ΗΠΑ Νέα Υόρκη

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Καλησπερα και απο εμενα. Με λενε Γιωργο και μου αρεσουν πολυ τα ταξιδια. Ζω για να ταξιδευω, και πραγματικα χαιρομαι πολυ που βρηκα ενα φορουμ με ανθρωπους που εχουν το ιδιο παθος με εμενα!!
Σκεφτομαι να παω για λιγες μερες στη Νεα Υορκη. Για 8-9 μερες λεω. Αξιζει το κοπο ρε παιδια η τσαμπα τα χρηματα που θα δωσω? Καποιο φθηνο ξενοδοχειο εστω και εξω απο το κεντρο αλλα που να εχει μετρο κοντα εχετε να προτεινετε? Δυστηχως οι μηχανες αναζητησης σε με βοηθανε αφου δε ξερω τις περιοχες:(. Καποια βασικα αξιοθεατα που πρεπει να παω?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σου Γιώργο και καλώς ήρθες.

Τσάμπα χρήματα για ταξίδι στη Νέα Υόρκη δεν πάνε, όσες μέρες και να πας. Βέβαια για να το ευχαριστηθείς, οι 8-9 μέρες είναι το όριο πιστεύω, άρα καλά είσαι.

Φθηνά ξενοδοχεία υπάρχουν αν θες εκτός Μανχάταν, πχ στο Queens, αλλά η διαδρομή με το τρένο είναι σημαντική για να κατεβαίνεις κάθε μέρα στο νησί. Ρίξε μια ματιά σε αυτήν την περιοχή για hotels και τα ξαναλέμε.
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Βρηκα αυτo : http://www.holidayinn.com/h/d/hi/1/en/hotel/hasnj?rpb=hotel&crUrl=/h/d/hi/1/en/hotelsearchresults. Για δεκα διανυκτερευσεις θα πληρωσω 960 δολαρια Καναδα. Νομιζω ειναι καλη τιμη ετσι? Ειναι λιγο μακρια απο το κεντρο αλλα τα αλλα ηταν πανακριβα. Καπου ειδα και tours 2-3 ημερων για Philadelphia-Washington και καταρακτες Νιαγαρα. Περιπου 150 δολαρια. Αξιζει η ειναι πολυ μακρια??
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φίλε gv_liou, Αν δυσκολεύεσαι να βρής οικονομικό στο κέντρο από μόνος σου, θα σου πρότεινα να δείς και μέσω τουριστικού πρακτορείου που κάνει ταξίδια σε Ν.Υ. Αυτό που βρήκες είναι πολύ μακρυά από το κέντρο και βλέπω δεν έχει και μετρό. Θα χάνεις πάνω από 2 ώρες στο πήγενε-έλα με αστικό ή 1 ώρα με ταξί και 50 $ τουλάχιστον. Έχω κακή εμπειρία από μία φορά που έμεινα στην ίδια απόσταση (στα μισα περίπου της διαδρομής Manhattan- J.F.K.) Η δες τουλάχιστον προς Qeens όπως λέει και ο Defkalion συμβουλευόμενος και το πλάνο του μετρό. http://www.mta.info/nyct/maps/submap.htm
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό το ξενοδοχείο που βρήκες είναι στο New Jersey, πολύ μακριά από το Manhattan.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό είναι στο Bronx, δηλαδή στα γκέτο των μαύρων. Παρότι και το Bronx έχει κάποιες περιοχές που έιναι οκ, γενικά δεν είναι μέρος για να κυκλοφορούν λευκοί, θάχεις προβλήματα.

Ψάξε κάτι ή στο Manhattan (που όμως θάναι ακριβό) ή στο Queens.
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
Αυτο μαλλον ειναι καλυτερο ετσι? http://ellada.hotels.com/xenodochei...o-maspeth/howard-johnson-express-inn-queens/#

Ελπιζω να ειναι ασφαλης περιοχη τουλαχιστον αν και για το μετρο θελει λιγο περπατημα. Με εχεις τρομαξει λιγο :lol::lol:.

Αν θελησω να αγορασω κανενα laptop που θα παω? θα εχω προβλημα στα τελωνεια?

sorry αν σε ζαλιζω φιλε Defkalion αλλα σε αντιθεση με την Ευρωπη ειμαι πολυ αγχωμενος και χρειαζομαι καποιες αρχικες συμβουλες για να παρω τα πανω μου
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μην αγχώνεσαι. Ούτε χρειάζεται να τρομάζεις. Η Νέα Υόρκη είναι ασφαλέστατη πόλη πλέον, ειδικά στο Manhattan που φυλάσσεται πολύ καλά. Ε τώρα στο Bronx καλό θα ήταν να μην κόβεις βόλτες. :)

Για να ψωνίσεις laptop τι να σου πω, υπάρχουν τόσα μαγαζιά στην πόλη που δεν μπορώ να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Στο τελωνείο θεωρητικά αν δεν τόχεις δηλώσει φεύγοντας (που δε θα τόχεις δηλώσει αφού θα το ψωνίσεις εκεί) επιστρέφοντας θα σου πουν να πληρώσεις φόρο. Πρακτικά εμένα δε μούχει συμβεί ποτέ, οι έλεγχοι είναι τυχαίοι.
 

gv_liou

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ
οκ , ετσι και αλλιως πεταω μεσω Ρωμης. Αρα λογικα αφου θα φευγω και θα γυρναω προς και απο Ευρωπαικη χωρα δε θα με ελεγξουν. Βεβαια αυτο μπορει να γινει στη Ρωμη:roll:, αλλα ισως το ρισκαρω.

Τωρα οσο αφορα την Νεα Υορκη καπου ειδα κατι απεριοριστες καρτες για το μετρο. 10 μερες εκει με 2$ τη διαδρομη δεν βγαινουν και λιγα..

Σε ευχαριστω πολυ. Αν στη πορεια βγει κατι αλλο θα σου πω
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι έλεγχοι πάντα γίνονται στη χώρα εισόδου στην Ευρωπαϊκή Ένωση, δε γίνονται στη χώρα που καταλήγεις (πχ Ελλάδα). Στην Αθήνα θα φτάνεις από τη Ρώμη, άρα δεν περνάς τελωνείο. Περνάς όμως στη Ρώμη.

Αυτό με το μετρό δεν το πολυκατάλαβα τι εννοείς.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
''''"""Αν θελησω να αγορασω κανενα laptop που θα παω? θα εχω προβλημα στα τελωνεια?""''' Πρόσεξε το τροφοδοτικό να κάνει και γιά το δικό μας βολτάζ (220V) γιατί εκεί έχουν 110V
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.163
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom