ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
514
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, διάβασα και σε άλλο σημείο για την ESTA ότι κοστίζει 14 δολάρια και βρήκα το επίσημο site, μια χαρά.
'Δεν ζητούν διεύθυνση διαμονής για την υποβολή' ? Ξεκινήσαμε να κάνουμε την αίτηση και μας το έβγαλε (μήπως δεν είναι υποχρεωτική η συμπλήρωσή του?)..άλλα δεν είμαστε στο επίσημο site από ότι ανακάλυψα τώρα. Μας είπε μια φίλη μας που πηγαίνει συχνά Νέα Υόρκη όμως ότι το ζητάει και κείνη πρώτα κλείνει διαμονή κ ξενοδοχείο και μετά την βγάζει. (?)
Οπότε βγάζουμε και μια ταξιδιωτική ασφάλιση καλού κακού. οκ
Εγώ στη δουλειά μου βγάζω ESTA για συναδέλφους που πρέπει να την έχουνε σε περίπτωση που χρειαστεί να πάνε επειγόντως Αμερική (πρέπει να υποβληθεί το λιγότερο 72 ώρες πριν την αναχώρηση). Την ώρα της υποβολής δεν ξέρω κάποια διεύθυνση, οπότε και δεν βάζω. Εκεί που χρειάζεται κάποια διεύθυνση είναι στο χαρτί που δίνουν στο αεροπλάνο να συμπληρώσεις.

Θα έλεγα να κάνεις την αίτηση (ισχύει για 1 χρόνο) και μετά να κάνεις αεροπορικά/διαμονή.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα. Διάβασα αρκετά παραπάνω. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες που έχω. Θα ταξιδέψουμε στη Νέα Υόρκη 4-15 Οκτωβρίου και βγάλαμε πριν λίγες μέρες τα διαβατήρια μας. Τώρα πρώτα θα κλείσουμε τα αεροπορικά και την διαμονή (μάλλον airbnb) και μετά θα κάνουμε ηλεκτρονικά αίτηση για την ESTA; Πόσος χρόνο θέλει και ποια η διαδικασία αφού κάνεις ηλεκτρονικά (από ότι είδαμε) την αίτηση για την ESTA; Επίσης είδαμε ότι κοστίζει 88 δολάρια ; (αν γνωρίζει κάποιος) ;
διαβατήρια θα μπορούσες να βγάλεις πιο κοντά στην ημερομηνία του ταξιδιού σου για να μην χάσεις άδικα 5 μήνες από την ισχύ τους.Επίσης γιατί σκέφτεσε το ενδεχόμενο να μην πάρεις έστα? έχεις κάποιο "κακό¨ιστορικό ?παρελθόν τρομακρατίας?
Δεν γνωρίζω κάποιον φυσιολογικό άνθρωπο που δεν πήρε έστα. αν βρίσκεις καλές τιμές στα εισιτήρια κλείσε μην χάσεις την προσφορά.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Πλησιάζει η μέρα που θα επισκεφθώ κι εγώ τη Νέα Υόρκη (19/10 - 31/10) οπότε μετά από πολύ διάβασμα και στο φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για συγκεκριμένα θέματα.

-Έχω ξεχωρίσει κάποια burgerαδικα όπως shake shack και bare Burger κ. α. Όμως μήπως υπάρχει κάποιο που πρεπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ έστω και για μια φορά για κάτι πιο αυθεντικό ή κάποια άλλη φτηνή επιλογή για πιο συχνά;;;

-θα ήθελα μια μέρα να δοκιμάσω το αυθεντικό αμερικάνικο steak που θα μου προτείνατε να πάω εκτός των κεντρικών μαγαζιών "τύπου" times square.

-βρήκα ένα mall στο flushing (the Shop of skyview) που έχει και Outlet Nike κ.α. μέσα και μπορώ να πάω με μέτρο χωρίς να φάω όλη τη μερα στους δρόμους όπως με το woodberry. Το έχει επισκεφθεί κάποιος;;; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο στο ίδιο στυλ δλδ να μπορώ να πάω με μέτρο και να είναι φτηνό ή Outlet;;;;

Όλες οι απόψεις και γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Όσο αναφορά το Burger πολύ καλή επιλογή είναι:
- Burger joint
- το bluecheese burger στο spotted pig
Για πιο απλές επιλογές είναι τα 5guys τίμια θα ελεγα.

Για steak θα προτεινα:
Del friscos
212 steak house
Morton's
Keens
American cut
Peter luger στο Μπρούκλιν
Delmonico

Ως επιλογές εκεί μπορείς να φας
Porterhouse
Nystrip
Rye eye bone in
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για αγορές θα σου πρότεινα https://www.simon.com/mall/the-mills-at-jersey-gardens
που πας με λεωφωρείο από port authority με 14$ πήγαινε-έλα σε 30' περίπου.
Ρίξε μια ματιά, έχει πολλά καταστήματα και είναι της ίδιας εταιρείας με αυτό στο Woodberry.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Όσο αναφορά το Burger πολύ καλή επιλογή είναι:
- Burger joint
- το bluecheese burger στο spotted pig
Για πιο απλές επιλογές είναι τα 5guys τίμια
tol_pap σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα οι επιλογες σου ειναι πολυ αξιολογες. Μια ερωτηση ομως επειδη τα τσεκαρα ολα και μου φανηκαν ολα αρκετα κυριλε τα steakαδικα, μηπως εχεις να προτεινεις κατι πιο mainstream???

Για αγορές θα σου πρότεινα https://www.simon.com/mall/the-mills-at-jersey-gardens
που πας με λεωφωρείο από port authority με 14$ πήγαινε-έλα σε 30' περίπου.
Ρίξε μια ματιά, έχει πολλά καταστήματα και είναι της ίδιας εταιρείας με αυτό στο Woodberry.
evi01 το ειχα δει κι αυτο αλλα πιστευα οτι ειναι πιο μακρια απο μιση ωρα και χωρις μετρο γι'αυτο το ειχα αποριψει. Ομως το κοιταξα καλυτερα και τελικα εχεις δικιο και θα ακολουθησω τη συμβουλη σου.

Συμφωνώ για το Jerseys Garden, στο flushings πήγα αλλά το εμπορικό είναι μικρό και μόνο το Nike άξιζε, γενικά η περιοχή θύμιζε αρκετά Κίνα.
kostas_sam1 νομιζω οτι με γλιτωσες απο ενα αδικο κοπο να παω στο flushings. θα ακολουθησω τη συμβουλη σας και θα κανω μια βολτα στο gardens.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Για steak εμείς είχαμε φάει σε ένα που λέγετε "West Side Steakhouse". Δεν το λες και πολύ φτηνό αλλά ήταν νόστιμο.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
tol_pap σε ευχαριστω παρα πολυ πραγματικα οι επιλογες σου ειναι πολυ αξιολογες. Μια ερωτηση ομως επειδη τα τσεκαρα ολα και μου φανηκαν ολα αρκετα κυριλε τα steakαδικα, μηπως εχεις να προτεινεις κατι πιο mainstream???
Σε αυτά τα μαγαζιά θα δοκιμάσεις prime usda κρέας. Σε πιο απλά μαγαζιά θα δοκιμάσεις πιο απλά κρέατα που θυμίζουν τα ελληνικά. στο 5Napkins για παράδειγμα θα δοκιμάσεις κρέας σαν αυτά του TGI Friday. Εσυ αποφασίζεις
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Και ποιος σας ειπε οτι το κρέας ειναι Αμερικάνικο; Τα μπιφτέκια στο ΜcD@#$%^ στην Αγγλία και δη στο Marble Arch (3o σε κίνηση μαγαζί μετά το Τόκιο και την Νέα Υόρκη ετει 1979) που δούλεψα φοιτητής πριν γεννηθείτε πολλοί από εσάς ηταν Argentinian beef! Ναι αυτά που είναι απο κυκλικά με γεύση χαρτόκουτας & τα βάζουν στα big $%^ και στα 1/4#! Που το Βritish & Irish beef είναι το παν για τους Άγγλους! Άσχετα βέβαια γιατί το Αργεντίνικο, το Γαλλικό & το Ολλανδικό μοσχαράκι γάλακτος δουλεύεται στα κυριλέ μαγαζιά της Ευρώπης και της Ελλάδας! Όλη η Ευρώπη έχει Argentinian steak restaurants, χωρίς να παραβλέπουμε την Ουραγουαη, που έχει εφάμιλλο κρέας! Από τα χρόνια μου στα σύνορα του Τέξας-Μεξικου τεράστιες ποσότητες ζωντανών αγελάδων μεταφερόταν από το puente negro.

https://www.google.com/search?q=El+...4#imgdii=abVQYqgQrzU_8M:&imgrc=EUXadRKE16EPFM:

Βαγόνια και βαγόνια 30 στον συρμο και βάλε πηγαίναν απο την Chihuahua στα σφαγεία των ΗΠΑ. Και ρωτώ τότες τον γείτονα μου του λέω γιατί: δεν έχουν επαρκια μοσχαρίσιου στις ΗΠΑ; Και μου λέει το καλό, τα prime cuts, πάει στη Ιαπωνια, selected domestic upscale/fine dinning steak houses στο βορά & εξαγωγή!
https://www.drovers.com/article/growth-mexican-cattle-and-beef-industry
Όπως το ντόπιο ελληνικό μοσχάρι που διαφημίζουν στη Κρήτη! Που να φτάσει το ντόπιο; Τρώμε γαλλικό & γερμανικό που πάει συνεφο!
Πίσω για να τελειώνουμε το USDA δεν λέει ότι το είναι Αμερικάνικο! Μήπως είναι μπριτζολες αυτές 'κόκκινες-ασπρες & μπλε' σε χρώμα;
https://www.usda.gov/media/blog/2013/01/28/whats-your-beef-prime-choice-or-select

Συμπέρασμα: μπριτζόλα να'ναι ψημένη της αρεσκείας μας, όσο για φάρμακα & ορμόνες δεν ρωταμε!
 

Attachments

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Σε αυτά τα μαγαζιά θα δοκιμάσεις prime usda κρέας. Σε πιο απλά μαγαζιά θα δοκιμάσεις πιο απλά κρέατα που θυμίζουν τα ελληνικά. στο 5Napkins για παράδειγμα θα δοκιμάσεις κρέας σαν αυτά του TGI Friday. Εσυ αποφασίζεις
Αυτό δε το ήξερα, ευχαριστώ. Οπότε ένα απ'ολα πρέπει να το επισκεφθώ. Θα μπορούσες να μου προτείνεις ένα απ' αυτά που μου έγραψες που να είναι λίγο πιο χαλαρό και όχι τελείως κυριλέ.

Και ποιος σας ειπε οτι το κρέας ειναι Αμερικάνικο; Τα μπιφτέκια στο ΜcD@#$%^ στην Αγγλία και δη στο Marble Arch (3o σε κίνηση μαγαζί μετά το Τόκιο και την Νέα Υόρκη ετει 1979) που δούλεψα φοιτητής πριν γεννηθείτε πολλοί από εσάς ηταν Argentinian beef! Ναι αυτά που είναι απο κυκλικά με γεύση χαρτόκουτας & τα βάζουν στα big $%^ και στα 1/4#! Που το Βritish & Irish beef είναι το παν για τους Άγγλους! Άσχετα βέβαια γιατί το Αργεντίνικο, το Γαλλικό & το Ολλανδικό μοσχαράκι γάλακτος δουλεύεται στα κυριλέ μαγαζιά της Ευρώπης και της Ελλάδας! Όλη η Ευρώπη έχει Argentinian steak restaurants, χωρίς να παραβλέπουμε την Ουραγουαη, που έχει εφάμιλλο κρέας! Από τα χρόνια μου στα σύνορα του Τέξας-Μεξικου τεράστιες ποσότητες ζωντανών αγελάδων μεταφερόταν από το puente negro.

https://www.google.com/search?q=El+...4#imgdii=abVQYqgQrzU_8M:&imgrc=EUXadRKE16EPFM:

Βαγόνια και βαγόνια 30 στον συρμο και βάλε πηγαίναν απο την Chihuahua στα σφαγεία των ΗΠΑ. Και ρωτώ τότες τον γείτονα μου του λέω γιατί: δεν έχουν επαρκια μοσχαρίσιου στις ΗΠΑ; Και μου λέει το καλό, τα prime cuts, πάει στη Ιαπωνια, selected domestic upscale/fine dinning steak houses στο βορά & εξαγωγή!
https://www.drovers.com/article/growth-mexican-cattle-and-beef-industry
Όπως το ντόπιο ελληνικό μοσχάρι που διαφημίζουν στη Κρήτη! Που να φτάσει το ντόπιο; Τρώμε γαλλικό & γερμανικό που πάει συνεφο!
Πίσω για να τελειώνουμε το USDA δεν λέει ότι το είναι Αμερικάνικο! Μήπως είναι μπριτζολες αυτές 'κόκκινες-ασπρες & μπλε' σε χρώμα;
https://www.usda.gov/media/blog/2013/01/28/whats-your-beef-prime-choice-or-select

Συμπέρασμα: μπριτζόλα να'ναι ψημένη της αρεσκείας μας, όσο για φάρμακα & ορμόνες δεν ρωταμε!
Φίλε agmi εκτιμώ τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου. Όμως εγώ δεν είμαι κάποιος εξειδικευμενος γευσηγνωστης απλά κάνοντας αυτό το ονειρικό ταξίδι στη Νέα Υόρκη θέλω να πάρω και μια γεύση αυτών που βλέπω τόσα χρόνια στη τηλεόραση και στις ταινίες. Προφανώς θα υπάρχουν πολλά μυστικά που δε ξέρω όμως ξέρω ότι υπάρχουν και πολλές τουριστικές παγίδες και αυτές είναι που θέλω να αποφύγω. Θα μπορούσα άνετα να κάτσω κι εγω στο Hard Rock Cafe στη times square μαζί με τους άλλους τουρίστες και να φάω όμως δε θέλω γι'αυτο ρωτάω εδώ. Θα ήθελα λοιπόν αν έχεις κάποιο μαγαζί υπόψιν σου να μου προτείνεις.
 
Last edited by a moderator:

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Έχω ακόμα μια απορία μήπως έχετε να προτείνετε κάποια καλή και αξιόπιστη εταιρεία που να κάνει ημερήσιες εκδρομές από Νέα Υόρκη προς Ουάσιγκτον, Φιλαδέλφεια κτλ.;;;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom