ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Εγω θα πληρωσω σε δολλαρια, αρα απλα θα τραβηξει απο την καρτα το αντιστοιχο ποσο σε ευρω (αυτο που ειδα οταν εκανα την κρατηση στο booking) χωρις καποια επιπλεον χρεωση/προμηθεα, σωστα;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εγω θα πληρωσω σε δολλαρια, αρα απλα θα τραβηξει απο την καρτα το αντιστοιχο ποσο σε ευρω (αυτο που ειδα οταν εκανα την κρατηση στο booking) χωρις καποια επιπλεον χρεωση/προμηθεα, σωστα;
Υπάρχει προμήθεια μετατροπής συναλλαγματος,κάθε φορά που θα χρησιμοποιείς την κάρτα σου.Γιαυτό πάρε τηλ.την τράπεζα σου,να μάθεις πόσο είναι.
Το ποσό που σου θα πληρώσεις στο ξενοδοχείο,θα είναι,πιθανόν, αυτά τα δολλάρια,αλλά θα είναι με την ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου την μέρα που θα το εξωφλείς....μπορεί και καλύτερα,μπορεί και χειρότερα.
 
Last edited:

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
Αυτο για την ισοτιμια ναι ειναι κατι το οποιο ξερω οτι θα μεταβληθει αναλογα την τιμη που θα βρισκεται εκεινη τη στιγμη.

Την προμηθεια ειναι που φοβαμαι επειδη ειναι μεγαλο το ποσο για το ξενοδοχειο και θα προτιμουσα να μην μπω στην διαδικασια του "δεν βαριεσαι" αν μιλαμε για κανα 100αρικο.

Θα παρω την Πειραιως ομως οπως ειπες να μου τα πουν αναλυτικα. Αν παντως καποιο παιδι εδω με Πειραως καρτα σα την δικη μου γνωρισει ας μας φωτισει.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Αυτο για την ισοτιμια ναι ειναι κατι το οποιο ξερω οτι θα μεταβληθει αναλογα την τιμη που θα βρισκεται εκεινη τη στιγμη.

Την προμηθεια ειναι που φοβαμαι επειδη ειναι μεγαλο το ποσο για το ξενοδοχειο και θα προτιμουσα να μην μπω στην διαδικασια του "δεν βαριεσαι" αν μιλαμε για κανα 100αρικο.

Θα παρω την Πειραιως ομως οπως ειπες να μου τα πουν αναλυτικα. Αν παντως καποιο παιδι εδω με Πειραως καρτα σα την δικη μου γνωρισει ας μας φωτισει.
γιατι δεν πληρωνεις με μετρητα οταν φτασεις εκει?
 

Valkyre

Member
Μηνύματα
16
Likes
6
γιατι δεν πληρωνεις με μετρητα οταν φτασεις εκει?
Γιατι θα πρεπει να παρω πολλα μετρητα (αν υπολογισουμε και τα μετρητα για 10 ημερες) και η αληθεια ειναι οτι γενικα δεν ειμαι υπερ του να εξοφλώ πριν ακομα μου παρασχεθουν οι υπηρεσιες για κατι.
 

paris_kon

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Αυτο για την ισοτιμια ναι ειναι κατι το οποιο ξερω οτι θα μεταβληθει αναλογα την τιμη που θα βρισκεται εκεινη τη στιγμη.

Την προμηθεια ειναι που φοβαμαι επειδη ειναι μεγαλο το ποσο για το ξενοδοχειο και θα προτιμουσα να μην μπω στην διαδικασια του "δεν βαριεσαι" αν μιλαμε για κανα 100αρικο.

Θα παρω την Πειραιως ομως οπως ειπες να μου τα πουν αναλυτικα. Αν παντως καποιο παιδι εδω με Πειραως καρτα σα την δικη μου γνωρισει ας μας φωτισει.
Να ξερεις πως υπαρχει μεγιστη χρεωση προμηθειας τα 6 ευρω.Η πειραιως χρεωνει προμηθεια 2% επι του ποσου συναλλαγης με μεγιστο τα 6 ευρω/συναλλαγη.Επειδη πηγα και γω προσφατα σε ενα εμπορικο το μηχανημα μου εδωσε επιλογη να πληρωσω σε ευρω(την ισοτιμια την ειχε βγαλει η visa) και μου κοστισε οσο αν πληρωνα σε δολλαρια + το 2%.Καλυτερα να εχεις τη χρεωστικη σου παρα μια prepaid(ασε που κρατανε και προμηθεια για φορτιση) και να κοιταξεις επισης αν εχει τους φορους ανα βραδια στο Booking.
 

Zooula_S

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
All over USA
Καλησπέρα στην αφρόκρεμα των ειδικών! :) Ηρθε λοιπόν η μεγάλη ώρα να κανονίσουμε με τον μέλλοντα σύζυγο το πολυπόθητο ταξίδι στην ΝΥ κ θαθελα τα φώτα σας.. Έχουμε κ λέμε..
1) Σκεφτόμαστε μέσα Ιουνίου ή μέσα Σεπτέμβρη. Τι λέει απο τιμές αεροπορικών και ξενοδοχείων; Πότε είναι σχετικα φθηνότερα; Νομίζω τρέχει μια προσφορα της SWISS για Ιούνη αλλά πολύ φοβάμαι οτι λόγω της αναποφασιστικότητάς μας θα την χάσουμε.. :(

2)Εγώ έχω ξαναπάει ΝΥ πριν 5 χρόνια με την σχολή μου κ μέναμε στο Radisson Lexington Hotel, στην οδό lexington & 49th str. Oπότε για κάποιο λόγο τείνω να ψάχνω ξενοδοχεία κοντά στον σταθμό Grand Central γιατι θυμάμαι οτι ήταν βολική τοποθεσία. Που αλλού λέτε να κοιτάω? Επίσης οποιος εχει πείρα απο κάποιο ξενοδοχείο ας μου πεί .. (Καλά όχι και του πανακρίβου, το budget μας θα κυμανθεί περίπου στα 1800 euro για 7 διανυκτερεύσεις) .

3) Ξερω την αποψη σας αλλα δν χάνω να ρωτήσω άλλη μια φορά.. :) Γκρουπ ή ατομικά;; Σκέφτομαι μήπως με γκρούπ μας βγεί οικονομικότερα..

Αυτά τα ολίγα προσ το παρόν! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αυτά τα ολίγα προσ το παρόν! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
ΞΕΧΝΑ το γκρουπ.

Η περιοχή για μένα είναι απλά τέλεια.

Ιούνιο θα νυχτώνει πιο αργά, η περίπτωση για κακό καιρό λόγω βροχής μικρή, η ζέστη ανεκτή, πλην όμως θα ταξιδέψεις με τη φτηνότερη επιλογή έτσι ώστε να έχεις χρήμα να ξοδέψεις εκεί ή να μείνεις περισσότερο. Μην ξεχνάς περνάει καλύτερα αυτός που γυρναέι αργότερα.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
καλή τοποθεσία για ξενοδοχείο είναι midtown περιοχή να ψάξεις. 1800 euro για 1 δωμάτιο είναι το bugdet σου? αν ναι είναι παρα πολλά εγώ είχα πλήρωση 550 euro για 4 days σε ξενοδοχείο που είναι 20 μετρα από την times square.άποψη μου είναι να προσπαθήσεις να μην δόσης πολλά λεφτά σε hotel και να τα φας εκεί σε ψώνια η ότι άλλο θέλεις!
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
καλή τοποθεσία για ξενοδοχείο είναι midtown περιοχή να ψάξεις. 1800 euro για 1 δωμάτιο είναι το bugdet σου? αν ναι είναι παρα πολλά εγώ είχα πλήρωση 550 euro για 4 days σε ξενοδοχείο που είναι 20 μετρα από την times square.άποψη μου είναι να προσπαθήσεις να μην δόσης πολλά λεφτά σε hotel και να τα φας εκεί σε ψώνια η ότι άλλο θέλεις!
σε ποιο ξενοδοχειο εμεινες και ηταν τοσο φθηνο;
 

Zooula_S

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
All over USA

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom