Νέο μέλος

sportikus

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
:haha:
Καλώς σας βρήκα λοιπόν.Τα συγχαρητήρια μου σε όλους που γράφουν σε αυτό το φορουμ και μας δίνουν πολύτιμες πληροφορίες.Ψάχνωντας κι εγώ για Νεπαλ-Θιβετ έπεσα στο φορουμ και βλέπω ανθρώπους που το έχουν ζήσει με το παραπάνω το ταξίδι αυτό.Σκεφτόμαστε με την γυναίκα μου να φύγουμε μετα τις 20 Οκτωβρίου για ταξίδι πάνω απο 30 μέρες θα δείξει στην πορεία το πόσο θα κάτσουμε.Πιστεύω οι εμπειροι του φορουμ να μας δώσουν τα φώτα τους και αν κάποιος προγραματίζει κάτι αντίστοιχο θα ήταν καλό να οργανώσουμε κάτι μαζί.Η εμπειρία μας στα ταξίδια είναι μόνο απο Ευρώπη ,οπότε πάμε κατευθείαν στα βαθιά με το συγκεκριμένο προορισμό.Περιμένω τις απαντήσης σας,αν και θα ανοιξώ και καινούριο θέμα σε άλλη ενότητα.Και πάλι καλώς σας βρήκα.:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:welcome2: sportikus :p
Πολύ εντυπωσιακό που από Ευρώπη αποφασίσατε κατευθείαν ένα τόσο διαφορετικό ταξίδι όπως το Θιβέτ-Νεπάλ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ. Αν παρόλα αυτά πάλι έχεις απορίες, εξέφρασε τες και θα απαντηθούν οσονούπω.
 

sportikus

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.Απο τα λίγα που είδα βλέπω οτι έχετε μεγάλη εμπειρία στα τα ξίδια και έχετε επισκευθει τις συγκεκριμένες χώρες.Έχουμε πάρει σχετικές πληροφορίες απο κοντινό μας άνθρωπο που κάνει το ταξίδι κάθε χρόνο αλλά είναι καλό να μαθάινεις και εμπειρίες και άλλων που έχουν επισκευθε\ιι το Νεπαλ και το Θιβετ.Όντως είναι μια προκληση για εμάς και το θέλουμε πάρα πολύ να βρεθούμε σε διαφορετική ήπειρο και κοουλτουρα και πολιτισμό.Πιστεύω θα είναι δύσκολος ο έγκλειματισμός αλλά αν δεν το τολμήσεις δεν θα το χαρείς ποτέ.Η γυναίκα μου είναι επαγγελματίας φωτογράφος και εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά και το μέρος είναι κατάληλο για πολλά κλικ.
1) Θα χρειαστώ πληροφορίες σχετικά με τις βίζες επειδή είμαι στην Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω αν υπάρχει εδώ πρεσβεία η θα χρειαστεί να κατέβουμε στην Αθήνα.
2)Κόστος?Είναι καλό να έχουμε συννάλαγμα μαζί μας απο εδώ σε τοπικό νόμισμα ή δεν θα χρειαστεί και θα βολευτούμε απο εκεί?
3)Ενώ διαβάζω οτί το κόστος για εκδρομές εσωτερικά στο Νεπαλ (σαφαρι,τρεκινκ,κ.α)είναι σχετικά μεγάλο κάτι μου λέει οτι μπορούμε να βρούμε και σε πολύ λογικές τιμές εκεί.
4)Εμβόλια και όλα τα σχετικά?
Πέρασε και η ώρα δεν μου έρχετε κάτι άλλο στο μυαλό προς στιγμήν.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.002
Likes
2.095
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ορισες και καλο ταξιδι. Ενδιαφερων προορισμο διαλεξατε.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
1) Για Νεπάλ την Βίζα μπορείς άνετα να την πάρεις στο αεροδρόμιο, για το Θιβέτ είναι άλλη ιστορία.
2) Συνάλλαγμα θα κάνεις επίσης στο αεροδρόμιο δεν είναι δύσκολο, ξενοδοχεία και φαγητό είναι πολύ φτηνά.
3) Εμείς απευθυνθήκαμε σε ένα τοπικό ξενοδοχείο που ανέλαβε τις μεταφορές, τα τρέκινγκ και τα σαφάρι μας, το όνομα του είναι rhino travel (Nepal, tours, trekking, travels, package tour, jungle safari, hotel booking) μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση τους, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
4) Εμβόλια δεν κάναμε. Πρέπει βεβαίως να προσέχεις το φαγητό, δεν τρως ωμά λαχανικά.
 

sportikus

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΦΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ΑΠο όσα διαβάζω στο φορουμ....πολλοι προτιμούν τις οργανωμένες εκδρομές και ξεναγήσεις σε διαφορα μέρη στο Νεπαλ.
Είναι ποιός ασφαλής τρόπος?
Υπάρχει θέμα στις μετακινήσεις με λεωφωρεία ή αυτοκίνητα?
Επίσης έχει κάνει κάποιος κατασκήνωση στο βουνό οργανωμένα ή μη?
Αντε ψήνετε κανείς για περιπέτεια :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.235
Μέλη
38.991
Νεότερο μέλος
Boban

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom