ένα δεύτερο βλέμμα στα παράλια και για μένα! Αχ, θέλω και άλλες πολλές ημέρες διακοπές στις Κυκλάδες!
Καλή ξεκούραση και να περάσετε τέλεια!:clap:
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες.:D
Δεν περνανε αυτες οι ρημαδες οι μερες.
Θα αναφερω οταν γυρισω με το καλο ινφο για τις παραλιες .Θελω να δω και την Πλακα πιο διεξοδικα ,γιατι την ειχα περιφρονησει την προηγουμενη φορα.
Ελπιζω να μην φυσανε νοτιαδες γιατι οι παραλιες Καστρακι -Πυργακι θα ειναι ανακατεμενες και θα χαλαστω πολυ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στην Παλάτια η "Πορτάρα", στο Palatia εμείς!

Μείναμε στην παραλία του Αγίου Γεωργίου, στο κομμάτι που γειτνιάζει με το λιμάνι της Χώρας, γιατί θέλαμε να είμαστε και κοντά στην πόλη, και δίπλα στην παραλία αλλά και να παρκάρουμε το αυτοκίνητο σχετικά άνετα (όσον αφορά το θέμα του πάρκινγκ ευτυχώς αποδείχτηκε καλή επιλογή η συγκεκριμμένη περιοχή).

Η παραλία του Αγίου Γεωργίου, παρόλο που εκτείνεται σε μεγάλη έκταση, το μεγαλύτερο κομμάτι της έχει γίνει πια ένα με τη κυρίως πόλη και κατοικοεδρεύεται από δεκάδες ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια, που σχεδόν όλα ήταν γεμάτα καθώς συγκεντρώνουν μεγάλο αριθμό ξένων τουριστών που αναζητούν κατάλυμμα στο νησί με τα ίδια κριτήρια με εμάς αλλά χωρίς αυτοκίνητο. Και αυτό γιατί η παραλία είναι στα πόδια τους, τα μαγαζιά του λιμανιού μισό χιλιόμετρο μακριά και η Κεντρική πλατεία μόλις στα 200 μέτρα. Μέχρι να πεις δυο κουβέντες δηλαδή έφτασες παντού.

Όσον αφορά το ξενοδοχείο άλλο είχα κλείσει πριν πάμε και σε άλλο μείναμε τελικά. Ευτυχώς, το πρώτο το είχα κλείσει τηλεφωνικώς για καλύτερη τιμή και έτσι δεν είχα προπληρώσει γιατί όταν είδα το δωμάτιο και ειδικά το μπάνιο, ήξερα ότι απλά δεν μπορούσα να μείνω εκεί τόσες ημέρες. Όχι ότι ήταν βρώμικο το δωμάτιο αλλά τα πάντα εκεί μέσα μαρτυρούσαν ότι δεν είχε γίνει καμία ανακαίνιση από τη μέρα που χτίστηκα και επιπλέον ο Παναγιώτης χωρούσε με δυσκολία στην τουαλέτα!



Παίρνοντας σβάρνα τα διπλανά ξενοδοχεία, βρήκα ευτυχώς δωμάτιο στο Hotel Palatia. Καθαρότατο, πολύ προσεγμένο στους κοινόχρηστους χώρους του και σε τιμή που ήταν πολύ καλύτερη από το άλλο. Πληρώσαμε το δωμάτιο χωρίς θέα 30,00 Ευρώ τη βραδιά και το δωμάτιο με θέα θάλασσα 35,00 Ευρώ. Το δωμάτιο ήταν διακοσμημένο απλά αλλά το μπάνιο ήταν καινούργιο ή τουλάχιστον της τελευταίας δεκαετίας. Οι βραδιές στο μπαλκόνι ήταν υπέροχες και το πρωϊνό μπορούσε να σερβιριστεί και στο δωμάτιο. Βέβαια, το πρωϊνό ήταν πολύ απλό (τοστ, καφές και ψωμί με βούτυρο και μαρμελάδα) αλλά σ' αυτή την τιμή δεν πρέπει να περιμένει κανείς και πολλά και εξάλλου καλοκαίρι είναι πρέπει να προσέχουμε λίγο τις ποσότητες του φαγητού. Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα για άλλη μια φορά σε ένα ακόμα ξενοδοχείο ήταν στο στρώμα καθώς μετά τις έξι ώρες ύπνου η μέση μου με πρόσταζε να σηκωθώ. Πρόσβαση στο ίντερνετ είχε μόνο στο σαλόνι της ρεσεψιόν. Α, και η παραλία του Αγίου Γεωργίου είναι στα 10 μέτρα από το ξενοδοχείο. Το χωρίζουν από τη θάλασσα δύο πολύ γνωστές ταβέρνες της περιοχής.

Να σημειώσω ότι στην περιοχή μπορείτε να βρείτε ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια που οι τιμές μεταξύ τους μπορεί να διαφέρουν από λίγο έως πολύ. Πχ. στο διπλανό Nissaki Beach, που βέβαια είναι τεσσάρων αστέρων, η τιμή κυμαίνεται στα 120-170 Ευρώ το δίκλινο. Ευτυχώς, δεν είχαν δωμάτιο και δεν με έφεραν στη δυσσάρεστη θέση να παραδεχθώ ότι αυτά τα χρήματα είναι πάρα πολλά για εμένα!




 

Jobous

Member
Μηνύματα
85
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Όσοι πηγαίνετε προς Απείρανθο, κάντε μια μικρή παράκαμψη από τον δρόμο σας (πάνω από 30-45 λεπτά δεν θα σας πάρει) και περάστε από τον Δανακό (ανάμεσα στο Φιλότι και στου Απειράνθου) να κατεβείτε στην Βρύση του Χωριού (να πιείτε τρεχούμενο νερό) που δεσπόζει και ο μεγάλος Πλάτανος και να περπατήσετε στα στενάκια. Εντάξει δεν είναι Φιλότι αλλά δεν πιστεύω ότι μετά θα λέτε ότι χάσατε τον χρόνο σας!!!
Μάλιστα Ιούλιο και Αύγουστό γίνονται και διάφορες συναυλίες στον χώρο της βρύσης (βραδάκια), και έχει και 2 ταβερνούλες (παλι για βραδάκι).
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Πορτάρα είναι Θρύλος!



Η Πορτάρα είναι Θρύλος κυριολεκτικά και μεταφορικά! Και το θρυλικό Π που σχηματίζει, κοσμεί το ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ στα γραφεία της Π.Ε.Φ.Ο. Νάξου, σ' ένα από τα κεντρικότερα σημεία της Χώρας (τα γραφεία είναι εκεί που τελειώνει ο παραλιακός πεζόδρομος και ξεκινάει ο δρόμος που οδηγεί στην κεντρική πλατεία). Οι Ναξιώτες στην πλειοψηφία τους είναι φανατικοί Ολυμπιακοί και εννοείται ότι η αγαπημένη τους Πορτάρα δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο από ΘΡΥΛΟΣ!


Και επί της ευκαιρίας ν' αφηγηθώ και σε εσάς μια "φανταστική" εικόνα που είμαι σίγουρη ότι αποτελεί διακαή πόθο κάθε Ναξιώτη Ολυμπιακού: Είναι βράδυ. Έχει Πανσέληνο και η Πορτάρα είναι λουσμένη στο φως. Η νύχτα είναι γλυκιά αλλά στους δρόμους του νησιού δεν κυκλοφορεί ψυχή. Καθόλου παράξενο. Απόψε είναι τελικός του Champions League και οι Ναξιώτες ντυμένοι στα κόκκινα έχουν στήσει από νωρίς κερκίδα σε κάθε σημείο της Χώρας για να παρακολουθήσουν τους παίκτες του Ολυμπιακού να παίζουν μπάλα! Και παίζουν καλή μπάλα, τόσο καλή που προηγούνται! Σε λίγο τελειώνει ο αγώνας και η αγωνία χτυπάει κόκκινο! Άλλοι κρατούν την ανάσα τους, άλλοι τρώνε τα νύχια τους, άλλοι κάνουν προσευχές στον Απόλλωνα να σπρώξει το διαιτητή να σφυρίξει το τέλος του αγώνα και άλλοι απλά περιμένουν αμίλητοι και με κλειστά τα μάτια! Και ναι! Είναι το τέλος! Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ευρώπης!:clap::clap::clap: Ξέρω ότι μοιάζει απίστευτο αλλά είναι πραγματικότητα! Φωνές χαράς, κραυγές νίκης, αγγαλιές, φιλιά, πυροτεχνήματα, και κόσμος πολύ κόσμος ξεχύνεται στους δρόμους της Ναξιάς ξεφωνίζοντας "Θρύλος-Θρύλος"!:clap::clap::clap: Η Πορτάρα παρακολουθεί συγκινημένη καθώς δέχεται τα πρώτα πλήθη που καταφθάνουν στη Παλάτια! Άνθρωποι εκστασιασμένοι, μεθυσμένοι από τη χαρά της νίκης, στήνουν τέτοιο τρελό χορό και πανηγύρι τριγύρω της που όμοιό του έχει να δει η Πορτάρα χιλιάδες χρόνια πριν!

"Ώρα ν' αλλάξεις πλευρό γιατί μ' έχεις πλακώσει", ήταν το κρύο σχόλιο του Παναγιώτη δίπλα μου, και για να μην χαλάσω τη ζαχαρένια μου έφυγα για μια βόλτα στην Πορτάρα.



Το Ιερό του Δηλίου Απόλλωνα, λοιπόν, όπως είναι λιγότερα γνωστό, το αξιοθέατο που είναι περισσότερο συνυφασμένο με τη Νάξο, θα σας συναρπάσει. Θα πάτε και θα ξαναπάτε στην Πορτάρα. Θα τη φωτογραφίσετε, θα τη βιντεοσκοπήσετε, θα τη κοιτάτε για ώρες αλλά δεν θα μπορέσετε να τη χορτάσετε! Εμείς την ερωτευτήκαμε τόσο πολύ που προτιμούσαμε ακόμα και στις καφετέρειες του λιμανιού που καθόμαστε να βρίσκουμε θέση ώστε να έχουμε θέα προς την Πορτάρα. Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν ήταν και πολύ εύκολο καθώς μπροστά από τις καφετέρειες ανά λίγα λεπτά πάρκαρε και ένα αυτοκίνητο που μας έκρυβε τη Πορτάρα για να μας δείχνει τις δικές του πόρτες!

Το Ιερό του Δηλίου Απόλλωνος βρίσκεται σ' έναν λόφο στη νήσο Παλάτια, απέναντι ακριβώς από τη Χώρα που ενώνεται μαζί της με μια πλακοστρωμένη στενή λωρίδα γης που έτσι και φυσάει θα πρέπει να προσέχετε γιατί το κύμα που σηκώνεται σπάει άγρια πάνω στα βράχια και δροσίζει έως κάνει μούσκεμα όποιον διασχίζει εκείνη την ώρα το δρομάκι. Η Πορτάρα και τα θεμέλια του ιερού είναι ότι απόμεινε από το ναό του Απόλλωνα -που οι ειδικοί λένε ότι μάλλον δεν ολοκληρώθηκε ποτέ- και παραμένει εκεί χιλιάδες χρόνια τώρα αγναντεύοντας το Αιγαίο και καλωσορίζοντας τους επισκέπτες του νησιού.

Η καλύτερη ώρα για να επισκεφθείτε την Πορτάρα είναι είτε πολύ νωρίς το πρωί είτε όταν φυσάει. Και στις δύο περιπτώσεις θα βρείτε πολύ λίγους τουρίστες κυρίως αλλοδαπούς και έτσι θα καταφέρετε να ξεμοναχιαστείτε μαζί της ώστε να μπορέσει να σας αφηγηθεί με την ησυχία της τα εκκατομύρια γεγονότα που έχουν διαδραμιστεί γύρω της στο πέρασμα των αιώνων. Η ομορφότερη πάντως ώρα είναι στο ηλιοβασίλεμα. Η Πορτάρα είναι πανέμορφη καθώς λούζεται από το τελευταίο φως του ήλιου και εσείς αγγαλιά με τον αγαπημένο σας ονειρεύεστε, ονειρεύεστε... να μπορούσαν να εξαφανιστούν όλοι αυτοί που βρίσκονται δίπλα σας και σας χαλάνε το ρομαντισμό της στιγμής! Γιατί δυστυχώς εκείνες τις στιγμές έχουν και όλοι οι άλλοι που βρίσκονται στη Νάξο, και αλλοδαποί και έλληνες τουρίστες αλλά και Ναξιώτικα ζευγαράκια, τη φαεινή ιδέα να χαρούν την Πορτάρα. Φώτο της προκοπής να ξέρετε ότι θα είναι δύσκολο να βγάλετε και επομένως θα αναγκαστείτε να ξαναπάτε κάποια άλλη στιγμή (Μην ανησυχείτε η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο είναι δωρεάν). Εξίσου μαγευτική είναι η Πορτάρα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Ο Δήμος Νάξου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά όσον αφορά το φωτισμό του αρχαιολογικού χώρου και η Πορτάρα λάμπει κυριολεκτικά αναδεικνύοντας όλο της το μεγαλείο.



Η Πορτάρα αποτελείται από τρεις γιγάντιες μαρμαρόπλακες, οι δύο εκ των οποίων λέγεται ότι είναι κοντά στα έξι μέτρα ύψος και ζυγίζουν 20 τόνους η καθεμία. Στα τεράστια μεγέθη της οφείλεται μάλλον και το ονομά της καθώς οι κοινοί θνητοί μόλις την αντίκρισαν σίγουρα θα αναφώνησαν: "Γουάου! Αυτή δεν είναι πόρτα, είναι Πορτάρα!" και από τότε θα της έμεινε το όνομα! Επίσης, το υπερβολικό της βάρος είναι αυτό που την έσωσε από την καταστροφή διαφορετικά θα είχε ακολουθήσει και αυτή η καημένη την τύχη των υπόλοιπων μαρμάρων του ιερού δηλαδή να χρησιμοποιηθεί ως πρώτη ύλη για την κατασκευή του Κάστρου της Νάξου.


 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ελλάδας. :)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Eτσι ειναι Μαιρη.Ολυμπιακαρα ολε ειναι οι περισσοτεροι Ναξιωτες ,οπως μαθαμε απο ντοπιους φιλους.Και μετα μου λες γιατι μας παει το νησι.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και τώρα που οι διακοπές τελείωσαν είναι ώρα ν' αναπολήσουμε όλα αυτά που ζήσαμε κατά τη διάρκειά τους.
Προσωπικά γυρίζω στην αρχή του καλοκαιριού και περιδιαβαίνω στα στενά της Νάξου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.431
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom