Γενικά Νάξος - Μικρές Κυκλάδες

delusion

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας!

Διάβασα τα πάντα (μάλλον) σχετικά με τη Νάξο, θα ήθελα όμως κάποιες παραπάνω πληροφορίες για τα γύρω νησιά.

Θα έχουμε 9-10μέρες, λέμε να περάσουμε 4-5 στη Νάξο και τις υπόλοιπες σε Ηρακλειά, Κουφονήσι, Κέρος, Αμοργό, Δοννούσα.
Τα χρήματα για μια μέρα σε οργανωμένο είναι περίπου 10ευρώ/άτομο και σκεφτήκαμε να τα δώσουμε στα εισιτήρια και να κάνουμε ελεύθερο στις μικρές κυκλάδες.

Το πλάνο είναι Νάξος -> Ηρακλειά όπου θα μείνουμε ένα βράδυ
την επόμενη μέρα Ηρακλειά->Κουφονήσι, επίσης ένα βράδυ
Κουφονήσι -> Κέρος ή κατευθείαν Αμοργό, μένουμε ένα βράδυ
Αμοργός -> Δοννούσα, το ίδιο και εδώ
Δοννούσα -> Πειραιάς

Σίγουρα η μία μέρα είναι λίγο, όμως θέλουμε να πάρουμε μια γεύση από κάθε νησάκι. Επίσης, λογικά θα είναι λίγο κουραστικό, αλλά και αυτό δε μας πειράζει.

Υπάρχει κάποιο που δεν αξίζει να μείνουμε, ώστε να επιλέξουμε κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.505
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εκτός του ότι το πρόγραμμα που παραθέτεις είναι ένα σκέτο σκότωμα το όποιο δεν έχει κανένα νόημα, στην Κέρο έχεις μάθει σίγουρα ότι κάνουν κάμπινγκ? Εγώ πρώτη φορά το ακούω. Μήπως θα πρέπει να το διασταυρώσεις?
 

expensive

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Πάντως εγώ σήμερα γύρισα από Δονούσα ύστερα από 10 ήμερες (έμενα στο Λιβάδι) και έχω να πω ότι πέρασα υπέροχα! Αλλά για μια ημέρα είναι όντως σκότωμα .
 

delusion

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Και αν τότε έπρεπε να διαλάξουμε δύο απ'όλα αυτά, ποια θα διαλέγαμε και ποια θ'αφήναμε??? :(
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Κατ'αρχήν η Κέρος είναι αρχαιολογικός χώρος και δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. Δεν υπάρχει καράβι που να "πιάνει" Κέρο. Είναι ακατοικητη. Στην Ηρακλειά έκαναν ελεύθερο κάμπινγκ στην παραλία Λιβάδι, περίπου 1,5 χλμ από το λιμάνι. Στη Δονούσα, στην παραλία Κέδρος και Λιβάδι. Για το Κουφονήσι, πολύ αμφιβάλλω αν κάνουν πλέον ελεύθερο, έχω να πάω χρόνια, κι έχει αναπτυχθεί πολύ τουριστικά, οπότε ίσως μπορει να σου απαντήσει κάποιος που πήγε πρόσφατα. Στην Αμοργό δεν θυμάμαι να έκαναν ελεύθερο κάμπινγκ, γενικά οι παραλίες της είναι δυσπρόσιτες, αν εξαιρεσεις τον Ορμο της Αιγιάλης. Ειναι πανέμορφο νησί, αλλά και το μεγαλύτερο απο αυτά που θελεις να επισκεφτεις, εχει πολλά χωριά, δεν νομίζω ότι το βλέπεις σε μία μέρα. Επισης, κάτι άλλο: να τσεκάρετε τα δρομολόγια των καραβιών από το ένα νησί στο άλλο γιατί είναι πιθανόν να μην σας βολέψουν για μονοήμερη διαμονή!
 

delusion

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ!
Ακόμη δεν το έχουμε λήξει, θα γράψω εντυπώσεις επιστρέφοντας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.027
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom