ΗΠΑ Νέα Υόρκη τον Αύγουστο....

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
καλημέρα!σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!apodrasi έψαξα και για β' δεκαπενθήμερο αυγούστου με british και είναι τα ίδια(και λίγο πιο ακριβά και οι ίδιες ώρες πτήσεις),άρα συγκλίνω σε turkish airlines και μάλλον θα κλείσω εκεί.10-11 μέρες είναι καλά για new york...?καμιά καλή πρόταση για ξενοδοχείο?μανχάταν λογικά....?
οχι Μανχάταν λογικά...Μανχάταν εννοείται... :)
εγώ είχα μείνει εδώ..
Colonial House Inn
σε πολύ καλό σημείο της πόλης...
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Chelsea Hotel χεχε
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
σ'ευχαριστω πολύ!!!η συγκοινωνία είναι εύκολη από το αεροδρόμιο?

Πολύ καλή !!!
Παίρνεις το airtrain και μετά με άλλη γραμμή στον σταθμό Jamaica φθάνεις στο Manhattan.
 

kateP

Member
Μηνύματα
88
Likes
5
Πολύ καλή !!!
Παίρνεις το airtrain και μετά με άλλη γραμμή στον σταθμό Jamaica φθάνεις στο Manhattan.
Μπορεις να μου πεις ποση ωρα περιπου διαδρομη ειναι; Ποσο κανουν τα εισιτηρια; Απο που παιρνουμε το airtrain ακριβως; Να φανταστω οτι δεν ειναι το μετρο.... :rolleyes:
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Μπορεις να μου πεις ποση ωρα περιπου διαδρομη ειναι; Ποσο κανουν τα εισιτηρια; Απο που παιρνουμε το airtrain ακριβως; Να φανταστω οτι δεν ειναι το μετρο.... :rolleyes:

Λοιπόν έκανα ένα μικρό λαθάκι σχετικά με τη στάση στην οποία θα πάρεις το μετρό ( subway ) για το Μανχάταν.
Παίρνεις το airtrain από το terminal που θα φθάσεις με προορισμό τη στάση Howard Beach. Από εκεί θα πάρεις την γραμμή Α που θα σε οδηγήσει στο Manhattan.
Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τη γραμμή Α.
Και εδώ για το airtrain.

5$ για να πας στον σταθμό Howard Beach.
Μετά θα δώσεις άλλα 2.25$ για την γραμμή Α και θα σε πάει στο Manhattan σε 40 λεπτά.

Τις παραπάνω πληροφορίες τις βρήκα από εδώ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολύ καλή !!!
Παίρνεις το airtrain και μετά με άλλη γραμμή στον σταθμό Jamaica φθάνεις στο Manhattan.
Έχεις σκάσει μερικές εκατοντάδες ευρώ για να πας μέχρι εκεί και σκας και μπόλικα ακόμη λεφτά για να μένεις στα πανάκριβα ξενοδοχεία της ΝΥ... Και είναι πρόβλημα τα $42.00 του ταξί από το JFK για την πόλη για να πας σαν άνθρωπος με τα μπαγκάζια μέχρι την πόρτα σου? Ο χρόνος που κερδίζεις στην πόλη, και η μπόλικη κούραση που θα προστεθεί σ' αυτή που θα έχεις μετά το πολύωρο αεροπλάνο, νομίζω δικαιολογούν τα επιπλέον χρήματα. Flat fare είναι άλλωστε, δε θα σε κλέψει ο ταρίφας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν έκανα ένα μικρό λαθάκι σχετικά με τη στάση στην οποία θα πάρεις το μετρό ( subway ) για το Μανχάταν.
Παίρνεις το airtrain από το terminal που θα φθάσεις με προορισμό τη στάση Howard Beach. Από εκεί θα πάρεις την γραμμή Α που θα σε οδηγήσει στο Manhattan.
Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τη γραμμή Α.
Και εδώ για το airtrain.

5$ για να πας στον σταθμό Howard Beach.
Μετά θα δώσεις άλλα 2.25$ για την γραμμή Α και θα σε πάει στο Manhattan σε 40 λεπτά.

Τις παραπάνω πληροφορίες τις βρήκα από εδώ.
mta.info | Home Page για σωστές και up-to-date πληροφορίες για τα MMM στη ΝΥ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Έχεις σκάσει μερικές εκατοντάδες ευρώ για να πας μέχρι εκεί και σκας και μπόλικα ακόμη λεφτά για να μένεις στα πανάκριβα ξενοδοχεία της ΝΥ... Και είναι πρόβλημα τα $40.00 του ταξί από το JFK για την πόλη για να πας σαν άνθρωπος με τα μπαγκάζια μέχρι την πόρτα σου? Ο χρόνος που κερδίζεις στην πόλη, και η μπόλικη κούραση που θα προστεθεί σ' αυτή που θα έχεις μετά το πολύωρο αεροπλάνο, νομίζω δικαιολογούν τα επιπλέον χρήματα. Flat fare είναι άλλωστε, δε θα σε κλέψει ο ταρίφας.
Ετσι ειναι ...η ταριφα ειναι στανταρ ..εκτος αυτου το Jamaika Station ειχαμε διαβασει οτι δεν ηταν και πολυ σοι περιοχη αν καποιος βρισκεται εκει αργα και το αποφυγαμε.Ισχυει ταβερ ή οχι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ετσι ειναι ...η ταριφα ειναι στανταρ ..εκτος αυτου το Jamaika Station ειχαμε διαβασει οτι δεν ηταν και πολυ σοι περιοχη αν καποιος βρισκεται εκει αργα και το αποφυγαμε.Ισχυει ταβερ ή οχι?
Δεν ξέρω. Δεν είχα ποτέ κάποιο ενδιαφέρον να πάω ως εκεί (από/προς το αεροδρόμιο πάντα ταξί παίρνω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom