ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
ευχαριστώ για τις απαντησεις,

- αν κατάλαβα το ξενοδοχείο είναι γύρω στα 600m από στάση του μετρό που θα μας φανεί χρήσιμη.
- στην περιοχή που είναι το ξενοδόχείο έχει νυχτερινή ζωή ή πάλι πρέπει να περπατάω προς το μετρό?
- πόσο περίπου στοιχίζει ταξί από το αεροδρόμιο στο village? (πρέπει να προσέξω κάτι, π.χ ποιά διαδρομή θα ακολουθήσει για να μην μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι).
- απάντηση για το 4 και το χάπι της γυναίκας μου δεν το λύσαμε. έχει ένα θέμα με τα αεροπλάνα και η 10ωρη πτήση την έχει πανικοβάλει όσο πλησιάζουν οι μέρες, οπότε σκέφτηκα μισό χαπάκι ηρεμιστικό κατά τη διάρκεια της πτήσης.
Όταν τελειώσετε με τα του ελέγχου στο αεροδρόμιο και φτάσετε στο σημείο για να πάρετε ταξί εκεί θα υπάρχει υπάλληλος του αεροδρομίου.
Η τιμή για διαδρομή μέχρι την 64η οδό που πήγα πέρυσι ήταν 45$ + το tip.
Μάλιστα όταν ο ινδός ταξιτζής με άφησε στο σπίτι που θα έμενα μου απάντησε "it's up to you'' όταν τον ρώτησα για το φιλοδώρημα.
Πάντως σε γενικές γραμμές η διαδρομή μέχρι το Μανχάταν κυμαίνεται στα 50$.

Μπορείτε να ρωτήσετε και τον υπάλληλο για το κόστος ( στο περίπου ) του ταξί.

Έτσι τουλάχιστον συνέβαινε στο Terminal1 του JFK πέρυσι που πήγα.

Καλά να περάσετε!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν τελειώσετε με τα του ελέγχου στο αεροδρόμιο και φτάσετε στο σημείο για να πάρετε ταξί εκεί θα υπάρχει υπάλληλος του αεροδρομίου.
Η τιμή για διαδρομή μέχρι την 64η οδό που πήγα πέρυσι ήταν 45$ + το tip.
Μάλιστα όταν ο ινδός ταξιτζής με άφησε στο σπίτι που θα έμενα μου απάντησε "it's up to you'' όταν τον ρώτησα για το φιλοδώρημα.
Πάντως σε γενικές γραμμές η διαδρομή μέχρι το Μανχάταν κυμαίνεται στα 50$.

Μπορείτε να ρωτήσετε και τον υπάλληλο για το κόστος ( στο περίπου ) του ταξί.

Έτσι τουλάχιστον συνέβαινε στο Terminal1 του JFK πέρυσι που πήγα.

Καλά να περάσετε!!!!!!!
Η τιμή είναι flat rate για όλο το Manhattan και είναι $45.50, συν τα κατά περίπτωση διόδια (που φυσικά - μόνο αυτά - διαφέρουν ανάλογα με τη διαδρομή, που με τη σειρά της εξαρτάται από το σημείο στο Manhattan όπου κατευθύνεστε). Το τελικό κόστος για Village, midtown Manhattan (διαδρομή από La Guardia και Queensborough bridge) είναι $49.00.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Giorgosk and Taver ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
ξέρω ότι έχω γίνει κουραστικός, αλλά ξανακάνω την ερώτηση. μπορώ να έχω κάποιο χάπι ηρεμιστικό ή/και υπνωτικό μαζί μου στο αεροπλάνο ή κρατείται στον έλεγχο χειραποσκευών?
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Giorgosk and Taver ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
ξέρω ότι έχω γίνει κουραστικός, αλλά ξανακάνω την ερώτηση. μπορώ να έχω κάποιο χάπι ηρεμιστικό ή/και υπνωτικό μαζί μου στο αεροπλάνο ή κρατείται στον έλεγχο χειραποσκευών?
εγώ είχα μαζί μου για παν ενδεχόμενο αλλά δεν ασχολήθηκε κανείς...
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Giorgosk and Taver ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
ξέρω ότι έχω γίνει κουραστικός, αλλά ξανακάνω την ερώτηση. μπορώ να έχω κάποιο χάπι ηρεμιστικό ή/και υπνωτικό μαζί μου στο αεροπλάνο ή κρατείται στον έλεγχο χειραποσκευών?
Επειδή και η κοπέλα μου έχει παρόμοιο πρόβλημα, πάντα έχει μαζί της ηρεμιστικά και ποτέ δεν έχει συναντήσει πρόβλημα.
 

elenifil

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη - Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
να γυρίσω όλο τον κόσμο..
Ψυχραιμία!! Πριν 2 μήνες ταξίδεψα στην Ταυλάνδη που είναι επίσης τόσες ώρες ταξίδι και μόλις φτάσαμε με τον φίλο μου κοιτιόμασταν και λέγαμε... "μα πώς πέρασαν οι ώρες;". Τα αεροπλάνα έχουν στα καθίσματα μπροστά σου οθόνες με ταινίες α προβολής και όχι μόνο, παιχνίδια, κλπ... συν του ότι απασχολείσαι μια - δυο ώρες με τα γεύματα (πότε θα έρθει, τι να παρω, θα έχει και γλυκο, τι καφέ..κλπ)ε, και θα ρίξεις και κανέναν υπνάκο κάποια στιγμη... περνάει η ώρα. Να φανταστείτε εμείς δεν προλάβαμε καν να ανοίξουμε να διαβάσουμε τις σημειώσεις μας! Δεν ξέρω αν επιτρέπονται τα φάρμακα, αλλά καλύτερα να μην πάει με τέτοια διάθεση στο αεροπλάνο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω απολυτα για τα φαρμακα.Εγω καπου διαβασα οτι δεν βοηθανε και στο τζετ λαγκ τα ηρεμιστικα.
Βεβαια εμας δυστυχως οι 10 ωρες πραγματικα δεν περασαν τοσο γρηγορα.Οσο και να διαβασαμε η να ειδαμε ταινιες δεν περνουσαν οι ρημαδες οι ωρες με τιποτα
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
έχει συχνές αναταράξεις σε αυτά τα ταξίδια ή με τα μεγάλα αερσκάφη που πετάνε δεν είναι τόσο αισθητές?

δεν μπορώ να φανταστώ ένα πολύωρο ταξίδι που κάθε 2 ώρες να περνάς τη φρίκη των αναταράξεων. Μπρρ.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι δεν νομιζω ,εμεις δεν νιωσαμε κατι τετοιο ουτε μια φορα.Τωρα βεβαια αν πεσεις στον απιστευτο παλιοκαιρο τι να σου πω....
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
για να αποφύγω τέτοιες δυσάρεστες κατάστάσεις, θα οργανώσω το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι καλοκαίρι ή άνοιξη...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην το συζητας καθολου !Μεγαλυτερες ημερες για βολτες ...ωραιος καιρος ...μην το αφησεις για πολυ πολυ καλοκαιρι ομως γιατι και τοτε εχει μεγαλη ζεστη και υγρασια η ΝΥ
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
1......
3. Συμπληρώνεις ESTA και το APIS (το δεύτερο το συμπληρώνει η αεροπορική για σένα αν δεν το κάνεις), και μ' αυτά επιβιβάζεσαι στο αεροπλάνο και περνάς από Immigration όταν φτάσεις. Αν δεν έχεις ήδη ESTA βγάλε το τώρα αμέσως γιατί σύντομα θα ξεκινήσει να χρεώνεται.

Το ESTA εμπίπτει στις ταξιδιωτικές άδειες που ισχύουν για 2 χρόνια, ή λήγει πιο γρήγορα ;


Αν δεν λήγει, αξίζει να βγάλουμε από τώρα όσοι πρόκειται να ταξιδέψουμε τον επόμενο χρόνο, όσο το ESTA δεν χρεώνεται.

Σωστά;

(και εν τελικά δεν ταξιδέψουμε, δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον ?)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom