Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα τις λάβω πολύ σοβαρά υπόψη.

Ρωτας για μερη διαφορετικα μεταξυ τους..τεσπα. Συνοπτικα: ν.1 απο οσα ειπες το παλατι στην Καζερτα. Μην το χασεις. Οι Βερσαλιες του νοτου. Τοσο απλα. Ερκολανο κ Πομπηια μαζι οχι. Campi, Ischia,Procida οχι. Capodimonte πολλα ναι. Βεζουβιος εχει θεα τρομερη (και συγκινηση απο τα ερειπια του funiculi funicula..). Αλλα ειναι αλλο ενα ηφαιστειο και εχει τρεκινγκ. Ελπιζω να ειστε fysically fit που λενε οι βαρβαροι..
Και στην πολη να αφιερωσεις χρονο. Πολυ χρονο. Μια υπεροχη πολη. Τοσο απλα...
Η αλήθεια είναι ότι τα έχω λίγο ανακατεμένα στο μυαλό μου. Η απάντησή σου μου ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα. Για την Καζέρτα έχω διαβάσει ξανά στο φόρουμ, αλλά οι οδηγοί δεν λένε πολλά, σχεδόν τίποτα. Όσο για τον χρόνο στη πόλη: δεν είμαι υπέρ του πολύ γυρίσματος. Γι' αυτό έκανα και την ερώτηση, για να μην αναλώσουμε άσκοπα τον χρόνο μας. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω και όλες τις μέρες στη Νάπολη, αν μου κάνει κλικ που μάλλον θα μου κάνει.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μείνω και όλες τις μέρες στη Νάπολη, αν μου κάνει κλικ που μάλλον θα μου κάνει.
Μπορει να μην στο κανει απ την αρχη να ξερεις ... οταν εφτασα ηθελα σχεδον να φυγω την 2η μερα την συμπαθησα την 3η την ερωτευτηκα την 4η φυγαμε και ακομα την σκεφτομαι και θελω να επιστρεψω! ειναι μεγαλη αλητισσα!!!!!

οσ αναφορα το ταξιδακι σου, να μην μεινετε 10 μερες Ναπολη , να μεινετε και Καπρι και οπωσδηποτε 2 μερες στην ανεπαναληπτη Costiera. Oπως σου ειπε και o GTS το Πραιανο ειναι πολυ καλη λυση , κλεισε δωματιο με θεα κι ας ειναι λιγο τσιμπημενο θ αποζημιωθεις! Εγω θα εβαζα 2 νυχτες εκει και 3-4 στη Ναπολη. Πομπηια εχω παει ηταν οτι περιμενα, εχω ακουσει οτι το Ερκολανο ειναι καλυτερο....δεν ξερω ομως.

ZHΛΕΥΩ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κάτι μου λέει ότι θα μου αρέσει, ελπίζω από την αρχή, η Νάπολη.
Έχουμε ήδη κλείσει 5 μέρες Νάπολη και 4 Sorrento (το ξέρω ότι δεν είναι Costiera, αλλά το άτιμο το οικονομικό τα καθορίζει όλα). Είμαστε βλέπεις της ποσότητας.:xalara:
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Το Ερκολάνο είναι πιο μικρό και καλοδιατηρημένο από την Πομπηία. Σίγουρα όμως και τα δύο αξίζουν! Θα ανεβάσω ενδεικτικά φωτό, για να παρεις μια ιδέα αργότερα.
Όσο για τη Νάπολι, είναι μοναδική και ιδιάζουσα περίπτωση!
Είναι η πρωτεύουσα του ιταλικού cult! Δεν ξέρω αν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο στη Νότια Ιταλία και στη Σικελία, γιατί δεν έχω πάει ακόμα προς τα κει...

Ιvanna
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Κάτι μου λέει ότι θα μου αρέσει, ελπίζω από την αρχή, η Νάπολη.
Έχουμε ήδη κλείσει 5 μέρες Νάπολη και 4 Sorrento (το ξέρω ότι δεν είναι Costiera, αλλά το άτιμο το οικονομικό τα καθορίζει όλα). Είμαστε βλέπεις της ποσότητας.:xalara:
Επανέρχομαι με φωτογραφίες όπως είχα υποσχεθεί!
Είναι μερικά χρόνια πριν αλλά δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Το πρώτο μίνι αφιέρωμα είναι στο Ερκολάνο. Όπως καλά θυμόμουν, είναι πολύ πιο καλοδιατηρημένο από Πομπηία και μικρότερο σε διαστάσεις, γι' αυτό και ίσως σου να πρότεινα να ξεκινησεις από εκεί. Βέβαια στο δίλημμα σε ποιό από τα δύο να πας... δεν ξέρω να σου απαντήσω! Ελπίζω οι φωτογραφίες να σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.


Ercolano αρχαιολογικός χώρος

1. Ερκολάνο.jpg


2. Ερκολάνο.jpg


3. Ερκολάνο.jpg


4. Ερκολάνο.JPG



5. Ερκολάνο.JPG

6. Ερκολάνο.JPG

 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Ercolano πόλη

Η πρώτη εντύπωση της πόλης του Ερκολάνο, είναι μάλλον αδιάφορη. Αν όμως στρίψεις στα στενά, βλέπεις μια μικρογραφία της Νάπολης!(πιο συγκεκριμένα των Quartieri Spagnoli, που βρίσκονται στο κέντρο της.)

(Σε κεντρικό δρόμο.)
1. Ercolano πόλη.jpg



(Μπαινοντας στα ενδότερα)
Ερκολάνο πόλη.JPG


286.jpg

292.jpg


303.jpg

 

Attachments

Μηνύματα
152
Likes
1.104
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ήξερα ότι 5 μέρες θα είναι λίγο... γι΄ αυτό θα μείνουμε 10! :clap:Θα κάνουμε 5 διανυκτερεύσεις στη Νάπολη και 4 στο Sorrento. Μάλλον με τα πολλά ερωτήματα που έθεσα σε μπέρδεψα:rolleyes-80:
Ελπίζω να είσαι στην Νάπολη Μεγ.Παρασκευή και Σάββατο και να μας πεις πώς ήταν! Έχω φοβερή περιέργεια να δω πώς γιορτάζουν εκεί το Πάσχα, δεδομένου ότι πρέπει να 'ναι υπερβολικά θρησκευόμενοι. Λογικά θα επικρατεί κατανυκτική ατμόσφαιρα... Άραγε πετάνε κι αυτοί βαρελότα;

Για του λόγου το αληθές :
σε κάθε γωνιά των Quartieri Spagnoli (στην καρδιά του κέντρου της Νάπολης), πετυχαίνουμε αφιερώματα στον Κύριο αλλά και σε ανθρώπους που απεβίωσαν (εκεί γύρω;!) Ίσως είναι κάτι σαν τα αντίστοιχα δικά μας "εκκλησάκια" , στους τόπους τροχαίων ατυχημάτων. Δεν ξέρω, δεν το 'χω ψάξει...

172.JPG



(Όχι δεν μπήκα στην αυλή του σπιτιού, είναι κανονικά πάνω στο δρόμο!)
napoli.jpg


(Εδώ βλέπουμε αφιέρωμα-γίγας σε ύψος ανθρώπου, ήταν σαν μικρό δωμάτιο...)
176.jpg


177.jpg

Πάντως έχω κάνει μια φορά Ανάσταση στη Ρώμη -σε καθολική εκκλησία- και μου έχει μείνει αξέχαστη!. Εντελώς άλλη φάση, πολύ ξενέρωτη, ο κόσμος δεν το ζούσε το Πάσχα όπως εδώ. Εκτός του ότι ήταν τρεις κι ο κούκος στην εκκλησία (συγκριτικά με την Ελλάδα που γίνεται χαμός κι όλοι μαζεύονται στο προαύλιο), το μουσικό μέρος πραγματικά με έστειλε!

Εκεί που περίμενα να ακούσω επιβλητικές ψαλμωδίες και εκκλησιαστικά όργανα, στην εκκλησία υπήρχε χορωδία που τραγουδούσε τραγούδια με αγγλικό στίχο και κιθάρες (;!), ενίοτε παθιάζονταν (ειδικά όταν έψελναν το Οh Happy Day) χτυπώντας παλαμάκια δεξιά κι αριστερά σαν να 'μασταν στην Αμερική! Και δεν ήταν και καμιά εκκλησία ό,τι να 'ναι, ήταν η Basilica του San Lorenzo...

Ivanna
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λογικά θα επικρατεί κατανυκτική ατμόσφαιρα... Άραγε πετάνε κι αυτοί βαρελότα;
αρκετά κατανυκτική. και ναι πετάνε βαρελοτα..και όχι λίγα..χαμός.
Ίσως είναι κάτι σαν τα αντίστοιχα δικά μας "εκκλησάκια" , στους τόπους τροχαίων ατυχημάτων. Δεν ξέρω, δεν το 'χω ψάξει...
σαν τα δικα μας τάματα. με αρχιτεκτονικό και ιστορικό ενδιαφερον.
http://it.wikipedia.org/wiki/Edicole_sacre_di_Napoli
Πάντως έχω κάνει μια φορά Ανάσταση στη Ρώμη -σε καθολική εκκλησία- και μου έχει μείνει αξέχαστη!. Εντελώς άλλη φάση, πολύ ξενέρωτη, ο κόσμος δεν το ζούσε το Πάσχα όπως εδώ. Εκτός του ότι ήταν τρεις κι ο κούκος στην εκκλησία (συγκριτικά με την Ελλάδα που γίνεται χαμός κι όλοι μαζεύονται στο προαύλιο), το μουσικό μέρος πραγματικά με έστειλε!
Εκεί που περίμενα να ακούσω επιβλητικές ψαλμωδίες και εκκλησιαστικά όργανα, στην εκκλησία υπήρχε χορωδία που τραγουδούσε τραγούδια με αγγλικό στίχο και κιθάρες (;!), ενίοτε παθιάζονταν (ειδικά όταν έψελναν το Οh Happy Day) χτυπώντας παλαμάκια δεξιά κι αριστερά σαν να 'μασταν στην Αμερική! Και δεν ήταν και καμιά εκκλησία ό,τι να 'ναι, ήταν η Basilica του San Lorenzo...
αυτό που περιγράφεις δεν ειναι Πάσχα ούτε στη Ρώμη, ουτε σε κανενα αλλο μερος της Ιταλίας που εχω πάει. σίγουρα η εκκλησια που πήγες δεν ειναι δημοφιλής για Πάσχα, (ούτε κι εδω ο κοσμος παει για Πάσχα σε εκκλησια νεκροταφείου..).
οι εκκλησιες ειναι γεματες (μεσα μια και ο κοσμος παρακολουθει και συμμετεχει, δεν καθεται στο προαύλιο..). μια ατμοσφαιρα διαφορετική απο τη δικη μας αλλα σιγουρα το ιδιο κατανυκτική και μοναδική.
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
αρκετά κατανυκτική. και ναι πετάνε βαρελοτα..και όχι λίγα..χαμός.

σαν τα δικα μας τάματα. με αρχιτεκτονικό και ιστορικό ενδιαφερον.
http://it.wikipedia.org/wiki/Edicole_sacre_di_Napoli

αυτό που περιγράφεις δεν ειναι Πάσχα ούτε στη Ρώμη, ουτε σε κανενα αλλο μερος της Ιταλίας που εχω πάει. σίγουρα η εκκλησια που πήγες δεν ειναι δημοφιλής για Πάσχα, (ούτε κι εδω ο κοσμος παει για Πάσχα σε εκκλησια νεκροταφείου..).
οι εκκλησιες ειναι γεματες (μεσα μια και ο κοσμος παρακολουθει και συμμετεχει, δεν καθεται στο προαύλιο..). μια ατμοσφαιρα διαφορετική απο τη δικη μας αλλα σιγουρα το ιδιο κατανυκτική και μοναδική.
E ναι. Δεν είπα ότι αυτό είναι το είναι το τυπικό Πάσχα στη Ρώμη, αλλά κάτι που δεν περίμενα με τίποτα να δω, κι ως αξιοπερίεργο το αναφέρω! Δεν νομίζω να έπεσα σε τίποτα αιρετικούς, φουλ καθολικοί ήταν κι ο ναός ένας από τους παλιότερους και ιστορικότερους της Ρώμης, γι' αυτό και δεν περίμενα τέτοιο "προχώ" μυστήριο. Ήταν Πάσχα του 2006.

Πάντως ο ναός είναι δίπλα σε κατοικημένη περιοχή κι εύκολα προσβάσιμος ακόμα και τη νύχτα. Μάλλον οι περίοικοι είχαν καλύτερα πράγματα να κάνουν -να πιούν κανένα ποτό-- μιας και τα μπαρ ήταν ανοικτά. Η γειτονιά αυτή (ιστορική εργατική συνοικία που με την πάροδο των χρόνων έχει κατακλυστεί από φοιτητές) θυμίζει αρκετά τα δικά μας Εξάρχεια.

Ivanna
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν και δεν είμαστε καθόλου της εκκλησίας, πάντα πάμε σε μία, για λίγο, αν τύχει να είμαστε Πάσχα στο εξωτερικό. Στη Σιένα ας πούμε το κλίμα ήταν κατανυκτικό και όντως όλος ο κόσμος, όλως των ηλικιών, ήταν μέσα στην εκκλησία. Και πολύ ήσυχα.
Δυστυχώς, την Μεγάλη Παρασκευή θα ήμαστε Νάπολη και το Μεγάλο Σάββατο Σορέντο. Και λέω δυστυχώς, γιατί τη Μεγάλη Πέμπτη και κυρίως την Παρασκευή γίνονται processioni με ρόμπες και κουκούλες (η μαύρη και η λευκή processione), όπως στην Ισπανία (επιρροή). Ανάλογες γίνονται και σε άλλες περιοχές γύρω από την Νάπολη (πχ στα νησιά), αλλά όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα να γίνεται κάτι ανάλογο μέσα στη Νάπολη.
Δεν πειράζει, βέβαια, τις είδαμε στην Ισπανία (Μπιλμπάο) σε όλο τους το μεγαλείο, για δυο ολόκληρες μέρες!
 
Last edited:
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Ήρθε η ώρα να προχωρήσω νότια της Ρώμης.
Χρειάζομαι λοιπόν την άποψη και τη βοήθειά σας, ιταλόφιλοι:
Τι θα προτείνατε για ημερήσιες εκδρομές από τη Νάπολη;
Θα είμαστε εκεί από 14 έως 19 Απριλίου (Μεγάλη Δευτέρα με Μεγάλο Σάββατο).
Capri και Costiera Amalfitana θα επισκεφθούμε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο Sorrento, τις επόμενες 4 μέρες. Επίσης, θα πάμε σίγουρα Πομπηία όσο θα μένουμε στη Νάπολη (και Βεζούβιο μάλλον). Να επισκεφθούμε και το Ερκολάνο ή θα πάθουμε overdose;
Αξίζει να επισκεφθούμε κάποιο άλλο μέρος εκτός Νάπολης ή μήπως όχι;
Έχω βάλει στα υπόψη: Reggia di Caserta, Ichia, Procida (αν είναι θα πάμε σε ένα από τα δυο νησιά, σε ποιο;). Επίσης φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον και στην περιοχή Campi Flegrei ή είναι υπερβολή να τη συμπεριλάβω (προς αυτήν την άποψη κλίνω). Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο.
Πολλές απορίες; Διαφωτίστε με, παρακαλώ!
Ψάχνοντας στο φωτογραφικό μου αρχείο, θυμήθηκα ότι είχα επισκεφτεί Ερκολάνο και Πομπηία την ίδια μέρα. Δε θα το συνιστούσα όμως σε κάποιον να το κάνει, γιατί εκτός του ότι
τα 'παιξα απ΄το περπάτημα, δεν είδα ολόκληρη την Πομπηία, μου ξέφυγαν αρκετά (το διαπίστωσα όταν την επισκέφτηκα για δεύτερη φορά). Αν λοιπόν την επισκεφτείς, πήγαινε πρώτα εκεί για να τα δεις όλα καλά κι άσε για άλλη φορά το Ερκολάνο.

Για να φτάσεις τόσο στην Πομπηία, όσο και στο Ερκολάνο, χρησιμοποιείς τη γραμμή Napoli – Pompei Scavi – Sorrento της Circumvesuviana. (Στάσεις Ercolano scavi και Pompei scavi)

O χάρτης της γραμμής:
http://www.eavcampania.it/web/sites/default/files/sorrento.jpg

και το site με τις συνδέσεις Νάπολι - περίχωρα:
http://www.eavcampania.it/web/content/linee-e-mappe


(O σταθμός του τρένου)
Circumvesuviana.JPG


(Ο αρχαιολογικός χώρος)

Pompei.jpg
via dell\'abbondanza.jpg

Kίονες.jpg


(Καλλιέργεια αμπελιών μέσα στον αρχαιολογικό χώρο)
καλλιέργειες.JPG


(και το αρχαίο καπηλειό της πόλης- Thermopolium)
καπηλειό.jpg


(Το αμφιθέατρο της Πομπηίας, το πιο παλιό ρωμαϊκό αμφιθέατρο που σώζεται μέχρι σήμερα. Εδώ γυρίστηκε το Live at Pompei των Pink Floyd.)
αμφιθέατρο.jpg
αμφιθέατρο2.JPG


(Τοιχογραφίες)
τοιχογραφία.jpg
τοιχογραφίες.jpg


(Υπέροχοι κήποι.)
κήπος.JPG
θέα.jpg


(Χωρίς λόγια)
πομπηία.jpg
πομπηία1.jpg



 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ψάχνοντας στο φωτογραφικό μου αρχείο, θυμήθηκα ότι είχα επισκεφτεί Ερκολάνο και Πομπηία την ίδια μέρα. Δε θα το συνιστούσα όμως σε κάποιον να το κάνει, γιατί εκτός του ότι
τα 'παιξα απ΄το περπάτημα, δεν είδα ολόκληρη την Πομπηία, μου ξέφυγαν αρκετά (το διαπίστωσα όταν την επισκέφτηκα για δεύτερη φορά). Αν λοιπόν την επισκεφτείς, πήγαινε πρώτα εκεί για να τα δεις όλα καλά κι άσε για άλλη φορά το Ερκολάνο.
Και εμείς σκεφτόμαστε να πάμε σίγουρα Πομπηία και για Ερκολάνο βλέπουμε. Και σίγουρα όχι την ίδια μέρα. Θα μπαφιάσουμε. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.814
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom