ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Είναι δύσκολο τράπεζα στην Αμερική να σου αλλάξει χρήματα αν δεν έχεις λογαριασμό.
Αν σκοπεύεις όντως να έχεις ρευστό μαζί σου έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη να κανείς συνάλλαγμα εδώ, η δεύτερη να βγάλεις ρευστό από ΑΤΜ εκεί με ρεβολουτ η και με κανονική κάρτα. Τα ανταλλακτήρια όπου τα βρεις και αν τα βρεις, είναι ασύμφορα.
Έκανα δυο επισκέψεις στη μετά κοβιντ εποχή και δεν έπιασα στο χέρι μου δολάριο. Τα πάντα με κάρτα.
Σε μπαρ μόνο ενδέχεται να αρνηθούν παραπέμποντας σε ΑΤΜ μέσα στο κατάστημα. Φυσικά και δεν πρέπει να βγάλεις ρευστό από τα εν λόγω ΑΤΜ. Έχουν μεγάλη προμήθεια.
Θα δεις και εσύ από μόνος σου πως το ρευστό είναι Περιττό. Όπου αρνηθούν κάρτα απλά πας άλλου.
Προ covid μπήκα στην American bank κάι μου άλλαξαν 1000€ μετρητά σε δολάρια. Συμπλήρωσα και ένα χαρτί με διαφορά στοιχεία, πέρασα και μια μίνι ανάκριση γιατι θέλω τόσα μετρητά αλλά την δουλειά μου την έκανα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Προ covid μπήκα στην American bank κάι μου άλλαξαν 1000€ μετρητά σε δολάρια. Συμπλήρωσα και ένα χαρτί με διαφορά στοιχεία, πέρασα και μια μίνι ανάκριση γιατι θέλω τόσα μετρητά αλλά την δουλειά μου την έκανα
Άλλες εποχές τότες. Ευτελές ποσά τα 1000ευρα. Νερατζάκι πάντως δεν κερνούσαν. Κερνούσαν; Εγώ τι να σε πω μια ταπεινή σιτι βρήκα απέναντι από το ξενοδοχείο, με ξεκαθάρισε η μαντάμ στον γκισέ ότι συνάλλαγμα γιόκ και έφυγα. Έκτοτε δεν ξανα δοκίμασα.
 

STAVROS9

Member
Μηνύματα
58
Likes
8
Είναι δύσκολο τράπεζα στην Αμερική να σου αλλάξει χρήματα αν δεν έχεις λογαριασμό.
Αν σκοπεύεις όντως να έχεις ρευστό μαζί σου έχεις δυο επιλογές.
Η πρώτη να κανείς συνάλλαγμα εδώ, η δεύτερη να βγάλεις ρευστό από ΑΤΜ εκεί με ρεβολουτ η και με κανονική κάρτα. Τα ανταλλακτήρια όπου τα βρεις και αν τα βρεις, είναι ασύμφορα.
Έκανα δυο επισκέψεις στη μετά κοβιντ εποχή και δεν έπιασα στο χέρι μου δολάριο. Τα πάντα με κάρτα.
Σε μπαρ μόνο ενδέχεται να αρνηθούν παραπέμποντας σε ΑΤΜ μέσα στο κατάστημα. Φυσικά και δεν πρέπει να βγάλεις ρευστό από τα εν λόγω ΑΤΜ. Έχουν μεγάλη προμήθεια.
Θα δεις και εσύ από μόνος σου πως το ρευστό είναι Περιττό. Όπου αρνηθούν κάρτα απλά πας άλλου.
Ναι κατάλαβα.. έβγαλα revolut..αλλα θέλω να έχω και μερικά δολάρια πάνω μου.. απλά είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ revolut και εχω ενα άγχος αλλά απ'ότι διαβάζω είναι save..

Δες απλά την ισοτιμία της ημέρας και τι σου δίνει το ανταλλακτήριο. Ενδεχομένως να συμφέρει ναι, μου έχει τύχει κάποιες φορές σε δολάρια.
Ωραία θα το δω τότε λοιπόν και αξιολογώ τι με συμφέρει.. thanks!
 

Evangelia Myl

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
καλημέρα σας! μια γρήγορη ερώτηση/επιβεβαιωση αν μπορείτε:
σκοπευω να ταξιδεψω στο San Francisco Απρίλη/Μάη, φαντάζομαι εαν βγάλω μια revolut θα γινεται δεκτή στα περισσότερα (εστιατόρια, μαγαζία, μουσεία κλπ) , σωστά?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
καλημέρα σας! μια γρήγορη ερώτηση/επιβεβαιωση αν μπορείτε:
σκοπευω να ταξιδεψω στο San Francisco Απρίλη/Μάη, φαντάζομαι εαν βγάλω μια revolut θα γινεται δεκτή στα περισσότερα (εστιατόρια, μαγαζία, μουσεία κλπ) , σωστά?
Ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom