Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Για διαμονη θα απεφευγα το ιστορικο κεντρο, θα προτιμουσα την περιοχη Chiaia, οπως εχω ξαναγραψει. Ειναι η "κυριλε" συνοικια, με μπαρακια μαζεμενα σε πεζοδρομους και πολυ ωραια εστιατορια. Η αποσταση μεχρι το ιστ. κεντρο ειναι σαφως περπατησιμη, δε χρειαζεσαι μετρο η αλλο μεσο.
Το http://venere.it θα σε βοηθησει να βρεις δωματια αναλογα με την περιοχη που θα επιλεξεις.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Επανέρχομαι καθώς δε ξέρω ακόμα σε ποιά περιοχή είναι καλό να μείνουμε. το starhotel terminus που πρότεινε ο samion παραπάνω μου φάινεται καλό όπως και το ramada και το holiday inn τα οποία είναι περίπου στην ίδια περιοχή (κεντρικό σταθμό, garibaldi). Αλλά μήπως αξίζει να μείνουμε πιο χαμηλά προς τη θάλασσα? το ιστορικό κέντρο που πέφτει? επίσης πως μετακινείται κανείς, βλέπω ότι υπάρχει μετρό, φαντάζομαι και αρκετό ποδαρόδρομο. Υπάρχει μέρος της πόλης που συγκεντρώνει μπαρ-εστιατόρια ή είναι διάσπαρτα εδω κι εκεί?
Samion αυτό που έγραψες στην αρχή για εκκλησία κτλ το μ.σάββατο εννοείς σε ορθόδοξη ή καθολική εκκλησία?
Aν το ξενοδοχειο ramada ειναι αλυσιδα, εμεινα καποτε στη Γενευη και ηταν τελειο....
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
αν είσαι καθολικός σε καθολική αν είσαι ορθόδοξος σε ορθόδοξη..
1. Ἱερός Ναός Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καί Παύλου: Διεύθυνσις: Chiesa Greco-Ortodossa dei SS Pietro e Paolo, Via San Tommaso d’Aquino 51, 80133 Napoli.


:)

(ευχαριστώ και για τη διεύθυνση)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Aν το ξενοδοχειο ramada ειναι αλυσιδα, εμεινα καποτε στη Γενευη και ηταν τελειο....
αλυσίδα είναι είχα μείνει κι εγώ στο Reading κάποτε. αρκετά καλό γι' αυτό το κοιτάζω
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Νάπολη! Αγαπημένη και μοναδική! Να πας και θα περάσεις μια χαρά. Έχω πάει αμέτρητες φορές και δεν με έχει πειράξει ποτέ , κανένας! Στην Αθήνα, φοβάμαι πολύ περισσότερο να κινηθώ πλέον! Ο χρόνος σου βέβαια θα είναι λίγος και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να δεις και πράγματα εκτός. Πολύ όμορφη πάντως, είναι η βόλτα στην Costiera Amalfitana αλλά την έχω κάνει με αυτοκίνητο και δεν ξέρω τι γίνεται με τη συγκοινωνία. Ξέρω όμως οτι υπάρχει. Επίσης κοντά είναι η Caserta με τα καλοκαιρινά ανάκτορα και τους πανέμορφους κήπους. Έχω κάνει και σχετικό θέμα με τίτλο "Napoli,Napoli,Napoli e Caserta" αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
η Φλωρεντία καλή για ένα ΣΚ (δεν μπορώ να συγκρίνω κιόλας 1 πόλη των 300.000 με μία εκατομμυρίων),
:shock::shock::shock:
Γιατί βρε Στέφανέ μου με στεναχωρείς Κυριακάτικα; :(
Μια βδομάδα δεν μου έφτασε. Τίποτε δεν είδα. Εκτός κι αν εννοείς ότι σου φτάνει ένα Σ/Κ για να περάσες απ' έξω από μερικά από τα αξιοθέατά της, τα μουσεία, τα palazzi, τους κήπους... Τι να πω...:shock:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Νάπολη! Αγαπημένη και μοναδική! Να πας και θα περάσεις μια χαρά. Έχω πάει αμέτρητες φορές και δεν με έχει πειράξει ποτέ , κανένας! Στην Αθήνα, φοβάμαι πολύ περισσότερο να κινηθώ πλέον! Ο χρόνος σου βέβαια θα είναι λίγος και δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να δεις και πράγματα εκτός. Πολύ όμορφη πάντως, είναι η βόλτα στην Costiera Amalfitana αλλά την έχω κάνει με αυτοκίνητο και δεν ξέρω τι γίνεται με τη συγκοινωνία. Ξέρω όμως οτι υπάρχει. Επίσης κοντά είναι η Caserta με τα καλοκαιρινά ανάκτορα και τους πανέμορφους κήπους. Έχω κάνει και σχετικό θέμα με τίτλο "Napoli,Napoli,Napoli e Caserta" αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα...
τη διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πολύ, έχω ήδη σημειώσει τα μέρη που λές. αν είχα κάποια αμφιβολία για τον προορισμό μου διαλύθηκε ευχαριστώ
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Λοιπόν το ταξίδι κανονίσθηκε! πετάμε απ'ευθείας με alitalia και θα μείνουμε στο H2C.

Χρειάζομαι προτάσεις για ναπολιτάνικο φαγητό καθώς προβλέπεται να είναι η κύρια ασχολία μας στο ταξίδι... grazie!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λοιπόν το ταξίδι κανονίσθηκε! πετάμε απ'ευθείας με alitalia και θα μείνουμε στο H2C.

Χρειάζομαι προτάσεις για ναπολιτάνικο φαγητό καθώς προβλέπεται να είναι η κύρια ασχολία μας στο ταξίδι... grazie!
καλα το ευχαριστω το πατησα κατα λαθος αλλα δεν πειραζει...:)
καλα να περασετε στη Ναπολη....ειναι υπεροχη,εγω το ειχα ευχαριστηθει πολυ το ταξιδι...αλλα και το φαγητο...
πιτσα να φατε οπωσδηποτε στο da michele...ειναι σχεδον παντα φισκα αλλα προσπαθηστε το και αν δεν μπορεσετε να βρειτε τραπεζι παρτε σε πακετο για το δωματιο.....;)

Antica Pizzeria "Da Michele" dal 1870
έχει μονο δυο ειδη πιτσας ,τη μαργαριτα και μια ακομα(μου διαφευγει το ονομα,marinata νομιζω ή καπως έτσι)....παντως η μαργαριτα είναι το κατι αλλο....
μερικά ακομα για το φαγητο(καφεδες ,γλυκα) έχω γραψει στην ιστορια μου ,δεν ξέρω αν την έχεις διαβασεις...αν οχι ριξε μια ματια....:D

καφε δεν ξερω αν πινεις ,αλλα και να μην πινεις ,να δοκιμασεις τους υπεροχους καφεδες(del nonno ,braziliano,....)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
μου είχε διαφύγει η ιστορία σου... θα τη διαβάσω εννοείται! ευχαριστώ!!! (επίτηδες)
 

bianca

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πακιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή
Για πίτσα πολύ καλό είναι το Sorbillo στη via tribunali 32.
Πεντανόστιμες και φθηνές πίτσες.
Γίνεται όμως πάντα χαμός. Αν πάτε πριν τις 8 θα καθίσετε αμέσως αλλιώς θα πρέπει να πάρετε νουμεράκι και να περιμένετε.
Αξίζει πάντως. Μιλάμε για απίστευτη πίτσα!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Μερικές εντυπώσεις απο το πασχαλινό ταξίδι στη Νάπολη:

- πετάξαμε με AirOne (πλέον Alitalia) απ’ ευθείας απο Αθήνα, εύκολα, γρήγορα και οικονομικά. Το μόνο αρνητικό η ώρα της επιστροφής που ήταν στις 10:25 το πρωί και δε προλάβαμε να πιούμε έναν τελευταίο εσπρέσσο στην πόλη.


- μείναμε στο H2C, πολύ ωραίο ανακαινισμένο, επάνω στη Via nuovo marina, κατά τα άλλα αδιάφορη περιοχή (έως χάλι) αλλά 2 στενά πιο πίσω ξεκινάει η παλιά πόλη.


- η Νάπολη μπορεί να μην είναι Ρώμη, Φλωρεντία ή Βενετία αλλά έχει σίγουρα τον δικό της χαρακτήρα. Ικανοποιεί πιο πολύ τον επισκέπτη που αναζητά το αυθεντικό, αυτόν που θέλει να δεί το πώς πραγματικά ζούν οι άνθρωποι στη φτωχή νότια Ιταλία. Μην περιμένετε εκθαμβωτικές ομορφιές ή αξιοθέατα (παρ’όλο που το αρχαιολογικό μουσείο της θεωρείται κορυφαίο).



- το ιστορικό κέντρο της πόλης είναι κατα τη γνώμη μου μοναδικό. Δε το λές όμορφο αλλά εύκολα το λες χαρακτηριστικό, γραφικό, σκοτεινό. Σίγουρα το έχεις δει σε κάποια ταινία, φωτογραφία, κάπου. Πολύ στενά σοκάκια, με ψηλά κτήρια και μπαλκόνια αντικριστά σε απόσταση μερικών μέτρων μεταξύ τους και φυσικά απλωμένες μπουγάδες που δίνουν το δικό τους χρώμα. Καλντερίμια αντί για άσφαλτο και τρελλοί οδηγοί με βεσπάκια και φιατάκια που περνάνε ξυστά απο τοίχους και πόρτες και καλύτερα να μάθεις να τους αποφεύγεις παρά να περιμένεις να σε προσέξουν.



- πολλά ακούσαμε πριν πάμε για την ασφάλεια, για περίεργες φάτσες, για την καμόρρα κτλ κτλ. Σε καμία περίπτωση, ότι ώρα και να ήμασταν έξω, ακόμα και γύρω απο το σιδηροδρομικό σταθμό ή το λιμάνι (που ήταν πράγματι χάλια περιοχές) δεν αισθανθήκαμε ανασφάλεια ή άβολα. Μάλλον το αντίθετο, ερχόμενοι απο Αθήνα νιώσαμε απόλυτα άνετα και σα να ανήκαμε στο πλήθος. Έχω νιώσει πολύ πιο άβολα σε αγγλία, γερμανία.



- Η ισπανική συνοικία (quartieri spagnoli) δεν είναι πιά μέρος εκτός ορίων για τους τουρίστες. Στα όρια της περιοχής υπήρχε πασχαλινός στολισμός, σημαιάκια και πανό που ενημέρωναν τον επισκέπτη ότι εισέρχεται. Μέρη βγαλμένα απο παλιά ιταλική ταινία.


- Πολλά ακούσαμε πριν πάμε και πολλά περισσότερα μας είπαν εκεί σχετικά με την καλύτερη πίτσα του κόσμου. Προσωπικά γύρισα χωρίς να έχω καταλήξει αν όντως ισχύει αυτό για τη Νάπολη, παρόλη την εξαντλητική έρευνα (έτρωγα μεσημέρι-βράδυ πίτσα για 3 ημέρες). Ουτε μια φορά δεν απογοητεύτηκα. Νομίζω ότι την καλύτερη την έφαγα στο Sorbillo. Όλες ήταν πολλά επίπεδα πάνω απο ότι είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα.


- Για πιό πολιτισμένες καταστάσεις υπάρχει η via Chiaia. Ξεκινάς απο piazza dei martiri και ανηφορίζεις έως galleria umberto. Μαγαζιά, shopping, όλοι οι γνωστοί οίκοι. Ήπιαμε και ένα καφέ στο γνωστό Gambrinus (χωρίς να καταλάβω γιατί τόση φασαρία, το προτείνουν οι πάντες).


- Σάββατο απόγευμα η βόλτα στο Vomero αξίζει τον κόπο.



- Πήγαμε ημερίσια στο Κάπρι την Κυριακή του Πάσχα καθώς δεν είχαμε άλλη ημέρα. Λάθος και μη το κάνετε εκτός αν δεν υπάρχει άλλη ευκαιρία να πάτε στο νησί. Ο (υπέροχος κατα τα άλλα) κόσμος ήταν τόσο πολύς που ακόμα και η άνοδος απο το λιμάνι ήταν δύσκολη.


- Κορυφαίο αξιοθέατο-δραστηριότητα ο καφές στην piazzetta του Κάπρι. Για τους λάτρεις της περατζάδας και του people watching είναι κάτι το μοναδικό. Σημείωση: αν δε φοράτε Hogan οι άντρες και τουλάχιστον LV οι κυρίες θα είσαστε underdressed ακόμα και πρωί-πρωί.



- Η διαδρομή Νάπολη-Κάπρι-Νάπολη γίνεται με πλοίο απο 2 σημεία του λιμανιού της Νάπολης. Είτε απο το Molo Immacolatella με φέρυ και διάρκεια 90 λεπτά (10-12?) είτε απο το Molo Beverello με γρήγορο και διάρκεια 50 λεπτά (18?). Η οργάνωση δεν είναι και η καλύτερη καθώς δεν υπάρχουν αριθμημένες θέσεις οπότε απλά ψάχνεις και κάθεσαι αν είσαι τυχερός.



- Απωθημένο μας έμεινε τελικά η βόλτα στην costiera amalfitana καθώς δε μας έβγαιναν οι μέρες καθώς και μια μεταμεσονύχτια έξοδος στην piazza bellini (δεν αντέξαμε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom