Νεα Υόρκη Μαιαμι απόπειρα μετανάστευσης, συμβουλές, προβλήματα, ιστορίες...

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Λοιπόν επειδή μέρα με την μέρα βλέπω όλο και πιο πολλά θέματα που αφορούν την μετανάστευση στις ΗΠΑ να σας διηγηθώ και εγώ την ιστορία μου.έμεινα στις ΗΠΑ σχεδόν 3 μήνες όσο είναι το όριο τις ESTA δηλαδή.έκανα ένα ταξίδι μέσα στον αύγουστο γύρισα ελλάδα και ξανα έφυγα μετά από 20 μέρες για μόνιμα. Ξεκίνησα από Mαιάμι γιατί εχει παντα καλο καιρό , καθόλου κρύο, οπότε ξεχνάς μπουφαν θερμανση κτλπ αλλά μετά κατέληξα Νέα Υόρκη.Ας ξεκινήσουμε με το Mαιάμι που έκατσα λιγότερες μέρες.έχοντας κάποιους γνωστούς στο Mαιάμι που και αυτοι ειναι 3 χρονια στις ΗΠΑ χωρίς χαρτιά ήλπιζα ότι θα τακτοποιηθώ γρήγορα.λοιπόν προϋπόθεση για να βρείς δουλειά στο Mαιάμι είναι ότι πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά (και ισπανικά θα ήταν καλο) γιατί οι έλληνες είναι μετρημένοι και έχεις να κανεις μονο με ξένους.Αν δεν ξέρεις την γλώσσα καλά δουλεύεις μονο λάντζα σε κάποιο από τα πολλα εστιατόρια που έχουνε.τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά για σπίτι κάτι που δυσκολεύει πιο πολύ την παραμονή.παράδειγμα στο south beach κάτω από 1000 δολάρια studio δεν βρίσκεις για να μείνεις.έψαξα και βρήκα κάποια αλλα διαμερίσματα στο downtown Mαιάμι με 700 τον μηνα και μαθαίνω τελευταία στιγμή ότι η συγκεκριμένη περιοχή είναι γκέτο και έχει πολύ εγκληματικότητα.μονος απλά δεντην βγαίνεις με τίποτα εκτος αν έχεις κάποια δουλειά που ξέρουν να την κάνουν λίγη η έχεις τα προσόντα για αυτήν.Πρεπει να είστε τουλάχιστον 2 άτομα και να μοιράζεσαι το ενοίκιο με κάποιον συγκάτοικο! Κατ'άλλα ο κοσμος στο Mαιάμι χαλαρός , πολύ εγκληματικότητα δυνατές καταιγίδες με τους δρόμους να γίνονται ποταμια όταν βρέχει! κατά τάλλα το μέρος θυμίζει πιο πολλή λατινική αμερική με τα τραγούδια τους ανθρώπους και την ζωή έξω.

miami.jpg


Tέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ επειδή δεν έβγαλα άκρη στο Mαιάμι και δεν μπόρεσα να τακτοποιηθώ είχα και το plan b για την Νέα Υόρκη όπου είχα έναν φίλο εκεί που θα με βοηθούσε.Φεύγω λοιπόν πρωί πρωί για το αεροδρόμιο του Mαιάμι για να βρω εισιτίριο για Νέα Υόρκη. Βρίσκω εισιτήριο με πτήση στις 7 το πρωί και στις 10 το πρωί είμαι Νέα Υόρκη. Έχοντας 2 μεγάλες βαλίτσες μαζί μου και 1 χειραποσκευή περιμένω στον ιμάντα για τις 2 μεγάλες αποσκευές μου.εμφανίζεται η 1 από τις 2 και να περιμένω για την δεύτερη 30 λεπτά, ξαφνικά σταματάει ο ιμάντας και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι θα χω τρεχάματα τώρα για να μου βρούν την βαλίτσα .Να μην τα πολυλογώ πάω κατευτίαν στο lost & found που μου λένε ότι θα έρθει με την επομενη πτήση που προσγειώνεται σε 1 ώρα,λέω ok θα περιμένω να την πάρω 1 ωρίτσα είναι θα περάσει όπως έγινε την παρέλαβα και βγαίνω έξω να πάρω taxi για ένα motel έξω από το μανχάταν.φτάνω στο motel και περνώ το τρένο για να πάω αστόρια όπου ήτανε ο φίλος μου.μετά από 3 μέρες βρίσκω σε ένα γυράδικο βοηθός σερβιτόρου για κάτι πρόχειρο μέχρι να τακτοποιηθώ και να βρω κάτι καλύτερο. η σερβιτόροι περνούν την ώρα 5 δολάρια από τον εργοδότη και μετά είναι ότι βγάζουν από τα tips (φιλοδωρήματα), οι βοηθοί σερβιτόρου γνωστοί και ως bus boy περνούν και αυτοί 5 δολάρια και το 20% από τα tips που κάνει ο σερβιτόρος.o σερβιτόρος έβγαζε 2.500 με 3.000 σε καλές μέρες του καλοκαιριού.


Έμεινα 1 εβδομάδα στο motel και μετά πήγα στο σπίτι του φίλου να με φιλοξενήσει ως ότου βρω κάποιο σπίτι.βλέποντας τα χαριτωμένα τούβλινα σπιτάκια με τις σιδερένιες σκάλες από έξω ενθουσιαζόμουνα και ακόμα περισσότερο όσο περνούσε από το μυαλό μου ότι θα μείνω σε κάποιο από αυτά! μόλις έφτασα στο σπίτι του φίλου μου και μπήκα μέσα και με έκανε ξενάγηση στους χορούς έπαθα το πρώτο μου "μικροσοκ" ως την κατάσταση που είναι αυτά τα σπίτια που έβλεπα από έξω.βολεύτηκα σε ένα καναπέ και ήμασταν 3 άτομα σε ένα δωμάτιο! Η πόρτες τον δωματίων να μην κλείνουν καλά η κουζίνα χωρίς απορροφητήρα και το air codition άνοιγες το παραθυράκι το έβγαζες το μισό έξω και λειτουργούσε έτσι. 1.500 πλήρωνε ο φίλος μου που μένανε 3 άτομα μέσα. από την στιγμή που φεύγεις μετανάστης στην Νέα Υόρκη πρέπει να ξέρεις ότι οι δουλειές που θα βρείς είναι: λατζιέρις, σερβιτόρος, βοηθός σερβιτόρου, κουζίνα σε εστιατόρια, και partender.o βασικός μισθός είναι 8.76 δολάρια αλλα πχ κάποιους του πληρώνανε και 12 την ώρα που ξέρανε την δουλειά στην κουζίνα και ήθελαν να τους κρατήσουνε!Οι πιο πολλή συντηρούνται από τα tips.Στην Νέα Υόρκη μπορούσα να βγάλω ταυτότητα αμερικανικη για να δείχνω αυτήν αντί για το διαβατήριο, την είχανε πολλή αλλα προσοχή , ήτανε απλα μια πλαστική κάρτα με τα στοιχεια σου πάνω, οι αμερικανοι έχουν παρόμοια αλλα έχει ένα 3D σήμα πάνω που γραφει NYC.επίσης πολλή είχανε βγάλει tax id. με το που βγάζεις tax id πληρώνεσαι από τον εργοδότη σου με check επιταγής και κάποια λεφτά από αυτά που βγάζεις πάνε στο δημόσιο. τώρα θα μου πείτε και για πιο λόγο να το βγάλω αν μου κρατάει από τα 500 τα 100.Ο λόγος είναι απλός με το tax id μπορείς να μπεις σε κάποιες δουλειές που χωρίς αυτό δεν σε παίρνουνε.ακόμα ένα συμφέρον του tax id είναι , ότι μπορεί μια μέρα να βγει κάποιος υποψήφιος για την προεδρία τον ΗΠΑ και να πει αν βγω θα κάνω όλους τους παρανομους που έχουν tax id μονιμους, οποτε παίρνεις χαρτιά από το πουθενά.ξέρω φαντάζει απίθανο σενάριο αλλα ακούστηκε έντονα.επίσης όσοι έχουν tax id περνούν ένα μέρος από τις κράτησης στο τέλος του χρόνου.



Tέλος πάντων ψάχνοντας για σπίτι βρίσκω ένα από το internet το οποιο δεν είχε τηλ μονο email. του στέλνω αν είναι διαθέσιμο το διαμέρισμα και αν είναι ποτε μπορούσα να το παω να το δω. μου απαντάει και τι μου λέει! είμαι σε ταξίδι στην νότιο αφρική το διαμέρισμα είναι διαθέσιμο και αν θέλετε στείλτε μου τα λεφτά μέσω moneygram και θα σας στείλω τα κλειδιά! του στέλνω τι λέτε κύριε μου δεν γίνονται αυτά τα πράγματα είστε σοβαρός. δηλαδή ποσο μακάκες μας περνάνε δεν μπορώ να καταλάβω! Βρίσκω ένα άλλο σπίτι παω να το δω ήτανε υπόγειο χωρίς παράθυρα κάτω τσιμέντο βιομηχανικό με ένα ασανσέρ μεσα.


Το είχε κιόλας ελληνίδα και την ρωτάω ποσο το δίνεις και μου λέει 1.300! να δώσω 1.300 με ασανσέρ που συνδέεται με τα πάνω διαμερίσματα και να έχει πρόσβαση οποιος θέλει μέσα? ευχάριστω δεν θα πάρω!Τώρα να δώσω πληροφορίες όσον αφορά τα σπίτια. όλα τα διαμερίσματα , σπίτια τα έχουν δώσει οι ιδιοκτητες σε μεσίτες - real estate.οποτε αν βρείς κάποιο σπίτι που στοιχίζει 1.500 δολάρια πρέπει να δώσεις το πρώτο ενοίκιο, την εγγύηση (deposit το λένε αυτοί εκεί) και άλλο ένα ενοίκιο στον μεσίτη δηλαδή για να μπεις πρέπει να δώσεις 4.500 δολάρια σε ένα σπίτι χωρίς επίπλωση!το μονο καλο είναι ότι δεν πληρώνεις θέρμανση και νερό. την θέρμανση την ανάβουν με χρονοδιακόπτη οι ιδιοκτητες και είναι με αέριο. και αυτές οι τιμές είναι για αστόρια, manhattan δεν το συζητάω δεν πλησιάζονται τα σπίτια! φυσικά μπορείς να βρείς κάποια φτηνά αλλα θα είναι σε περιοχές με αυξημένη εγκληματικότητα όπως bronx harlem, τι να το κάνω αν βγαίνω από το σπίτι μου και είναι όλοι με τα crack πεσμένοι στα πεζοδρόμια! υπάρχει φυσικά και μια οικονομική λύση η οποια είναι το roomate. Για όσους δεν ξέρουν την είναι το roomate θα τους το εξηγήσω. είναι ένα διαμέρισμα πχ με 2 η 3 δωμάτια και εσύ παίρνεις το 1 δωμάτιο , η κουζίνα και το μπάνιο είναι κοινόχρηστα με τους άλλους συγκατοίκους σου. μπορεί να είναι μεξικανοί πακιστανοί ούτε και γω δεν ξέρω! αυτά σε τιμές παίζουν με 800 -1000 δολάρια.



Kάτι ακόμα που δεν ανέφερα είναι το πλύσιμο ρούχων.Σε κανέναν σπίτι δεν θα βρείτε πλυντήριο ρούχων γιατί πολύ απλά είναι παράνομα από το κράτος επειδή δουλεύουν με αέριο και αυτά! μερική φυσικά έχουν στα υπόγεια τους κρυφά. έχει πολλά στεγνοκαθαριστιρια που έχουν μέσα πλυντήρια και στεγνωτήρια που πας και πλένεις τα ρούχα σου.δουλεύουν με 25 quarter νομίσματα για όσους ξέρουν.κάτι ακόμα που με επηρέασε εμενα ήτανε το θέμα τις ασφάλισης γιατί χωρίς χαρτιά είσαι ανασφάλιστος, με λίγα λόγια αν αρρωστήσεις και πας σε γιατρό θα πληρώσεις παρα πολλά λεφτά.δεν υπονοώ φυσικά ότι αν είναι κάτι επείγον θα σε αφήσουν να πεθάνεις αλλα αν χρειαστείς περαιτέρω περίθαλψη η φάρμακα θα θες μια περιουσια για να γίνεις καλά!καλοί οι ουρανοξύστες οι γέφυρες και τα τεραστια video wall τις τιμές square αλλα να δουλεύω για 2.000 και να ντίνο 1.000 για σπίτι πιστεύω πως δεν αξίζει παιδιά.ίσος στο μέλλον να δοκιμάσω ξανά μια απόπειρα στο miami αν δυσκολέψουν περισσότερο τα πράγματα εδώ!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom